prava

Največ sonca na Siciliji

29. 04. 2001 00.00

Mesto Pachino na Siciliji ni znano samo po proizvodnji paradižnika, podobnega češnji, temveč je tudi najbolj sončno mesto v Italiji, trdijo strokovnjaki italijanske Nacionalne agencije za novo tehnologijo, energijo in naravno okolje (ENEA). Pachino leži v južnem delu Sicilije in je od vseh italijanskih mest najbližje ekvatorju. Na podlagi te ugotovitve lahko prebivalci Pachina odslej trdijo, da je njihovo mesto "prava domovina" znane italijanske pesmi O sole mio.

Hrvaška odpovedala sestanek

21. 04. 2001 00.00

Komaj teden dni od dogovora slovenskega in hrvaškega premiera Janeza Drnovška in Ivice Račana, da se bo za reševanje vprašanja meje med državama vsak teden sestajala posebna mešana komisija, včeraj napovedanega sestanka ni bilo. Hrvaška stran ga je namreč v zadnjem hipu odpovedala. V Zagrebu dogodka niso posebej komentirali, člani slovenske diplomatske komisije pa so v sporočilu za javnost zapisali, da odpoved obžalujejo. Slovenska delegacija je izrazila upanje, da je do odpovedi s hrvaške strani v zadnjem trenutku prišlo zaradi tehtnih razlogov, saj je sama za pogovore s hrvaško stranjo ustrezno pripravljena in je, v skladu z dogovori, pravočasno izdelala vso potrebno dokumentacijo. Glede na dogovore na najvišji ravni o pospešenem tempu reševanja medsebojnih odprtih vprašanj, slovenska stran pričakuje, da bo hrvaška stran čimprej pripravljena na nadaljevanje strokovnih pogovorov in se v polni sestavi udeležiti dogovorjenih sestankov.

Trije mrtvi v letalskih napadih

16. 04. 2001 00.00

Izraelska letala so zgodaj zjutraj bombardirala radarsko postajo v Libanonu. V napadu so bili ubiti trije sirijski vojaki, šest pa je bilo ranjenih. Napad na Bekaa Valley, ki ga nadzoruje Sirija, povezujejo s sobotnim ubojem izraelskega vojaka na libanonsko-izraelski meji, za katerega naj bi bili odgovorni libanonski gverilci Hezbolaha, ki jih podpirata Sirija in Iran. Libanonski premier Rafik al-Hariri je pozval mednarodno skupnost, naj čimprej ukrepa in prepreči nadaljnje napetosti.

London poziva k previdnosti

15. 04. 2001 00.00

Britanska vlada je po sinočnjem napadu na poslopje pošte na severozahodu Londona, ki so ga domnevno izvedli pripadniki skrajne organizacije Prava IRA, pozvala k previdnosti. Namestnik britanskega premiera John Prescott je izrazil zaskrbljenost nad incidentom. Britanska kriminalistična policija Scotland Yard pred sinočnjim napadom ni prejela nikakršnega opozorila.

Čestitke za operacijo v Čečeniji

15. 04. 2001 00.00

Poglavar ruske pravoslavne cerkve, patriarh Aleksej II. je danes med velikonočno mašo, ki se je je udeležil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, čestital ruskim vojakom za njihovo operacijo v Čečeniji, je poročala agencija RIA-NOVOSTI. Aleksej II. je med praznično mašo v moskovski cerkvi Jezusa Odrešenika dejal, da ruski vojaki varujejo prebivalce Čečenije pred tistimi, ki v republiki izvajajo zločine in dodal, da je ruski predsednik "napravil pravi korak", ko je včeraj v Čečeniji obiskal ruske vojake.

Praznično vzdušje po svetu

15. 04. 2001 00.00

V Rusiji je patriarh ruske pravoslavne cerkve Aleksej II. ob velikonočni maši čestital ruskim vojakom v Čečeniji, ki varujejo prebivalce te države. Aleksej II. je v poslanici vernikom izrazil prepričanje, da rusko prebivalstvo, ki je v 20. stoletju veliko pretrpelo, v 21. stoletju čaka boljša usoda. Patriarh je še izjavil, da je v Rusiji trenutno prisotna prava renesansa pravoslavne religije. Maše se je udeležil tudi predsednik Vladimir Putin.

Ameriška podpora Makedoniji

13. 04. 2001 00.00

V Skopju se je sinoči zaključilo srečanje zunanjih ministrov držav JV Evrope in sosednjih držav ob navzočnosti ameriškega obrambnega ministra Colina Powella. Udeleženci so govorili o aktualnih varnostnih in političnih razmerah na območju Balkana. Izpostavili so nujnost demokratičnega dialoga na območju JV Evrope, pa tudi sodelovanja teh držav, Powell pa je še posebej poudaril pomen vladavine prava v regiji, ne samo na področju človekovih pravic, ampak tudi gospodarstva, skratka vsega, kar bo omogočilo stabilizacijo in gospodarski napredek tega območja. Srečanja so se udeležili zunanji ministri Albanije, BiH, Bolgarije, Grčije, Hrvaške, Madžarske, Romunije, Turčije, ZRJ, Makedonije in Slovenije.

Putin nasprotuje podržavljanju NTV

09. 04. 2001 00.00

Protesti zaradi prevzema ruske televizijske postaje NTV so se iz Moskve preselili v Sankt Petersburg. Na osrednjem trgu se je zbralo okoli 4.000 ljudi, ki so predsedniku Putinu očitali, da si skuša podrediti neodvisne ruske medije. Predsednik Putin je vrhovno sodišče pozval, naj se izjasni o pravni podlagi za prevzem NTV, ki ga je prejšnji teden izvedel državni energetski gigant Gazprom.

Odpiranje trga z električno energijo

08. 04. 2001 00.00

Še dober teden in znotraj Slovenije se bo odprl trg z električno energijo. Med domačimi proizvajalci in distributerji električne energije te dni vlada prava panika. Pravijo, da Slovenija na prosto trgovanje z elektriko še ni pripravljena.

O projektu Herkules

06. 04. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak, predsednik Sodnega sveta RS Mile Dolenc in predsednik Vrhovnega sodišča RS Mitja Deisinger so se danes srečali v kabinetu predsednika Vrhovnega sodišča RS, kjer so obravnavali predvidene spremembe ustave na področju pravosodja ter spremembe zakona o sodniški službi v delu, ki se nanaša na projekt Herkules, so sporočili z Vrhovnega sodišča.

Pahor o odnosih s Hrvaško

06. 04. 2001 00.00

Prvi mož Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor je kot sinočnji gost na poslanskem večeru velenjskega podžupana in člana združene liste Bojana Kontiča poudaril, da je letošnje leto ugodno za ureditev odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Obe državi, tako Pahor, trdita, da se zavzemata za rešitev vseh težav, vendar je dejstvo, da Slovenija za Hrvaško ni zunanjepolitična prioriteta številka ena. Za nas pa je ureditev odnosov s Hrvaško na prvem mestu, saj si želimo vstopiti v Evropsko unijo že v prvem krogu.

Batić zavrnil nalog za aretacijo

05. 04. 2001 00.00

Predstavnik haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Hans Holthuis, ki se z delegacijo mudi na obisku v Beogradu, je skušal danes izročiti zaporni nalog za nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića srbskemu pravosodnemu ministru Vladanu Batiću, vendar je ta dejal, da naloga ne more sprejeti in Holthuisa napotil k jugoslovanskemu pravosodnemu ministru Momčilu Grubaču. Holthuis se bo tako obiskal Grubača jutri. Jugoslovanski zakoni zaenkrat ne dovoljuje predaje svojih državljanov na tuje, vendar vlada pripravlja posebne ukrepe za sodelovanje s haaškim sodiščem. Novi zakon naj bi po Grubačevih besedah sprejeli prihodnji mesec.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko

05. 04. 2001 00.00

Klemenčič dobil 3. etapo

05. 04. 2001 00.00

24-letni Zoran Klemenčič, kolesar ekipe Tacconi, je zmagovalec 3. etape dirke po pokrajini Panne v Belgiji. V ciljnem šprintu po 114 kilometrih je Klemenčič prehitel Italijana Paola Bettinija in Nizozemca Mathea Pronka. V glavnini je bil tudi drugi slovenski udeleženec, Andrej Hauptman, ki bo danes še enkrat sedel na kolo, in sicer za 14-kilometrski kronometer.

Kitajska dovolila ZDA dostop

03. 04. 2001 00.00

Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Milošević v priporu

02. 04. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Stipetić pripravljen pričati

24. 03. 2001 00.00

Načelnik generalštaba hrvaške vojske, general Petar Stipetić je napovedal, da bo v torek v Zagrebu pred preiskovalci haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije pričal o nekaterih akcijah, ki jih je hrvaška vojska izvedla v okviru operacij hrvaške vojske Nevihta in Blisk. Stipetić bo tako odgovoril na obtožbe haaškega sodišča o vojnih zločinih, ki naj bi jih zakrivila hrvaška vojska v vojni od leta 1991 do 1995, so poročali hrvaški mediji.

Srečanje o človeški genetiki

23. 03. 2001 00.00

V Mariboru se je danes začelo dvodnevno 10. srečanje Medicina in pravo na temo Človeška genetika in darovanje delov telesa. Na srečanju, ki so ga pripravili zdravniško in pravniško društvo ter Univerza v Mariboru, sodelujejo poleg številnih pravnikov in zdravnikov tudi predstavniki pravosodnega ministrstva, vrhovnega sodišča in drugi gosti. Pokrovitelj letošnjega jubilejnega srečanja Medicina in pravo je predsednik republike Milan Kučan, ki je udeležencem poslal pozdravno pismo.

Potrč o vatikanskem sporazumu

23. 03. 2001 00.00

Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.

VS obsodil nasilje albanskih skrajnežev

22. 03. 2001 00.00

Varnostni svet ZN je sinoči sprejel resolucijo, s katero je obsodil nasilje skrajnežev, vključno s terorističnimi dejavnostmi, v Makedoniji in v nekaterih občinah v južni Srbiji. VS obenem ugotavlja, da ima to nasilje podporo albanskih skrajnežev zunaj omenjenih območij ter predstavlja grožnjo varnosti in stabilnosti širše regije. Resolucijo so po diplomatskih virih pripravile štiri stalne članice VS, sprejeta pa je bila soglasno. V resoluciji VS podpira suverenost in ozemeljsko celovitost ZR Jugoslavije, Makedonije in drugih držav v regiji.

Pri odvetništvu se je zataknilo

22. 03. 2001 00.00

Državni zbor je pred odločanjem o dopolnilih k predlagani noveli zakona o odvetništvu na predlog vodje poslanske skupine LDS Toneta Anderliča sejo prekinil. Anderlič je prekinitev predlagal, da bi se poslanska skupina liberalnih demokratov lahko opredelila do amandmaja, ki ga v imenu poslanske skupine NSi predlaga Majda Zupan. Z omenjenim dopolnilom naj bi po besedah predlagateljice rešili problem prevelikih razlik v višini notarskih tarif (te so največje v primerjavi prestolnice s podeželjem). Z noveliranje zakona o odvetništvu naj bi državni zbor to področje uskladil z evropskim pravnim redom ter odpravil nekatere slabosti iz dosedanje ureditve. Sledeč evropskim direktivam naj bi izenačili pogoje za opravljanje odvetniške dejavnosti državljanov Evropske unije v Sloveniji, z vnešenimi spremembami pa naj bi izboljšali tudi kakovost odvetniškega dela ter sankcionirali opravljanje odvetniških storitev, ki jih opravljajo osebe, ki ne izpolnjujejo z zakonom določenih pogojev. Zakonske določbe, ki bodo veljavno ureditev uskladile z evropsko, naj bi stopile v veljavo z dnem dejanskega pristopa k EU.

Lakersi ostali brez Bryanta

22. 03. 2001 00.00

Na gostovanju v Millwakeeju se je v zadnji četrtini poškodoval zvezdnik Jezernikov Cobe Bryant, ki je ob pomoči soigralcev odšepal z igrišča z zvitim levim gležnjem, poleg tega pa bo moral izpustiti kar nekaj naslednjih tekem v končnici. "Trenutno razen počitka nimam druge izbire, več pa bom vedel o poškodbi po pregledu v losangeleški bolnišnici." Do takrat bo na listi poškodovanih, njegov status pa se bo spreminjal iz dneva v dan. "Če je gleženj zvit, bomo že našli način, kako se spopasti s to težavo," je bil prepričan trener Lakersov Phil Jackson. Slavili so domači igralci s 107 proti 100, Bryant pa je kasneje povedal, da sta ga oba gležnja močno bolela že pred zvinom in s tem bi morda lahko pojasnili njegovih "skromnih" 14 točk s slabim metom iz igre 4-15. Los Agelesu do zmage ni pomagalo niti O"Nealovih 34 točk, pri Jelenih pa sta bila tokrat najboljša strelca ekipe Sam Cassel s 27 in Glenn Robinson s 26 točkami.

Čudež v operi Dese Muck

21. 03. 2001 00.00

Pri Založbi Rokus so izdali otroško slikanico avtorice Dese Muck Čudež v operi. Knjižica je namenjena najmlajšim, katerim želi približati opero iz obeh zornih kotov - zakulisja in odra. Desa Muck in ilustrator Rajko Blaško sta ustvarila izmišljene pravljične in resnične ljudi, ki iz dneva v dan ustvarjajo bogate odrske podobe. Pri realizaciji Čudeža v operi so si podali roke izdajatelj SNG Opera in balet Ljubljana, Založba Rokus in pokrovitelj SKB banka, ki so s skupnim projektom opozorili na nove tržne pristope na področju kulture.

Huda kazen za PSG

21. 03. 2001 00.00

Evropska nogometna zveza (UEFA) je v sredo izrekla hudo kazen za francosko moštvo PSG. Pariški klub bo zaradi navijaških neredov na srečanju lige prvakov s turškim Galatasarayem moral plačati kazen v višini milijon švicarskih frankov, ravno tako pa ne bo smel igrati treh tekem na slovitem stadionu Park princev. Nekoliko lažja kazen je doletela Galatasaray, ki bo na račun UEFA moral nakazati 200.000 švicarskih frankov.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev

20. 03. 2001 00.00

Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

Kmalu gospodarske sankcije proti ZRJ?

18. 03. 2001 00.00

Srbski premier Zoran Djindjić je v sinočnjem pogovoru za srbsko televizijo dejal, da ni "nobene možnosti" za to, da bi nekdanjega predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića beograjske oblasti do 31. marca izročile haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "To ni realistično, saj bi v tem primeru prišlo do kršitve prava, česar pa ne podpira nihče v Demokratični opoziciji Srbije (DOS)" je pojasnil Djindjić. "Vendar pa se vsi v DOS zavzemamo za to, da bi bilo pravici zadoščeno in glede tega vprašanja ne pristajamo na nikakršne kompromise.

Siloviti spopadi v predmestju Tetova

16. 03. 2001 00.00

Spopadi v Makedoniji, ki grozijo z izbruhom nove vojne na Balkanu, ne pojenjajo že tretji dan. V predmestju Tetova so potekali spopadi med makedonskimi silami in albanskimi uporniki. Napeto je tudi v Kumanovu in Gostivarju. Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je izjavil, da zavezniki zaenkrat še ne bodo posredovali, saj jih makedonska vlada za to ni prosila.

Karadžić in Mladić zapustila Srbijo

16. 03. 2001 00.00

Nekdanji politični voditelj bosanskih Srbov Radovan Karadžić in nekdanji načelnik general štaba vojske Republike srbske Ratko Mladić, ki sta obtožena vojnih zločinov, sta zapustila Srbijo, saj sta ugotovila, da jima nov režim v Beogradu ne bo nudil zaščite, se je izvedelo iz virov blizu vladajoči Demokratične opozicije Srbije (DOS). Minuli mesec so namreč aretirali Radeta Markovića, vodjo tajne policije nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, in še nekaj visokih uradnikov nekdanjega režima. Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji pa je na predlog novega odvetnika nekdanje predsednice Republike srbske Biljane Plavšić, ki se je 10. januarja letos predala haaškemu sodišču, preložilo za danes načrtovano zaslišanje. Odvetnik Robert Pavić je sodišču pojasnil, da potrebuje več časa za uvajanje v primer in bo predlog za izpustitev Plavšićeve iz preiskovalnega zapora, o katerem naj bi razpravljali danes, vložil kasneje.

Novi sodniki haaškega sodišča

15. 03. 2001 00.00

Generalna skupščina OZN je sinoči izvolila oziroma potrdila 14 sodnikov Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY), ki bodo zamenjali kolege, ki se jim mandat izteče letos novembra. Med 14 izvoljenci je le ena ženska, Florence Mumba iz Namibije, kar je izzvalo kar nekaj protestov, vrstili pa so se tudi pozivi k ukinitvi ICTY. Prednjačil je predstavnik Rusije, ki je ponovil stališče svoje države, da je sodišče pristransko do Srbov in nasploh nepotrebno. Mehika se je odpovedala sodelovanju, ker je po njenem mnenju ICTY nepotreben instrument mednarodnega prava.