predloga

SNS obsoja poglabljanje krize
01. 06. 2000 12.36
Slovenska nacionalna stranka in njena poslanska skupina ostro obsojata poglabljanje vladne in vsesplošne politične krize, ki jo sprožajo zlorabe pravnih mehanizmov v politične namene. Ker imamo trenutno le napol opravilno vlado in povsem neopravilnega mandatarja, ki ne zmore sestaviti strokovnega predloga kandidatov za ministre, so po mnenju SNS najboljša pot za izhod iz krize volitve, na katerih bodo besedo dobili ljudje.

Poslanci nadaljujejo izredno sejo
01. 06. 2000 11.36
Državni zbor nadaljuje izredno zasedanje s prekinjeno tretjo obravnavo predloga zakona o usmerjanju otrok s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami, nato pa se bodo poslanke in poslanci lotili hitrega postopka pri sprejemanju zakona o kmetijstvu.

Ustanovljena skupina za področje regionalizma
31. 05. 2000 14.06
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ustanovila 15-člansko skupino strokovnjakov za področje regionalizma, ki bo sodelovala pri obravnavi predloga skupine poslancev na čelu s Cirilom Ribičičem (ZLSD) za črtanje 143. člena ustave; z odpravo prostovoljnega odločanja o povezovanju občin v pokrajine bi namreč po mnenju pobudnikov odpravili oviro za regionalizacijo Slovenije, ki bi bila primerljiva z ureditvijo v državah EU.

JUB bo junija delil dividende
30. 05. 2000 19.53
Delničarji kemične industrije JUB so na današnji skupščini družbe, na kateri je bilo navzočih 95 odstotkov kapitala, sprejeli vse predloge uprave, razen predloga o nekaterih spremembah v statutu družbe. Delničarji so potrdili, da lanski dobiček ostane nerazporejen, medtem ko se za dividende razdeli nerazdeljeni čisti dobiček iz prejšnjih let, in sicer v višini 1500 tolarjev bruto na delnico. Dividende naj bi delničarji prejeli že konec junija, je povedal prvi mož Juba Štefan Hoyer.

Ameriški trgovinski zakon o Kitajski
25. 05. 2000 14.10
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore je danes pozdravil potrditev predloga zakona o podelitvi stalnih trgovinskih ugodnosti Kitajski, ki ga je sprejel predstavniški dom ameriškega kongresa.

Poslanci koalicije Slovenija za, ostali proti
23. 05. 2000 17.59
Do predloga kandidatov za ministre v prehodni vladi mandatarja Andreja Bajuka so se na izrednem zasedanju DZ opredelile poslanske skupine. Po pričakovanjih sta predlagano vlado podprli poslanski skupini SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, ki ocenjujeta, da gre za strokovno močno ekipo, podporo pa so ji odrekle poslanske skupine LDS, DeSUS, ZSLD in SNS, katerih predstavniki so ponovno poudarjali, da gre za politično ekipo in da so predčasne volitve najboljša rešitev iz sedanje vladne krize. Za nadaljnjo razpravo je pisno prijavljenih 16 poslancev.

Jutri zasedajo zunanji ministri EU
21. 05. 2000 12.59
Pomoč Balkanu bo po predvidevanjih ena osrednjih tem jutrišnjega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije v Bruslju, sicer pa imajo na dnevnem redu vodje diplomacij tudi širše mednarodnopolitične teme, vključno z razmerami v Afriki. Ob robu zasedanja se bodo ministri sestali tudi na medvladni konferenci o prenovi skupnih ustanov.

Putin predložil dumi tri zakone
19. 05. 2000 18.42
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes dumi predložil tri zakonske predloge glede obsežne reforme regionalne ureditve. Dva zakonska predloga predvidevata zmanjšanje pooblastil guvernerjev in predsednikov 89 ruskih republik in regij, eden pa ostrejši nadzor nad lokalno samoupravo.

Rejčeva komisija nesklepčna
19. 05. 2000 12.29
Komisija DZ za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije je današnjo sejo preložila zaradi nesklepčnosti, o dnevu novega sklica pa bo predsednik komisije Izidor Rejc člane tega delovnega telesa obvestil kasneje.

Vlada obravnavala predlog o prodaji stanovanj
18. 05. 2000 19.48
Danes je vlada obravnavala predlog obrambnega ministrstva za prodajo več kot sto stanovanj. Predloga ni podprla, o njem bo po vsej verjetnosti bolj temeljito razpravljala in glasovala na eni od prihodnjih sej.

Senat brez odločitve o financiranju
17. 05. 2000 11.09
Ameriškemu senatu se sinoči ni uspelo dogovoriti o predlogu zakona, po katerem bi zagotovili denar za financiranje sodelovanja ameriških vojakov v mirovni operaciji na Kosovu.

Financiranje ameriških enot na Kosovu
16. 05. 2000 10.34
Predlog zakona o financiranju ameriških enot na Kosovu, ki ga je minuli teden odobril senatni odbor za proračun in ga poslal v senat, je sprožil oster odziv obrambnega ministra Williama Cohena in drugih, ki se ne strinjajo s pogojevanjem nadaljnje ameriške udeležbe v mirovni operaciji KFOR. O predlogu zakona bodo morebiti glasovali že v torek, Bela hiša pa upa, da bo nasprotnikom predloga zakona uspelo prepričati vsaj tretjino senatorjev, kar bi omogočilo predsednikovo grožnjo z vetom. Senatni odbor je namreč odobril predlog, po katerem lahko ameriški vojaki ostanejo na Kosovu le do 1. julija 2001, razen če jim kongres ne dovoli, da ostanejo dlje.

Bajuk o ministrskih kandidatih
14. 05. 2000 20.59
Mandatar za sestavo prehodne vlade Andrej Bajuk, ki je v petek zvečer v DZ vložil listo 16 ministrskih kandidatov prehodne vlade, je na današnji novinarski konferenci izrazil prepričanje, da je predlagana lista kandidatov zelo dobra in da so predlagani kandidati dobro strokovno usposobljeni za to izjemno odgovorno delo. Bajuk pričakuje, da bo predlog v državnem zboru dobil potrebno podporo, saj po njegovem prepričanju odlašanje s to odločitvijo ne bi bilo dobro za Slovenijo, ker bi to pomenilo velike zamude pri naših naporih za vstop v EU in zvezo NATO, verjetno pa tudi predčasne volitev sredi julija ali avgusta, kar ni običajno za urejene evropske države.

Znani kandidati za ministre
14. 05. 2000 20.58
Mandatar za sestavo nove slovenske vlade Andrej Bajuk je danes na novinarski konferenci predstavil listo kandidatov za ministre, ki jo je v petek zvečer poslal v državni zbor.

Pogovori o novi vladi blizu konca
12. 05. 2000 07.57
Pogovori o oblikovanju nove slovenske vlade so, kot kaže, ''blizu konca'', vendar dokončno usklajenega predloga celotne nove ministrske ekipe še vedno ni, saj imata stranki še vedno ''nekoliko različne'' predloge. Po nekaterih napovedih naj bi mandatar nove vlade Andrej Bajuk že danes vložil listo ministrov v državni zbor, vendar pa to po drugi strani ni povsem nujno, tako da bi se lahko pogovori še zavlekli. Sicer se 15-dnevni poslovniški rok, v katerem mora novi predsednik vlade parlamentu predložiti listo kandidatov za ministre, izteče 18. maja.

Pogovori potekajo
11. 05. 2000 20.51
V Ljubljani se je nocoj za zaprtimi vrati sestal izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki bo razpravljal o sestavi nove slovenske vlade.

KVIAZ o predlogu za razrešitev Kacina pozneje
04. 05. 2000 15.12
Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je na eno prihodnjih sej preložila nadaljevanje razprave o predlogu poslanskih skupin SDS in SKD za razrešitev Jelka Kacina (LDS) s funkcije predsednika odbora za mednarodne odnose.

Večinski volilni sistem znova brez podpore DZ
25. 04. 2000 21.56
Državni zbor s 45 glasovi proti 20 v prvi obravnavi ni podprl predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu; navzočih je bilo 79 poslancev. Za podporo predlogu sklepa, da je zakon primerna podlaga za drugo obravnavo, bi namreč moralo v skladu z zahtevano dvotretjinsko večino glasovati najmanj 60 poslank in poslancev. Postopek sprejemanja zakona o večinskem volilnem sistemu je tako končan.

Znova o večinskem volilnem sistemu
25. 04. 2000 13.09
Državni zbor je začel prvo obravnavo predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, ki ga predlaga SDS. Po javni predstavitvi mnenj predvsem o ''problematičnih'' volilnih okrajih, ki naj bi bili sestavni del zakona, je matična komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe minuli teden zakon v prvi obravnavi zavrnila. Za podporo zakonu pa bi moralo v DZ ob potrebni dvotretjinski večini glasovati najmanj 60 poslank in poslancev.

DZ nadaljuje obravnavo zakona o medijih
25. 04. 2000 11.10
DZ nadaljuje redno zasedanje in prekinjeno prvo obravnavo zakona o medijih, v okviru katere morajo poslanke in poslanci odločati še o predlogu dodatnih stališč in sklepov, ki naj bi jih predlagatelj upošteval ob pripravi zakonskega predloga za drugo obravnavo.

Jutri o volilnem sistemu
20. 04. 2000 21.03
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe pod vodstvom predsednika DZ Janeza Podobnika je sklenila, da bo sejo, na kateri se bodo člani v prvi obravnavi opredelili do predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, nadaljevala jutri dopoldne ob 10.30.

Kmalu obletnica začetka vračanja iz izgnanstva
19. 04. 2000 11.35
Delegati 83 krajevnih organizacij Društva izgnancev Slovenije so vlado in parlamentarne stranke pozvali, naj nemudoma opravijo uskladitev predloga zakona o skladu za poplačilo vojne odškodnine in ga nato pošljejo v tretjo obravnavo v DZ. Pričakujejo, da bo predlog omenjenega zakona sprejet do zborovanja, ki ga Društvo izgnancev Slovenije skupaj s krajevnimi organizacijami pripravlja v nedeljo, 4. junija. Na njem se bodo slovenski izgnanci in druge žrtve vojnega nasilja spomnili 55. obletnice začetka vračanja iz izgnanstva v domovino.

Vermont o uzakonitvi istospolne skupnosti
19. 04. 2000 09.59
Senat v Vermontu bo v sredo glasoval o predlogu zakona, s katerim bi Vermont postal prva ameriška država, ki dovoljuje zakonske zveze istospolnih partnerjev. Vermont tako postaja glede pravic homoseksualcev najnaprednejša zvezna država. Državno vrhovno sodišče je lani decembra odločilo, da so pravice istospolnih partnerjev v državi neupravičeno kratene, kar je sprožilo prizadevanja za uzakonitev zakonske zveze, v kateri bi imela istospolna partnerja večino enakih pravic, ki gredo zvezi med moškim in žensko.

Prepoved stavke za kontrolorje?
17. 04. 2000 20.41
Kontrolorji letenja, piloti in ostali letališki delavci so zaskrbljeni zaradi predloga zakona o letalstvu, ki so ga poslanci minuli teden uvrstili na dnevni red. Sporen je 15.člen, ki naj bi jim kršil ustavno pravico do stavke. Sporni člen naj bi stavko omejeval tako, da bi praktično prepovedal stavkati vsem, ki so kakorkoli povezani z letalstvom.

Bo Demšar mandatar nove vlade?
15. 04. 2000 15.58
Opolnoči se izteče rok, v katerem je možno v parlamentu vložiti kandidature za mandatarja za sestavo nove vlade. O kandidatu naj bi DZ po veljavnih poslovniških določbah odločal najpozneje v sedmih dneh.

Danes končno poroka med SLS in SKD
15. 04. 2000 15.30
V ljubljanski festivalni dvorani danes poteka že od lanskega leta napovedovani združitveni kongres SLS in SKD.

Skupščina Društva izgnancev Slovenije
15. 04. 2000 10.18
V Sevnici se bo dopoldne začela redna letna skupščina Društva izgnancev Slovenije 1941-1945 (DIS). Približno 120 delegatov bo obravnavalo lansko delo in finančno poslovanje društva, sprejeli bodo program dela in finančni načrt za leto 2000 ter nekatere spremembe statuta, spregovorili bodo o številnih aktualnih zadevah, posebno pozornost pa bodo namenili predlogu zakona o skladu za poplačilo vojne odškodnine za tretjo parlamentarno obravnavo.

Izredna kongresa SLS in SKD
14. 04. 2000 20.56
Kongres SLS, ki pred jutrišnjo združitvijo s SKD zaseda v Krškem, je soglasno podprl akt o združitvi. V pozdravnem nagovoru je predsednik SLS Marjan Podobnik kot kandidata SLS za predsednika nove združene stranke izrecno podprl predsednika glavnega odbora SLS Franca Zagožna. Podobnik je ob tem poudaril, da na današnjem kongresu ne postavljajo le temeljev za jutrišnji združitveni kongres s SKD, ampak se odločajo o ljudeh, ki bodo od jutri naprej vodili najmočnejšo stranko v Sloveniji. Podobnik je tudi izrazil prepričanje, da bodo kljub odprtim vprašanjem našli način za sodelovanje s SDS in programsko sorodnimi strankami.

Danes nadaljevanje dveh izrednih sej
11. 04. 2000 08.22
Državni zbor bo danes nadaljeval 44. izredno sejo s prvo obravnavo zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem modelu; še pred začetkom parlamentarnega zasedanja bo z opredeljevanjem do omenjenega zakonskega predloga socialdemokratske stranke (SDS) nadaljevala tudi komisija za volilni sistem in ustavne spremembe pod vodstvom predsednika DZ Janeza Podobnika, so sporočili iz DZ.

Pritožba LDS zaradi javnega glasovanja
10. 04. 2000 21.43
Poslanski klub LDS je v pismu predsedniku DZ Janezu Podobniku poudaril, da Podobnik predloga skupine 12 poslancev za javno glasovanje o predlogu predsednika vlade za razrešitev liste ministrov, na katerega je bila vezana zaupnica vladi, ne bi smel dati na javno glasovanje. Ustavna in poslovniška določila glede konkretnega primera so po mnenju LDS namreč povsem jasna in natančno določajo način glasovanja.