prava

Dva kandidata za ustavnega sodnika

29. 09. 2000 00.00

Na poziv predsednika republike Milana Kučana za zbiranje predlogov možnih kandidatov za eno prosto mesto sodnika ustavnega sodišča sta se prijavila dva kandidata, in sicer poslanec ZLSD in redni profesor ustavnega prava na ljubljanski Pravni fakulteti Ciril Ribičič in okrožni sodnik svetnik iz Maribora Božidar Merc.

Koštunica zavrača drugi krog

28. 09. 2000 00.00

Znani so uradni rezultati prvega kroga predsedniških volitev v Zvezni republiki Jugoslaviji. Vojislav Koštunica je dobil skoraj 49 odstotkov, Slobodan Milošević pa slabih 39 odstotkov glasov. Praviloma takšni rezultati pomenijo drugi krog volitev, tega pa, kot je

Kolesarja Huptman in Murn solidna

27. 09. 2000 00.00

Nemški kolesar Jan Ullrich je osvojil še zadnji naslov, ki mu je manjkal v bogati karieri. Po naslovu svetovnega prvaka, zmagovalca dirke Po Franciji in dirke Po Španiji, je v Sydneyju osvojil še naslov olimpijskega prvaka. Kolesar nemškega Telekoma je imel v zadnjih kilometrih obilno pomoč klubskih kolegov, Kazahstanca Aleksandra Vinokurova in rojaka Andreasa Klödna, ki sta v zadnjih 30 kilometrih sodelovala pri njegovem napadu, na koncu pa sta imela od tega tudi veliko korist, saj sta si razdelila preostali medalji. Kolesarji so že od samega začetka začeli z močnim tempom in hitro dali vedeti, da to ni navadna dirka, ampak olimpijske igre. Prve kroge so prevozili s povprečno hitrostjo 42 kilometrov na uro, kar je v kolesarstvu prava redkost. Prvi so z napadi začeli nekateri manj znani tekmovalci, toda njihovi poskusi so bili obsojeni na neuspeh. V desetem od 14 krogov pa se je dirka začela razvijati. Povprečna hitrost je še narasla, v ospredju pa so začeli narekovati ritem nekateri favoriti, predvsem je bil presenetljivo aktiven trenutno najboljši poljski kolesar Piotr Wadecki, ki je bil zraven praktično pri vseh pobegih. V 12. krogu se je v ospredje prebila skupina 18 kolesarjev in strokovnjaki so že pravilno menili, da bo eden izmed njih zmagovalec 239,4 kilometra dolge dirke. Začeli so preštevati, katera država ima največ kolesarjev v tej skupini, kajti računali so, da bo za končni uspeh potrebna medsebojna pomoč. V sredini 13. kroga se je za napad odločil Ullrich, sledila pa sta mu le njegova klubska kolega Klöden in Vinokurov. Ko je vodilna trojica s složnostjo povečevala prednost, je bilo jasno, da bo zmagovalec Ullrich. Ne samo, ker je aktualni svetovni prvak v kronometru najmočnejši, ampak tudi zato, ker je v svojem moštvu najvplivnejši. Slovenski kolesarji po pričakovanju niso imeli večje vloge pri razpletu dirke. Držali so se glavnine, saj bi njihovi napadi verjetno pomenili "samomor". Prvi je zaradi slabega občutja v 11. krogu odstopil Martin Hvastija, nato pa se mu je krog pozneje v boksih zaradi padca pridružil še Tadej Valjavec. Tako sta v zadnjih dveh krogih v konkurenci ostala le Hauptman in Murn. V cilj sta prišla v času štirinajstega Nemca Erica Zabela, s svojima uvrstitvama pa sta izpolnila svoja in pričakovanja selektorja. "Če bi mi kdo pred štartom rekel, da bosta dva uvrščena tako visoko, mu ne bi verjel. Andrej, Uroš in Tadej so se dobro borili, nekoliko slabši je bil Martin, to pa verjetno zaradi naporov, ki je od njega zahtevala dirka Po Španiji. Moram reči, da je bilo naše moštvo eno od mlajših, kar je dober obet za prihodnost," je bil z dosežki svojih varovancev zadovoljen Penko.

Seminar o otrokovih pravicah

25. 09. 2000 00.00

V Ljubljani se je začel dvodnevni mednarodni seminar o otrokovih pravicah, ki ga je v sodelovanju s Svetom Evrope pripravilo ministrstvo za delo. Udeleženci seminarja so dopoldne največ pozornosti namenili konvenciji ZN o otrokovih pravicah in ostalim mednarodnim dokumentom, ki so povezani s pravicami otrok, popoldne pa bodo med drugim razpravljali tudi o predlogu za ustanovitev instituta ombudsmana za otrokove pravice v Sloveniji. V sklepnem delu seminarja, jutri, pa bodo udeleženci največ pozornosti namenili vlogi in pristojnostim ombudsmana za otrokove pravice in ombudsmana za

Clinton pojasnjuje svojo odločitev

23. 09. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes pojasnil svojo odločitev o posegu v strateške naftne rezerve ZDA. Dejal je, da je to storil

Konvencija SDS v Bledu

16. 09. 2000 00.00

Po kongresu prejšnji teden v Murski Soboti, kjer so socialdemokrati potrdili program stranke, so danes na Bledu tudi uradno potrdili kandidate za oktobrske državnozborske volitve. Soglasno so potrdili vseh 86

Priprave na svetovalni referendum

15. 09. 2000 00.00

Z današnjim dnem so začneli teči roki za opravila, ki so potrebna za izvedbo svetovalnega referenduma, na katerem bodo v skladu z zakonom o lokalni samoupravi še pred ustanovitvijo četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini ugotovili interes meščanov v zvezi z imeni, območji in pravnim statusom četrtnih skupnosti. Referendum bo potekal na celotnem območju občine sočasno z državnozborskimi volitvami, 15. oktobra. Sklep o razpisu svetovalnega referenduma in določitvi referendumskih območij za ustanovitev četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini, ki ga je ljubljanski mestni svet sprejel na seji pred tednom dni, je bil objavljen v najnovejši številki uradnega lista.

Referendum o četrtnih skupnostih?

03. 09. 2000 00.00

Mestni svet mestne občine Ljubljana bo prihodnji četrtek na prvi "po počitniški" izredni seji odločal o razpisu svetovalnega referenduma, na katerem bi še pred ustanovitvijo četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini ugotovili interes prebivalcev v zvezi z imeni, območji in pravnim statusom četrtnih skupnosti. Referendum naj bi izvedli sočasno z državnozborskimi volitvami, ki bodo 15. oktobra. Pred ustanovitvijo ožjih delov občine je v skladu z zakonom o lokalni samoupravi potrebno ugotoviti interes prebivalcev, ki se nanaša na območje in ime ožjega dela občine, je zapisano v obrazložitvi predloga sklepa o razpisu svetovalnega referenduma.

Promocija Slovenije na OI

29. 08. 2000 00.00

Jutri bo v Sydney odpotovala operativna skupina, ki bo od 10. septembra dalje skrbela za celostno promocijo Slovenije na olimpijskih igrah. Projekt "Slovenija v Sydneyu 2000" bo tako po večmesečnih pripravah čez slaba dva tedna končno ugledal luč. Slovenci bodo prvič olimpijsko dogajanje izkoristili tudi v gospodarske namene. Slovenija se bo letos v Sydneyu predstavila na treh informacijskih stojnicah, v Slovenski hiši pa bo na ogled tudi razstava o življenju Leona Štuklja. V tem času bodo slovenski gospodarstveniki organizirali tudi dve poslovni konferenci, ki naj bi se jih udeležilo okoli 100 avstralskih podjetij. Od 10. septembra dalje bo v samem olimpijskem središču na voljo tudi prava tipična slovenska gostilna. Celoten promocijski projekt bo letos znašal okoli 58 milijonov tolarjev.

Clinton in Mubarak o mirovnem procesu

29. 08. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se je na poti s turneje po

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine

16. 08. 2000 00.00

V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

Delo PIC-a v prvem polletju

14. 08. 2000 00.00

Neprofitni Pravno informacijski center (PIC) v Ljubljani je v letošnjem šestmesečnem obdobju obravnaval 1753 vlog, od tega jih je uspešno rešil 1368, in sicer predvsem s področja delovnega in socialnega prava, družinskega prava, človekovih pravic ter stanovanjskega prava. Ukvarjali pa so se tudi s problematiko tujcev, beguncev, državljanstva, varstvom okolja in urejanjem prostora, statusnim pravom, ugovorom vesti vojaških dolžnosti ter pravom in kulturo. PIC je leta 1998 ustanovilo sedem nevladnih organizacij, s ciljem nudenja brezplačne pravne pomoči primarno nevladnim organizacijam, vendar so zaradi velikega povpraševanja svoje delovanje usmerili tudi na pomoč socialno ogroženim posameznikom, je za STA povedal vodja PIC Primož Šporar. Omenjeni center opravlja zlasti svetovalno preventivno dejavnost in pravno pomoč za mirno rešitev spora.

Karadžić odgovoren za posilstva

13. 08. 2000 00.00

Ameriško sodišče v New Yorku je razrešilo tožbo petnajstih posiljenih žensk iz Bosne in Hercegovine. Te

Zavrnitev zahteve slovenske manjšine

12. 08. 2000 00.00

Koroški deželni glavar Jörg Haider in njegov namestnik Peter Ambrozy iz socialdemokratske stranke (SPOe) zavračata zahtevo slovenske manjšine, da bi bila v prihodnjem deželnem zboru zastopana z dodatnim, 37. mandatom. Haider in Ambrozy sta za agencijo APA povedala, da je vprašanje 37. mandata najprej v pristojnosti deželnega zbora in nato v pristojnosti zveznega parlamenta. Za uresničitev tovrstnega mandata bi bilo potrebno vložiti tudi zahtevo po spremembi ustave.

Slovenska vlada na današnji seji

10. 08. 2000 00.00

Vlada je na današnji seji zavrnila poročilo o izvrševanju proračuna v prvi polovici leta 2000, ki so ga pripravili na ministrstvu za finance. Po mnenju vlade iz poročila še vedno ni razvidno, kakšno je dejansko stanje javnih financ od 1. julija dalje ter kakšni so razlogi, ki so privedli do proračunskega primanjkljaja, s katerim se je vlada soočila ob nastopu svojega mandata.

Novi madžarski predsednik prevzel dolžnosti

05. 08. 2000 10.05

Novi madžarski predsednik Ferenc Madl, ki ga je parlament izvolil 6. junija, je včeraj prevzel dolžnosti. Dosedanji predsednik Arpad Göncz je ob častnih salvah, državni himni in bučnem aplavzu 5000 gostov in več deset tisoč radovednežev na trgu pred parlamentom v Budimpešti dolžnosti predal novemu predsedniku. Madl pa je poudaril, da bo drugačen od svojega predhodnika in da si bo bolj prizadeval za dosego notranjepolitičnega konsenza, zmanjševanje napetosti v družbi ter večje sodelovanje parlamenta. 69-letni Madl je drugi postkomunistični predsednik republike Madžarske.

Poraz Slovencev proti Brazilcem

04. 08. 2000 19.21

Slovenska košarkarska reprezentanca je v svojem prvem nastopu na turnirju super četverice v Buenos Airesu izgubila proti Braziliji z 81:88 (34:45). V drugi tekmi turnirja je Španija premagala Argentino z 78:77 (37:44). Pomlajena selekcija Slovenije se bo jutri pomerila s Španijo, v nedeljo pa še z domačini.

Sodni proces proti vodji IRNA

23. 07. 2000 16.27

V Teheran se je zaradi domnevnih kršitev medijskega prava začel sodni proces proti Ferejdunu Verdinejadu, vodji iranske tiskovne agencije IRNA.

Hrvaška bo spremenila ustavo

16. 07. 2000 15.39

Predstavniški dom hrvaškega sabora je sinoči na izrednem zasedanju z večino glasov sprejel odločitev za začetek postopka spremembe ustave Republike Hrvaške, kar pomeni prvi korak pri prehodu iz polpredsedniškega v parlamentarni politični sistem. Razprava o spremembi ustave in oblikovanju načrta za te spremembe bo sledila jeseni.

Epidemija hekerskih napadov

12. 07. 2000 16.48

FBI je v svojem letnem poročilu ugotovil, da se je letos zgodila prava epidemija hekerskih napadov ter da jih je še več pričakovati v prihodnosti. 90 odstotkov večjih podjetij je namreč ugotovilo, da imajo v svojih informacijskih sistemih luknje, ki bi omogočile vdor nepooblaščene osebe. Najpogostejši načini hekerskih vdorov so virusi, ukradeni prenosni računalniki ali pa malomarnost uslužbencev pri delu na internetu.

Speight želi postati premier

11. 07. 2000 16.33

Vodja upornikov na Fidžiju George Speight je danes izjavil, da bi lahko postal novi fidžijski premier. Na Fidžiju sicer še vedno vlada prava zmeda in številni nemiri se nadaljujejo. Speight s svojimi možmi že osem tednov v parlamentu zadržuje nekdanjega premiera Mahendro Chaudhryja in 26 politikov.

Ruska mafija ustrelila direktorja

10. 07. 2000 15.43

V Jekaterinburgu so neznanci davi ustrelili generalnega direktorja največjega ruskega podjetja za strojegradnjo Uralmaš Olega Belonenka, ki je kasneje v bolnišnici podlegel zaradi hudih poškod glave. Za posledicami strelnih ran je umrl tudi Belonenkov voznik. Napad se je zgodil, ko so neznanci z brozstrelko streljali na Belonenkovo vozilo. Delniška družba Uralmaš z več desettisoč zaposlenimi je največji industrijski objekt na Uralu. Podjetje so ustanovili še v času nekdanje Sovjetske zveze. Nekoč a so tam proizvajali tanke, sedaj pa se med drugim ukvarjajo z izdelavo opreme za rudnike. Letno izdelajo tudi 400.000 ton jekla. Podjetje so v preteklih letih deloma privatizirali. S prestrukturiranjem proizvodnje v civilne namene je podjetje poskušalo ostati konkurenčno na svetovnem trgu. Belonenko je bil generalni direktor od decembra dalje, z imenovanje na ta položaj pa je postal eden izmed najvplivnejših ruskih podjetnikov. S privatizacijo nekdanjih industrijskih obratov in podjetij za izdelavo orožja se je na Uralu razvnela prava vojna za to, kdo bo zasedel vodilne položaje. Jekaterinburg velja za enega izmed središč ruske mafije.

SNS zahteva sklic izredne seje OMO

06. 07. 2000 11.28

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je danes predsedniku odbora državnega zbora za mednarodne odnose (OMO) Jelku Kacinu v imenu poslanske skupine SNS poslal zahtevo za sklic izredne seje OMO, na kateri naj bi obravnavali izjave slovenskega zunanjega ministra Lojzeta Peterleta glede sprejemanja zaščitnega zakona za Slovence v Italiji.

Neznan izvor denarja na kriminalistični policiji

05. 07. 2000 14.19

Delavci slovenske policije so včeraj ovadili sami sebe. Nov direktor kriminalistične službe Dušan Mohorko je ob primopredaji ugotovil, da je v trezorju kriminalistične službe za poldrugi milijon nemških mark denarja, ki ni proračunski in za katerega nimajo nobenega dokumenta. Včeraj so o tem seznanili medije.

Licence za mobilna omrežja prihodnosti UMTS

05. 07. 2000 12.55

V Nemčiji se pripravljajo, da bodo podelili licence za upravljanje in izkoriščanje mobilnih omrežij prihodnosti, imenovane UMTS (Universal Mobile Telecommunications Services). Nemška vlada se je odločila, da bo licence podeljevala po principu dražb, torej kandidatu, ki bo pripravljen plačati največ. Zaradi takega načina podeljevanja licenc se je iz dražbenega postopka že umaknilo nekaj večjih svetovnih operaterjev mobilne telefonije, med njimi tudi WorldCom in Vivendi. Ta podjetja menijo, da bodo že za same licence porabila preveč denarja, saj je samo Velika Britanija s prodajo licenc za mobilno omrežje tretje generacije zaslužila 22.4 milijarde funtov. Cena nemških licenc bo po pričakovanjih še višja.

ZDA pozdravile izid volitev v Mehiki

04. 07. 2000 11.44

V ZDA so zelo skrbno spremljali nedeljske volitve v sosednji Mehiki na katerih je prvič po 71 letih zmagal predsedniški kandidat, ki ni član Institucionalne revolucionarne stranke (PRI). Zmagov kandidata opozicijske Stranke nacionalne akcije (PAN) Vincenteja Foxa je med prvimi pozdravil predsednik ZDA Bill Clinton, ki mu je telefoniral in mu čestital k zgodovinski zmagi.

Danes 9. obletnica samostojne države Slovenije

25. 06. 2000 14.22

Na današnji dan pred devetimi leti je takratna slovenska skupščina uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Slovenija se je dostojno poslovila

22. 06. 2000 13.20

Tuje tiskovne agencije so po tekmi Slovenije in Norveške na evropskem prvenstvu (EP) v nogometu v nizozemskem Arnheimu zapisale, da je bil neodločen rezultat 0:0 usoden za Norveško, saj je Španija v drugi tekmi zadnjega kroga predtekmovanja skupine C premagala ZR Jugoslavijo s 4:3.

Spremembe v Črni gori

17. 06. 2000 18.57

Črnogorska vlada je sprejela štiri uredbe, ki urejajo zunanjetrgovinsko in carinsko poslovanje, in tako prevzela vse pristojnosti zvezne države na teh področjih. Podpredsednik vlade Ljubiša Krgović je za podgoriške Vijesti povedal, da je bil ta ukrep nujen zaradi delovanja zvezne države v škodo Črne gore in zaradi varstva njenih interesov. Sprejete so uredbe o carinskem poslovanju, o zunanji trgovini, o sanitarnem, tržnem, veterinarskem in kmetijskem nadzoru ter uredba o prometu vrednostnih papirjev in finančnem tržišču.

Vzdušje v slovenski vrsti je dobro

16. 06. 2000 17.27

Slovenska nogometna reprezentanca je v De Biltu opravila prvi resnejši trening po tekmi z ZR Jugoslavijo. Z vadbo so z izjemo Aleksandra Knavsa, ki je že odpadel iz kombinacij za nedeljsko tekmo proti Španiji, začeli vsi igralci, dokončala pa ga nista Sašo Udovič in Milan Osterc. Oba imata poškodovan gleženj, vendar bosta po besedah zdravnikov do nedelje najverjetneje nared.