pravzaprav

Pogovor Franceta Arharja z gospodarstveniki slovenske Istre

19. 04. 1999 22.13

Pri odprtosti in majhnosti slovenskega gospodarstva, ki mora nenehno spremljati dogajanja na svetovnih trgih in upoštevati pozitivne ter negativne izkušnje v svetu, se ne zavzemam za tržno gospodarstvo brez socialne komponente, je na nocojšnjem pogovoru s primorskimi gospodarstveniki, člani Kluba gospodarstvenikov slovenske Istre, dejal guverner Banke Slovenije France Arhar. Svoje prepričanje je utemeljil z dejstvom, da je neskončna svoboda na trgu, ki jo vse bolj okuša tudi slovensko gospodarstvo, brez spremljajočih modelov socialne in druge solidarnosti hudo varljiva ter lahko privede do neželjenih posledic.

S titanom 4B izstrelili vojaški satelit DSP-19

09. 04. 1999 22.28

V vojaškem letalskem oporišču Cape Canaveral v ameriški zvezni državi Florida so ob 19.01 po srednjeevropskem času na izstrelitvenem kompleksu 41 po več krajših preložitvah zaradi tehničnih razlogov izstrelili najmočnejšo ameriško klasično nosilno raketo, dvostopenjski titan 4B.

Taufer postavil Matička ''na noge''?

08. 04. 1999 18.22

Režiser Vito Taufer, znan po izrazito avtorskih pristopih pri obravnavi gledaliških del, bo v najnovejši postavitvi komedije v petih dejanjih Ta veseli dan ali Matiček se ženi Antona Tomaža Linharta to temeljno delo slovenske dramatike po mnenju ravnatelja ljubljanske SNG Drame Janeza Pipana pravzaprav postavil ''na noge'', četudi se bo komu zdelo, da ga je obrnil ''na glavo''. Predvsem je, čemur je na novinarski konferenci pritrdil sam režiser, barona in Matička - v nasprotju z običajnimi interpretacijami - umestil v isto generacijo, tako da bo Naletla odigral Branko Šturbej in Matička Bojan Emeršič. V nosilnem igralskem kvartetu bosta še Nataša Barbara Gračner kot Rozala in Polona Juh kot Nežka.

DZ sprejel novelo zakona o družinskih prejemkih

31. 03. 1999 10.43

Državni zbor (DZ) je s 60 glasovi proti trem sprejel novelo zakona o družinskih prejemkih, ki pravzaprav ohranja univerzalni otroški dodatek, nato pa so poslanke in poslanci po ponovni preložitvi obravnave zakona o odpisu odloženih davkov in prispevkov začeli razpravo o programu dela Dars d.d. za leto 1999.

Črna gora poziva k ustavitvi napadov na ZRJ

30. 03. 1999 17.47

Črnogorski predsednik Milo Djukanovič je zvezo NATO danes ponovno pozval, naj ustavi letalske napade na ZRJ, da bi tako omogočili nadaljevanje mirovnih pogajanj o Kosovu.

Sestri Williams v finalu

27. 03. 1999 10.08

Teniški turnir v Key Biscaynu se je razpletel povsem po željah prirediteljev. Ne le, da bo ženski finale povsem ameriški, temveč bo finalni dvoboj tudi obračun sester Williams. Venus Williams je v polfinalu premagala Nemko Steffi Graf s 6:4, 6:2, njena mlajša sestra Serena pa je izločila prvo nosilko, švicarko Martino Hingis s 6:4 in 7:6 (7:3).

Opera Teorettikka internettikka ali Štromajer poje teorijo interneta

19. 03. 1999 19.15

Že po naslovu nadvse nenavaden dogodek, je v ljubljanski Operi SNG zbral lepo število radovednežev, med katere so se pomešali umetniki in pripadniki slovenske internet generacije.

Trener New Jerseya ostal brez službe

16. 03. 1999 11.34

V košarkarskem moštvu severnoameriške lige NBA New Jersey Nets so v ponedeljek odpustili trenerja Johna Caliparija. Poteza je bila zaradi niza neuspehov moštva pravzaprav pričakovana, zdaj že nekdanji trener pa tudi ni odpotoval na zadnje gostovanje v Toronto.

Sedma knjiga sage - o Slovencih v drugi svetovni vojni

03. 03. 1999 18.43

Sedma knjiga cikla romanov Lipa zelenela je, s katerim namerava pisatelj Bogdan Novak v obliki sage leposlovno, a obenem ''kulturno-dokumentarno'' zaobjeti življenje slovenskega naroda od 80. let prejšnjega do konca tega stoletja, seže že v dogajanje druge svetovne vojne. V osrednjem delu predstavlja pomadžarjevanje Prekmurja, zapiranje knjižnic in uničevanje slovenskih knjig po ukazu madžarske vojaške uprave. Roman z naslovom Ugasla ognjišča se začenja s prihodom prekmurskega profesorja Vanča Godine v Ljubljano, potem ko mu je na porodu umrla žena, in srečanjem z lepo Primorko Vito, konča pa z Godinovim pregnanstvom in učiteljevanjem v Senti (Bačka, Srbija), leta 1942, med Madžari, Srbi, Hrvati in drugimi narodnostmi. Knjiga je pravzaprav prva novost nadaljevanja sage, potem ko je izdajanje zbirke prešlo v okrilje založbe Mladinska knjiga.

Rodman uspešnejši, Pippen boljši

01. 03. 1999 10.44

Nedeljski večer v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA je minil v znamenju prvega medsebojnega obračuna dveh nekdanjih zvezdnikov iz vrst lanskih prvakov iz Chicaga. V Los Angelesu sta se namreč pomerila moštvo domačih jezernikov, za katere je nastopil kontroverzni Dennis Rodman, in Houstona, za katere več kot uspešno igra Scottie Pippen. Na tribunah Foruma v Inglewoodu si je zmago domačih s 106:90 ogledal letošnji upokojenec leta Michael Jordan, ki je bil kljub zmagi Los Angelesa bolj zadovoljen s Pippenovo predstavo. Novi zvezdnik raket je dosegel 16 točk, nanizal šest skokov in osem podaj. Rodman je v 26 minutah igre zadel le dve točki in desetkrat skočil ter dvakrat lepo podal. Resnični zvezdnik srečanja je bil pravzaprav Rick Fox, ki je v zadnji četrtini zadel kar 15 od svojih 21 točk, medtem ko v prvi polovici sploh ni stopil na igrišče.

Ultimat?

22. 02. 1999 11.39

Izid pogajanj v Rambouilletu je popolnoma negotov, ker enotnosti o tem, kaj storiti, če vse pade v vodo ni niti v kontaktni skupini, in to ne le med Rusijo in preostalimi zahodnimi članicami, temveč tudi med samimi zahodnimi ne, piše Boris Jaušovec.

Tour 2000 le z enim kronometrom

19. 02. 1999 11.21

Kolesarska dirka po Franciji leta 2000 bo imela v primerjavi z dozdajšnjimi kar nekaj sprememb. Dirka se bo začela z 12-kilometrskim prologom, kar je pravzaprav mali kronometer, zato pa bo v sporedu le še ena prava vožnja na čas. Doslej sta bila poleg prologa na sporedu vedno dva kronometra.

Odpovedi v Kontiolahtiju se vrstijo

11. 02. 1999 10.33

Svetovno biatlonsko prvenstvo v finskem Kontiolahtiju je najverjetneje dokončno ogroženo. Še enkrat sta namreč odpadla oba šprinta - ženski že uradno, moški še neuradno -, saj je na severu Evrope spet minus 27 stopinj Celzija. Če jutri šprint ne bo izpeljan, potem bo bržkone prišlo do zamenjave programa. Za šprint sta namreč potrebna dva dneva (še za zasledovalno preizkušnjo), tako da bo morebiti na SP izpeljana le najdaljša individualna tekma.

Finci so evro počastili s pesmijo

15. 01. 1999 09.35

Neodvisni finski dnevnk Helsingin Sanomat je objavil pesmico nekega bralca, s katero je želel svojim sodržavljanom pomagati, da bi si laže zapomnili tečaj med finsko marko in skupno evropsko valuto evro. En evro je vreden 5,94573 finske marke. Pesmica za urjenje spomina - napisal jo je Kullervo Rainio, ki je po lastnem mnenju ''pesnik praktičnega življenja'' - je pravzaprav aforizem s trohico ironije o prednostih evra, kjer ima vsaka beseda toliko črk, kolikor znaša posamezna cifra v šestmestnem številu tečaja med valutama. Pesem gre takole: Nytpa (5) riemuihin (9) evro (4) jalon (5) kansani (7) vie (3), v prevodu pa pomeni: ''Plemenito ljudstvo Finske, pusti se voditi evru v pojočo prihodnost.''

Lott: Postopek proti Clintonu lahko traja več kot tri tedne

07. 01. 1999 08.58

Vodja večine v ameriškem senatu Trent Lott je danes izrazil željo, da bi dobil dokončni osnutek za proces proti ameriškemu predsedniku Billu Clintonu v 24 urah, obenem pa posvaril, da bi postopek lahko trajal tri tedne ali več.

Norveška - Danska 24:16

21. 12. 1998 08.49

V finalu tretjega ženskega evropskega rokometnega prvenstva branilke naslova Danke niso uspele še tretjič. Tokrat so jih namreč s 24:16 (13:7) premagale Norvežanke.

V spopadih v Kolumbiji 16 mrtvih

14. 12. 1998 12.29

Včeraj je v spopadu med marksističnimi uporniki in vladnimi četami v severnem delu Kolumbije umrlo najmanj 16 ljudi, več kot 30 pa je bilo ranjenih. S tega področja so včeraj prihajala različna poročila o tem kaj se je pravzaprav zgodilo. Nepotrjeni medijski viri so poročali, da so uporniški bombniki napadli vas, medtem ko so prebivalci igrali nogomet, vojaške oblasti pa so to zanikale. Ti spopadi naj bi bili najhujši v zadnjem mesecu, v zadnjem desetletju pa so že terjali več kot 35000 življenj.

Depozit, ne pa taksa?

03. 12. 1998 11.57

Tranzitno takso v višini 10.000 DEM za tovornjak, ki prevaža slovensko blago čez ozemlje ZR Jugoslavije, je treba plačati za ''spremstvo'' oziroma ''nadzor'', večji del zneska pa se ob izhodu iz ZRJ vrne, je STA izvedela iz krogov blizu Gospodarske zbornice Jugoslavije (GZJ).

Faksimile zbirke Temna vrata pesnice Lili Novy

02. 12. 1998 13.53

Ob obletnici smrti slovenske pesnice in prevajalke poezije Lili Novy (1885-1958) je njen vnuk Dušan Petek v samozaložbi izdal faksimile pesničine knjige Temna vrata, ki je leta 1941 izšla pri Akademski založbi v Viru pri Domžalah. Za to potezo se je, kot je povedal na današnji predstavitvi v klubu Lily Novy Cankarjevega doma, odločil zato, ker je ob štiridesetletnici smrti ugotovil, da v domačih knjigarnah pravzaprav ni mogoče najti niti ene same njene knjige. Ponatis prinaša tudi reprodukcije lesorezov Božidarja Jakca, s katerimi je bila knjiga poezije Novyjeve opremljena tudi v originalu. Knjigo, ki že na prvi pogled verno razkriva skoraj šestdesetletno ''patino'', je natisnila Tiskarna Simčič.

Mick Jagger in Jerry Hall se ločujeta?

25. 11. 1998 10.42

Po pisanju britanskega tiska naj bi se pevec skupine Mick Jagger in njegova žena Jerry Hall ločevala, vendar pa ni jasno, ali je razlog za to njun stari problem - druga ženska, ali novi - njuna 14 letna hči. Mlada Elisabeth je namreč krenila po materinih stopinjah po modnih pistah, kar slavnemu rockerju niti malo ni všeč. Jagger Jerry, nekdanji vrhunski manekenki, očita, da skuša z nastopanjem ob Elisabeth pravzaprav obrniti pozornost javnosti nase. Časnik The Mail je zapisal, da je Jagger iz Londona odšel na svoj grad v Franciji, pri The News of the World pa so objavili nejasno fotografijo, na kateri Jagger ponoči zapušča pariško stanovanje svoje stare ljubezni, manekenke Carle Bruni. Razjarjena Jerry Hall je ob tem dogodku s svojim najmlajšim, enajstmesečnim sinom Gabrielom odpotovala v New York, kjer naj bi nameravala zahtevati ločitev.

Še 106. turnirska zmaga Grafove

16. 11. 1998 11.15

Steffi Graf je zmagovalka teniškega turnirja v Philadelphiji z nagradnim skladom 450.000 dolarjev. V finalu je 29-letna Nemka v treh nizih s 4:6, 6:3 in 6:4 premagala prvo igralko sveta 22- letno Američanko Lindsay Davenport in zabeležila 106. turnirsko zmago v karieri.

Steve Yzerman med deseterico najboljših

12. 11. 1998 10.53

Branilci naslova prvaka severnoameriške poklicne lige NHL rdeča krila iz Detroita so sinoči proti St. Louisu zabeležili še osmo zmago (6:2) v letošnjem prvenstvu. Pravzaprav pa sta bolj kot zmaga odmevala Yzermanov zadetek in podaja, s čimer si je omenjeni igralec ''prislužil'' 1426. točko ter se po točkah uvrstil na deseto mesto najuspešnejših igralcev lige. Iz deseterice najboljših je s tem izrinil celo svojega vzornika Bryana Trottiera.

Identificirali skoraj vse žrtve požara v goeteborški diskoteki

01. 11. 1998 12.14

Dva dni po požaru v goeteborški diskoteki so doslej identificirali 59 od 60 smrtnih žrtev; oblasti so še sporočile, da je bila najmlajša žrtev stara 12, najstarejša pa 20 let. Švedski mediji so objavili seznam imen in starost 37 smrtnih žrtev. Večina umrlih je iz begunskih družin, iz skupno 19 držav.

Dvajset let papeževanja Janeza Pavla II.

15. 10. 1998 09.13

Šestnajstega oktobra mineva 20 let, odkar je bil za novega, 264. papeža Rimskokatoliške cerkve izvoljen Poljak Janez Pavel II. oziroma kardinal Karol Wojtyla, tedaj 58-letni krakovski nadškof. Po 456 letih so za Svetega očeta prvič izbrali kardinala slovanskega rodu, pravzaprav prvič nekoga, ki ni Italijan.

Tony Blair je pravzaprav hotel postati igralec

04. 10. 1998 09.45

Britanski premier Tony Blair je razredu enajstletnih otrok v Blackpoolu pred dnevi razkril skrivnost. Povedal jim je, da je pravzaprav hotel postati igralec in da se je s politiko pobliže spoznal šele pri 25 letih. ''Ko sem bil mlad, nikakor nisem hotel postati politik,'' je dejal 45-letni premier. Za poklic pravnika se je ''odločil le zato, ker je bil njegov oče odvetnik''. Njegova velika ljubezen pa je bilo vedno igralstvo, je zatrdil Blair, ki ga pogosto hvalijo zaradi njegovih govorniških spretnosti.

Tone Rop odprl mednarodno konferenco o pokojninskih sistemih in njihovih spremembah

14. 09. 1998 13.30

Minister za delo, družino in socialne zadeve Tone Rop je z nagovorom odprl mednarodno konferenco o pokojninskih sistemih in njihovih spremembah v Evropski uniji (EU) in Sloveniji na pragu 21. stoletja, ki jo je ministrstvo pripravilo v sodelovanju s programom tehnične pomoči Evropske komisije - TAIEX. Namen konference je predvsem predstaviti pokojninske sisteme in njihove predvidene spremembe predvsem v državah EU, še zlasti na Danskem, Irskem, Portugalskem, Švedskem, Finskem, v Veliki Britaniji, Nemčiji, Italiji in Makedoniji, ter med drugim podati primerjavo ukrepov, predlaganih v slovenskem predlogu zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju z rešitvami drugod po svetu. Predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je vlada poslala v parlamentarni postopek, po besedah ministra Ropa temelji na vzajemnosti in solidarnosti zavarovancev in upokojencev oziroma na medgeneracijski pogodbi, kjer je upoštevana načelna opredelitev, da pravice iz pokojninskega in invalidskega sistema izhajajo iz zavarovanja. V predlogu zakona so bila upoštevana temeljna načela, kot je varovanje pridobljenih pravic, varstvo pričakovanih pravic, načelo proste izbire in postopnost uveljavljanja vseh sprememb, kar bo zavarovancem omogočilo prilagajanje novim pogojem in spremembam novim pokojninskim sistemom. Rop je tudi napovedal, da naj bi mednarodna konferenca pokazala razsežnost problemov, s katerimi se soočajo pravzaprav vse države v EU, in obenem tudi povezanost reševanja ekonomskih in socialnih problemov v sodobnih družbah.

V Pjongjangu obeležili 50. obletnico ustanovitve Severne Koreje

09. 09. 1998 11.15

V središču Pjongjanga so z vojaškim mimohodom danes slovesno obeležili 50. obletnico ustanovitve Severne Koreje, je poročala severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

Ullrich in Pantani skupaj proti konkurenci

29. 07. 1998 08.10

Peresno lahki Italijan Marco Pantani je na 16. etapi kolesarske dirke po Franciji, od Vizilla do Albertvilla, v neposrednem dvoboju z branilcem naslova, torej lanskim zmagovalcem Janom Ullrichom uspel obdržati rumeno majico vodilnega. V ciljnem šprintu 204 kilometrov dolge proge je, sicer po ''fotofinišu'', za pičlih pet centimetrov slavil Nemec, vendar je Pantani dokazal, da zmage tokrat le ne bo tako lahko spustil iz svojih rok.

Nastopajoče oblečene, gledalci goli

17. 07. 1998 09.01

Predstava od gostov ni zahtevala večerne toalete. Pravzaprav večina gledalcev ni imela nikakršne toalete. Okoli 20 obiskovalcev si je namreč nedavno v klubu Elysium Fields v Los Angelesu, v katerem obleka za vstop ni nujna, ogledalo predstavo skupine povsem oblečenih komedijantk v ''cesarjevih novih oblačilih''. Predstava s temo upora proti nasilju v družini, katere denarni izkupiček so namenili ženskim zavetiščem in terapevtskim programom za žrtve nasilja v družini, je sovpadala z vsakoletnim, tokrat že 23. državnim nudističnim tednom rekreacije. Klub, ki je od središča Los Angelesa oddaljen dobrih 40 kilometrov, sicer pogosto ponuja nenavadne predstave; nekoč je celo neki čarovnik nastopil gol.

Napetost v Franciji na vrhuncu

08. 07. 1998 13.26

Drevi ob 21. uri bo v St. Denisu druga polfinalna tekma svetovnega prvenstva v nogometu med Hrvaško in Francijo, zmagovalec pa se bo v nedeljo v finalu pomeril z Brazilijo, ki je sinoči po streljanju enajstmetrovk premagala Nizozemsko. Francoski selektor Aime Jacquet je bil v svojih izjavah previden. ''Hrvatje so kakovostna in enotna ekipa, ki odlično igra v obrambi, poleg tega pa večina igralcev tako ali tako nastopa v močnih evropskih ligah,'' je dejal Jacquet. ''Pravzaprav smo naredili že veliko delo, da smo prišli do polfinala, vendar zgodba še ni končana. Seveda si želimo v finale in mislim, da smo tega tudi sposobni,'' je menil hrvaški napadalec Davor Šuker.