predloga

Ključni dnevi za prihodnost Makedonije

13. 07. 2001 00.00

Pogovori med voditelji makedonskih in albanskih strank ter makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim so po ocenah strokovnjakov vstopili v zaključno, najbolj kritično fazo. Makedonski in tuji strokovnjaki so oblikovali zadnjo verzijo predloga za spremembo makedonske ustave, makedonski in albanski stranki pa sta že dodali svoje amandmaje. Analitiki iz Skopja ocenjujejo, da so naslednji trije dnevi ključni za prihodnost Makedonije, ali bodo pogajalci dosegli soglasje, čemur bi sledilo razoroževanje albanskih skrajnežev, ali pa se bo krhek mir spremenil v vojno. Za prvo in drugo možnost naj bi se po poročanju jugoslovanske agencije Tanjug pripravljali obe strani, ne izključujejo pa tudi možnosti, da bi morebitne neuspešne pogovore v Skopju nadaljevali v tujini, za kar si prizadeva albanska stran, makedonska pa se temu želi na vsak način izogniti.

Sprejet predlog zakona o krmi

09. 07. 2001 00.00

Vlada je na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na dopisni seji, ki se je končala danes, sprejela nadomestno besedilo predloga zakona o krmi. Predlog zakona o krmi sodi v sklop zakonov, ki jih je treba sprejeti v procesu prevzema pravnega reda EU, z njim pa se določa uradni nadzor in kontrolo na področju krme ter področje izvajanja potrditev in registracij obratov, predpisanih za krmo. Na podlagi tega zakona, ki predvideva tudi ustanovitev sveta za krmo, bo Slovenija izdajala in uveljavila podzakonske predpise, ki bodo podrobneje določali zahteve za dodatke in krmo, način označevanja krme ter zahteve za proizvajalce in uporabnike krme za krmljenje živali ter preskusne metode za kontrolo in uradni nadzor na področju krme. Poleg tega zakon ureja delovanje preskusnih in referenčnih laboratorijev ter nadzor nad izvajanjem zakona, so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Na izredni seji DZ

06. 07. 2001 00.00

Nacionalni program varnosti cestnega prometa je prestal prvo obravnavo v državnem zboru. Omenjeni štiriletni program, s katerim naj bi prepolovili število smrtnih žrtev na cestah, se osredotoča na varnostno najbolj izpostavljene udeležence v prometu, to so mladi vozniki pešci in kolesarji.

Incotel vložil predlog za izvršbo

05. 07. 2001 00.00

Novomeško telekomunikacijsko podjetje Incotel bo na ministrstvo za informacijsko družbo vložilo predlog za izvršbo odločbe ministrstva o priklopu Incotela na javno telekomunikacijsko omrežje PSTN, ki ga mora opraviti Telekom Slovenije, je povedal komercialni direktor Incotela Zvonko Mrhar. Odločbo je ministrstvo izdalo 30. marca, Telekom Slovenije, ki se je na odločbo sicer pritožil, pa bi moral medomrežno povezavo vzpostaviti v 30 dneh, to je do 3. maja.

Fides ne sprejema nove pogodbe

05. 07. 2001 00.00

Glavni odbor Sindikata za zdravnike in zobozdravnike Slovenije (Fides) je na sredini seji soglasno sklenil, da predloga ministrstva za zdravje za sklenitev nove kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike "zaradi procesnih in tudi vsebinskih razlogov" ne sprejme. V sindikatu ministrstvu očitajo, da sta v novi kolektivni pogodbi spremenjena samo naslov in manj kot četrtina besedila, pa še slednje v škodo zaposlenih, zato bi lahko predlog upoštevali zgolj kot dopolnitev obstoječe kolektivne pogodbe.

Brez odločitve o maloobmejnem sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Odbor za zunanjo politiko je včeraj popoldne začel izredno sejo, na kateri naj bi nadaljevali razpravo o predlogu zakona o ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju.

Varnostni svet zopet o Iraku

27. 06. 2001 00.00

Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto sejo o vprašanju politike do Iraka, pri čemer pa je postalo jasno, da do naslednjega tedna, ko se izteče enomesečna veljavnost programa nafta za hrano, verjetno ne bo dogovora o tem, kako naprej. Ruski veleposlanik Sergej Lavrov je med razpravo zavrnil britanski predlog resolucije o spremembah sankcijskega režima, ki ga podpirajo tudi ZDA, ter opozoril na ruski predlog resolucije, ki naj bi bil bolj sprejemljiv. VS že 1. junija ni mogel doseči dogovora o spremembi sankcijskega režima, zato je le za mesec dni podaljšal veljavnost programa nafta za hrano v upanju, da bo do izteka roka 3. julija mogoče najti rešitev.

Slaba ocena za poročilo o delu DARS

27. 06. 2001 00.00

Odbor DZ za infrastrukturo in okolje se je na torkovi seji seznanil s poročilom o izvajanju programa dela Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS) za leto 2000, ki ga je državnemu zboru posredovala vlada, pri tem pa se je prvič od sprejema nacionalnega programa izgradnje avtocest v letu 1994 zgodilo, da je odbor v sklepu o seznanitvi z lanskim poročilom izrecno poudaril, da se z njim ne strinja. Prav tako je prvič izrazil mnenje, da je potrebno poročilo o izvajanju programa Darsa za leto 2000 hkrati z njegovim poročilom o porabi bencinskega tolarja za lansko leto uvrstiti na sejo državnega zbora. Sicer pa naj vlada oziroma ministrstvo za promet čimprej pripravi vnovični rebalans nacionalnega programa izgradnje avtocest, ki bo tudi uresničljiv, so še poudarili.

DZ tudi o starševskem varstvu

22. 06. 2001 00.00

Državni zbor se je v okviru druge obravnave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obravnaval slabo polovico vloženih dopolnil - večinoma vladnih, nekaj pa sta jih "prispevala" tudi opozicijska poslanca France Cukjati (SDS) in Janez Drobnič (NSi) -, nato pa današnje zasedanje prekinil. Poslanke in poslanci bodo redno junijsko zasedanje nadaljevali prihodnji torek ob 14. uri, ko bodo po napovedih najprej opravili volitve in imenovanja, dokončali drugo branje omenjenega zakona s področja družinske politike, zatem pa prešli na prvo obravnavo predloga zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU za opravljanje reguliranih poklicev v Sloveniji.

Drnovšek in irska predsednica o širitvi EU

21. 06. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je v Vili Podrožnik priredil kosilo v čast predsednici Irske Mary McAleese, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru ob kosilu je prevladovalo vprašanje širitve EU, zlasti v luči nedavnega referenduma, na katerem so irski volivci zavrnili ratifikacijo Pogodbe iz Nice.

O imuniteti za Pavla Ruparja

20. 06. 2001 00.00

Državni zbor je v nadaljevanju rednega junijskega zasedanja na predlog mandatno-imunitetne komisije opozicijskemu poslancu Pavlu Ruparju (SDS) priznal poslansko imuniteto v primeru kaznivega dejanja obrekovanja, za tem pa v nasprotju s stališčem matične komisije zavrnil možnost, da bi se lahko opozicijski poslanec na imuniteto skliceval tudi v primeru kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker si je kot tržiški župan iz občinskega proračuna poplačal stroške zasebne tožbe v višini skoraj 560.000 tolarjev. Kazenski postopek pri zadnjem primeru, ki ga vodi okrožno sodišče v Kranju, se lahko torej nemoteno nadaljuje.

Diplomatski napori se nadaljujejo

11. 06. 2001 00.00

Na meji med Izraelom in palestinskimi ozemlji na Zahodnem bregu je ponoči spet eksplodirala bomba, ki pa ni terjala žrtev ali povzročila gmotne škode. Kljub nadaljevanju nasilja se napori za diplomatsko reševanje krize nadaljujejo.

Berlusconiju mandat za sestavo vlade

09. 06. 2001 00.00

Vodja Doma svoboščin, zmagovalne koalicije na nedavnih parlamentarnih volitvah v Italiji, Silvio Berlusconi je danes od italijanskega predsednika Carla Azeglia Ciampija uradno prejel mandat za sestavo nove, že 59. povojne italijanske vlade. Berlusconi je po odhodu iz palače povedal, da se predsedniku Ciampiju zahvaljuje za podeljen mandat in da bo ministrsko listo predstavil čimprej, morda že jutri. V tem primeru bo nova vlada prisegla v ponedeljek.

Stavka v Tolu se nadaljuje

07. 06. 2001 00.00

V Tovarni lahke obutve Tolo iz Šentjurja je 170 delavcev tudi danes nadaljevalo z opozorilno stavko, ki so jo zaradi neizplačanih aprilskih plač, regresa za letni dopust in povračila stroškov prevoza na delo začeli pred dvema dnevoma. Na dopoldanskem sestanku vodstva podjetja in predstavnikov delavcev s šentjurskim županom Jurijem Malovrhom je bilo povedano, da Tolov dolg znaša približno 369 milijonov tolarjev, poslovni partnerji pa so mu dolžni 54 milijonov tolarjev. Kljub temu, da vsi delavci Tola niso več tako prepričani, da je stavka prava rešitev za njihove težave, so v pogajalski skupini prepričani, da je treba vztrajati do ponedeljka, ko bo znana usoda predloga o prisilni poravnavi.

Sindikalni partnerji o delavski ustavi

06. 06. 2001 00.00

Socialni partnerji - sindikati, delodajalci in vlada - se bodo danes znova srečali na usklajevanjih o predlogu novega zakona o delovnih razmerjih. Potem ko so minuli teden sklenili pregled vseh členov zakonskega predloga - teh je 238, se bodo zdaj vrnili k tistim določilom, ki so najbolj problematična. Vlada želi, da bi predlog t.i. male delavske ustave uvrstili že na julijsko sejo državnega zbora, kako uspešni bodo socialni partnerji pri zbliževanju stališč, pa je težko napovedati.

Najtežja vprašanja še odprta

06. 06. 2001 00.00

Socialni partnerji so nadaljevali pogajanja o predlogu zakona o delovnih razmerjih. Še naprej ostajata neusklajena člena o zaposlitvi za določen čas za katerega delodajalci vztrajajo, da lahko traja tri leta, medtem ko sindikati in vlada želijo, da se zniža na dve leti ter člen o razlogih za odpust, pri vprašanju ali se v delovni čas prišteva tudi odmor za malico, pa se je vlada v sredo približala zahtevam delavcev.

Program Nafta za hrano še en mesec

01. 06. 2001 00.00

Varnostni svet ZN je danes soglasno sprejel resolucijo, ki omogoča revizijo sankcij proti Iraku v roku enega meseca. Z resolucijo, ki so jo sprejeli tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa, so izvajanje humanitarnega programa ZN nafta za hrano podaljšali le za mesec dni in ne za pol leta, kot je bilo v navadi doslej. Program nafta za hrano Iraku omogoča prodajo nafte pod nadzorom ZN, v zameno za to pa lahko kupuje hrano, zdravila ter nekatere druge civilne potrebščine.

Irak proti podaljšanju programa

01. 06. 2001 00.00

Irak je danes zavrnil podaljšanje izvajanja humanitarnega programa Združenih narodov nafta za hrano za mesec dni. Varnostni svet ZN je dogovor o tem dosegel sinoči, ustrezno resolucijo pa naj bi sprejeli danes, tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa. VS ZN naj bi si tako zagotovil dodaten čas za razpravo o reformi sankcijskega režima proti Iraku. Kot je na današnjem srečanju z veleposlaniki Rusije, Kitajske in Tunizije v Bagdadu dejal podpredsednik iraške vlade in začasni zunanji minister Tarik Aziz, je takšen predlog nesprejemljiv zaradi zamisli o t.i. inteligentnih sankcijah, ki jih je Irak že zavrnil.

SDS o zakonu o tajnih podatkih

30. 05. 2001 00.00

Predlog zakona o tajnih podatkih, ki naj bi ga državni zbor najverjetneje obravnaval v četrtek, je protiustaven, so prepričani v poslanski skupini Socialdemokratske stranke Slovenije. Omenjeni zakon, ki ga potrebujemo za vključevanje v Nato, naj bi uredil ravnanje z zaupnimi podatki in določil, kdo ima dostop do njih. Po mnenju socialdemokratov pa je šla vlada v nekaterih določbah vendarle predaleč.

Protestni shod kulturnikov

29. 05. 2001 00.00

S protestnim shodom pred poslopjem vlade so v ponedeljek kulturniki pod vodstvom sindikata kulture Glosa opozorili na mačehovski odnos slovenske vlade do delavcev v kulturi. Na podcenjujoč odnos do kulturnikov po njihovem mnenju kaže dejstvo, da vlada še vedno ni potrdila predloga sprememb kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti, ki bi zmanjšal preveč očitno zaostajanje plač v kulturi. Ta predlog je že več tednov usklajen med kulturnim ministrstvom in sindikati, zato je njegovo ignoriranje s strani vlade nesprejemljivo in podcenjujoče za zaposlene, je dejal predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica.

Prihodnji teden v parlamentu

28. 05. 2001 00.00

Državni zbor bo jutri popoldne nadaljeval majsko redno zasedanje, na katerem poslankam in poslancem ostaja še približno 20 zadev, in sicer s prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o knjižničarstvu. Državni svet se ta teden predvidoma ne bo sešel, kljub temu pa bo sredi tedna pripravil posvet o sožitju in soodgovornosti generacij z naslovom Poti in stranpoti pokojninskega zavarovanja, v četrtek pa predavanje z naslovom Internet in demokracija.

Proti usmrtitvi duševno prizadetih

28. 05. 2001 00.00

Predstavniški dom in senat teksaškega kongresa sta sprejela predlog zakona, ki predvideva, da v tej ameriški zvezni državi ne bi več izvrševali smrtne kazni nad duševno prizadetimi obsojenci. Guverner Teksasa Rick Perry, ki je na tem položaju nasledil predsednika ZDA Georga Busha, je napovedal, da predloga zakona za zdaj še ne bo podpisal. Perry bo počakal na izid primera teksaškega obsojenca na smrt Johna Paula Penryja pred zveznim vrhovnim sodiščem. Teksas je sicer od leta 1982, ko so ponovno uvedli smrtno kazen, usmrtil 246 oseb, od tega 6 duševno prizadetih.

195144inđić o sodelovanju s Haagom

26. 05. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je dejal, da ZRJ čaka črna prihodnost, če ne bo sprejela zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Poudaril je, da pričakuje sprejem zakona, in da bodo koalicijske partnerice o njem razpravljale v ponedeljek. Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP), ki je koalicijski partner vladajoče jugoslovanske koalicije DOS, se bo namreč do zakonskega predloga, ki predvideva izročitev jugoslovanskih državljanov v Haag, opredelila najkasneje v treh dneh. Če zakona ne bodo sprejeli, bo po 195144inđićevem mnenju prišlo do krize v ZRJ in zvezni vladi. Prepričan je, da se mora SNP odločiti, če si resnično prizadeva za "Jugoslavijo v Evropi" ali pa svoje politične nastope izrablja le za nabiranje točk na notranjepolitičnem prizorišču. SNP je kljub temu znova poudarila svoje nasprotovanje izročanju jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču.

Politična kriza v Indoneziji

26. 05. 2001 00.00

Indonezijski predsednik Vahid je pozval vse politične stranke v državi, naj sklenejo dogovor in tako končajo več mesecev trajajočo krizo v državi. Obenem je napovedal še, da bo razglasil izredno stanje v državi in s tem skušal parlamentu preprečiti, da bi ga odstavil.

SVIZ se pridružuje kulturnikom

25. 05. 2001 00.00

Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) se pridružuje protestu zaposlenih v kulturi in poziva svoje člane v muzejih, galerijah, arhivih, knjižnicah in zavodih za varstvo kulturne dediščine, naj se udeležijo ponedeljkovega protestnega shoda sindikata kulture Glosa pred poslopjem vlade, med katerim bodo opozorili na mačehovski odnos slovenske vlade do kulturnikov, so sporočili iz SVIZ-a.

Sprejet zakon o zunanjih zadevah

25. 05. 2001 00.00

Državni zbor je po hitrem postopku s 45 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o zunanjih zadevah, ki nadomešča doslej veljavno ureditev iz leta 1991 in bo po zagotovilih vlade zagotovil boljšo preglednost odločanja, jasnejšo delitev pristojnosti in večjo učinkovitost na zunanjepolitičnem področju tudi s tem, da nekatere naloge, ki so bile doslej v pristojnosti zakonodajalca, prenaša na vlado.

Srednješolski debaterji v parlamentu

25. 05. 2001 00.00

V prostorih parlamenta bodo srednješolski debatni klubi iz vse Slovenije sklenili svoje letošnje raziskovalno delo na temo Storilci spolnih zločinov bi morali biti strožje kaznovani. Dijaki simulirajo parlamentarno razpravo o predlogu zakona strožjih kazni za storilce spolnih zločinov, ki so ga izdelali s pomočjo študentov prava. V predlogu tako dodajajo posameznim členom obstoječega zakonika nekatere dodatke, kot to zahtevajo pravila "pravega" predloga zakona, podali pa so tudi razloge in cilje zakona, njegov vpliv na proračun, namen urejanja ter nekatere druge postavke. Parlamentarna razprava poteka v obliki simulacije zakonodajnega postopka, devetdeset mladih "poslank in poslancev" pa se do predloga opredejuje z mnenji kot tudi z glasovanjem o predlogu.

Senat potrdil davčne olajšave

24. 05. 2001 00.00

Ameriški senat je sinoči z 62 glasovi proti 38 potrdil predlog zakona o 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih 11 letih, pri čemer je 12 demokratov glasovalo skupaj z vsemi 50 republikanci. Demokrati so v začetku tedna sprožili serijo amandmajev k zakonu, vendar bolj zato, da bi opozorili na posamezne dele zakona s katerimi se ne strinjajo, kot pa da bi resno ovirali sprejem zakona. Senatni predlog bo moral biti usklajen s predlogom predstavniškega doma, ki predvideva 1600 milijard dolarjev olajšav v desetih letih, kar je predlagal tudi predsednik George Bush. Republikanci upajo, da jim bo uspelo oba predloga čimprej uskladiti in da bo predsednik zakon podpisal v naslednjih dneh.

Poslanci o imenovanju Zdenke Vidovič

24. 05. 2001 00.00

Državni zbor nadaljuje majsko redno zasedanje, na katerem so poslanke in poslanci najprej prešli na tajno glasovanje o imenovanju Zdenke Vidovič za drugo namestnico predsednika Računskega sodišča. Zatem pa naj bi v okviru volitev in imenovanj na javnem glasovanju med drugim odločali o izdaji soglasja k imenovanju Aleksa Štakula za generalnega direktorja RTV Slovenija za dobo štirih let.

Irak zavrnil britanski predlog

22. 05. 2001 00.00

Irak je zavrnil britanski predlog o spremembi sankcijskega režima ZN proti Iraku. Kitajska in Rusija, ki veljata za glavni podpornici Iraka v Varnostnem svetu pa sta sporočili, da ni razlogov, da bi hiteli pri sprejemanju predloga, ki ga podpirajo tudi ZDA.