predloga

Peterle o vključevanju v EU
23. 06. 2000 12.22
Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je na današnji seji večino časa namenil za vprašanja zunanjemu ministru Lojzetu Peterletu. Največ jih je letelo na poteze nove vlade pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo. Poslance je zanimalo popravljanje predloga poročila o napredku Slovenije pri vključevanju v povezavo, kadrovanje, stališče vlade do odpiranja vprašanja denacionalizacije in zapiranja prostocarinskih prodajaln in to, kdaj naj bi Slovenija postala članica EU. OMO je ob koncu podprl še predlog zakona o ratifikaciji garancijske pogodbe med Slovenijo in Evropsko investicijsko banko za projekt slovenskih avtocest ter redakcijska popravka dveh zakonskih predlogov o ratifikaciji.

Poslanci nadaljujejo izredno zasedanje
23. 06. 2000 11.42
Državi zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o računskem sodišču, zatem pa se bodo poslanke in poslanci po hitrem postopku lotili sprejemanja predloga zakona o pogojih koncesije za izkoriščanje energetskega potenciala spodnje Save.

Razstava o Johannu Sebastianu Bachu
22. 06. 2000 16.16
Ob 250. obletnici smrti skladatelja Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) je mestni muzej v Leipzigu pripravil razstavo, na kateri je predstavljen odnos mesta do njegovega najslavnejšega skladatelja. Do 30. septembra bo na ogled na voljo približno 50 dokumentov, ki pričajo o stalnih sporih skladatelja z mestnimi oblastmi. V stari mestni hiši bo med drugim na ogled tudi Bachov portret Eliasa Gottloba Haussmanna, ki je najverjetneje edina ohranjena podoba skladatelja, nastala v času njegovega življenja in je služila kot predloga za druge Bachove portrete. Na razstavi bodo predstavljeni tudi številni Bachovi dokumenti in mesto v času skladateljevega življenja.

DZ o zakonu o računskem sodišču
22. 06. 2000 12.48
DZ nadaljuje izredno zasedanje in včeraj prekinjeno drugo obravnavo zakona o računskem sodišču.

Odbor za zdravstvo prekinil obravnavo zakona
21. 06. 2000 12.48
Odbor DZ za delo, zdravstvo, družino in socialne zadeve je prekinil obravnavo predloga zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki ga je v zakonodajno proceduro vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Aleksandrom Merlom (LDS), saj mora pred dokončnim odločanjem pridobiti mnenje vlade in sekretariata glede včeraj vloženih amandmajev poslanske skupine LDS, ki po mnenju predstavnikov vlade bistveno posegajo v vsebino zakona. Odbor danes ni odločal o noveli zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki bo po včerajšnji odločitvi DZ obravnavana po rednem in ne po skrajšanem postopku,saj še ni pridobil mnenja sekretariata DZ za zakonodajo in pravne zadeve.

Danes izredna seja vlade
19. 06. 2000 09.12
Nova slovenska vlada, ki jo vodi Andrej Bajuk, se bo v danes sestala na prvi izredni seji. Kot je v današnji izdaji napovedalo Delo, naj bi bile razlog za naglico predvsem načrtovane obravnave kadrovskih menjav, ki jih je vlada začela že na redni seji minuli četrtek.

Začetek liberalizacije medijev v Iranu
18. 06. 2000 16.21
V iranskem parlamentu so danes z veliko večino sprejeli predlog za revizijo restriktivnega zakona o tisku, ki ga je tik pred iztekom mandata sprejela prejšnja sestava parlamenta, kjer so imeli večino konservativci. Po sprejetju predloga je 151 poslancev Stranke reformistov, ki ima večino v novem parlamentu, od iranskega sodstva pisno zahtevalo konec ukinjanja časnikov. Po njihovih trditvah je sodstvo od aprila letos pod lažnimi domnevami, da ti kršijo iransko ustavo, ukinilo vsaj 15 reformističnih dnevnikov.

Sklican svet vlade za kulturo
13. 06. 2000 19.01
Svet za kulturo, svetovalni organ slovenske vlade, se bo sestal v petek, 16. junija, in med drugim obravnaval osnutek nacionalnega kulturnega programa, za katerega je novi kulturni minister Rudi Šeligo menil, da bi ga bilo mogoče dokončati in sprejeti še v letošnjem letu.

DS ni podprl veta na zakon o kmetijstvu
07. 06. 2000 20.42
Državni svet ni podprl predloga za odložilni veto na minuli teden sprejeti zakon o kmetijstvu, ki bo tako v skladu z zavezo Slovenije v pogajalskih izhodiščih z EU začel veljati do konca tega meseca. Na današnji seji so državni svetniki poleg tega obravnavali in podprli letno poročilo o poslovanju in delu sklada za regionalni razvoj in ohranjanje poseljenosti slovenskega podeželja iz Ribnice za leto 1999 ter podprli predlog državne svetnice Vekoslave Krasovec za obvezno razlago 24. člena zakona o upravnih taksah.

''Evropska'' seja vlade bo v četrtek
06. 06. 2000 19.54
Vlada, ki sicer opravlja tekoče posle, se namerava na napovedani ''evropski'' seji vlade sestati v četrtek, v okviru redne seje. Na ''evropskem'' delu seje naj bi vlada med drugim sprejela dva zakonska predloga, ki predstavljata temelj reforme javne uprave (zakon o javnih uslužbencih in zakon o agencijah), zakon o zunanjih zadevah, zakon o potrošniških kreditih ter zakon o popisu prebivalstva in gospodinjstev v letu 2002, vse pa v državni zbor poslala v obravnavo po hitrem postopku.

SNS obsoja poglabljanje krize
01. 06. 2000 12.36
Slovenska nacionalna stranka in njena poslanska skupina ostro obsojata poglabljanje vladne in vsesplošne politične krize, ki jo sprožajo zlorabe pravnih mehanizmov v politične namene. Ker imamo trenutno le napol opravilno vlado in povsem neopravilnega mandatarja, ki ne zmore sestaviti strokovnega predloga kandidatov za ministre, so po mnenju SNS najboljša pot za izhod iz krize volitve, na katerih bodo besedo dobili ljudje.

Poslanci nadaljujejo izredno sejo
01. 06. 2000 11.36
Državni zbor nadaljuje izredno zasedanje s prekinjeno tretjo obravnavo predloga zakona o usmerjanju otrok s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami, nato pa se bodo poslanke in poslanci lotili hitrega postopka pri sprejemanju zakona o kmetijstvu.

Ustanovljena skupina za področje regionalizma
31. 05. 2000 14.06
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ustanovila 15-člansko skupino strokovnjakov za področje regionalizma, ki bo sodelovala pri obravnavi predloga skupine poslancev na čelu s Cirilom Ribičičem (ZLSD) za črtanje 143. člena ustave; z odpravo prostovoljnega odločanja o povezovanju občin v pokrajine bi namreč po mnenju pobudnikov odpravili oviro za regionalizacijo Slovenije, ki bi bila primerljiva z ureditvijo v državah EU.

JUB bo junija delil dividende
30. 05. 2000 19.53
Delničarji kemične industrije JUB so na današnji skupščini družbe, na kateri je bilo navzočih 95 odstotkov kapitala, sprejeli vse predloge uprave, razen predloga o nekaterih spremembah v statutu družbe. Delničarji so potrdili, da lanski dobiček ostane nerazporejen, medtem ko se za dividende razdeli nerazdeljeni čisti dobiček iz prejšnjih let, in sicer v višini 1500 tolarjev bruto na delnico. Dividende naj bi delničarji prejeli že konec junija, je povedal prvi mož Juba Štefan Hoyer.

Ameriški trgovinski zakon o Kitajski
25. 05. 2000 14.10
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore je danes pozdravil potrditev predloga zakona o podelitvi stalnih trgovinskih ugodnosti Kitajski, ki ga je sprejel predstavniški dom ameriškega kongresa.

Poslanci koalicije Slovenija za, ostali proti
23. 05. 2000 17.59
Do predloga kandidatov za ministre v prehodni vladi mandatarja Andreja Bajuka so se na izrednem zasedanju DZ opredelile poslanske skupine. Po pričakovanjih sta predlagano vlado podprli poslanski skupini SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, ki ocenjujeta, da gre za strokovno močno ekipo, podporo pa so ji odrekle poslanske skupine LDS, DeSUS, ZSLD in SNS, katerih predstavniki so ponovno poudarjali, da gre za politično ekipo in da so predčasne volitve najboljša rešitev iz sedanje vladne krize. Za nadaljnjo razpravo je pisno prijavljenih 16 poslancev.

Jutri zasedajo zunanji ministri EU
21. 05. 2000 12.59
Pomoč Balkanu bo po predvidevanjih ena osrednjih tem jutrišnjega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije v Bruslju, sicer pa imajo na dnevnem redu vodje diplomacij tudi širše mednarodnopolitične teme, vključno z razmerami v Afriki. Ob robu zasedanja se bodo ministri sestali tudi na medvladni konferenci o prenovi skupnih ustanov.

Putin predložil dumi tri zakone
19. 05. 2000 18.42
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes dumi predložil tri zakonske predloge glede obsežne reforme regionalne ureditve. Dva zakonska predloga predvidevata zmanjšanje pooblastil guvernerjev in predsednikov 89 ruskih republik in regij, eden pa ostrejši nadzor nad lokalno samoupravo.

Rejčeva komisija nesklepčna
19. 05. 2000 12.29
Komisija DZ za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije je današnjo sejo preložila zaradi nesklepčnosti, o dnevu novega sklica pa bo predsednik komisije Izidor Rejc člane tega delovnega telesa obvestil kasneje.

Vlada obravnavala predlog o prodaji stanovanj
18. 05. 2000 19.48
Danes je vlada obravnavala predlog obrambnega ministrstva za prodajo več kot sto stanovanj. Predloga ni podprla, o njem bo po vsej verjetnosti bolj temeljito razpravljala in glasovala na eni od prihodnjih sej.

Senat brez odločitve o financiranju
17. 05. 2000 11.09
Ameriškemu senatu se sinoči ni uspelo dogovoriti o predlogu zakona, po katerem bi zagotovili denar za financiranje sodelovanja ameriških vojakov v mirovni operaciji na Kosovu.

Financiranje ameriških enot na Kosovu
16. 05. 2000 10.34
Predlog zakona o financiranju ameriških enot na Kosovu, ki ga je minuli teden odobril senatni odbor za proračun in ga poslal v senat, je sprožil oster odziv obrambnega ministra Williama Cohena in drugih, ki se ne strinjajo s pogojevanjem nadaljnje ameriške udeležbe v mirovni operaciji KFOR. O predlogu zakona bodo morebiti glasovali že v torek, Bela hiša pa upa, da bo nasprotnikom predloga zakona uspelo prepričati vsaj tretjino senatorjev, kar bi omogočilo predsednikovo grožnjo z vetom. Senatni odbor je namreč odobril predlog, po katerem lahko ameriški vojaki ostanejo na Kosovu le do 1. julija 2001, razen če jim kongres ne dovoli, da ostanejo dlje.

Bajuk o ministrskih kandidatih
14. 05. 2000 20.59
Mandatar za sestavo prehodne vlade Andrej Bajuk, ki je v petek zvečer v DZ vložil listo 16 ministrskih kandidatov prehodne vlade, je na današnji novinarski konferenci izrazil prepričanje, da je predlagana lista kandidatov zelo dobra in da so predlagani kandidati dobro strokovno usposobljeni za to izjemno odgovorno delo. Bajuk pričakuje, da bo predlog v državnem zboru dobil potrebno podporo, saj po njegovem prepričanju odlašanje s to odločitvijo ne bi bilo dobro za Slovenijo, ker bi to pomenilo velike zamude pri naših naporih za vstop v EU in zvezo NATO, verjetno pa tudi predčasne volitev sredi julija ali avgusta, kar ni običajno za urejene evropske države.

Znani kandidati za ministre
14. 05. 2000 20.58
Mandatar za sestavo nove slovenske vlade Andrej Bajuk je danes na novinarski konferenci predstavil listo kandidatov za ministre, ki jo je v petek zvečer poslal v državni zbor.

Pogovori o novi vladi blizu konca
12. 05. 2000 07.57
Pogovori o oblikovanju nove slovenske vlade so, kot kaže, ''blizu konca'', vendar dokončno usklajenega predloga celotne nove ministrske ekipe še vedno ni, saj imata stranki še vedno ''nekoliko različne'' predloge. Po nekaterih napovedih naj bi mandatar nove vlade Andrej Bajuk že danes vložil listo ministrov v državni zbor, vendar pa to po drugi strani ni povsem nujno, tako da bi se lahko pogovori še zavlekli. Sicer se 15-dnevni poslovniški rok, v katerem mora novi predsednik vlade parlamentu predložiti listo kandidatov za ministre, izteče 18. maja.

Pogovori potekajo
11. 05. 2000 20.51
V Ljubljani se je nocoj za zaprtimi vrati sestal izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki bo razpravljal o sestavi nove slovenske vlade.

KVIAZ o predlogu za razrešitev Kacina pozneje
04. 05. 2000 15.12
Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je na eno prihodnjih sej preložila nadaljevanje razprave o predlogu poslanskih skupin SDS in SKD za razrešitev Jelka Kacina (LDS) s funkcije predsednika odbora za mednarodne odnose.

Večinski volilni sistem znova brez podpore DZ
25. 04. 2000 21.56
Državni zbor s 45 glasovi proti 20 v prvi obravnavi ni podprl predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu; navzočih je bilo 79 poslancev. Za podporo predlogu sklepa, da je zakon primerna podlaga za drugo obravnavo, bi namreč moralo v skladu z zahtevano dvotretjinsko večino glasovati najmanj 60 poslank in poslancev. Postopek sprejemanja zakona o večinskem volilnem sistemu je tako končan.

Znova o večinskem volilnem sistemu
25. 04. 2000 13.09
Državni zbor je začel prvo obravnavo predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, ki ga predlaga SDS. Po javni predstavitvi mnenj predvsem o ''problematičnih'' volilnih okrajih, ki naj bi bili sestavni del zakona, je matična komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe minuli teden zakon v prvi obravnavi zavrnila. Za podporo zakonu pa bi moralo v DZ ob potrebni dvotretjinski večini glasovati najmanj 60 poslank in poslancev.

DZ nadaljuje obravnavo zakona o medijih
25. 04. 2000 11.10
DZ nadaljuje redno zasedanje in prekinjeno prvo obravnavo zakona o medijih, v okviru katere morajo poslanke in poslanci odločati še o predlogu dodatnih stališč in sklepov, ki naj bi jih predlagatelj upošteval ob pripravi zakonskega predloga za drugo obravnavo.