predloga

Nove žrtve spopadov v Makedoniji
09. 03. 2001 00.00
V spopadu med srbsko policijo in pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje pri vasi Lučane na jugu Srbije je bil davi huje ranjen srbski policist, ki je po podatkih lokalne policije v bolnišnici v Vranju podlegel poškodbam. Podpredsednik srbske vlade in predsednik koordinacijskega odbora za jug Srbije Nebojša Čović je potrdil spopad, v katerem naj bi bila po njegovih besedah ranjena še najmanj dva srbska policista. Vladni viri so tudi sporočili, da na varnostnem območju med jugom Srbije in Kosovom pogrešajo pet Srbov, ki so se odpravili na Kosovo.

Vztrajati pri odmoru za malico
09. 03. 2001 00.00
Najnovejši predlogi ministrstva za delo, družino in socialne zadeve k predlogu zakona o delovnih razmerjih, ki je v prvem branju v DZ, pomenijo po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča velik korak nazaj od že dogovorjenega med socialnimi partnerji. Predlogi amandmajev, ki so jih pripravili na ministrstvu, dramatično zmanjšujejo raven delavskih pravic in neprikrito ščitijo interese delodajalcev, je na današnji novinarski konferenci menil Semolič. Kot najbolj sporen amandma vlade pa je označil rešitev vprašanja 30-minutnega odmora med delom, ki naj bi se na predlog ministrstva ne všteval več v 40-urni delovni teden, kar dejansko pomeni, da bi Slovenija kot edina država v Evropi celo podaljševala delovni čas.

Ribičeva ostaja direktorica
08. 03. 2001 00.00
Vlada na današnji 16. seji ni razrešila direktorice Pošte Slovenija Marije Ribič, ki je včeraj trdila, da je iz svojih virov dobila informacijo, da bo razrešena. Trdijo celo, da takšnega predloga niso imeli na dnevnem redu. Ribičeva pa je povedala, da je neuradno slišala, da je vlada predlog o njeni razrešitvi umaknila.

Vlada končala stodnevno obdobje
08. 03. 2001 00.00
Danes je bila zadnja vladna seja v stodnevnem obdobju, ki ga nenapisano politično pravilo predvideva za mirovanje opozicije, da se vlada lahko ustali. Na njej je vlada za ministrsko svetnico, ki bo koordinirala reformo državne uprave, projekt e-Slovenija in antibirokratski program ter ostale zadeve s področja državne uprave, imenovala diplomirano pravnico Nevenko Črešnar-Pergar. Za državnega sekretarja v uradu predsednika vlade pa je bil imenovan Janez Lenarčič, ki bo zadolžen za področje zunanjih zadev.

Dinkić grozi Sloveniji
08. 03. 2001 00.00
Guverner jugoslovanske centralne banke Mlađan Dinkić je izjavil, da bo Zvezna republika Jugoslavija proti Sloveniji vložila tožbo zaradi nezakonito sklenjenega sporazuma z londonskim klubom. Slovenija mora po besedah Dinkića sprejeti beograjski predlog o poravnavi v okviru nasledstva po nekdanji Jugoslaviji.

Vlaganja v zakonu o telekomunikacijah
06. 03. 2001 00.00
V ospredju včerajšnje javne predstavitve mnenj k predlogu zakona o telekomunikacijah, ki jo je odbor Državnega zbora za gospodarstvo sklical na zahtevo četrtine članov odbora, je bilo vprašanje prekomernih vlaganj, ki so jih posamezniki in lokalne skupnosti vložili v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja. Vlagatelji, ki so pred nekaj dnevi ustanovili svoje združenje, so tako med drugim poudarili, da bi moral nov zakon vsebovati tudi 64. člen trenutno veljavnega zakona o telekomunikacijah, ki določa, da so ti upravičeni do povračila prekomerno vplačanih vložkov.

Predstavljen predlog proračuna
06. 03. 2001 00.00
Premier Drnovšek in finančni minister Rop sta pred državnim zborom predstavila predlog letošnjega proračuna, temeljnega državnega akta, ki v veliki meri določa, kako bomo živeli v tem letu. Številke so znane: prihodkov bo 1150 milijard tolarjev, odhodkov 1199 milijard, torej bo primanjkljaja za dober odstotek. Realno pa bo trošenje države v primerjavi z lanskim letom za 8,3 odstotka večje.

Prihodnji teden v državnem zboru
03. 03. 2001 00.00
Državni zbor bo prihodnji teden začel obravnavo predloga letošnjega državnega proračuna. Na izredni seji 6. marca bosta poslankam in poslancem dokumente predstavila predsednik vlade Janez Drnovšek in finančni minister Tone Rop. Delovna telesa pa bodo pripravljala zadeve za obravnavo na marčni redni seji.

Prvi Bushev govor pred kongresom
28. 02. 2001 00.00
Bushev prvi govor pred kongresom je bil namenjen predvsem predstavitvi predloga proračuna za prihodnje leto. Poudaril je, da je eden izmed njegovih najpomembnejših političnih ciljev zmanjšanje davkov za 1.6 trilijona dolarjev. 49 minutni govor je pogosto prekinjalo navdušeno ploskanje republikancev in celo demokratov. Bush je dejal, da morebitni proračunski presežki niso last države pač pa, da pripadajo državljankam in državljanom ZDA. Bush meni, da proračunu grozi velik primanjkljaj, če ne bodo zmanjšali davkov.

Drnovšek danes s poslanci
27. 02. 2001 00.00
Državni zbor bo popoldne nadaljeval redno zasedanje s poslanskimi vprašanji in pobudami, na katere bo odgovarjal premier Janez Drnovšek.

Pred jutrišnjimi pogajanji
27. 02. 2001 00.00
Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.

DZ nadaljuje zasedanje
23. 02. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje zasedanje z včeraj prekinjeno tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem o vsebini novega zakona o letalstvu, za tem pa bo, po napovedih predsedujoče Irme Pavlinič Krebs (LDS), prešel na skrajšani postopek pri obravnavi predloga za noveliranje zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje Jugoslavije.

ESS sprejel proračunski memorandum
23. 02. 2001 00.00
Ekonomsko-socialni svet (ESS) - sestavljajo ga predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - je na današnji seji sprejel informacijo o proračunskem memorandumu 2001 skupaj s predlogom letošnjega državnega proračuna, ki ga je na kratko predstavil minister za finance Anton Rop. Medtem ko delodajalci načeloma podpirajo memorandum in menijo, da je dobro zastavljen, pa sindikalisti precej bolj kritično gledajo na nekatere prioritete in usmeritve ekonomske in razvojne politike. Za slednje je namreč najpomembnejša politika plač oz. sklenitev novega dogovora o politiki plač. Zato je minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski sprejel pobudo sindikatov za takojšnje nadaljevanje pogajanj o politiki plač prihodnji teden.

Prioritete v politični strategiji Bruslja
22. 02. 2001 00.00
Uvajanje bankovcev in kovancev evra, širitev, trajni razvoj, razvojno sodelovanje, politika do Sredozemlja in učinkovito vodenje evropskih zadev je šest prioritet, na katere se bo v pripravi predloga proračuna Evropske unije za prihodnje leto osredotočila Evropska komisija. Tako je zapisano v prvi letni politični strategiji Bruslja, ki bo odslej v uniji vodilo pri pripravljanju letnih proračunov.

Srečanje Sergejeva in Robertsona
21. 02. 2001 00.00
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je ob ruskem predlogu o izgradnji mobilnega evropskega protiraketnega sistema evropskim državam ponudil tudi strokovno znanje svoje države. "Imamo vse potrebno - dovolj prostora za potrebno testiranje in tudi potrebno znanstveno osnovo in raziskovalno podlago," je poudaril Sergejev in dodal, da morajo biti za ta projekt pripravljene tudi evropske države.

Slovenija in Slovaška zadržani?
19. 02. 2001 00.00
Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Šaron sklenil koalicijsko pogodbo
15. 02. 2001 00.00
Izraelski premier Šaron, ki vodi desničarsko stranko Likud, je danes z laburistično stranko sklenil koalicijski dogovor, kljub temu da imata stranki zelo različne načrte o vzpostavitvi miru na Bližnjem vzhodu. Pogajanj se je udeležil tudi nekdanji premier Barak, ki je danes sprejel predlog novoizvoljenega premiera Ariela Šarona, naj postane novi minister za obrambo, je poročala izraelska televizija.

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo
15. 02. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

Koštunica o sodelovanju mednarodne skupnosti
13. 02. 2001 00.00
V prispevku za dnevnik Politika je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica izključil vsakršno možnost pogajanj s skrajnimi albanskimi voditelji o rešitvi problemov na skrajnem jugu Srbije. Politika je prejšnji četrtek predstavila predlog mirovnega načrta, ki med drugim predvideva mednarodno mirovno posredovanje v pogajanjih med srbsko in albansko stranjo, vključno s skrajneži.

Razprava o spominskih priznanjih za žrtve fojb
13. 02. 2001 00.00
Italijanska poslanska zbornica je sinoči začela razpravo o predlogu zakona o podelitvi priznanj svojcem žrtev kraških fojb, ubitih v letih od 1943 do 1947. Za spominske ploščice in priznanja naj bi italijanska vlada namenila 600 milijonov lir.

Simulacija zakonodajnega postopka
12. 02. 2001 00.00
Zakon o evtanaziji ni "eksekutorski" ali "morilski zakon", temveč zakon iz usmiljenja, kar nenazadnje dokazuje tudi izvorni pomen grškega pojma evtanazije kot "lepe smrti", je v imenu vlade poslance državnega zbora nagovoril minister za zdravstvo David Premlč med uvodno predstavitvijo zakonskega predloga, ki sicer ni objavljen v parlamentarnem Poročevalcu niti uvrščen na dnevni red katerekoli od parlamentarnih sej. Omenjeni uvodničar je namreč fiktivni zakonski predlog predstavil udeležencem simulacije zakonodajnega postopka v mali parlamentarni dvorani, ki so jo v okviru Evropskega Združenja študentov prava (ELSA) pripravili slušatelji ljubljanske pravne fakultete.

Ni amnestije za najtežje zločine
10. 02. 2001 00.00
Odbor za pravosodje in upravo v srbski skupščini je včeraj podprl amandma vlade o predlogu zakona o amnestiji, po katerem ne bo nikakršne oprostitve za osebe, ki so bile obsojene za težka dejanja spolnih zločinov ali za dejanja nad osebami mlajšimi od 14 let. Amnestije ne bo tudi za tiste, ki so bili več kot trikrat obsojeni. Vlada Srbije je namreč vložila amandma na predlog zakona o amnestiji, v katerem so iz amnestije izvzeti obsojeni za določene najtežje kategorije zločinov. Po intervenciji javnosti so iz kroga obsojenih, ki naj bi jim zmanjšali kazen na 15, oziroma 25 odstotkov, izvzeli obsojene za najtežja dejanja. Vlada mora pokazati namen, da bo ostro preganjala najtežji kriminal, je dejal premier Zoran 195144inđić. Za osebe obsojene za uboj, ugrabitev, posilstvo, protinravne zločine, krvoskrunstvo, kraja, razbojništvo naj bi sicer veljalo, da se jih osvobodi po 15 odstotkih izrečene kazni.

Veto na zakon o preoblikovanju PCP
09. 02. 2001 00.00
Zaradi sprejemanja odločitve na korespondenčni seji je že protestiral minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Odločitev redne seje sveta naj bi bila jasna. Veto s 15 glasovi za in 15 proti ni dobil podpore. Predsedstvo sveta je veto posredoval predsedniku zbora Borutu Pahorju, ki je povedal, da je veto sprejel, zato bo na prvem kolegiju predsednika zbora, ta bo najverjetneje prihodnji torek, predlagal, da poslanci o predlogu zakona znova glasujejo, po možnosti že na tretji redni seji, ki je sklicana za 20. februar. Pred tem se bo moralo do veta opredeliti tudi matično delovno telo, odbor za finance in monetarno politiko, kjer pa so bili poslanci do predloga vlade, da prostocarinske prodajalne zapre s prvim junijem, skeptični.

Pogajanjem ni videti konca
07. 02. 2001 00.00
Pogajanjem med vlado in reprezentativnimi sindikati s področja vzgoje in izobraževanja za povišanje plač v vzgoji in izobraževanju ter utrditev njihovih razmerij v primerjavi z drugimi uslužbenci v javnem sektorju še ni videti konca. V današnjem, že osmem krogu pogajanj, so sindikati predložili zahteve, ki so se po besedah vodje vladne pogajalske skupine šolske ministrice Lucije Čok vladnemu predlogu sicer precej približale, povsem odprto pa je še vprašanje varovalke, s katero bi plače v vzgoji in izobraževanju vezali na plače nekaterih drugih nosilnih poklicev v javnem sektorju.

Vlada danes o proračunu
06. 02. 2001 00.00
Vlada je opoldne začela proračunsko sejo, na kateri naj bi dokončno uskladila in sprejela letošnji proračun. Kot med drugim predvideva predlog proračuna, ki so ga pripravili na finančnem ministrstvu, naj letošnji javnofinančni primanjkljaj ob predvideni 4,5-odstotni gospodarski rasti in 7,8-odstotni inflaciji ne bi presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Finančnemu ministru Antonu Ropu se je doslej s proračunskimi uporabniki na odhodkovni strani proračuna uspelo uskladiti do višine 1193 milijard tolarjev, na današnji seji pa naj bi omenjeno številko skušali znižati še za 20 milijard tolarjev. Predvideni prihodki proračuna naj bi znašali 1125 milijard tolarjev.

Proračunska seja prestavljena
05. 02. 2001 00.00
Za danes napovedana seja vlade, na kateri naj bi ministri uskladili in sprejeli predlog letošnjega državnega proračuna, je prestavljena predvidoma na jutri, so zjutraj povedali na finančnem ministrstvu. Je pa za danes sklican koalicijski sestanek, prav tako bo dopoldne predlog proračuna in letošnji proračunski memorandum obravnaval tudi strateški svet za gospodarstvo, v katerega je premier Janez Drnovšek imenoval vidne slovenske ekonomiste.

Danes začetek proračunske seje
05. 02. 2001 00.00
Slovenska vlada se bo danes popoldne na Brdu pri Kranju sestala na seji, na kateri namerava uskladiti in sprejeti predlog letošnjega državnega proračuna. Potem ko so na ministrstvu za finance v preteklih dveh tednih opravili pogovore s proračunskimi uporabniki, morajo ministrstva do začetka seje pripraviti svoje predloge finančnih načrtov. Vsi predvideni odhodki skupaj lahko po predlogu finančnega ministrstva znašajo največ 1173 milijard tolarjev, tako da bi proračunski primanjkljaj ne presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Doslej se je finančnemu ministru Antonu Ropu s proračunskimi uporabniki uspelo uskladiti do višine 1193 milijard tolarjev odhodkov, manjkajočih 20 milijard tolarjev prihranka pa naj bi našli na današnji seji. Preden se bo vlada sestala na Brdu, bo v Ljubljani predlog proračuna obravnaval tudi strateški svet za gospodarstvo, v katerega je premier Janez Drnovšek imenoval vidne slovenske ekonomiste.

Posvet slovenskih zadružnikov
05. 02. 2001 00.00
V Portorožu se je začel dvodnevni letni posvet slovenskih zadružnikov, ki se ga je udeležil tudi minister za kmetijstvo Franci But. V ospredju posveta so pogajanja med predstavniki govedorejcev in mlekarn o novi odkupni ceni mleka. Če ta ne bo sporazumno dogovorjena, jo bo moral določiti minister.

Račan o vprašanju hrvaških varčevalcev
05. 02. 2001 00.00
Hrvaška vlada meni, da je vprašanje dolga nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB) moč rešiti v okviru neposrednega dialoga s Slovenijo in zato tega vprašanja ne želi prepustiti niti pogajanjem o nasledstvu nekdanje SFRJ niti arbitraži Mednarodnega denarnega sklada (IMF), je dejal hrvaški premier Ivica Račan.

Prihodnji teden v parlamentu
03. 02. 2001 00.00
V državnem zboru bo prihodnji teden precej delavno, saj se bodo sešla številna delovna telesa, ki bodo pripravljala zadeve za obravnavo na februarskem rednem zasedanju DZ - to se bo predvidoma začelo 20. februarja. Sredi tedna pa se bo sešel tudi državni svet, ki bo odločal o predlogu za odložilni veto na zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z državami članicami Evropske unije v mejne prodajalne. Veto je v imenu interesne skupine delojemalcev v DS vložil Dušan Semolič.