prava

Pikniki in vrtne zabave

25. 06. 2001 00.00

Pikniki in vrtne zabave so bili nedvomno ta teden glavni razlog za dobro razpoloženje številnih znanih Slovencev in naših glasbenikov.

Prava pot kupcev hotelov Kranjska Gora?

22. 06. 2001 00.00

Čeprav statistični podatki kažejo, da se na Ljubljanski borzi ponovno ni dogajalo nič pretresljivega, moramo govoriti o kar nekaj delnicah, ki so danes izstopale iz povprečja. Delnice, ki jih lahko uvrstimo v to skupino, so Banka Koper, Kompas hoteli Kranjska gora in Gorenjski tisk, vendar o tem kasneje.

Deset let vrhovnega sodišča

22. 06. 2001 00.00

Vrhovno sodišče je po organizaciji in delu primerljivo z vrhovnimi sodišči držav Evropske unije, vstop Slovenije v omenjeno evropsko družino pa bo vrhovno sodišče pričakalo pripravljeno in prilagojeno za uporabo prava Evropske unije, je na današnji slovesni občni seji v počastitev 10. obletnice vrhovnega sodišča poudaril predsednik sodišča Mitja Deisinger. Ob tem je izrazil skupno željo sodnikov, da bi jim s trdim delom uspelo odpraviti zaostanke na sodiščih in zagotoviti sojenje v razumnem roku, s čimer bi okrepili pravno državo, vladavino prava in enakost pred zakonom. Slovesnosti so se poleg predstavnikov sodne veje oblasti udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, predsednik državnega zbora Borut Pahor in minister za pravosodje Ivan Bizjak.

Mednarodni posvet o državi in cerkvi

21. 06. 2001 00.00

V organizaciji Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) se je v Ljubljani začel dvodnevni mednarodni posvet z naslovom Država in cerkev: izbrani zgodovinski in pravni vidiki. Kot je uvodoma dejal predsednik SAZU France Bernik, je naloga posveta izjemno zahtevna in ambiciozna: preučiti razmerje med državo in cerkvijo oziroma verskimi skupnostmi pri nas in deloma v Evropi, celo v Ameriki, v preteklosti in danes, v teoriji in praksi - s teološkega, filozofskega in političnega zornega kota - in hkrati preučiti posebno razmerje med državo in cerkvijo, razmerje na pravni in ekonomsko-premoženjski ravni, prav tako v primerjalni luči.

Usmrtili Timothyja McVeigha

11. 06. 2001 00.00

V Indiani so v ponedeljek nekaj po drugi uri popoldne po srednjeevropskem času usmrtili 33-letnega Timothyja McVeigha, obsojenega bombnega napada na zvezni urad v Oklahoma Cityju. Prva usmrtitev po zvezni zakonodaji po več kot 38. letih je, po besedah očividcev, minila brez zapletov.

Göteborg mora biti prepričljiv

10. 06. 2001 00.00

Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Štirje Ruandci obsojeni genocida

08. 06. 2001 00.00

Sodišče v Bruslju je štiri Ruandce obsodilo na zaporne kazni od 12 do 20 let zaradi sodelovanja v genocidu v Ruandi leta 1994, v katerem je bilo ubitih 800.000 ljudi. Sodišče je dve katoliški redovnici, Consolato Mukangango oziroma sestro Gertrudo in Julienne Mukabutera oziroma sestro Mario Kisito, zaradi sodelovanja v poboju kakih 7000 pripadnikov manjšinskih Tutsijev, ki so se skrivali v samostanu Sovu na jugu Ruande, obsodilo na 15 oziroma 12 let zapora.

Stavka v Tolu se nadaljuje

07. 06. 2001 00.00

V Tovarni lahke obutve Tolo iz Šentjurja je 170 delavcev tudi danes nadaljevalo z opozorilno stavko, ki so jo zaradi neizplačanih aprilskih plač, regresa za letni dopust in povračila stroškov prevoza na delo začeli pred dvema dnevoma. Na dopoldanskem sestanku vodstva podjetja in predstavnikov delavcev s šentjurskim županom Jurijem Malovrhom je bilo povedano, da Tolov dolg znaša približno 369 milijonov tolarjev, poslovni partnerji pa so mu dolžni 54 milijonov tolarjev. Kljub temu, da vsi delavci Tola niso več tako prepričani, da je stavka prava rešitev za njihove težave, so v pogajalski skupini prepričani, da je treba vztrajati do ponedeljka, ko bo znana usoda predloga o prisilni poravnavi.

Blokada pogajanj Slovenije z EU

06. 06. 2001 00.00

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na Dunaju potrdila, da bo Avstrija začasno blokirala pogajanja Slovenije z Evropsko unijo o poglavju transporta. Slovenska stran je sicer pričakovala, da bo pogajanja o transportu zaključila 12. junija.

Težja poškodba Buraasa

30. 05. 2001 00.00

Olimpijski zmagovalec v slalomu Norvežan Hans Petter Buraas se je težje poškodoval na treningu v smučarskem središču Juvass v osrednji Norveški, so sporočili iz vodstva njegove reprezentance. Šestindvajsetletni presenetljivi zmagovalec slaloma na OI v Naganu leta 1998, ki je bil lani v tej disciplini v svetovnem pokalu skupno sedmi, si je poškodoval vrat in so ga v bolnišnico v Oslo prepeljali na operacijo.

Odbor nadaljuje informiranje javnosti

30. 05. 2001 00.00

Za Odbor za svobodno odločanje je temeljnega pomena vzbuditi državljansko zavest, da se v demokraciji ne smejo kršiti pravice oz. možnosti manjšine, je poudarila njegova predsednica Spomenka Hribar. Kot je dodala, želijo vzbuditi tisto temeljno toleranco in državljansko solidarnost, da bi ljudje kljub osebnemu nestrinjanju dopustili uveljavljanje možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo tudi ženskam brez partnerja, ki bi si to želele.

Uspešnost poslovanja preko interneta

30. 05. 2001 00.00

Po podatkih raziskovalnega podjetja IDC bo poslovanje preko interneta do leta 2005 doseglo do 5 bilijonov ameriških dolarjev. Število uporabnikov spleta pa bo predvidoma predstavljalo 15 odstotkov celotne svetovne populacije, kar pomeni skoraj eno milijardo ljudi. Leta 2000 je skupna poraba na internetu znašala 354 milijard ameriških dolarjev. Glede na ta podatek bo povprečna letna rast porabe do leta 2005 70-odstotna.

ZRJ želi članstvo v Partnerstvu za mir in EU

30. 05. 2001 00.00

Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović je v Budimpešti zatrdil, da Zvezna republika Jugoslavija želi čimprej postati članica Partnerstva za mir in Evropske unije. Ministra so kot gosta medse povabili vodje diplomacij Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC), ki združuje članice zveze NATO in njihove partnerske države, med njimi Slovenijo. Svilanović, ki je v uvodnem nagovoru poudaril, da so oblasti v Beogradu zavezane krepitvi demokracije in vladavine prava, se bo drevi v Beogradu udeležil vladnih posvetov o predlogu zakona o sodelovanju ZRJ s haaškim sodiščem.

Sojenje Levstiku se končuje

29. 05. 2001 00.00

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je na obravnavi zoper Vinka Levstika, ki je obdolžen dveh kaznivih dejanj vojnih hudodelstev, zavrnil predlog obrambe, da se iz spisa izloči pričanja oseb, ki so bile v zvezi z obtožbami zoper Levstika pred preiskovalnim sodnikom po uvedbi preiskave leta 1982 zaslišane brez navzočnosti obdolženca. Gre za priče, ki na glavni obravnavi zaradi starosti, bolezni ali smrti ne morejo sodelovati, tožilstvo pa želi z njimi osvetliti predvsem osebnost obdolženca. Na obravnavi so pregledali tudi dokazno gradivo v spisu, naslednja, predvidoma zadnja obravnava, ki bo 14. junija, pa bo potekala v znamenju branja zapisnikov zaslišanj desetih prič pred preiskovalnim sodnikom, tožilec in Levstikova odvetnika pa bodo podali svoje zaključne govore.

Philadelphia brez odgovora

27. 05. 2001 00.00

Kako zaustaviti veliko trojico Milawaukeeja, je razmišljal trener Philadelphije Larry Brown pred tretjo tekmo polfinala lige NBA, vendar odgovora ni našel. "Odgovor", kakor kličejo letošnjega MVP sezone Allena Iversona, je medtem ležal v hotelski postelji, zdravil poškodovan kolk in nemočno opazoval, kako so Sam Cassell (24 točk), Ray Allen (20) in Glenn Robinson (18) zmagali z 80:74 in prišli do vodstva z 2:1 v zmagah.

Srednješolski debaterji v parlamentu

25. 05. 2001 00.00

V prostorih parlamenta bodo srednješolski debatni klubi iz vse Slovenije sklenili svoje letošnje raziskovalno delo na temo Storilci spolnih zločinov bi morali biti strožje kaznovani. Dijaki simulirajo parlamentarno razpravo o predlogu zakona strožjih kazni za storilce spolnih zločinov, ki so ga izdelali s pomočjo študentov prava. V predlogu tako dodajajo posameznim členom obstoječega zakonika nekatere dodatke, kot to zahtevajo pravila "pravega" predloga zakona, podali pa so tudi razloge in cilje zakona, njegov vpliv na proračun, namen urejanja ter nekatere druge postavke. Parlamentarna razprava poteka v obliki simulacije zakonodajnega postopka, devetdeset mladih "poslank in poslancev" pa se do predloga opredejuje z mnenji kot tudi z glasovanjem o predlogu.

Keber ukinja zdravstvene domove

24. 05. 2001 00.00

Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije ter Konferenca sindikatov zdravstvenih domov v odprtem pismu ministra za zdravstvo, predsednike republike, državnega zbora in vlade, varuha človekovih pravic ter Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije opozarjajo in zahtevajo, naj minister za zdravje Dušan Keber preneha kršiti zakone in druge pravne akte, kar se kaže zlasti v tihi praksi razgradnje zdravstvenih domov s podeljevanjem koncesij brez sprejetih občinskih oziroma mestnih strategij razvoja zdravstvenega varstva na lokalni ravni in na podlagi junija lani sprejetega nacionalnega programa zdravstvenega varstva.

Nepravilno podeljene koncesije za GSM 900

24. 05. 2001 00.00

Pritožbeni senat vrhovnega sodišča je s sodbo zavrnil pritožbo družbe Simobil na odločitev prvostopenjskega senata vrhovnega sodišča, ki je 20. januarja 1999 kot nezakonito odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Z drugostopenjsko odločbo je vrhovno sodišče tako zavrnilo vse pritožbene ugovore kot neutemeljene, spremenilo pa je tudi procesno odločbo, na katero je bila oprta odločitev prvostopenjskega sodišča, ter potrdilo pravilnost odločitve sodišča na prvi stopnji, ki je odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Iz obrazložitve dokončne sodbe vrhovnega sodišča, na katero se ni moč pritožiti, nedvoumno izhaja, da so se koncesije lahko podeljevale le na podlagi pogojev in meril koncesijskega akta ter v skladu s pravili postopka.

Giro 2002 po kar šestih državah?

20. 05. 2001 00.00

Letošnja kolesarska dirka po Italiji se še ni pošteno začela, prireditelji pa že sestavljajo traso za prihodnjo sezono. Po trenutnem predlogu naj bi znamenita italijanska pentlja peljala kar skozi šest evropskih držav, začela pa bi se na severu Evrope.

Reševanje sodnih zaostankov

20. 05. 2001 00.00

Uvajanje alternativnega reševanja sporov s posredovanjem in odpravljanje sodnih zaostankov sta vzporedna procesa, saj brez učinkovitega sodnega varstva strank, ki imajo interes za zavlačevanje postopka, ni mogoče motivirati za hitrejše in cenejše posredovanje pri razreševanju sporov. Kljub temu, da je pravna podlaga za posredovanje pri reševanju sporov obstajala že doslej, stranke za to možnost niso pokazale velikega interesa. Nova ureditev bo stranke za alternativne oblike reševanja sporov poskušala motivirati predvsem z načinom plačevanja stroškov ter sistemom tarif, sistem poravnavanja in arbitraže pa bo imel pravo težo šele takrat, ko bo sodno varstvo tekoče in učinkovito, je povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull.

Hrvaška o nasledstvu

12. 05. 2001 00.00

Pred ponedeljkovim začetkom novega kroga pogajanj med petimi naslednicami SFRJ o razdelitvi nekdanjega skupnega premoženja, je vodja hrvaške delegacije in predstavnik hrvaškega vladnega urada za nasledstvo Božo Marendić izrazil upanje, da se bodo strani čimprej uskladile glede sporazuma in pojasnil, da je za hrvaško stran predlog sporazuma povsem sprejemljiv. Na 11-dnevnih pogajanjih bodo pogajalci skušali doseči soglasje in sprejeti besedilo okvirnega sporazuma o sukcesiji, ki bi predstavljal tudi politično-pravni okvir za doseganje rešitve na posameznih področjih delitve premoženja.

Posvet s področja korupcije

08. 05. 2001 00.00

Generalni direktor policije Marko Pogorevc je danes v Gotenici odprl prvi strokovni posvet s področja korupcije, ki ga organizira uprava kriminalistične policije generalne policijske uprave. Na dvodnevnem posvetu z naslovom Korupcija kot realnost današnjega življenja, poleg kriminalistov in delavcev različnih služb policije sodelujejo tudi tožilci, sodniki in delavci urada za preprečevanje pranja denarja, so sporočili z urada generalnega direktorja policije.

Eksplozija v Londonu

06. 05. 2001 00.00

Pred poštnim uradom v severnem Londonu je davi odjeknila eksplozija, v kateri je bila lažje ranjena ena oseba. Eksplozija je odjeknila v bližini kraja, kjer je prišlo pred tremi tedni do podobnega napada, za katerega naj bi bila odgovorna Prava IRA, disidentska skupina Irske republikanske armade.

Papež pozval k resničnemu miru

05. 05. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II., ki je danes v okviru romanja po poteh Svetega Pavla iz Grčije prispel na štiridnevni obisk v Sirijo, je med sprejemom na letališču v Damasku pozval k "resničnemu miru" na Bližnjem vzhodu in se zavzel za "nov način razumevanja in spoštovanja med narodi" tega območja. Sirski predsednik Bašar Asad, ki je skupaj z drugimi visoki državnimi in verskimi predstavniki pričakal papeža, pa je poglavarja rimokatoliške cerkve zaprosil za podporo Siriji, Libanonu in Palestincem pred izraelskim zatiranjem. Sirija je dežela, kjer je apostol Pavel na poti v Damask sprejel krščansko vero. Danes je v Siriji med sedemnajstimi milijoni prebivalcev okoli dva milijona kristjanov.

"Nepravični odloki" kandidatk za EU

02. 05. 2001 00.00

Predsednica Društva nemških izgnancev in poslanka nemške Krščansko socialne unije (CSU) Erika Steinbach je vzhodoevropske države kandidatke za članstvo v Evropski uniji pozvala k ponovni preučitvi vprašanja izgnanstev po drugi svetovni vojni. Kršitve človekovih pravic nemškega prebivalstva, ki so ga izvajale takratne oblasti na Poljskem, Češkem in v Sloveniji, vse do danes niso zastarale, je dejala Steinbachova. Naloga EU je, da poskrbi, da bodo kandidatke vprašanje izganstev obravnavale v smislu mednarodnega prava.

Največ sonca na Siciliji

29. 04. 2001 00.00

Mesto Pachino na Siciliji ni znano samo po proizvodnji paradižnika, podobnega češnji, temveč je tudi najbolj sončno mesto v Italiji, trdijo strokovnjaki italijanske Nacionalne agencije za novo tehnologijo, energijo in naravno okolje (ENEA). Pachino leži v južnem delu Sicilije in je od vseh italijanskih mest najbližje ekvatorju. Na podlagi te ugotovitve lahko prebivalci Pachina odslej trdijo, da je njihovo mesto "prava domovina" znane italijanske pesmi O sole mio.

Peres zanikal dogovor o prekinitvi ognja

29. 04. 2001 00.00

Izraelski zunanji minister Šimon Peres je zatrdil, da s Palestinci niso dosegli sporazuma o prekinitvi ognja, o katerem je govoril egiptovski predsednik Hosni Mubarak po srečanju s Peresom v Kairu, je danes poročal. Kot je še poročal izraelski vojaški radio, je Peres dejal, da se je Mubarak "zmotil", in dodal, da ni nikakršnega dogovora o prekinitvi ognja. Za francosko agencijo AFP je predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva potrdil poročanje izraelskega radia.

Hrvaška odpovedala sestanek

21. 04. 2001 00.00

Komaj teden dni od dogovora slovenskega in hrvaškega premiera Janeza Drnovška in Ivice Račana, da se bo za reševanje vprašanja meje med državama vsak teden sestajala posebna mešana komisija, včeraj napovedanega sestanka ni bilo. Hrvaška stran ga je namreč v zadnjem hipu odpovedala. V Zagrebu dogodka niso posebej komentirali, člani slovenske diplomatske komisije pa so v sporočilu za javnost zapisali, da odpoved obžalujejo. Slovenska delegacija je izrazila upanje, da je do odpovedi s hrvaške strani v zadnjem trenutku prišlo zaradi tehtnih razlogov, saj je sama za pogovore s hrvaško stranjo ustrezno pripravljena in je, v skladu z dogovori, pravočasno izdelala vso potrebno dokumentacijo. Glede na dogovore na najvišji ravni o pospešenem tempu reševanja medsebojnih odprtih vprašanj, slovenska stran pričakuje, da bo hrvaška stran čimprej pripravljena na nadaljevanje strokovnih pogovorov in se v polni sestavi udeležiti dogovorjenih sestankov.

Trije mrtvi v letalskih napadih

16. 04. 2001 00.00

Izraelska letala so zgodaj zjutraj bombardirala radarsko postajo v Libanonu. V napadu so bili ubiti trije sirijski vojaki, šest pa je bilo ranjenih. Napad na Bekaa Valley, ki ga nadzoruje Sirija, povezujejo s sobotnim ubojem izraelskega vojaka na libanonsko-izraelski meji, za katerega naj bi bili odgovorni libanonski gverilci Hezbolaha, ki jih podpirata Sirija in Iran. Libanonski premier Rafik al-Hariri je pozval mednarodno skupnost, naj čimprej ukrepa in prepreči nadaljnje napetosti.

Praznično vzdušje po svetu

15. 04. 2001 00.00

V Rusiji je patriarh ruske pravoslavne cerkve Aleksej II. ob velikonočni maši čestital ruskim vojakom v Čečeniji, ki varujejo prebivalce te države. Aleksej II. je v poslanici vernikom izrazil prepričanje, da rusko prebivalstvo, ki je v 20. stoletju veliko pretrpelo, v 21. stoletju čaka boljša usoda. Patriarh je še izjavil, da je v Rusiji trenutno prisotna prava renesansa pravoslavne religije. Maše se je udeležil tudi predsednik Vladimir Putin.