povračilo škode

Ponovna regulacija cen goriv: za bencin 1,56 evra, za dizel 1,668 evra na liter
10. 05. 2022 15.42
Vlada se je po občutni podražitvi pogonskih goriv v zadnjih dneh vnovič odločila za regulacijo cen, so sporočili z gospodarskega ministrstva. Ta naj bi začela veljati dan po objavi v uradnem listu, najverjetneje že z jutrišnjim dnem. Uredba je bila danes objavljena v uradnem listu in bo začela veljati v sredo. Omejitev cen bo veljala tri mesece, do vključno 10. avgusta.

Cene pogonskih goriv še naraščajo, država pred izzivom ukrepanja
05. 05. 2022 17.51
Cene 95-oktanskega bencina in dizla so se po prvomajskem zaključku 45-dnevne cenovne regulacije ta teden še dvignile. Pritisk na cene naftnih derivatov bo po pričakovanjih ostal velik, še posebej ob embargu na uvoz ruske nafte. Država je pred izzivom ukrepanja, bodisi s posegom v dajatve, z regulacijo marž, ali s subvencijami.

Zavod Kolektiv 99 nad banke, ki si prilaščajo koristi negativnih vrednosti Euriborja
12. 04. 2022 13.51
Zavod Kolektiv 99, ki se ga spomnimo iz tožbe zoper korporacijo Apple, je v imenu slovenskih potrošnikov 12 slovenskim bankam in hranilnicam posredoval poziv, naj nemudoma prenehajo s praksami, ko pri obračunavanju spremenljive kreditne obrestne mere, ki je vezana na Euribor, ravnajo, kot da je ta enak odstotku nič, čeprav je že od leta 2015 negativen. Pozivajo jih tudi, da kreditojemalcem povrnejo prikrajšanje skupaj z obrestmi. V primeru, da jih ne bodo upoštevale, napovedujejo odškodninske tožbe.

Da ne bi počilo, ko se pred vami nenadoma zasvetijo oči
05. 02. 2022 07.04
Na slovenskih cestah je postavljenih skoraj 2000 prometnih znakov, ki opozarjajo na odseke, kjer obstaja še posebej velika nevarnost, da bo pred vaše vozilo skočila divjad. Kljub temu se vsak dan v povprečju povozi kar 15 prostoživečih živali, opozarjajo lovci. Omejitev hitrosti 90 km/h še ne pomeni, da je treba toliko tudi dejansko voziti, pravi inštruktor varne vožnje. Policisti največ primerov povoženja naštejejo na območju PU Ljubljana in Nove Gorice. Zavarovalničarka pove, da škoda po takem trku hitro znese več sto, tisoč evrov.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov
30. 12. 2021 06.37
Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...
27. 12. 2021 19.42
Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen
27. 12. 2021 16.19
Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38
Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah
21. 12. 2021 13.21
Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

Sodniki zavrgli pobudo za oceno ustavnosti odloka o prepovedi prodaje blaga in storitev
10. 12. 2021 14.48
Ustavno sodišče je zavrglo pobudo trgovine iz Maribora za začetek postopka za oceno ustavnosti določb v Zakonu o nalezljivih boleznih, pa tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga ter storitev potrošnikov v Republiki Sloveniji. V prvem primeru je neskladja z Ustavo namreč že ugotovilo, v drugem pa gre za odlok, ki je že prenehal veljati.

Trgovci, ki menijo, da je država nanje pozabila, zahtevajo številne ukrepe
09. 12. 2021 15.16
Trgovinska dejavnost je med najbolj prizadetimi dejavnostmi v trenutni situaciji, saj je bila v letu 2020 med najdlje zaprtimi dejavnostmi v Sloveniji, so prepričani pri OZS. Spomnili so, da so bile neživilske trgovine zaprte kar sedem mesecev. Kot opozarjajo, trgovce pesti upad prometa, zaradi pogoja PCT je kupcev manj. Naštevajo še številne dejavnike, ki jim otežujejo poslovanje, kot so dvig cen blaga in energentov, neprodane zaloge blaga, delovna sila za preverjanje PCT … Zato odločevalce pozivajo, da v interventni zakon uvrstijo številne ukrepe za pomoč trgovinski dejavnosti.

Hojsovo ministrstvo bi stroške varovanja neprijavljenih shodov naprtilo organizatorjem
05. 12. 2021 15.57
Na množičnem protestu zoper covidne ukrepe, ki je v soboto potekal v središču Ljubljane, se je po oceni Policije zbralo okoli 1500 protestnikov. Zaradi ogrožanja varnosti ljudi ter javnega prometa je bil nato shod nekaj pred 15. uro razpuščen. Policisti so zaradi hujših kršitev javnega reda med drugim pridržali sedem oseb, vodijo tudi več postopkov o prekršku. Med ministrstvom, Policijo in državnim odvetništvom medtem potekajo vsebinska usklajevanja glede vložitve tožbenih zahtevkov zoper organizatorje neprijavljenih javnih shodov. Tem bi naprtili stroške policijskega varovanja protestov.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10
23. 11. 2021 15.52
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ
22. 11. 2021 17.04
Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

V petek potrdili 3232 okužb z novim koronavirusom
20. 11. 2021 09.37
V petek so po podatkih NIJZ potrdili 3232 okužb z novim koronavirusom, opravili pa so 8127 testiranj PCR. Delež pozitivnih testov je 39,8-odstoten. Umrlo je 22 covidnih bolnikov. Hospitaliziranih je 1106 bolnikov, od tega jih intenzivno nego potrebuje 266.

Vlada uvaja povračilo škode za stranske učinke po cepljenju: kakšni so zneski?
19. 11. 2021 16.39
Vlada predlaga povračilo škode tistim, ki jim je zaradi cepljenja proti covidu-19 nastala škoda na zdravju. "Uvedba odškodninske odgovornosti in sistema odškodnin brez krivde je ključna pri ohranjanju zaupanja v varnost in kakovost cepiv in zagotavljanju učinkovitega in celovitega izvajanja nacionalnega programa cepljenja," je dejal Janez Poklukar.

V četrtek potrdili 3517 okužb
19. 11. 2021 09.36
V Sloveniji so potrdili novih 3517 okužb s koronavirusom, opravili pa so 8274 testiranj PCR. Delež pozitivnih testov znaša 42,5 odstotka. Umrlo je 20 covidnih bolnikov. V državi je aktivnih 45143 primerov okužb.

Slovenski uporabniki od Appla zahtevajo 27,5 milijona evrov odškodnine
19. 10. 2021 11.32
Zavod Kolektiv 99 v kolektivni odškodninski tožbi od ameriške korporacije Apple terja 27,5 milijona evrov za povračilo škode, ki naj bi bila povzročena slovenskim potrošnikom. Kot zatrjujejo, je jih je ameriška multinacionalka oškodovala z namernim upočasnjevanjem delovanja in zmanjševanjem nabora funkcionalnosti določenih modelov telefona Iphone.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

GZS: Gospodarstvo potrebuje dodaten paket protikoronskih ukrepov
21. 04. 2021 18.43
Gospodarstvo še vedno čuti posledice epidemije, zato potrebuje nov paket interventnih ukrepov, menijo v GZS. Med drugim predlagajo podaljšanje in izboljšanje uspešnih obstoječih ukrepov ter nekatere nove – na primer za pomoč gostinstvu, turizmu in industriji srečanj ter za krepitev razvoja v podjetjih. Izpostavljajo denimo podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, moratorij na kredite in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov, ki bi jih razširili še na več sektorjev.

Težavna prihodnost Telekoma Slovenije?
09. 03. 2021 15.14
Telekom Slovenije se že nekaj let sooča s padcem števila naročnikov in upadom prodaje. Zadnje leto je koronavirus razpoke v podjetju le še povečal, jasne prihodnosti pa še ni na vidiku. Telemach ga je tako že prehitel po številu naročnikov interneta, A1 je takoj za njim pri mobilnih uporabnikih – kaj torej še ostane Telekomu?

T-2 toži Telekom 'zaradi previsokega zaračunavanja veleprodajnih storitev'
03. 03. 2021 16.35
Družba T-2 je tožbo proti Telekomu Slovenije vložila zaradi njegovih domnevno protipravnih ravnanj pri ponujanju veleprodajnih storitev, so pojasnili v T-2. "S tožbo T-2 uveljavlja škodo zaradi previsokega zaračunavanja veleprodajnih storitev in posledično izgubljenega dobička zaradi nedoseganja rasti števila naročnikov," so navedli.

V izraelskem napadu v Gazi poškodovana otroška bolnišnica
26. 12. 2020 17.23
Izraelska vojska je minulo noč izvedla več letalskih napadov na cilje v palestinski enklavi Gaza. Pri tem pa je bila po navedbah tam vladajočega gibanja Hamas zadeta tudi otroška bolnišnica. Izraelska vojska je sporočila, da bolnišnica ni bila cilj, ampak da je do poškodbe poslopja prišlo zaradi eksplozije v tovarni raket, ki je bila ena od tarč napada.

Nova rekordna vrednost bitcoina, Nicehash povrnil škodo
17. 12. 2020 11.09
Slovenska družba Nicehash je uporabnikom svoje platforme v celoti povrnila škodo, ki so jo utrpeli v hekerskem vdoru leta 2017. Medtem pa se je bitcoin na borzi povzpel na novo rekordno raven, in sicer nad 22.000 dolarjev oziroma skoraj 18.000 evrov.

Evropska komisija: Odločitev o odprtju smučišč je v nacionalni pristojnosti
26. 11. 2020 07.12
Že v ponedeljek je italijanski premier Giuseppe Conte pozval k prepovedi odprtja smučišč na ravni celotne EU. Zdaj ga je pri tem podprla še nemška kanclerka Merklova, ki sicer pravi, da "to ne bo lahko, vendar bomo poskusili". Najmanj zadovoljni so Avstrijci, ki so že napovedali, da bodo zahtevali 100-odstotno povračilo škode, če se EU odloči za tak ukrep. Odločitev o tem, ali med pandemijo novega koronavirusa dovoliti smučanje, je v nacionalni pristojnosti pa so poudarili v Evropski komisiji. Medtem pa Švica ne načrtuje zapiranja smučišč. Slovenska vlada zaenkrat o odpiranju smučišč še ni odločala.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.00
6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Kaj lahko naredi turist, če naleti na drugačno nastanitev od oglaševane?
25. 07. 2020 11.53
Poletje, čas sprostitve, počitnic, dopustov, ki pa se lahko hitro sprevrže v nezadovoljstvo, če v kraju, kamor ste pripotovali na oddih, ne dobite take turistične namestitve, kot ste jo pričakovali. Še posebej če so vam zanjo zaračunali 'konkretno' ceno. Kaj lahko naredi potrošnik, če dobi sobo v slabem, zanemarjenem stanju, ki je bila sicer oglaševana kot prijetna, dobra. Ali lastnik sme turistom ponujati tovrstne nastanitve?

Volkswagen bo moral kupcem plačati odškodnino
25. 05. 2020 12.03
Volkswagen bo moral plačati odškodnino kupcem, ki so bili prizadeti v aferi dieselgate, je odločilo nemško vrhovno sodišče. Če pa bodo kupci želeli vrnitev kupnine, bodo morali upoštevati tudi amortizacijo avtomobila glede na prevožene kilometre, je odločilo sodišče s sedežem v Karlsruheju.

Ustreljeni policist v strelskem napadu v izolski bolnišnici državo toži za odškodnino
30. 11. 2019 09.52
Policist, ki ga je v strelskem napadu v izolski bolnišnici avgusta 2016 hudo ranil napadalec iz Svetega Antona, toži državo za odškodnino. Tri leta po napadu je še vedno na bolniški, odškodnina, ki jo je dobil od zavarovalnic, pa ni pokrila celotne škode, ki jo je utrpel. Za zdaj so dosegli dogovor o materialni škodi.

Tudi po odločitvi vrhovnega sodišča Janković vztraja pri svojem
18. 10. 2019 06.22
Vrhovno sodišče je po 10 letih izdalo odločilno sodbo, da je bil odvzem koncesije zasebni Lekarni Bitenc s strani MOL nezakonit. Bitenčevi, ki so morali dvakrat vse odpustiti in nazaj zaposliti, bodo zahtevali povračilo nastale škode v višini 100.000 evrov. Janković se je ironično zahvalil davkoplačevalcem, sicer pa še vedno vztraja, da na občini niso ničesar naredili narobe.