prava

Egon Krenz mora v zapor

13. 01. 2000 08.08

Zadnji komunistični predsednik nekdanje Nemške demokratične republike (NDR) Egon Krenz, obtožen na šest in pol let zapora, ker je ukazal streljanje na ljudi, ki so bežali iz nekdanje NDR, bo moral v zapor. Nemško ustavno sodišče se je namreč odločilo, da ne bo razsojalo o Krenzevi pritožbi.

ZRJ toži 12 članic zveze NATO

05. 01. 2000 07.57

Jugoslovanske oblasti so včeraj na Mednarodno sodišče v Haagu vložile tožbo proti 12 državam članicam NATO. ZRJ v tožbi zahteva, da sodišče države obsodi kršenja načel mednarodnega prava, kot so prepoved uporabe sile, vmešavanje v notranje zadeve in kršitev suverenosti države. ZRJ zahteva, da sodišče od obtoženih strank zahteva, da povrnejo vso storjeno škodo v napadih na državo pomladi 1999.

V Ljubljani se iz preventivnih razlogov ni trgovalo, po svetu pa je bilo zelo živahno

04. 01. 2000 10.07

Včerajšnji prvi dan trgovanja v novem letu je bil zaznamovan z obilico dogajanja in preobratov. Dnevna nihanja na evropskih in ameriških delniških trgih so bila rekordna.

50 mrtvih v zadnjih napadih

03. 01. 2000 11.02

Ruske sile kljub novim ameriškim kritikam nadaljujejo s silovitimi napadi na položaje upornikov v Čečeniji. Ruski mediji poročajo, da so zvezne sile osvojile pokrajino Tashkala. Z letalskimi napadi so bombardirali položaje v gorovju na jugu Čečenije, kjer naj bi bilo po navedbah ruskih virov ubitih najmanj 50 čečenskih upornikov.

Vojaški režim izpustil nekaj ministrov

28. 12. 1999 19.34

Vojska, ki je minuli teden na Slonokoščeni obali izvedla državni udar, je danes izpustila najmanj šest ministrov nekdanjega režima, ki so se že vrnili na svoje domove, se je izvedelo iz dobro obveščenih virov.

Zmagi Gavriljukovi in Maju

28. 12. 1999 09.09

V Engelbergu se je začela letošnja tridnevna božično-novoletna turneja šprinterskih tekem za svetovni pokal v smučarskih tekih. Med 81 tekači in 46 tekačicami sta bila v klasičnem slogu na 1.500 metrov najhitrejša Rusinja Nina Gavriljuk in Italijan Fabio Maj.

Talbott v Moskvi

23. 12. 1999 16.27

Namestnik ameriške državne sekretarke Strobe Talbott je v Moskvi po srečanju z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom Rusijo obtožil kršitve mednarodnega prava v vojni v Čečeniji.

Za praznovanje brez petard

16. 12. 1999 19.53

Minister za šolstvo Pavle Zgaga in minister za notranje zadeve Borut Šuklje sta s skupno izjavo javnost danes v Ljubljani pozvala k varnemu in prijaznemu praznovanju brez petard in drugih pirotehničnih sredstev. Slovenske osnovne šole sta zaprosila, naj učenkam in učencem predstavijo nevarnosti in neprijetnosti, ki jih prinašajo s seboj pirotehnična sredstva. Na starše pa sta se obrnila s prošnjo, naj otrokom pojasnijo, da je prava zabava tista, ki ne moti in prizadene drugih. Dodala sta, da naj bodo starši otrokom tudi sami dober zgled, saj se je igra s petardo za štiri fante letos že tragično končala.

Občanski forum o sporazumu s cerkvijo

15. 12. 1999 19.35

Občanski forum, ki združuje del intelektualcev, se je v današnjem sporočilu za javnost pridružil ugotovitvam Matevža Krivica in skupine intelektualcev glede sporazuma s Svetim sedežem. Kritični so bili tudi do nekaterih izjav predsednika vlade Janeza Drnovška.

Našla sta se s pomočjo interneta

12. 12. 1999 10.19

Pred dnevi sta usodni ''da'' dahnila grški inženir Nikos Teodoru (43) in njegova izvoljenka Marina Samolenco (27), profesorica iz Ukrajine. To sicer ne bi bilo nič nenavadnega, če se mladoporočenca ne bi spoznala med deskanjem po internetu. Par je pred poroko izmenjal kar 7741 sporočil. Po treh mesecih ''poznanstva'' pa sta se odločila za prvo srečanje. Kot je povedal ženin, sta se najprej prek računalnika pogovarjal le enkrat dnevno, že po tednu dni pa sta postala prava obsedenca, saj sta pred ekranom presedela od pet do šest ur vsako noč. ''Tako se stvari niso več mogle nadaljevati, zato sva se nazadnje odločila za srečanje v živo, ko je iskrica tudi v resnici preskočila,'' je dejal Nikos. Poročila sta se v Grčiji in sicer natanko štiri mesece potem, ko sta prek medmrežja izmenjala prvi sporočili.

Univerza na Primorskem v desetih letih

07. 12. 1999 20.13

Razvoj visokega šolstva na Primorskem je dosegel stopnjo, ko je potrebno razvoj premisliti in ga usmeriti tako, da bo v nadaljnjih letih privedel do preoblikovanja v univerzo, meni direktor Visokošolskega središča v Kopru Danijel Božič. Zato so se na povabilo koprske županje Irene Fister in direktorja Visokošolskega središča v Kopru sestali rektor Univerze v Mariboru Ludvik Toplak, nosilci razvoja Univerze na Primorskem, piranska županja Vojka Štular in predstavniki gospodarstva.

Priprave na leto 2000

06. 12. 1999 20.46

Praznovanja pred prehodom v novo leto so se že pričela, ulice svetovnih mest so v glavnem okrašene, evforija pred magično številko 2000 pa se vse bolj stopnjuje. Kje bodo praznovali slavni ljudje in kakšna bodo sploh praznovanja po svetu?

Koliko dojenčkov v prvem dnevu leta 2000?

03. 12. 1999 21.06

Zaradi okroglega leta 2000 našega štetja je marsikoga zajela prava evforija. Med številnimi zgodbami, povezanimi s to letnico, so v zadnjem času mediji razširili govorice, da bodo novorojenčki 1. januarja naslednje leto dobesedno preplavili porodnišnice. Po pregledu stanja pa je mogoče, da posebne gneče vendarle ne bo.

Na Bledu začetek seminarja o družbah v konfliktu

26. 11. 1999 13.02

Na Bledu se je danes začel dvodnevni strokovni seminar na temo Družbe v konfliktu - prispevek prava in demokracije pri reševanju konfliktov. Seminar prireja slovensko zunanje ministrstvo v sodelovanju z Beneško komisijo, ki deluje v Svetu Evrope. Udeleženci, povečini člani Beneške komisije, se bodo danes posvetili predstavitvi razmer v posamičnih državah v konfliktu, drugi dan seminarja pa vlogi mednarodnih ustanov pri reševanju teh konfliktov.

Dosmrtna ječa za ''srbskega Adolfa''

25. 11. 1999 22.23

Tožilec Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je danes za bosanskega Srba Gorana Jelišića, znanega po vzdevku srbski Adolf, zahteval dosmrtno ječo.

Potrdili Ocalanovo smrtno obsodbo

25. 11. 1999 21.40

Turško vrhovno sodišče je danes potrdilo smrtno obsodbo zoper Abdullaha Ocalana. Sodišče je torej odločilo, da je bilo junijsko sojenje Ocalanu, ki so ga turške posebne enote prijele v Keniji, pravično. Ocalanova usoda kljub temu še ni zapečatena. Odločitev sodišča morata potrditi še turški parlament in predsednik države. Če bi obsodbo, ki jo države EU ostro zavračajo, izvršili, bi to gotovo pomenilo zaustavitev procesa približevanja Turčije EU. Turčijo naj bi po nekaterih napovedih na vrhu EU prihodnji mesec v Helsinkih sprejeli kot formalno kandidatko za vstop v unijo. Organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International pa je zahtevala, naj turški parlament ustavi izvršitev smrtne kazni kurdskega voditelja Abdulaha Oecalana. Po mnenju organizacije bi Turčija po brezdvomno nepravičnem procesu z izvršitvijo smrtne kazni kršila obveznosti do mednarodnega prava. Organizacija je zahtevala ustavitev izvršitve smrtne kazni za voditelja Kurdske delavske stranke in za vse ostale na smrt obsojene osebe ter vnovič pozvala k popolni prepovedi smrtne kazni v Turčiji.

Krstić zanikal krivdo za zločine v Srebrenici

25. 11. 1999 15.28

Eden od glavnih obtožencev mednarodnega sodišča za zločine na območju nekdanje Jugoslavije, srbski general Radislav Krstić, je pred haaškim sodiščem zanikal krivdo v primeru novih obtožb zločinov proti človeštvu. 51-letni bosanski Srb Krstić je krivdo za očitane mu zločine zanikal že decembra lani, ko so ga v BiH aretirali pripadniki mirovnih sil KFOR. Obtožen je bil genocida, sokrivde pri genocidu, zločinov proti človeštvu in kršitev vojnega prava. Zločine naj bi zakrivil kot poveljnik sil, ki so julija 1995 zavzele Srebrenico.

O rešitvi ciprskega vprašanja

20. 11. 1999 09.37

Ameriški predsednik Bill Clinton je po današnjem srečanju z grškim premierom Kostasom Simitisom izrazil upanje, da bo v naslednjih dveh mesecih dosežen napredek pri reševanju ciprskega vprašanja.

Utrinke bomo lahko opazovali tudi na računalnikih

17. 11. 1999 20.41

Na našem nebu se je v teh dneh začela prava mala gneča z utrinki. Zemlja je namreč prvič po letu 1966 sekala krožnico kometa Tempel-Tuttle, pravzaprav njegov rep. Utrinke lahko od včeraj do konca novembra najbolje opazujemo ob jasnih nočeh v Evropi, Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Angleži in Danci praktično že na EP

14. 11. 1999 09.46

Po prvih tekmah dodatnih kvalifikacij za nastop na evropskem nogometnem prvenstvu sta praktično že znana dva potnika za Belgijo in Nizozemsko. Angleži bodo na povratni tekmi težko izpustili prednost dveh zadetkov, ki so si jih proti Škotom priigrali v Glasgowu, medtem ko bi bil neuspeh Danske že prava znanstvena fantastika, saj so Skandinavci že v Tel Avivu premagali Izrael kar s 5:0. Na drugih dveh tekmah je še vse odprto. Slovenci odhajajo na povratno tekmo s prednostjo 2:1, medtem ko so v dvoboju Irske in Turčije v boljšem položaju Turki, ki se z gostovanja v Dublinu vračajo z rezultatom 1:1.

Die Welt podelil literarno nagrado

10. 11. 1999 17.39

Nemški pisatelj Bernhard Schlink je prejel literarno nagrado, ki jo je letos prvič podelil nemški časnik Die Welt. Mednarodna žirija je Schlinka nagradila za njegovo celotno delo, še zlasti pa za njegov roman Bralec, ki opisuje ljubezen med nekim dijakom in 35-letno žensko. Nagrado, pospremljeno s 13.000 evri, naj bi v prihodnje vsako leto podeljevali nemškemu pisatelju, čigar delo bo deležno mednarodnega priznanja.

Zveza NATO v obdobju po hladni vojni

10. 11. 1999 16.21

Nacionalni odbor za ameriško zunanjo politiko (NCAFP) je pripravil predavanje Brenta Scowcrofta, nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost predsednika ZDA Georga Busha, s temo Zveza NATO v obdobju po hladni vojni.

ZLRP zahteva odgovore

10. 11. 1999 15.46

Predsedstvo Združenja lastnikov razlaščenega premoženja (ZLRP) je na včerajšnji seji zahtevalo odgovornost celotne vlade za neizvajanje zakona o denacionalizaciji in vrnitev odvzetega premoženja do 31. decembra 2000.

Konferenca Rdečega križa in Rdečega polmeseca

01. 11. 1999 17.18

V Ženevi se je danes začela 27. mednarodna konferenca Rdečega križa in Rdečega polmeseca, ki se je udeležujejo predstavniki 188 držav. Na konferenci sodeluje tudi slovenska vladna delegacija pod vodstvom Marjana Zoreta in delegacija slovenskega Rdečega križa pod vodstvom Mirka Jeleniča.

Nebo ima omejitve tudi v Sloveniji

29. 10. 1999 21.43

Slovensko ekološko gibanje (SEG) te dni sodeluje v kampanji Prava cena za letalski promet, ki poteka v Evropi in ZDA. Namen kampanje je opozoriti na vse večji negativen vpliv letalskega prometa na okolje. V mednarodno akcijo, ki jo vodi nizozemska okoljevarstvena organizacija Mileu detensie, so vključene strokovne in nevladne organizacije iz petnajstih Evropskih držav, ZDA, Japonske in Avstralije.

Johnson polni koše

27. 10. 1999 16.36

Nekdanji ameriški košarkarski zvezdnik Magic Johnson je po štirih letih znova zaigral na košarkarski tekmi. V dresu lokalnega ligaša iz Borasa je sinoči zaigral na prijateljski tekmi na Švedskem proti Uppsali in k zmagi s 84:60 prispeval 14 točk. ''Glede na starost sem bil kar dober, mar ne?'', je po tekmi pred več kot 3300 gledalci dejal 40-letni Johnson.

Zločin na Kozjem otoku

21. 10. 1999 07.44

Dramo Uga Bettija Zločin na Kozjem otoku v avtorski interpretaciji Damirja Zlatarja Freya bo štiričlanski ansambel Koreodrame premierno uprizoril v Ljubljani, 27. oktobra, na odru Drame SNG. Po treh uprizoritvah tega dela minulo poletje v Kopru, v okviru Primorskega poletnega festivala, ki jih velja razumeti kot ''preverjanje nove predstave na gostovanju'', bo to prava premiera, poudarja Frey: zaradi Ljubljane - domovanja Koreodrame in zaradi novemu prostoru prilagojene postavitve. Bettijevo dramsko zgodbo je režiser očistil časovnih in krajevnih določil, zanima ga predvsem, kaj se zgodi, ko se s prihodom drugega spola na otok v treh ženskah ''prebudi strast in terja svoj dolg'', pa tudi, kaj vse je človek pripravljen žrtvovati, da bi bil ljubljen.

Umrla Nathalie Sarraute

20. 10. 1999 14.04

Francoska pisateljica ruskega porekla Nathalie Sarraute je pred kratkim v starosti 99 let umrla na svojem domu v Parizu. Sarrautova se je rodila leta 1900 in je prišla v Pariz, ko je bila stara osem let. Po študiju prava pa se je leta 1941 povsem posvetila pisanju. Z delom Tropizmi je oblikovala značilnosti t.i. novega romana, mnogi pa so jo poznali tudi po številnih radijskih in gledaliških delih. Leta 1982 je za svoje delo dobila francosko nacionalno nagrado za književnost.

Zaslužek turistov v New Yorku

16. 10. 1999 09.14

Obiskovalci New Yorka so si poleg običajnih zanimivosti omislili tudi možnost zaslužka - policiji namreč prijavljajo, da so bili okradeni. Po podatkih newyorške policije dnevno kakih deset turistov, največkrat v Central Parku, prijavi lažno krajo, da bi dobili denar od turističnega zavarovanja. V prijavah lažnih kraj pa ne zaostajajo niti sami prebivalci New Yorka - v povprečju se jih 6 na dan pojavi na policijski postaji s strašno zgodbo, da jih je napadla skupina mladoletnih banditov ali kak do zob oborožen morilec.

Imenovani člani komisije za Vzhodni Timor

16. 10. 1999 08.51

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson je včeraj imenovala pet članov mednarodne komisije za preiskavo zločinov na Vzhodnem Timorju po referendumu o neodvisnosti.