pozornost

Obojestranska prizadevanja Slovenije in Madžarske za članstvo v EU
01. 03. 1999 17.30
Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je pred jutrišnjim tristranskim srečanjem državnih sekretarjev Slovenije, Italije in Madžarske danes v Budimpešti že sestal s političnim državnim sekretarjem madžarskega ministrstva za zunanje zadeve Zsoltom Nemethom, s katerim sta v osrednjem pogovoru pozornost namenila prizadevanjem obeh kandidatk za članstvo v EU, so sporočili z MZZ.

Komisar van den Broek na obisku v Sloveniji
28. 02. 1999 09.56
Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek bo jutri, 1. marca, prišel na dvodnevni obisk v Slovenijo, kjer se bo z najvišjimi predstavniki države pogovarjal o slovenskih pripravah na polnopravno članstvo v Evropski uniji, s posebnim poudarkom na prilagajanju slovenske zakonodaje pravnemu redu unije ter vprašanjih v zvezi z nedavno uveljavljenim Evropskim sporazumom o pridružitvi.

Evropski komisar van den Broek prihodnji teden v Ljubljani
26. 02. 1999 16.18
Evropski komisar Hans van den Broek, pristojen za odnose s srednjeevropskimi državami, bo prihodnji teden, 1. in 2. marca, obiskal Slovenijo.

Tretji foto forum Bled '99
24. 02. 1999 17.57
V Festivalni dvorani na Bledu se bo danes dopoldne začel program 3. foto foruma Bled '99. Do 28. februarja si bo tam moč ogledati vrhunsko studijsko in terensko opremo za klasično in digitalno fotografijo skupaj s tehnološkimi novostmi, nasveti strokovnjakov, demonstracijskimi snemanji in razstavami.

Slovenska delegacija na screeningu zakonodaje tretjega stebra
23. 02. 1999 11.06
Slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Slavka Debelaka bo od 25. februarja do 4. marca Evropski komisiji v Bruslju predstavljala usklajenost zakonodaje in siceršnji napredek na področju tretjega stebra, ki zajema zakonodajo s področja pravosodja in notranjih zadev.

Vodja oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu v DZ
22. 02. 1999 17.16
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel Howarda Pearcea, vodjo oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu.

Britanski gost o možnostih širitve zveze NATO
22. 02. 1999 16.00
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel Howarda Pearcea, vodjo oddelka za Srednjo Evropo na britanskem zunanjem ministrstvu.

DZ pričel novo redno zasedanje
18. 02. 1999 10.42
Državni zbor (DZ) je začel 11. redno sejo, na kateri je po predloženem dnevnem redu kar 39 zadev, od tega sicer 16 predlogov za ratificiranje mednarodnih pogodb. Osrednjo pozornost pa naj bi poslanci na tej redni seji namenili spreminjanju volilne zakonodaje; na dnevni red naj bi uvrstili predlog skupine poslancev za obnovo postopka ob odločbi ustavnega sodišča glede referenduma o volilnih sistemih iz leta 1996 ter drugo obravnavo novele zakona o volitvah v državni zbor.

Predstavnika slovenske odvetniške zbornice na vrhovnem sodišču
17. 02. 1999 17.09
Predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Mitja Stupan in njen podpredsednik Boris Grosman sta danes obiskala predsednika slovenskega vrhovnega sodišča Mitjo Deisingerja. Sestanka, na katerem so se posvetili težavam v pravosodju in možnostim skupnega sodelovanja pri njihovi razrešitvi, se je udeležil tudi predsednik slovenskega sodnega sveta Marko Šorli, so sporočili z vrhovnega sodišča.

Kacin sprejel namestnika iranskega zunanjega ministra Morteza
17. 02. 1999 15.49
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin se je srečal z namestnikom iranskega ministra za zunanje zadeve Mortezom Sarmadijem. Slednji je posebno pozornost posvetil sodelovanju med parlamentoma obeh držav, saj bodo v iranskem parlamentu ustanovili skupino prijateljstva s Slovenijo. Kacin pa je gosta seznanil z delovanjem Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min v BiH s sedežem v Ljubljani, so sporočili iz DZ.

Poslovalnica NLB za zahtevnejše komitente
15. 02. 1999 17.26
Nova ljubljanska banka (NLB) je danes odprla novo poslovalnico na Dalmatinovi 4, ki predstavlja novost na slovenskem tržišču. Poslovalnica je zasnovana skladno s sodobnimi bančnimi smernicami in je s svojo specializirano ponudbo namenjena predvsem zahtevnejšim uporabnikom storitev, ob upoštevanju njihovih posebnih potreb.

O usodi Bandlja se bodo poslanci izrekli prihodnji teden
13. 02. 1999 10.14
Poslanci so z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi raziskala vpletenost nosilcev javnih funkcij, sklenili dvodnevno razpravo o t.i. aferi Holmec-Vič. Minister je tudi v razpravi ob interpelaciji slišal številne očitke v zvezi z omenjeno afero, zadnji delovni dan pa so govorniki pozornost bolj kot na v interpelaciji očitane napake usmerili na druge nepravilnosti v ministrstvu, med drugim tudi na kadrovanje ter na domnevne finačne nepravilnosti. Poslanci SLS na čelu z vodjo poslanske skupine omenjene stranke Francem Zagožnom so ministra Bandlja pozvali k odstopu in tudi od premiera Drnovška zahtevali, naj pozove Bandlja k umiku z ministrskega položaja. V razpravi so med predstavniki parlamentarnih strank interpelacijo poleg predlagateljev podprli še v poslanskih skupinah SKD in SLS, zavrnili pa v LDS in DeSUS. ZLSD se o podpori ali zavrnitvi interpelacije še ni odločila. Sicer pa je predsednik vlade Drnovšek po srečanju s prvakom ljudske stranke Marjanom Podobnikom in vodjo poslanske skupine te stranke Francem Zagožen med drugim povedal, da so v obeh strankah še vedno različna mnenja o interpelaciji, obstoj koalicije pa naj ne bi bil negotov.

Finančni ministri EU predvsem o Agendi 2000
08. 02. 1999 13.33
Še pred začetkom zasedanja finančnih ministrov Evropske unije, ki je v prvi vrsti posvečeno usklajevanju stališč glede reform, predlaganih v Agendi 2000, so se davi v Bruslju ločeno sestali finančni ministri enajstih članic EU, ki so letos uvedle evro. Slednji govorijo predvsem o skupnem nastopu enajsterice na srečanjih skupine industrijsko najrazvitejših držav G-7.

Jelcin sprejel Primakova in Bordjužo
04. 02. 1999 10.30
Ruski predsednik Boris Jelcin je v sanatoriju Barviha danes sprejel premiera Jevgenija Primakova in šefa kabineta Nikolaja Bordjužo. Kot je sporočil Jelcinov tiskovni predstavnik, tema pogovorov ni znana.

Konferenca Mednarodnega olimpijskega komiteja o dopingu v športu
04. 02. 1999 09.05
Na konferenci Mednarodnega olimpijskega komiteja o dopingu v športu, ki poteka v Lausanni, so udeleženci razpravljali o štirih vidikih te problematike, in sicer o izobraževanju, pravni in zakonodajni problematiki, zdravju in pravicah športnika na tem področju ter o ustanovitvi neodvisne agencije za doping. Najživahnejšo razpravo je sprožila pobuda za ustanovitev neodvisne agencije za doping. Načeloma so se udeleženci sicer strinjali za ustanovitev agencije, veliko razhajanj pa je bilo glede načina financiranja, sestave in samega dela agencije. V zvezi z izobraževanjem na področju dopinga je bilo poudarjeno, da je potrebno posvečati pozornost predvsem ciljnim skupinam - športnikom, mladini, zdravnikom ter trenerjem in to na pravi način. V razpravo o zdravju športnika in njegovih pravicah na tem področju so se vključili tudi številni olimpijski zmagovalci, ki so se pridružili zahtevam in prizadevanju za tako imenovani ''čisti šport'' oziroma šport brez drog.

Hipokrat je zobe umival z marmornim prahom
29. 01. 1999 08.20
Zob si ne čistimo od danes. Iskanje učinkovite in prijetne zaščite zob se je začelo že v antični Grčiji, ko je Hipoktrat ljudem priporočal, da si zobe umivajo z marmornim prahom. Precej kasneje, leta 1683, je Antony van Leeuwenhoek dokazal prisotnost bakterij na zobeh. Začetnik mikrobiologije je W. D. Miller, ki je v 19. stoletju priporočal vsakodnevno čiščenje zob, s čimer naj bi omejili rast bakterij in izločanje škodljivih kislin. Prve zobne paste v sodobnem pomenu besede so vsebovale kalcijev karbonat in malo mila v prahu, vendar pa so te paste dražile ustno votlino. Šele po drugi svetovni vojni je Colgate izdelal pasto za zobe, ki je namesto mila vsebovala sintetični detergent, ki je imel nekoliko boljši okus, učinkovito pa je preprečeval tudi izločanje kislin, ki povzročajo karies. V zgodnjih 50-ih so odkrili, da zobno sklenino dokaj uspešno ščiti fluor. Kasneje so si kemične tovarne prizadevale izdelati zobno pasto, ki bi preprečevala preobčutljivost zob, danes pa veliko pozornost namenjajo beljenju zob.

Avtocestni obroč okrog Ljubljane končan do junija
26. 01. 1999 16.25
Predstavniki Mestne občine Ljubljana (MOL) ter ministrstva za promet in zveze so na današnjem delovnem sestanku o prometnih projektih v prestolnici osrednjo pozornost namenili dokončanju avtocestnega obroča okoli mesta, ki naj bi bil zgrajen do junija letos.

Milan Kučan: Svet Evrope - simbol želene Evrope
26. 01. 1999 14.16
Že drugič v osemletni zgodovini države Slovenije je slovenski predsednik Milan Kučan danes govoril v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope (PS SE) v Strasbourgu.

Ministra Frlec in Kasulides za okrepitev odnosov med Slovenijo in Ciprom
21. 01. 1999 16.55
Ciprski zunanji minister Joanis Kasulides, ki končuje dvodnevni uradni obisk v Sloveniji, in njegov gostitelj, slovenski zunanji minister Boris Frlec, sta se danes pogovarjala o dvostranskih odnosih, precejšnjo pozornost pa sta med drugim namenila tudi razpravi o trenutnih razmerah na Cipru in skupni oceni položaja v Bosni in Hercegovini, na Kosovu ter v Izraelu. Ministra Frlec in Kasulides sta podpisala tudi sporazum o sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti.

26. Mednarodni filmski festival v Bruslju
20. 01. 1999 17.02
Na 26. mednarodnem filmskem festivalu v Bruslju bo v uradnem programu od danes do 31. januarja na ogled 15 evropskih filmov, medtem ko bo posebna pozornost posvečena poljskemu filmu.

Poredni fant NBA se upokojuje
20. 01. 1999 10.04
Najbolj kontroverzni košarkar ameriške poklicne košarkarske lige NBA, član ekipe Chicago Bulls, Dennis Rodman naj bi po besedah svojega predstavnika Dwighta Manleyja košarko v kratkem obesil na klin in se posvetil igralski in druge vrste ''zabavljaški'' karieri.

Kovinotehna se ob pozitivnem poslovanju povezuje z družbo Kovintrade
19. 01. 1999 16.21
Pogovori med upravama celjskih družb Kovinotehna in Kovintrade potekajo že dalj časa, pri čemer pa same oblike sodelovanja, ali bo šlo za združitev ali priključitev, še niso določili. Prav tako niso podpisali pisma o namerah, je za STA povedal predsednik uprave Kovinotehne Saša Geržina.

Študentske demonstracije ohromile promet v Atenah
15. 01. 1999 12.39
Na desettisoče grških študentov je danes s protestnimi pohodi proti reformi šolstva ohromilo promet v Atenah. Pohodi, ki so ceste v grški prestolnici spremenili v parkirišča in celo izzvali spopade med demonstranti in jeznimi udeleženci prometa, so vrhunec konflikta, ki se stopnjuje že ves teden.

Primakov za večji obrambni proračun
15. 01. 1999 11.41
Predsednik ruske vlade Javgenij Primakov je med današnjim obiskom v Sibiriji izjavil, da sta bistveni značilnosti osnutka ruskega proračuna za leto 1999 povečanje sredstev za obrambo na 3,8 odstotka BDP in socialna usmerjenost gospodarstva.

Slovenija in Hrvaška dosegli visoko soglasje glede vprašanj v zvezi z NEK
12. 01. 1999 15.56
Gospodarska ministra Slovenije in Hrvaške, Metod Dragonja in Nenad Porges, sta skupaj s pogajalskima skupinama obeh držav za pripravo meddržavne pogodbe za pravno, statusno in finančno ureditev Nuklearne elektrarne Krško (NEK) danes na Brdu pri Kranju podrobno pregledala osnutka meddržavne in družbene pogodbe o NEK. Kot sta po nekaj več kot dveurnem delovnem srečanju izjavila ministra, sta pozornost namenila dvem ključnim nerešenim vprašanjem, in sicer upravljanju nuklearke ter njeni razgradnji in skladiščenju vseh radioaktivnih odpadkov. Glede vseh ostalih vprašanj sta državi dosegli precej visoko soglasje, zato naj bi v dveh mesecih in pol državi v celoti uredili zapleteno problematiko glede NEK. Gre za prvo srečanje, po tem ko je Slovenija sosednji državi posredovala delovna osnutka pogodbe o izkoriščanju in razgradnji NEK, ki ima značaj meddržavne pogodbe, ter družbene pogodbe o NEK. Po prepričanju hrvaškega gospodarskega ministra Nenada Porgesa naj bi se državi glede omenjenih dveh nerešenih vprašanj dogovorili najkasneje do konca prvega tedna v februarju.

Kofi Annan noče več ugibati o domnevnem vohunjenju UNSCOM-a
12. 01. 1999 08.59
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je novinarjem dejal, da nima nobenih dokazov o skrivnih vezeh med ZDA in Posebno komisijo Združenih narodov za nadzor nad razorožitvijo Iraka (UNSCOM). Annan je obenem izrazil željo, da se vprašanju domnevnega vohunjenja pripadnikov UNSCOM-a za ZDA ne bi več namenjala pretirana pozornost, ker to ni glaven problem odnosov med OZN in Irakom.

Fotografska razstava Henriea Lodewijka
05. 01. 1999 14.36
V galeriji Ilirija bo ta mesec na ogled razstava črnobelih fotografij nizozemskega fotografa Henriea Lodewijka, ki živi in dela v Sloveniji. Razstavo z naslovom Je bistvo očem res skrito bodo odprli jutri pozno popoldne, fotografije - izbor iz serije, ki je nastala ob avtorjevih priložnostnih sprehodih po Ljubljani - pa si bo mogoče ogledati do 1. februarja.

Rugova: Sile zveze NATO za mir na Kosovu
01. 01. 1999 14.33
V današnji novoletni poslanici je vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova dejal, da v pokrajini ne bo miru, dokler na Kosovu ne bodo nameščene sile zveze NATO. Kosovski uporniki pa so dejali, da so pripravljeni nadaljevati boj za neodvisnost Kosova od Srbije.

Zadnji letošnji dan trgovanja Nikkei malenkost navzdol
30. 12. 1998 09.04
Na tokijski borzi se je zadnji dan trgovanja v letošnjem letu sklenil z rahlim padcem indeksa Nikkei. Njegova vrednost se je znižala za 4,73 točke ali 0,03 odstotka na 13.842,17 točke.

Poljski film in Andrzej Wajda v ospredju bruseljskega filmskega festivala
22. 12. 1998 11.02
Poljski režiser Andrzej Wajda bo na mednarodnem filmskem festivalu v Bruslju, ki se bo začel januarja prihodnje leto, prejel nagrado za življenjsko delo. Med dosedanjimi dobitniki nagrade so med drugim tudi ameriška igralca John Malkovich in Morgan Freeman, igralec in producent Michael Douglas ter režiserji Bertrand Tavernier, Neil Jordan in Oliver Stone. Po Italiji, Veliki Britaniji, Franciji, skandinavskih državah, Grčiji in Irski bo posebno pozornost poljski kinematografiji posvetil tudi bruseljski filmski festival, sicer že 26. po vrsti. Na festivalu, ki bo potekal med 20. in 31. januarjem prihodnje leto, bodo prikazali poljsko filmsko produkcijo od 50. let pa do današnjih dni. Organizatorji bodo pripravili tudi številna srečanja belgijskih in poljskih filmskih ustvarjalcev.