pravzaprav

EZKT o položaju teologije

29. 10. 2000 00.00

V Ljubljani se je končal tridnevni posvet Evropskega združenja katoliških teologov. Predstavniki enajstih držav so razpravljali o položaju teologije v posameznih državah in o tem, kako pomembno vlogo zavzema teologija pri oblikovanju smisla človekovega osebnega in družbenega življenja, je na novinarski konferenci poudaril podpredsednik združenja Janez Juhant. Posvet je bil tudi priprava na kongres EZKT, ki bo potekal prihodnje leto v dveh mestih, in sicer Gradcu in Mariboru. Udeleženci posveta - iz Avstrije, Belgije, Nemčije, Velike Britanije, Španije, Irske, Hrvaške, Madžarske, Nizozemske, Švice in Slovenije - so poudarili, da teologijo vidijo kot partnerico družbi in hkrati Cerkvi. Pomembno za celoten evropski prostor kakor tudi za Slovenijo je, da se teologija in Cerkev ne zapirata, temveč da ostajata odprti za vprašanja širše družbe in skušata na nek način obvarovati človeka v sodobni družbi. Na srečanju so se seznanili tudi s funkcijo teologije v postkomunističnih tranzicijskih deželah, kjer je teologija ponovno priznana, obenem pa se jo prenaša in tolerira, čeprav se je pravzaprav ne želi.

Prostorski plan občine Ljubljana

26. 10. 2000 00.00

Ljubljanska županja Vika Potočnik in predstavnika mestnega oddelka za urbanizem Igor Jurančič in Tomaž Souvan so predstavili novi prostorski plan ljubljanske mestne občine. V Ljubljani je bil celovit in konsistenten prostorski plan sprejet leta 1986. Zaradi družbenih sprememb v začetku devetdesetih let, ki so pomenile tudi konec obdobja družbenega planiranja, so se pospešile potrebe po novem sodobnem prostorskem planu mestne občine, ki bi predstavljal ustrezen instrument za usmerjanje razvoja mesta v prostoru.

Kam z zasavsko preteklostjo?

19. 10. 2000 00.00

V Domu svobode v Trbovljah je včeraj potekala okrogla miza z naslovom Kam z Zasavsko revolucionarno preteklostjo? Pripravila jo je tamkajšnja civilna iniciativa, na njej pa so sodelovali tudi priznani teoretiki, filozofi, sociologi in politologi, med drugimi Rastko Močnik, Božidar Debenjak in Tonči Kuzmanić. Udeležili pa so se je tudi zasavski župani ter predstavniki ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, zadolženi za regionalni razvoj. Glede misli, da je Zasavje leglo komunistične preteklosti je Kuzmanić menil, da se preteklosti ni potrebno sramovati, pravzaprav so lahko nanjo Zasavčani ponosni.

Seks ostaja skrivnost

17. 10. 2000 00.00

Britanski znanstveniki so ponovno odprli razpravo, zakaj se pravzaprav nekateri organizmi, med njimi seveda tudi človek, razmnožujejo spolno. Evolucijski biologi se že dlje časa ukvarjajo s problemom, zakaj sta se sploh razvila različna spola - brezspolni organizmi se enostavno delijo na dva dela, zakaj se potem sploh "mučiti" s spolnostjo? Doslej je bila glavna hipoteza, da se s spolnim razmnoževanjem med dvema organizmoma iz genoma potomcev izločajo škodljive mutacije genov. Sedaj so po poročanju britanskega BBC, znanstveniki po preučevanju stopenj mutacij pri sorodnih vrstah to teorijo zavrnili. Brezspolni organizem se namreč bolj enostavno in hitreje razmnožuje. Možen vzrok smiselnosti spolnega razmnoževanja je lahko po tej teoriji torej v tem, da preprečuje smrtonosne mutacije v vrsti - del potomcev bo dobil "dobre gene" in jih širil, potomci s "slabimi" geni pa naj ne bi preživeli niti se razmnoževali. Če je ta hipoteza pravilna, potem bi moralo biti spolno razmnoževanje bolj smiselno od brezspolnega le pri večji možnosti mutacij genov. Tako so znanstveniki preučevali kolikšna bi morala biti stopnja mutacij za organizme, da bi se jim "izplačalo" spolno razmnoževati. Rezultati so pokazali, da so stopnje mutacij precej nižje od potrebnih, da pa se organizmi vseeno razmnožujejo spolno - torej teorija o škodljivih mutacijah ne more pojasniti razvoja spolov, je pisalo v reviji Science.

Milošević še vedno v ZR Jugoslaviji

06. 10. 2000 00.00

Odstavljeni jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je še vedno v svoji domovini. "Ne verjamem, da je odpotoval," je nocoj na ruski televiziji NTV dejal njegov brat Borislav Milošević, jugoslovanski veleposlanik v Rusiji. Borislavu Miloševiću ni jasno, zakaj bi njegov brat Slobodan pravzaprav sploh zapustil državo, čeprav si to očitno želi precej njegovih nasprotnikov. Po njegovem mnenju se Slobodan Milošević še vedno zadržuje prav v Beogradu.

Knjižne prvenke treh pisateljic

04. 10. 2000 00.00

Knjige - prvenke Jasne Furlan, Danile Žorž in Eve Škofič Maurer, ki jih je izdala Založba Karantanija, imajo vsaka svojo preteklost in zgodbo. Storžek, zbirka zgodbic izpod peresa komaj 12-letne Jasne Furlan iz Lokavca pri Ajdovščini, je spodbudila založbo k akciji zbiranja in izdajanja knjig mladostnikov. Nov pisateljski korak študentke Danile Žorž, v krogih kolegov znane po zanimivih enodejankah, je kriminalka z znanstvenofantastično vsebino in naslovom Poskus. Meje svojega dosedanjega ustvarjanja presega tudi Eva Škofič Maurer, klovnesa, igralka in režiserka, ki je v fantazijskih zgodbicah v knjigi Črkolada popisala, kako so pravzaprav nastale črke naše abecede.

Odkrili še en Michelangelov kip

30. 09. 2000 00.00

Italijanski umetnostni zgodovinarji so ugotovili, da je enega od kipov v cerkvi svetega Petra v Rimu izdelal Michelangelo, je poročala italijanska televizija. Kip papeža Juliusa II. naj bi po dosedanjih domnevah strokovnjakov izdelal manj znani umetnik Tommaso Boscoli, vendar je italijanski umetnostni zgodovinar Antonio Forcellino po dveh letih raziskav ugotovil, da gre pravzaprav za Michelangelovo delo. Njegove ugotovitve so potrdili tudi drugi umetnostni zgodovinarji. Michelangelo je za cerkev svetega Petra izdelal tudi svetovno znani kip Mojzesa.

Amebe niso tako neumne kot izgledajo

29. 09. 2000 00.00

Znanstveniki so odkrili, da so enocelični organizmi sposobni odkriti najkrajšo pot skozi zapleteni labirint. To pomeni, da nekatera bitja, ki so na najnižji stopnji razvoja rastlinskega in živalskega sveta, kot na primer glive sluzavke in amebe, sploh niso tako primitivna, kot se je menilo doslej. Sluzavke, organizmi podobni amebam, so morale premagati labirint velikosti 30 kvadratnih centimetrov, kjer jih je na koncu čakala hrana. Sluzavka se lahko premika s tem, ko spreminja svojo obliko in ustvarja t.i. "psevdopodije". Toshiyuki Nakagaki iz raziskovalnega centra v Nagoji je postavil sluzavko v labirint iz želatinastega agarja, ki je imel štiri možne izhode. Hrano pa je postavil pred dva različna izhoda. Organizem se je odločil med dvema kosoma za tistega, ki mu je bil bližji in s tem pravzaprav rešil nalogo. Raziskavo so znanstveniki iz tega centra objavili v reviji Nature, kjer trdijo, da organizem menja svojo obliko zato, da bi lažje prišel do hrane in si tako povečal možnosti za preživetje.

Vlada v Bruselj poslala dopolnitve poročila o napredku

27. 09. 2000 00.00

Slovenska vlada je danes v Bruselj poslala dopolnitve svoje ocene o napredku države pri vključevanju v Evropsko unijo v zadnjem letu, ki jih bo Evropska komisija še upoštevala pri pripravi svojega rednega poročila o napredku držav kandidatk za EU. To bo letos po načrtih objavljeno 8. novembra. Pred njegovo dokončno pripravo pa se bo slovenska delegacija pod vodstvom Andreja Engelmana, namestnika direktorja vladne službe za evropske zadeve, prihodnji teden - 3. oktobra - v Bruslju sestala s predstavniki generalne direkcije za širitev pri Evropski komisiji pod vodstvom njenega direktorja Eneka Landabura. Svoje poročilo o napredku, ki Evropski komisiji služi kot ena od podlag za pripravo poročila o napredku kandidatk, je slovenska vlada sprejela in v Bruselj poslala konec junija. V njem je ocenila svojo pripravljenost na članstvo po treh oziroma štirih ključnih merilih za članstvo, ki so politična in gospodarska, sposobnost prevzema obveznosti članstva oziroma pravnega reda EU ter s tem povezana usposobljenost za njegovo izvajanje. V dopolnitvah Slovenija pravzaprav odgovarja na vprašanja Evropske komisije o vrsti tem, med drugim v okviru političnih kriterijev o napredku pri reformi javne uprave in izvajanju španskega kompromisa, v okviru gospodarskih kriterijev pa o fiskalni situaciji, razlogih za zmanjšanje naložb in neposrednih tujih investicijah.

Ugrabitelji so se predali

22. 09. 2000 00.00

Ugrabitelji v ruskem mestu Lazarevsko ob Črnem morju, blizu ruskega letovišča Soči, so danes izpustili še zadnja dva talca in se predali policiji potem ko so tri talce izpustili že včeraj zvečer. Trije ugrabitelji so včeraj v kraju Lazarevsko blizu ruskega letovišča Soči ob Črnem morju zadržali več, domnevno pet, delavcev z nekega gradbišča. Oboroženi ugrabitelji so sprva zahtevali helikopter in 30 milijonov dolarjev odkupnine, poleg tega pa še izpustitev vseh Čečencev iz ruskih zaporov in srečanje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Policija jih je obkolila in se pripravljala na osvoboditev talcev. Ugrabitelji so že sinoči izpustili tri talce, zgodaj zjutraj enega moškega, kasneje pa še eno žensko, za katero pa se je porodil sum, da gre za resnično talko. Po navedbah ruskih varnostnih oblasti ni jasno na kateri strani je pravzaprav bila izpuščena ženska. Obstajajo utemeljeni razlogi, da je ženska pravzaprav njihova sodelavka, je za rusko tiskovno agencijo Itar-Tass izjavil predstavnik urada ruskega predsednikovega za južno Rusijo Nikolaj Karpov. Ugrabitev naj bi se zgodila precej spontano, po mnenju pomočnika direktorja zvezne varnostne službe Germana Ugrimova naj bi ugrabitev prerasla iz nočnega popivanja zdolgočasene družbe. Nasploh je zadeva precej nejasna, saj naj bi bili nekateri ugrabitelji in talci medseboj sorodniki. Uradna preiskava že poteka.

STO izvedla turistično delavnico

19. 09. 2000 00.00

Po današnji predstavitvi slovenske turistične ponudbe, ki jo je v Sydneyu organizirala Slovenska turistična organizacija (STO) in jo je obiskalo kar 36 predstavnikov avstralske potovalne industrije, se Sloveniji obeta uspešnejše sodelovanje z Avstralijo tudi na turističnem področju, so sporočili iz STO.

Brainscore- breztelesna komunikacija

18. 09. 2000 00.00

V Cankarjevem domu si bo mogoče od četrtka dalje petkrat ogledati predstavo Brainscore, delo konceptualnih umetnikov Darija Kreuha in Davida Grassija, dveh računalniških strokovnjakov Tadeja Fiusa in Iztoka Lapanje in več sodelavcev, ki temelji na tehnologiji "prevajanja" sklopov podatkov, človekovih možganskih valovanj in gibanja oči v svet virtualne resničnosti.

Vlada za izredno sejo o interpelaciji

07. 09. 2000 00.00

Vlada bo DZ predlagala, naj še pred 3. oktobrom skliče izredno sejo, na kateri bi poslanci poleg nekaterih evropskih zakonov obravnavali tudi interpelacijo zoper zunanjega ministra Lojzeta Peterleta. Ta je po seji vlade povedal, da bo zunanje ministrstvo v zelo kratkem času pripravilo odgovor na interpelacijo, saj ne želi, da bi obtožbe iz interpelacije ostale nepojasnjene. Peterle je sicer izrazil ogorženje nad obtožbami o njegovem protidržavnem in protiustavnem delovanju, ki se pojavljajo v obrazložitvi interpelacije.

SSK in ZLSD o avnojskih sklepih

04. 09. 2000 00.00

Predsednik Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) Danijel

Generalni sekretar OPEC-a v Sloveniji

23. 08. 2000 00.00

V Sloveniji se že od včeraj mudi generalni sekretar OPEC-a, združenja največjih proizvajalk nafte in organizacije, ki nadzoruje cene nafte. Rilwanuja Lukmana sta včeraj sprejela zunanji in gospodarski minister, danes pa se je z gostom srečal tudi predsednik vlade Andrej Bajuk. Lukman je v pogovoru s slovenskim premierom opisal gibanje cen nafte na mednarodnem trgu, premier pa mu je predstavil gibanje cen naftnih derivatov v

Hrvati za vstop v EU

07. 08. 2000 00.00

Raziskava hrvaškega ministrstva za evropske integracije je pokazala, da kar 77,6 odstotka Hrvatov meni, da bi se morala njihova država čimprej vključiti v Evropsko unijo. Proti vstopu jih je le 7,9 odstotka. Hrvaški minister za evropske integracije Ivan Jakovčić napoveduje, da bo Hrvaška za vstop v petnajsterico pripravljena do leta 2006, že v prvi polovici prihodnjega leta pa naj bi Zagreb z Brusljem podpisal pridružitveni sporazum. Čeprav so Hrvati, kot kaže raziskava, zelo naklonjeni EU, pa so o njej slabo obveščeni. Več kot tretjina vprašanih je namreč menila, da o uniji vedo premalo, skoraj 20 odstotkov pa jih je priznalo, da so za EU že slišali, vendar ne vedo, kaj to pravzaprav je. Od morebitnega vstopa v unijo se večina vprašanih (74,8 odstotkov) nadeja povišanja življenjskega standarda, skoraj 80 odstotkov jih je prepričanih, da bi vstop pospešil gospodarski razvoj. Slabo mnenje o EU ima po raziskavi hrvaškega ministrstva za evropske integracije le 6,2 odstotka Hrvatov.

Zaprli poligon za jedrske poskuse

29. 07. 2000 16.32

Z uničenjem zadnjega od 181 predorov, v katerih so v štiridesetih letih do leta 1989 izvedli skoraj 500 jedrskih poskusov, so dokončno zaprli poligon za izvajanje omenjenih poskusov v Semipalatinsku na severovzhodu Kazahstana. Poligon, ki se je razprostiral na 18.500 kvadratnih metrih, so začeli uporabljati leta 1949. Radioaktivne padavine, ki so nastajale po jedrskih poskusih, so prizadele območje več kot 300.000 kvadratnih metrov, na katerem je živelo 1,6 milijona ljudi. Na začetku izvajanja poskusov nekdanje sovjetske oblasti niso storile nič za zaščito prebivalstva pred radioaktivnim sevanjem. Od ljudi so pravzaprav zahtevale, naj pred poskusi zapustijo hiše zaradi nevarnosti, da se bodo zrušile zaradi udarnega vala. Nevarnost jedrskega sevanja za prebivalce v bližini Semipalatinska so razkrili šele leta 1989.

Konstruktivna nezaupnica nesmiselna

28. 07. 2000 09.05

Sprožitev konstruktivne nezaupnice proti premieru ali zunanjemu ministru bi bila po razpisu volitev brez pomena, je ob izstopu ministra Lojzeta Peterleta in premiera Andreja Bajuka iz SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in ob spremenjenih razmerah v vladi, po seji sveta SLS+SKD Slovenske ljudske stranke dejal predsednik Franc Zagožen. Vlado bi lahko morda zamenjali na dan volitev, je še pristavil, volitve pa so pravzaprav temu namenjene. Tako po Zagožnovih besedah njegova stranka išče drugo rešitev, tj. dogovor s predsednikom vlade in s koalicijsko partnerico, s katerim bi zagotovili normalno delovanje vlade. Za to pa je po Zagožnovem mnenju potreben tripartitni dogovor med SLS+SKD, SDS in premierom. Zagožen je menil, da mora vsaka koalicija delovati po načelu soglasja in dodal, da v stranki upajo, da bo takšen sporazum sprejet. V tem primeru bi še tudi lahko prevzeli odgovornost vlade.

Scala bo sezono posvetila Verdiju

24. 07. 2000 14.25

Sezona 2000/2001 bo v milanski Scali posvečena Giuseppeju Verdiju, saj bo 27. januarja prihodnje leto minilo sto leto od njegove smrti. Najprej bodo v Scali pod taktirko Riccarda Mutija 7. decembra uprizorili Trubadurja. Kot je povedal umetniški direktor opere Paolo Arc, je počastitev Verdija pravzaprav moralna in predvsem umetniška obveznost Scale, saj je na njenem odru veliki skladatelj predstavil svoja prva dela, doživel prve uspehe, pa tudi prve grenke izkušnje.

Montoya za las ugnal Andrettija

24. 07. 2000 13.57

Kolumbijec Juan Pablo Montoya (Toyota Lola) je na dirki ameriške serije CART v Brooklynu v razburljivem dvoboju za manj kot dolžino dirkalnika ugnal Michaela Andrettija (Ford-Lola). Tretje mesto je osvojil Škot Dario Franchitti (Honda-Reynard). V skupnem seštevku po 11 od 20 dirk vodi Andretti s 104 točkami.

Najtežje je vprašanje o volitvah

10. 07. 2000 14.07

Za podpredsednika SDS Milana Zvera je vprašanje o tem, kakšen bo razplet parlamentarne razprave o volilni zakonodaji, ki se začenja v tem tednu, najtežje v tem trenutku. Nihče pravzaprav natančno ne ve, kakšna bo usoda reforme volilnega sistema, in sicer zaradi ''dokaj zamegljene situacije''.

Vozniki in nogometaši za otroke

09. 07. 2000 16.25

Nekdanji nemški nogometni zvezdniki in moštvo voznikov formule 1 so se v soboto pomerili na dobrodelni nogometni tekmi v Rimu. V moštvu nekdanjih svetovnih prvakov iz leta 1990 so točno deset let po zmagoslavju proti Argentini med drugimi nastopili Rudi Voeller, Thomas Haessler, Jürgen Klinsmann in Andreas Brehme, v moštvu formule 1 pa so se z nogometnim znanjem izkazali predvsem Michael Schumacher, Giancarlo Fisichella in Rubens Barrichello. Izkupiček so športniki podarili organizaciji Pomoč otrokom.

Neznan izvor denarja na kriminalistični policiji

05. 07. 2000 14.19

Delavci slovenske policije so včeraj ovadili sami sebe. Nov direktor kriminalistične službe Dušan Mohorko je ob primopredaji ugotovil, da je v trezorju kriminalistične službe za poldrugi milijon nemških mark denarja, ki ni proračunski in za katerega nimajo nobenega dokumenta. Včeraj so o tem seznanili medije.

Predstavitev prirediteljev SP 2002

02. 07. 2000 16.16

Zadnji dan evropskega prvenstva v nogometu so se na prizorišču finalne tekme v Rotterdamu že predstavili prireditelji naslednjega velikega tekmovanja - svetovnega prvenstva leta 2002, ki bo na Japonskem in v Južni Koreji.

Slovenija se je dostojno poslovila

22. 06. 2000 13.20

Tuje tiskovne agencije so po tekmi Slovenije in Norveške na evropskem prvenstvu (EP) v nogometu v nizozemskem Arnheimu zapisale, da je bil neodločen rezultat 0:0 usoden za Norveško, saj je Španija v drugi tekmi zadnjega kroga predtekmovanja skupine C premagala ZR Jugoslavijo s 4:3.

Zapleti ob dnevu državnosti

21. 06. 2000 21.38

V nedeljo, 25. junija Slovenci praznujemo deveto obletnico naše samostojnosti. Letošnji dan državnosti bomo, tako kot vsako leto, proslavili z državno proslavo naTrgu republike. Nova vlada je takoj po izvolitvi pričela spreminjati scenarij prireditve, ki si jo je zamislil resiser Aleš Jan, kar je med nekaterimi nastopajočimi povzročilo precej nejevolje.

Spopad bo napet

16. 06. 2000 18.06

Tekma drugega kroga skupine A med Romunijo in Portugalsko bo v senci dvoboja Anglija - Nemčija, prav gotovo pa ne bo nezanimiva. Portugalci so v prvem krogu presenetili Angleže in odnesli vse točke, Romuni pa so bili bolj nezadovoljni z remijem na tekmi z Nemčijo. Portugalci bi si z zmago pravzaprav že zagotovili četrtfinale, za Romune pa bi bilo v primeru poraza prvenstvo že skorajda končano.

Za navijače je poskrbljeno

11. 06. 2000 21.45

Organizatorji letošnjega evropskega prvenstva se trudijo čim bolje poskrbeti tudi za navijače posameznih reprezentanc. Da le-ti ob prihodu na prizorišča tekem ne bi po nepotrebnem izgubljali časa in živcev, jim bodo pri jezikovnih in drugih ovirah pomagali t.i. ''koordinatorji navijačev'' (fan coordinators), ki so na stroške nizozemske oz. belgijske vlade prispeli iz 13 od 16 držav udeleženk.

NLB na hrvaškem tržišču

11. 06. 2000 19.18

Večernji list v nedeljski izdaji objavlja zapis o morebitnem prihodu slovenskih bank na Hrvaško. Najprej so se pojavile nepreverjene vesti, da Nova Ljubljanska banka namerava vstopiti v lastniško strukturo najmočnejše hrvaške Zagrebačke banke. Da ima NLB zelo resne namere na Hrvaškem, pa je po mnenju Večernjega lista potrdil tudi nedavni sestanek Gospodarskega interesnega združenja - Hrvaškega združenja bank, na katerem so predstavniki 13 hrvaških bank, članic omenjenega združenja, sklenili, da bodo od odgovornih na Hrvaškem zahtevali, naj se opredelijo o namerah NLB na hrvaškem tržišču.

Ukrajinci niso seznanjeni z aidsom

03. 06. 2000 16.52

Skoraj tretjina mladih Ukrajincev priznava, da o aidsu ne ve pravzaprav ničesar, kar je še posebej zaskrbljujoče ob dejstvu, da je Ukrajina država, ki jo je ta huda bolezen v Evropi najhuje prizadela, piše ukrajinski dnevnik Den.