pozornost

Sodelovanje med slovenskim in nizozemskim ministrstvom za kmetijstvo

24. 04. 1998 17.12

Memorandum o sodelovanju med slovenskim in nizozemskim ministrstvom za kmetijstvo bo po besedah podpisnikov memoranduma, ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Cirila Smrkolja in namestnika ministra za kmetijstvo Kraljevine Nizozemske Tjibbeja H. J. Joustra, poglobil sodelovanje med državama na področju kmetijstva. Sodelovanje bo Sloveniji v veliko pomoč pri procesu priključevanja k Evropski uniji, so danes sporočili iz ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Premier Drnovšek in minster Dragonja obiskala Zasavje

20. 04. 1998 07.56

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in minister za gospodarstvo Metod Dragonja s sodelavci sta se popoldne sestala z župani in gospodarstveniki zasavske regije. Osrednjo pozornost so namenili gradnji termoelektrarne 3, torej vprašanju, ki je za Zasavje življenskega pomena. Prejšnji teden je bil ministrstvu za gospodarstvo predložen investicijski načrt, ki bo šel v nadaljnji parlamentarni postopek. Predsednik vlade je ob tem dejal, "da je Termoelektrarna Trbovlje zelo velika investicija, zato je normalno, da doživlja precej preverjanja in tudi v parlamentarnem postopku se pojavljajo različna vprašanja, ministrstvo pa jih skuša vsa razčistiti in nanje odgovoriti". Izrazil je pričakovanje, da bo zakon kmalu v drugi obravnavi, in dodal, da bo v primeru, če omenjeni zakon ne bo sprejet, treba celotno strategijo razvoja Zasavja izdelati na novo. V pogovoru z zasavskimi gospodarstveniki sta se minister Dragonja in predsednik vlade Drnovšek dotaknila tudi zakona o dodani vrednosti, slabega položaja izvoznikov in ocen monetarnega sklada.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo

12. 04. 1998 10.55

Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.

Umirajoči tamagoči vzrok za prometno nesrečo

09. 04. 1998 09.30

Francoska voznica, ki jo je zmotila virtualna smrt njenega tamagočija, je na jugu Francije povozila dva kolesarja, od katerih je eden umrl.

Primorski slovenistični dnevi v Beneški Sloveniji

02. 04. 1998 08.17

V organizaciji Slavističnega društva Trst-Gorica-Videm se bodo danes v občinski dvorani v Špetru v Beneški Sloveniji začeli dvodnevni Primorski slovenistični dnevi. Letošnji, že 9. posvet primorskih slovenistov z obeh strani meje bo namenjen obravnavi slovenskega jezika ob italijansko-slovenski meji in spoznavanju kulturnih posebnosti Beneške Slovenije.

Ruski predsednik določil prednostne naloge nove vlade

27. 03. 1998 17.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes zagotovil podporo Sergeju Kirijenku na položaju premiera in začrtal prednostne naloge nove ruske vlade. V radijskem nagovoru, posvečenem preoblikovanju kabineta, je Jelcin poudaril, da Kirijenko "ne sme izgubljati časa" in se mora najprej lotiti težav na socialnem področju, se dotakniti vprašanja zaostalih plač v državnem sektorju in reform na vojaškem ter administrativnem področju. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, se je davi sicer že vselil v pisarno nekdanjega premiera Viktorja Černomirdina. Kirijenko ima v tem času vrsto delovnih srečanj s člani kabineta in poslanci parlamenta. Kot je danes povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, naj bi osrednjo pozornost pogovorov namenili normalizaciji položaja na socialnem in gospodarskem področju. Kirijenko naj bi se danes sešel s predsednikom poslanske skupine Jabloko v dumi Grigorijem Javlinskijem, in z vodjo poslanske skupine Naš dom Rusija v dumi Aleksandrom Šohinom.

Srečanje treh zunanjih ministrov v Splitu

26. 03. 1998 17.15

Zunanji ministri Slovenije, Avstrije in Hrvaške, Boris Frlec, Wolfgang Schuessel in Mate Granić, so včeraj začeli pogovore v Splitu.

Albrightova danes v Rimu

24. 03. 1998 10.38

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo danes obiskala Rim, kjer se bo srečala z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem. Osrednjo pozornost bosta namenila položaju na Kosovu in nasploh v nekdanji Jugoslaviji.

Primakov namerava obiskati države nekdanje Jugoslavije

12. 03. 1998 16.41

Ruski zunanji minister Jevgenij Primakov namerava med 17. in 21. marcem obiskati države nekdanje Jugoslavije, je danes povedal ministrov tiskovni predstavnik Genadij Tarasov. Po Tarasovih besedah se bo Primakov srečal z voditelji in zunanjimi ministri Slovenije in Hrvaške, obeh republik ZR Jugoslavije, Srbije in Črne gore, ter vodilnimi obeh entitet v Bosni in Hercegovini, muslimansko-hrvaške federacije in Republike srbske.

Latvijski zunanji minister pri predsedniku Kučanu

05. 03. 1998 16.43

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel latvijskega ministra za zunanje zadeve Valdisa Birkavsa. Strinjala sta se, da so odnosi med državama dobri ter da za poglobljen pogovor o razmerah in procesih v Evropi obstajajo številni razlogi, so sporočili iz urada predsednika.

Kacin se udeležuje konference o novi Evropi v Londonu

03. 03. 1998 16.52

Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se v Londonu udeležuje konference predsednikov zunanjepolitičnih odborov držav članic Evropske unije, evropskega parlamenta in parlamentov pridruženih članic. Gostitelj srečanja z naslovom Nova Evropa je predsednik zunanjepolitičnega odbora britanskega parlamenta Donald Anderson.

V ponedeljek začetek zasedanja odbora ZN proti rasni diskriminaciji

01. 03. 1998 13.20

V Palači narodov se bo jutri začelo tritedensko zasedanje odbora Združenih narodov za ukinjanje rasne diskriminacije. Odbor bo obravnaval poročila 150 držav podpisnic mednarodne konvencije o ukinitvi vseh oblik rasne diskriminacije, posebno pozornost pa bo posvetil ukrepom, ki jih na tem področju sprejemajo Armenija, Kamerun, Češka, Izrael, ZRJ, Libanon, Rusija, Libija, Nizozemska, Švica in Ukrajina. V okviru preventivnih ukrepov bo odbor obravnaval tudi razmere v Bosni in Hercegovini, Demokratični republiki Kongo, Papui Novi Gvineji in Ruandi.

Kako poslovati z Veliko Britanijo

26. 02. 1998 17.09

Slovenija ni dovolj prepoznavna dežela v Veliki Britaniji, zato si mora prizadevati za oblikovanje in promocijo takšne identitete, da je britanska podjetja ne bi več zamenjevala s Slovaško ali s kakšno drugo državo, in da je ne bi več povezovala z nekdanjo skupno državo. Tako se glasi ena izmed ugotovitev današnjega posveta z naslovom "Kako poslovati z Veliko Britanijo", ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije. Na posvetu pod pokroviteljstvom SKB banke so posebno pozornost namenili tudi medbančnemu poslovanju, zavarovanju in financiranju slovenskega izvoza in praktičnim izkušnjam za pospešitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Veliko Britanijo.

Danska obljublja pomoč pri vključevanju v Evropsko unijo

17. 02. 1998 12.15

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Ljubljani sestala z danskim veleposlanikom na Dunaju Henrikom Woehlkom. Največjo pozornost sta sogovornika namenila slovenskim pripravam na začetek pogajanj za vstop v Evropsko unijo (EU) ter nadaljnim aktivnostim, ki bi pripomogle k povečanju medsebojnega gospodarskega sodelovanja.

V Belgiji spet bobri

17. 02. 1998 08.08

Prvič po stotih letih so v Belgiji te dni opazili skupino bobrov. Glodalce je na območju Liegea, blizu nemške meje, odkrila skupina okoljevarstvenikov. Kje natančno živijo bobri, sicer ostaja skrivnost, saj okoljevarstveniki nočejo, da bi prevelika pozornost bobre spet pregnala iz Belgije.

Rim: Na seji vlade tudi o odnosih s Slovenijo

07. 02. 1998 10.49

Italijanska vlada je v sporočilu za javnost po petkovi seji med drugim zapisala, da je zunanji minister Lamberto Dini v poročilu o mednarodni politiki posebno pozornost namenil novi fazi v odnosih med Slovenijo in Italijo, o kateri priča tudi njegov obisk v Ljubljani 3. in 4. februarja. V sporočilu za javnost, ki ga je objavila italijanska agencija Ansa, še piše, da je Dini posebej poudaril kakovostni skok, ki je bil v zadnjih letih dosežen v odnosih z Ljubljano, in novo ozračje med državama. Ta dejstva po Dinijevi oceni omogočajo nov zagon v dvostranskih odnosih in reševanje vprašanj, ki so še odprta.

Frlec in Dini o slovenskem manjšinskem šolstvu v Italiji

04. 02. 1998 16.57

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov italijanski kolega Lamberto Dini sta tudi danes ob trilateralnem srečanju obravnavala dvostranska vprašanja, predvsem glede slovenske manjšine v Italiji.

Pričetek simpozija OECD v Parizu

03. 02. 1998 17.39

Predsednik Združenja nemške industrije (BDI) Hans-Olaf Henkel je pred začetkom simpozija Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) danes v Parizu poudaril, da bi morale v prizadevanju za dosego gospodarske rasti ter odprtje novih delovnih mest poleg podjetij tudi družbe postati bolj fleksibilne.

Kinkel in Vedrine marca skupaj na Balkan

02. 02. 1998 14.58

Vodji diplomacij Nemčije in Francije Klaus Kinkel in Hubert Vedrine bosta marca skupaj obiskala Sarajevo, Zagreb in Beograd, osrednja pozornost obiska pa bo veljala položaju na Kosovu, je danes povedal Kinkel.

Letos se bo v BiH vrnilo 220.000 beguncev

29. 01. 1998 16.44

Analitiki Visokega komisariata ZN za vojne begunce (UNHCR) so ocenili, da se bo letos v Bosno in Hercegovino vrnilo okoli 220.000 beguncev, piše današnji sarajevski tisk. UNHCR bo za njihovo vrnitev s finančno pomočjo ostalih držav porabila najmanj 87 milijonov dolarjev. Mednarodni predstavniki v BiH in številne države bodo še posebej vztrajali pri vračanju beguncev v velika mesta, med katerimi bodo posebno pozornost namenili vrnitvi v Sarajevo.

Dvodnevna etnična gladovna stavka

17. 01. 1998 12.44

Zaradi kršitve predvsem 3. in 6. člena italijanske ustave, ki predvideva, da so vsi enaki ne glede na jezik in da država s primernimi pravili uresniči zaščito manjšine živeče v Italiji, se je Primož Sancin, član društva Edinost iz Trsta, odločil, da bo gladovno stavkal.

Slovenske železarne se ne bodo povezale z Nova Hut

15. 01. 1998 14.06

Informacija predsednika sindikata SKEI Alberta Vodovnika o vlaganjih Slovenskih železarn v češko železarno Nova Hut je neresnična in tendenciozna, sporočajo Slovenske železarne. Takšna dezinformacija krni ugled Slovenskih železarn v javnosti, odvrača pozornost od pomembnih problemov v procesu sanacije in povzroča veliko škodo pri dobaviteljih, predvsem pa jemlje veliko dragocenega časa za nepotrebno pojasnjevanje. Problemi, s katerimi se Slovenske železarne trenutno soočajo, ne dopuščajo, da bi se kapitalsko povezovale z uspešnimi podjetji, kar Nova Hut nedvomno je. Ko bodo Slovenske železarne uspešno zaključile proces sanacije in bodo poslovale z dobičkom, se bodo z veseljem kapitalsko povezovale z uspešnimi jeklarskimi koncerni, ki imajo podoben proizvodni program kot Slovenske železarne.

Amnesty International za pravice žensk

14. 01. 1998 11.06

Organizacija Amnesty International (AI) Združenim narodom očita, da je še v nedavni preteklosti v veliki meri zanemarjala pravice žensk. V poročilu, ki je bilo v torek objavljeno v Londonu, je AI ugotavljala, v kakšni meri so bili v praksi uresničeni sklepi, sprejeti na konferenci o človekovih pravicah na Dunaju leta 1993 ter na konferenci ZN, ki je dve leti kasneje potekala v Pekingu. Organizacija je vlade in ZN pozvala, naj ob številnih konferencah in jubilejih v tem letu pravicam žensk posveti še prav posebno pozornost, "s čimer bodo zagotovili, da bodo obljube iz Dunaja in Pekinga postale resničnost".

Gueterres se bo srečal z Blairom

14. 01. 1998 09.55

Portugalski premier Antonio Guterres se bo danes v Londonu srečal z britanskim kolegom Tonyjem Blairom, ki ta čas predseduje Evropski uniji. Guterres bo v Londonu na zasebnem obisku, z Blairom pa bosta osrednjo pozornost namenila t.i. evropski konferenci, v okviru katere se bodo marca v Londonu zbrali predstavniki petnajsterice in vseh kandidatk za polnopravno članstvo.

Jeglič se zavzema za zakonsko ureditev statusa glavnega mesta

30. 12. 1997 16.17

Kandidat za ljubljanskega župana Anton Jeglič je na novinarski konferenci pred drugim krogom nadomestnih županskih volitev osrednjo pozornost namenil odnosu oziroma dobremu sodelovanju med mestnim županom in mestnim svetom, kar je po njegovem prepričanju tudi predpogoj za učinkovito delovanje mestnih oblasti. Poleg tega je Jeglič na zadnji novinarski konferenci pred iztekom leta opozoril tudi na ustavno določbo, po kateri mora parlament z zakonom urediti status glavnega mesta v državi. Skladno s tem je županski kandidat zatrdil, da bo poskušal doseči, da država oziroma državni zbor omenjeno obvezo tudi čimprej izpolnita.

Stanovanjski sklad odobril 65 neprofitnih stanovanj

19. 12. 1997 15.26

Stanovanjski sklad ljubljanskih občin je na današnji seji 65 prosilcem odobril najem neprofitnih stanovanj, od katerih bodo tri namenjena invalidom. Na prednostni listi je bilo 687 prosilcev, vseh sprejetih vlog pa je bilo 815. Stanovanja bodo predvidoma vseljiva v prvi polovici leta 1998.

Poostren nadzor nad zaposlovanjem na črno

18. 12. 1997 16.47

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve od letošnjega julija izvaja v sodelovanju z davčnimi in delovnimi inšpektorji ter policijo poostren nadzor zaposlovanja in dela na črno, še posebej na področjih, kjer je ta problem najbolj pereč. Sredina akcija je pokazala, da so v Ladjedelnici Izola zaposlovali tujce brez delovnih dovoljenj; gre predvsem za hrvaške kooperante, ki so opravljali zahtevne varilske posle. To je v nasprotju s slovensko zakonodajo, zato so zahtevali njihovo takojšnjo ustavitev dela, dokler družba ne pridobi ustreznih dokumentov.

Uvedba finančne policije v Bolgariji

12. 12. 1997 09.48

V Bolgariji bo najkasneje do sredine prihodnjega leta začela delovati enota finančne policije. Novico je sporočil predsednik bolgarske vlade Ivan Kostov, zadevo pa pojasnil s tem, da je boj proti korupciji obenem z reformo državne uprave prednostna naloga njegove vlade. Šele po uspehu na teh področjih bo mogoče pozornost posvetiti še privatizaciji. Vladnemu predlogu nasprotujejo socialisti, ki trdijo, da Kostov poskuša vnovič vzpostaviti policijsko državo. Z istim argumentom zavračajo predlog vlade, da parlament ustanovi stalni odbor za boj proti organiziranemu kriminalu.

Konferenca o slovensko-britanskih gospodarskih odnosih

25. 11. 1997 16.32

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Londonu srečala s predstavniki britanskega ministrstva za trgovino in industrijo. Osrednjo pozornost so namenili širitvi Evropske unije, pri čemer so britanski predstavniki poudarili nujnost prilagajanja slovenske zakonodaje evropski. V prostorih londonske trgovinske in industrijske zbornice pa se je dopoldne začela poslovna konferenca, ki se je udeležuje približno 50 britanskih in slovenskih podjetij.

EU nadaljuje prizadevanja v boju proti aidsu

25. 11. 1997 11.15

Evropska unija je v minulih desetih letih, v obdobju od 1987 do 1997, namenila 200 milijonov ekujev neposredne pomoči za boj proti aidsu v državah v razvoju. V prihodnjih treh letih namerava v okviru tega programa za boj proti aidsu nameniti 45 milijonov ekujev, 20 milijonov ekujev pa za tovrstni petletni regionalni program v državah Afrike, Karibov in Pacifika.