pred

Utah se je rešil, Charlotte v drugem krogu proti Chicagu
02. 05. 1998 12.04
Košarkarji Utah Jazza so v četrti tekmi prvega kroga končnice ameriške košarkarske lige NBA v Hustonu premagali domače rakete s 93:71, izenačili izid v zmagah na 2:2 in izsilili še odločilno peto tekmo. S to zmago so se verjetno izognili prvi ponovitvi neslavnega rekorda, da bi jih kot prvopostavljeno moštvo že v uvodnem krogu končnice premagala ekipa, ki je bila po rednem delu šele na osmem mestu. V zgodovini NBA se je doslej to zgodilo le enkrat, ko je 1994 Denver izločil Seattle. Zmagovalec dvoboja med Utahom in Houstonom (peta tekma bo v nedeljo v Salt Lake Cityju) se bo v drugem krogu pomeril s San Antoniom. V sinočnji tekmi je blestel Karl Malone, ki je dosegel 29 točk. Gostje so dokončno zlomili odpor domačih košarkarjev šele v zadnji četrtini, ki so jo dobili z 28:10. Izkazali so se tudi rezervni igralci Utaha, saj sta Bryon Russel in Shandon Anderson dosegla po 15 točk. Pri poražencih je bil najučinkovitejši Hakeem Olajuwon s 27 točkami, nekoliko bolj razpoložen je bil le še Clyde Drexler (11), ostali pa niso dosegli več kot 10 točk. Igralci Charlotta so šele drugič v zgodovini svojih nastopov v NBA preskočili prvo oviro v končnici. V Atlanti so premagali domače jastrebe z 91:82 in se s skupnim izidom 3:1 v zmagah uvrstili v drugi krog končnice, kjer pa se bodo srečali s Chicagom. Na tekmi v Atlanti se je odlikoval predvsem Anthony Mason, ki je dosegel kar 29 točk, od tega 21 v zadnji četrtini. Ko je bil pet minut pred koncem izid izenačen na 74:74, je prevzel vso odgovornost. Trikrat zapored je zadel izpod koša, z meti mimo visokega centra domačih Dikemba Mutomba, in svojemu moštvu zagotovil prednost šestih točk. Do konca tekme domači niso več zmogli preobrata. Pri zmagovalcih je bil razpoložen še Glenn Rice s 26 točkami, pri poražencih pa je največ, 27 točk dosegel Smith.

Dogovor o predsedniku ECB dosežen?
02. 05. 1998 09.48
Evropska petnajsterica je očitno dosegla dogovor o predsedniku Evropske centralne banke (ECB), ki bo 1. julija nasledila Evropski denarni inštitut (EMI). Iz belgijskih virov se je izvedelo, da so se predsedniki vlad in držav danes v Bruslju sporazumeli, da bo na položaj z osemletnim mandatom imenovan sedanji predsednik EMI, Nizozemec Wim Duisenber. Duisenberg je ves čas užival podporo večine članic unije, razen Francije, ki je vseskozi vztrajala pri svojem kandidatu, predsedniku francoske centralne banke Jean-Claudeu Trichetu. Za zdaj še ni znano, ali je bil dogovor dosežen s tihim kompromisom, da bo Duisenberg po polovici mandata odstopil in položaj prepustil francoskemu kandidatu. Kot vztrajno ponavlja Evropska komisija, bi bila prepolovitev mandata kršenje pogodbe EU, vendar pa bi bil prostovoljen odstop kogarkoli pred iztekom mandata popolnoma legitimen.

Union Olimpija - Kovinotehna S. Polzela 72:57 (39:28)
02. 05. 1998 09.45
Ljubljančani so po pričakovanju že po treh finalnih tekmah zaključili državno prvenstvo, ki jim je sedmič zapored prineslo naslov najboljše ekipe v Sloveniji. O tem praktično ni bilo dvoma že pred začetkom sezone, a vseeno je morala četa Zmaga Sagadina do konca opraviti delo in to ji je sijajno uspelo. S tremi gladkimi zmagami so še enkrat dokazali, da doma nimajo pravega tekmeca, res pa je tudi, da bi lahko Polzelani dali več od sebe, a kaj, ko so cilj dosegli že v polfinalu, ko so porazili Pivovarno Laško, drugouvrščeno ekipo pred končnico, tako da je bil zanje finale le nagrada. Tako kot obe dosedanji tekmi je bila tudi tretja odločena že na začetku. Union Olimpija je povedla z 10:0 (5. minuta) in 20:6 (10.), tako da je bil preostanek le igra mačke z mišjo. Pokal in medalje je najboljšim podelil podpredsednik košarkarske zveze Slovenije Vladimir Brolih.

Madžarska: Eksplozija uničila stanovanje vodje opozicije
02. 05. 1998 09.35
Deset dni pred parlamentarnimi volitvami na Madžarskem je pred stanovanjem enega vodij madžarske opozicije v Budimpešti sinoči eksplodirala bomba. Policija je danes sporočila, da ranjenih ni bilo, da pa je eksplozija povzročila znatno gmotno škodo. Bombo je razneslo pred stanovanjem podpredsednika največje madžarske opozicijske stranke Zveze mladih demokratov (FIDESZ) Joszefa Szajerja. Szajerja in družine v času eksplozije ni bilo doma. V stanovanju na drugem nadstropju štirinadstropne stavbe je eksplozija bombe uničila vsa okna in vrata ter pobzročila tudi luknjo v stropu. Ponoči so iz bloka evakuirali 20 stanovalcev, a so se danes že vrnili, saj je poslopje primerno za bivanje. Policija dogodek preiskuje.

Poslanec SLS predlaga spremembo zakona o lokalnih volitvah
02. 05. 1998 09.35
Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Janez Kramberger je aprila v zakonodajni postopek vložil predlog za spremembo zakona o lokalnih volitvah, s katero naj bi zagotovili večjo zastopanost vseh lokalnih interesov v občinskem svetu; po zdaj veljavnem zakonu v občinskih svetih niso zastopani niti interesi vseh delov občine, kar je pogosto razlog za odločitev, da se posamezne krajevne skupnosti želijo izločiti iz občine in predlagajo ustanovitev svoje občine. Po mnenju predlagatelja je potrebno omenjeni zakon sprejeti po hitrem postopku, češ da bi ga bilo potrebno uveljaviti še pred razpisom volitev za župane in člane občinskih svetov. Sicer pa zakonska sprememba ne bo povzročala novih obremenitev za državni proračun in proračun občin. Sedanji zakon določa, da se v občinah z manj kot 12-članskim občinskim svetom izvedejo večinske volitve članov tega sveta, drugače pa proporcionalne. Občine s tolikšnim številom članov občinskega sveta štejejo le do 3000 prebivalcev, zato bi bilo po mnenju predlagatelja primerneje, če bi ta prag dvignili, da bi lahko v vseh manjših občinah izvedli večinske volitve članov tega sveta. Predlagana sprememba bi omogočila, da občine izvedejo večinske volitve članov občinskega sveta tudi v primeru, če ta šteje do 20 članov (po predloženi različici - 17 članov). Na podlagi te spremembe bi lahko v večini slovenskih občin izvedli večinske volitve članov občinskega sveta.

Dnevi Cankarjevega doma
01. 05. 1998 09.55
V počastitev rojstnega dne pisatelja Ivana Cankarja (1876-1918) bodo od 8. do 10. maja potekali Dnevi Cankarjevega doma. Na sporedu bo več koncertov, gledaliških in plesnih predstav ter prireditev na prostem, napovedan je literarni večer, na ogled pa bosta tudi dve razstavi. V petek, 8. maja, bo v Gallusovi dvorani koncert Orkestra Slovenske filharmonije z dirigentom in solistom na violončelu Borisom Pergamenščikovom; na sporedu bodo dela Haydna, Schuberta in Šostakoviča. V Kosovelovi dvorani bo večer treh solističnih hommageov Marka Tompkinsa (Le Valse de Vaslav, Pod mojo kožo in Priča), posvečenim Josephine Baker, Nižinskemu in Harryju Sheppardu. V Linhartovi dvorani pa se bo s priredbo Shakespearovega Kralja Leara v režiji Vladimira Milcina predstavila Albanska drama Skopje. V soboto, 9. maja, bo dopoldne na ploščadi pred Cankarjevim domom Shakespeariada; Teater Cizamo bo s klovni na hoduljah, z baklami in bruhalci ognja predstavil odlomke iz Hamleta, Othella ter Romea in Julije. Na isti ploščadi bo zvečer koncert mladinskega pihalnega orkestra Viva iz Zagorja ob Savi. V Slovenski filharmoniji bo koncert Tria Lorenz ob 40-letnici njihovega delovanja. V Štihovi dvorani CD bo tradicionalni literarni večer Društva slovenskih pisateljev, v Kosovelovi dvorani se bo še enkrat predstavil Mark Tompkins, v Linhartovi dvorani bo Jugoslovensko dramsko pozorište Beograd uprizorilo delo Dejana Dukovskega Sod smodnika v režiji Slobodana Unkovskega, v Gallusovi dvorani pa bo slavnostni operni koncert Simfoničnega orkestra RTV Slovenija z dirigentom Antonom Nanutom ter solisti - sopranistko Rebeko Radovan, altistko Mirjam Kalin in baritonistom Slavkom Savinškom. V nedeljo, 10. maja, bo v Gallusovi dvorani slavnostni koncert ob 45-letnici Srednje glasbene in baletne šole Ljubljana, v Linhartovi dvorani bo še enkrat na ogled predstava Sod smodnika v izvedbi Jugoslovenskega dramskega pozorišta Beograd, v Kosovelovi dvorani pa bodo predvajali francoski film Morilci režiserja Mathieuja Kassowitza. V Galeriji CD si bo mogoče ogledati dela Luiga Spazzapana, v Mali galeriji pa fotografije Branka Cvetkoviča z naslovom Svetloba sence - izris forme.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti
01. 05. 1998 09.54
Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Plenice na račun izraelskih davkoplačevalcev
01. 05. 1998 09.43
Izraelski premier Benjamin Netanjahu si je nakopal nov škandal, saj naj bi plenice svojih otrok kupoval z državnim denarjem. Neimenovani predstavnik vlade je pred posebnim parlamentarnim odborom pojasnil, da je "posebni proračun" za otroške plenice nujen, saj jih je treba menjavati vsaki dve uri. Plenice so pač del "toaletnih potreb" uradne rezidence predsednika vlade. Netanjahu ima z ženo Saro dva majhna sinova. Posebni odbor je razpravljal o Netanjahujevih osebnih izdatkih, potem ko se je v začetku aprila izvedelo, da samo cigare, ki jih pokadi njihov predsednik vlade, davkoplačevalce stanejo približno 5400 mark mesečno.

Jezerniki in hitrostniki že napredovali
01. 05. 1998 09.39
Četrto moštvo, ki si je že zagotovilo napredovanje v letošnji končnici, so Indiana Pacers. Moštvo Larryja Birda, ki se je že v svoji prvi trenerski sezoni uvrstil med osem najboljših moštev, je v četrti tekmi v Clevelandu zmagalo z 80:74. Sredi tekme je kazalo, da Pacers ne bodo imeli večjih težav, saj so vodili že s 15 točkami razlike. A končnica je bila vendarle dramatična. Osemindvajset sekund pred koncem so imeli domači pri zaostanku 74:77 napad, vendar je "rookie" Derek Anderson zgrešil met za tri točke, kar je nekaj sekund kaznoval Reggie Miller, ki je zadel tri proste mete. "Ponosni smo na to, kar smo dosegli, čeprav se nismo uspeli uvrstiti v konferenčno polfinale. Odločile so izkušnje, ki jih naše mlado moštvo še nima. Zagotovo pa smo letos postavili temelje za naslednje sezone, v katerih veliko pričakujemo," po porazu ni bil posebej razočaran trener Cleveland Cavaliers Mike Fratello. Najučinkovitejši igralec tekme je bil z 21 točkami domači center Shawn Kemp, pri gostih pa je 19 točk dosegel Miller, 17 pa Rick Smits. Tekma med New Yorkom in Miamijem je bila izredno nervozna, kar je postaja na njihovih medsebojnih srečanjih že tradicija. Samo sekundo pred koncem srečanja, ki ga je dobil New York in s tem izenačil izid na 2:2, je prišlo do medsebojnega obračunavanja med Larryjem Johnsonom in Alonsom Mourningom. Padlo je nekaj udarcev, kar avtomatično pomeni, da bosta omenjena košarkarja dobila prepoved nastopa na eni tekmi in ne bosta mogla nastopiti na odločilni peti tekmi.

1. maj na Danskem v znamenju stavk
01. 05. 1998 09.32
Vse prireditve ob današnjem prazniku dela na Danskem potekajo v znamenju stavk, v katerih se stavkajoči zavzemajo za šesti teden dopusta. Obenem pa ostaja upanje, da bo delodajalcem in zvezi sindikatov LO na tajnih pogajanjih najkasneje do nedelje uspelo doseči sporazum. Vodja LO Hans Jensen je delodajalce na prireditvi v Koebenhavnu pozval k "večji podpori", svoje lastne vrste pa je posvaril pred "prevelikimi pričakovanji". Popolna uveljavitev šestega tedna dopusta je po njegovih besedah "nerealna in tudi ni sprejemljiva v okviru celotne družbe". V Koebenhavnu in okolici so morali včeraj in danes zaradi pomanjkanja bencina sicer že zapreti prve bencinske črpalke.

Nekdanji ruandski premier priznal krivdo za genocid
01. 05. 1998 09.31
Nekdanji premier Ruande Jean Kambanda je na današnjem sojenju pred mednarodnim sodiščem ZN priznal krivdo za genocid v Ruandi. Obtožnica Kambando bremeni šestih zločinov, med njimi je prvi genocid. Kambanda je prvi obtoženec, ki je krivdo priznal, to pa bi lahko poslabšalo položaj ostalih 23 obtožencev, ki jih obtožnica prav tako obtožuje za genocid. Najvišja kazen, ki jo Kambandi lahko izreče mednarodno sodišče ZN, je dosmrtna ječa.

NATO o napotitvi enot v Albanijo
01. 05. 1998 09.29
Šestnajst članic Severnoatlantske zveze je začelo interno razpravo o možnosti napotitve mirovnih enot v Albanijo, so potrdili viri na zvezi NATO. Na željo Albanije, ki z zavezništvom sodeluje v okviru Partnerstva za mir, je prošnjo za napotitev mirovnih enot generalnemu sekretarju zveze NATO Javierju Solani izročila Italija, razprava pa je bila sprožena ta teden, na neformalnem srečanju Severnoatlantskega sveta na ravni veleposlanikov. Na predlog so se po poročanju omenjenih virov članice zveze NATO odzvale previdno, sicer pa bo za odzive najverjetneje treba počakati na posvetovanja v zavezniških prestolnicah. Medtem ko šestnajsterica doslej o možnosti napotitve zavezniških enot v Albanijo na skupnih sestankih ni uradno razpravljala, pa so že pred nekaj časa na zvezi NATO povedali, da bo strokovna zavezniška skupina odpotovala v Tirano, kjer bo preučila možnosti za ustanovitev posebne enote, ki bi tej državi v okviru partnerstva za mir pomagala pri prestrukturiranju vojske in nadzorovala razmere v regiji.

Srbi preprečujejo izročitev univerzitetnih poslopij kosovskim Albancem
30. 04. 1998 16.56
V središču Prištine se je zbralo na tisoče Srbov, da bi preprečili izročitev treh poslopij univerze kosovskim Albancem. Demonstranti so nosili srbske zastave in prepevali nacionalistične pesmi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Izročitev prostorov univerze je del albansko-srbskega sporazuma o šolstvu, za katerega sta se strani dogovorili pred dvema mesecema. Srbski rektor univerze Radivoje Papović je za beograjski radio B-92 povedal, da "srbske univerze ne bo nikoli prestopil noben Albanec". V okolici univerze so se zbrale posebne policijske enote, proti albanskim študentom pa so uperjeni vodni topovi, poroča radio B-92. Sicer pa so kosovski Albanci v Prištini znova izvedli miren protest. Demonstranti so se sprehodili brez transparentov ali vzlikanja gesel, po pol ure pa so se razšli.

Luka Koper še čaka na odgovor vlade
30. 04. 1998 14.58
Uresničevanje razvojnih projektov koprskega pristanišča, med katerimi je tudi namera do leta 2010 preseči mejo deset milijonov ton letnega pretovora, postaja vse bolj odvisno od pravočasne vzpostavitve dovolj zmogljivih in kakovostnih prometnih povezav Luke Koper z zalednimi tržišči. Najpomembnejša med temi je neposredna železniška povezava Slovenije z Madžarsko, ozko grlo pa bo za blagovne tokove proti vzhodnoevropskim državam v nekaj letih postal tudi sedanji enotirni 34 kilometrov dolg železniški odsek od Kopra do Divače. Luka je bila že pred leti glavni pobudnik izgradnje še drugega tira na tej progi, uprava pristaniške družbe pa je v začetku letošnjega leta prostojnim državnim organom poslala še finančno ponudbo, s katero naj bi pospešili uresničitev enega od sicer že dolgo načrtovanih cestnih ali železniških infrastrukturnih projektov.

Prva tekma v Ajdovščini
30. 04. 1998 14.53
V prostorih Nogometne zveze Slovenije (NZS) so izžrebali kraj prve tekme slovenskega pokala. V sredo, 27. maja, se bosta Primorje in Rudar Velenje najprej pomerila v Ajdovščini, v torek, 9. junija, pa bo povratna tekma v Velenju. Uri srečanj zaenkrat še nista znani, saj bo obe srečanji prenašala nacionalna televizija, ki bo imela pri tem zadnjo besedo. Z žrebom so bili bolj zadovoljni Velenjčani: "Lahko rečem, da nam je bil žreb naklonjen. Ker zadetke lažje dosegamo iz protinapadov, pričakujemo, da bomo ugoden izid dosegli že v Ajdovščini. Mislim, da je ekipa ujela pravo formo in da bomo na koncu izpolnili cilj, ki smo si ga zadali pred sezono, ko smo načrtovali uvrstitev v enega od evropskih pokalov," je bil zadovoljen predstavnik Velenjčanov. Pri Primorju, ki se je že tretjič zapored uvrstil v finale, so bili manj zadovoljni: "Žreb nam je že tretjič zagodel, saj bomo že tretjič prvo finalno tekmo igrali doma. Upam, da se nam bo tokrat izšlo. Moštvo se počasi pobira in pričakujemo, da bomo v finalnih srečanjih v najboljši možni formi," so žreb komentirali pri ajdovskem klubu.

Samprasa zmotil dež
30. 04. 1998 14.49
Mnogo bolje kot pred tednom dni v Monacu nastopa prvi igralec sveta Američan Pete Sampras na moškem teniškem turnirju v olimpijski Atlanti - nagradni sklad je 315.000 ameriških dolarjev. Pri rezultatu 3:2 v prvem nizu ga je zmotil dež, zaradi česar je bil dvoboj z Italijanom Davideom Sanguinettijem prekinjen. Manj uspešen je bil peti nosilec domačin Jan Michael Gambill, ki je izgubil proti rojaku Stevu Campbellu.

V San Antoniu doživeli sončni mrk
30. 04. 1998 14.29
Podobno kot Ostroge so si končno zmago v prvem krogu zagotovili tudi biki iz Chicaga. Mrežice iz New Jerseyja so na njihovem parketu premagali s 116:101. "Mislim, da je v končnici potrebno zmagati zelo hitro, saj nam to pomaga tako fizično kot tudi psihično," pravi trener bikov Phil Jackson. Pri branilcih naslova prvaka NBA je bil zopet nezgrešljiv kdo drug kot Michael Jordan, saj je dosegal kar 38 točk, celotno moštvo pa je imelo iz igre 56-odstoten met. Uspešen je bil tudi Dennis "črv" Rodman; brez kakršnihkoli incidentov je namreč dosegel 17 skokov, medtem ko jih je celotno moštvo New Jerseyja le 21. Pri domačinih so bili najbolj razpoloženi Sherman Douglas (19), Keith Van Horn (18) in Chris Gatling (18), vendar so bili kljub temu še zelo daleč od, k novim zmagam dirjajočih bikov.

Še en srbski policist ubi na Kosovu
30. 04. 1998 14.24
Na Kosovu je bil v noči na četrtek med napadom neke "teroristične skupine" na policijsko patruljo ubit srbski policist, je danes poročal beograjski radio B 92. Do napada je prišlo v vasi Dulje na cesti med Prizrenom in Uroševcem. Albanski študenti v Prištini nameravajo popoldne prevzeti poslopja fakultete za elektrotehniko, tehnične fakultete in fakultete za arhitekturo, ki so jih doslej uporabljali izključno Srbi. O prevzemu se je v okviru normalizacije šolskega sistema v tej južnosrbski pokrajini pred dvema mesecema dogovorila albansko-srbska pogajalska skupina.

Na Kosovu ubit srbski policist
30. 04. 1998 14.23
Na Kosovu je bil v noči na četrtek med napadom neke "teroristične skupine" na policijsko patruljo ubit srbski policist, je danes poročal beograjski radio B 92. Do napada je prišlo v vasi Dulje na cesti med Prizrenom in Uroševcem. Albanski študenti v Prištini nameravajo popoldne prevzeti poslopja fakultete za elektrotehniko, tehnične fakultete in fakultete za arhitekturo, ki so jih doslej uporabljali izključno Srbi. O prevzemu se je v okviru normalizacije šolskega sistema v tej južnosrbski pokrajini pred dvema mesecema dogovorila albansko-srbska pogajalska skupina.

Kitajska ZDA pozvala k ukinitvi sankcij
30. 04. 1998 10.12
Kitajska je Združene države pozvala, naj ukine vse sankcije, uvedene proti njej po krvavi zadušitvi demokratičnega gibanja leta 1989 v Pekingu. Sankcije so v nasprotju z razvojem odnosov, je danes po pogovorih ameriške državne sekretarke Madeleine Albright z državnim in partijskim voditeljem Jiang Zeminom v Pekingu povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Albrightova se je pred tem sestala s premierom Zhu Rongjijem, s katerim sta načela predvsem gospodarska vprašanja, kot je na primer kriza v Aziji.

Je Kennedyeva jahta vredna le 167.000 dolarjev?
30. 04. 1998 07.37
Luksuzno jahto, ki jo je nekoč uporabljal nekdanji ameriški predsednik John F. Kennedy, so v mestu Tarrytown neznanemu kupcu prodali za samo 167.000 dolarjev. Prodajalci so bili nad prodajo zelo razočarani, saj so si obetali najmanj dvakrat večji zaslužek, poroča agencija Associated Press. Sedemnajst metrov dolga jahta "Marilyn", ki jo je Kennedyev oče kupil leta 1952, ima zelo nenavadno zgodovino. Njen prvi lastnik je bil avtomobilski magnat Edsel Ford. Na njegovo naročilo so jo zgradili leta 1930. Med drugo svetovno vojno so jo prodali ameriški obalni straži. Svojo dolžnost do domovine je častno opravila. Predsednik Kennedy je jahto izkoristil za beg pred številnimi obveznostmi, na njej pa se je v času krize v Svinjskem zalivu sestajal z državnim sekretarjem Deanom Ruskom ter z obrambnim ministrom Robertom McNamaro. V sedemdesetih letih je družina Kennedy jahto poklonila Univerzi na Floridi, kasneje pa so jo prodali dosedanjemu lastniku.

Tadžikistan: Najmanj 100 mrtvih pod zemeljskim plazom
29. 04. 1998 18.38
V Tadžikistanu je zaradi zemeljskega plazu umrlo najmanj sto ljudi, več deset jih je ranjenih, najmanj 50 pa jih še pogrešajo, je danes sporočila ruska televizija TV center, ki je kot vir navedla sporočilo tadžikistanskega notranjega ministra.

Sestanek kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo v Rimu
29. 04. 1998 15.42
Politični direktorji šestih držav članic kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo so v Rimu začeli sestanek, na katerem bodo poskušali oblikovati skupno stališče v zvezi s krizo na Kosovu, ki grozi, da bo destabilizirala celotno območje Balkana. Cilj srečanja je "zaustavitev stopnjevanja napetosti" ter vzpostavitev pogojev za začetek dialoga med sprtima stranema, je pred srečanjem izjavil državni sekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino.

Mladoletnik, ki kupuje pri vas, mogoče dela za nas
29. 04. 1998 15.13
Na ulice New Yorka je pred dnevi odkorakala vojska mladoletnikov s "tajno nalogo", da razkrinkajo trgovce, ki mladoletnim osebam prodajajo cigarete. Direktor službe za zaščito potrošnikov Jules Polonetsky je pojasnil, da bodo stotim "tinejdžerjem" plačali 6,25 dolarjev na uro, njihova naloga pa bo obiskati kakih 15.000 newyorških trgovin s cigareti, kjer bodo poskušali kupiti zavojček cigaret. Povod za "tajno akcijo" so bili pred nedavnim objavljeni statistični podatki, ki so pokazali, da je v zadnjih šestih letih zelo naraslo število mladoletnih kadilcev. Prodajalci, ki jih bodo ujeli, da prodajajo cigarete osebam, mlajšim od 18 let, bodo kaznovani s 300 dolarji, če gre za prvi prestopek, oziroma z enoletno prepovedjo dela in 1000 dolarji kazni za tri prekrške.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU
29. 04. 1998 10.50
Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

V Lendavi 6. maja
29. 04. 1998 10.49
Nogometna zveza Slovenije (NZS) je določila nov termin tekme Nafta - Živila Triglav, ki je bila pred dobrim mesecem prekinjena zaradi neredov na tribunah. Moštvi se bosta v Lendavi spet srečali v sredo, 6. maja ob 17. uri.

Požar jih je rešil pred smrtno kaznijo
29. 04. 1998 07.36
V Kuala Lumpurju je osmim ljudem, obtoženih zaradi trgovine z mamili, uspelo, da so se izognili smrtni kazni, ker so njihovi dosjeji pred petimi leti zgoreli v požaru. Vrhovno sodišče je smrtno kazen spremenilo v dosmrtno ječo, vseh osem pa je priznalo krivdo. Sodišče je tudi odločilo, da prejme sedem od osmih obtoženih še deset udarcev s palico.

Rudar - Mura 3:2
29. 04. 1998 07.34
Nogometaši velenjskega Rudarja so bili v dvoboju z Muro boljši tudi v povratni tekmi in ob 50-letnici kluba uresničili cilj, da se uvrstijo vsaj v finale pokalnega tekmovanja, s čimer bi upravičili "slabše" igre v prvenstvu. Maloštevilno občinstvo na stadionu ob Jezeru je navdušila igra obeh moštev in obe ekipi bi si zaslužili uvrstitev v finale, kjer je bilo prostora le za enega. Gostje tokrat niso igrali podrejene vloge. Z malo več sreče bi bili prav lahko finalisti. Od uspeha jih je ločilo le 10 minut, ko so si Velenjčani vendarle zagotovili zmago. Prvi del so bolje začeli domači in v 23. minuti povedli. Lepo akcijo je začel Podvisnki, nadaljeval Pavlovič, realiziral pa Javornik. Po prejetem zadetku so gostje vse bolj prevzemali pobudo in dvakrat je imel lepo priložnosto Cipot, obakrat pa je bil na mestu velenjski vratar. V drugem delu bi bil razplet lahko tudi drugačen, če bi Sulejmanovič v zadnjih trenutkih prvega dela namesto prečke zadel mrežo. Hladno prho so gledalci doživeli že po treh minutah nadaljevanja, ko je Dejan Baranja lepo ukanil Dabanoviča in izenačil. V 77. minuti so bili finalisti Muraši, ko je Ristič po predložku Vogrinčiča še drugič poslal žogo v velenjsko mrežo. Deset minut pred koncem pa se je Vidojevič odkupil za zapravljeno 100-odstotrno priložnost v 58. minuti. Cifer ga je po samostojnem prodoru namreč nepravilno zaustravil in sodnik je kljub nasprotovanju gostujočih igralcev pokazal na belo točko. Uspešen realizator je bil Kosič. Uvrstitev v finale je štiri minute kasneje potrdil Pavlovič.

V pričakovanju odgovora izvoljenke slabo odtekel maraton
29. 04. 1998 07.34
61-letni John Anderson se je odločil, da se bo udeležil maratona, pred tem pa je za roko zaprosil svojo 20 let mlajšo prijateljico Kim, ki mu pred koncem tekmovanja ni mogla dati odgovora. Po končanem maratonu je John priznal, da je imel zelo slab rezultat, saj je tekel več kot štiri ure, poleg tega pa je bil maraton zelo naporen, ker je ves čas razmišljal o odgovoru, ki mu ga bo po tekmovanju dala Kim. Tudi Kim je priznala, da je bil zelo nemirna in da ni vedela, kaj naj stori, nato pa je na samem cilju stekla ob Johnu in mu na uho dahnila usodni "da", o katerem je John sanjal kilometre in kilometre.

Izrael bo ob 50-letnici zaprl palestinska območja
28. 04. 1998 17.01
Izrael bo zaradi slovesnosti ob praznovanju 50. obletnice razglasitve neodvisne države Izrael od torka zvečer do sobote popolnoma zaprl vsa palestinska avtonomna območja. V tem času Palestinci iz Gaze in Zahodnega brega ne bodo mogli potovati v Izrael. Zaradi strahu pred terorističnimi napadi bo poleg tega po vsej državi, predvsem pa v Jeruzalemu, razmeščenih dodatnih 30.000 policistov.