predloga

Usklajevanje zakona o telekomunikacijah
04. 04. 2001 00.00
Poslanska skupina SLS+SKD je po besedah njenega vodje Janeza Podobnika koalicijskim partnerjem predlagala usklajevanje o predlogu zakona o telekomunikacijah, ki čaka na tretje parlamentarno branje. Koalicijske partnerice naj bi se tako v petek pogovarjale zlasti o vprašanju oblikovanja cen telekomunikacijskih storitev in investicijskih vlaganj v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja, zlasti na podeželju. Podobnik pa se je na novinarski konferenci dotaknil tudi strokovnega mnenja sekretariata DZ za zakonodajo in pravne zadeve k predlogu poslovnika državnega zbora. "Kot predlagatelji sprememb poslovnika moramo te opombe in pomisleke, ki so predstavljeni na kar 19 straneh, pozorno preučiti," je poudaril in napovedal, da bodo do aprilske seje DZ našli ustrezne rešitve.

Minister Dimovski končal pogovore
02. 04. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski s sodelavci je s predstavniki sindikatov končal pogovore o novem zakonu o delovnih razmerjih. Predstavniki sindikatov so ministru predstavili svoje pripombe na določila predloga zakona, ki zadevajo delovanje in varstvo sindikalnih zaupnikov.

Usklajevanje predloga vatikanskega sporazuma
02. 04. 2001 00.00
Stranke vladajoče koalicije so nadaljevale usklajevanje predloga sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem, ki je po oceni pogajalcev vendarle dosegel napredek. Kljub temu še naprej ostaja sporen zlasti 1. člen predloga vatikanskega sporazuma, ki po prepričanju Združene liste socialnih demokratov in Demokratične stranke upokojencev Slovenije, kanonsko pravo izvzema iz slovenskega ustavnega reda ter tako Rimskokatoliški cerkvi (RKC) namenja poseben status. Omenjeni člen naj bi namreč vseboval določilo o spoštovanju neodvisnosti in avtonomnosti RKC.

Referendum o zakonu o amnestiji
01. 04. 2001 00.00
Predstavniki sindikata paznikov in drugih delavcev v slovenskih zaporih so napovedali vložitev pobude za zbiranje podpisov podpore zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o amnestiji. Za pobudo so se odločili zaradi predloga zakona o amnestiji, ki ga je pretekli teden sprejela vlada in ga poslala v parlament, saj ta po njihovem mnenju ne predstavlja akta milosti države, kakor so ga predstavili, ampak v resnici pomeni, da bo v bližnji prihodnosti brez dela ostal dobršen del paznikov in drugih delavcev v zaporih. Po napovedih naj bi pobudo podprli z več kot 270 podpisi.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona
28. 03. 2001 00.00
Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

Različna mnenja o vatikanskem sporazumu
28. 03. 2001 00.00
SLS+SKD Slovenska ljudska stranka in njena poslanska skupina soglašata z vsebino sicer spornega 1. člena v sedanjem besedilu predloga sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem, ki govori o odnosu med slovenskim ustavnim redom in kanonskim pravom, je poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik. Po njegovih besedah določba, ki omenja spoštovanje neodvisnosti in avtonomnosti Rimskokatoliške cerkve, ni v ničemer sporna.

Predstavniki koroških Slovencev v Celovcu
27. 03. 2001 00.00
Predstavniki slovenske manjšine so se v Celovcu prvič sestali s člani pododbora za ustavno-pravna in manjšinska vprašanja v deželnem zboru avstrijske Koroške. Pogovarjali so se o zastopstvu manjšine v koroškem deželnem zboru. Gre za prvi tak pogovor doslej, je povedal predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Bernard Sadovnik. Predstavniki slovenske manjšine, poleg predsednika NSKS sta sodelovala tudi predsednik Zveze slovenskih organizacij Marjan Šturm in predsednik Enotne liste Andrej Wakounig, so članom omenjenega odbora predstavili predlog, ki predvideva dve glasovnici na dvojezičnem ozemlju. Z eno glasovnico naj bi volilci glasovali za stranke, z drugo pa naj bi manjšinci izvolili svojega predstavnika v deželnem zboru. Seja se je končala z dogovorom, da bo ustavno-pravna služba deželnega zbora preverila vse pravne posledice tega predloga, nato pa naj bi se pogovori nadaljevali.

ZLSD znova o vatikanskem sporazumu
26. 03. 2001 00.00
Odprava nejasnosti glede odnosa med slovenskim ustavnim redom in kanonskim pravom v sedanjem besedilu predloga sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem je pogoj za podporo Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) sporazumu, je soglasno sklenil kolegij predsednika ZLSD Boruta Pahorja, ki se je danes sestal na svoji redni seji. Kot so sporočili iz ZLSD, si stranka sicer prizadeva za ureditev položaja verskih skupnosti, kljub temu pa sklenitve sporazuma ne uvršča med prednostne naloge slovenske politike, saj ne vpliva na vključevanje naše države v evroatlantske povezave.

Za rešitev iraško-kuvajtskega spora
26. 03. 2001 00.00
Arabski zunanji ministri so včeraj, po dveh dneh vročičnih posredniških dogovarjanj o formuli za rešitev iraško-kuvajtskega konflikta, zaključili uradna srečanja brez končne rešitve. Jordanski zunanji minister Abdul-Illah Khatib je dejal, da se bodo intenzivna dogovarjanja nadaljevala. Khatib je dejal, da so ministri oblikovali predlogo resolucije, poleg tega pa tudi predlogo za končno poročilo, v katerem pa so izpustili omembo iraško-kuvajtskega konflilkta. Po besedah egipčanskega zunanjega ministra Amra Mousse je za slednje še čas. Če dogovora ne bo, bodo morali jutri na vrhunskem srečanju arabskih držav voditelji sami oblikovati rešitve. Predlog je oblikovalo pet držav - Alžirija, Egipt, Jordanija, Katar in Jemen. Po izjavi članov komiteja teh držav je bistven element ukinitev sankcij, ki so jih ZN naložili Iraku. Prav tako poudarja potrebo za spoštovanje teritorialne suverenosti obeh držav. Kuvajtski zunanji minister šejk Mohammed Sabah Al Salem Al Sabah, je povedal, da je njegova država odprta za kakršen koli arabski predlog, ki bo zagotovil vsaj minimalno varnost in zagotovil rešitev problema vojnih ujetnikov. Obe državi trdita, da ima nasprotna stran še vedno vojne ujetnike. Kljub temu, da je palestinske teme zasenčilo vprašanje iraško-kuvajtskih odnosov, pa so vendarle ostale visoko na spisku. Zgodnja verzija predloga končne izjave vrhunskega srečanja kaže, da bodo arabski voditelji popolnoma podprli Palestince in obsodili izraelsko agresijo. Voditelji bodo odločali o načrtu, da Islamska razvojna banka priskrbi 40 milijonov dolarjev mesečno v naslednjih šestih mesecih za palestinsko vlado. Sirija predlaga obnovitev ekonomskega bojkota Izraela in sicer s pomočjo oživitve urada Arabske lige za bojkot Izraela, ki so ga ustanovili leta 1950. Arabska javnost je nezadovoljna s propadlimi pogajanji in šestimi meseci izraelsko-palestinskimi spopadi, v katerih je umrlo več kot 430 ljudi. V Egiptu je včeraj na tisoče študentov demonstriralo proti Izraelu in pozvalo arabski vrh za skupno podporo Palestincem. Ministri so se sestali na pripravljalnem dvodnevnem srečanju za predvideni odločilni vrh , ki naj bi obnovil vsakoletna srečanja, ki so se končala leta 1990, ko je Irak zasedel Kuvajt. Včeraj se je srečanja udeležil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da obstaja velik mednarodni interes za nadaljevanje diskusij. Annan se bo prav tako udeležil jutrišnjega vrha.

Znova o vatikanskem sporazumu
26. 03. 2001 00.00
Vatikanski sporazum postaja resen kamen spotike v vladni koaliciji. Vodstvo Združene liste je namreč na današnjem sestanku sklenilo, da bo LDS predlagalo, da se sprejem sporazuma za nekaj časa odloži.

Telekom Slovenije opozarja vlado
23. 03. 2001 00.00
Skupen učinek cenovnih sprememb na področju telekomunikacij, ki jih je nedavno sprejela vlada, je sicer pozitiven in znaša približno 1,17 milijarde tolarjev, žal pa je precej oddaljen od učinka, ki bi ga Telekom Slovenije potreboval za zagotavljanje normalnega delovanja, uspešno poslovanje in predvsem investicijsko dejavnost tudi na območjih, ki so ekonomsko manj zanimiva za vlaganja, je poudaril predsednik uprave Telekoma Slovenije Marjan Podobnik. V Telekomu opozarjajo tudi na nesprejemljivost nekaterih členov predloga novega zakona o telekomunikacijah, saj naj bi omejevali lastniško pravico Telekoma.

Potrč o vatikanskem sporazumu
23. 03. 2001 00.00
Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.

Vlada o nesorazmerju plač
23. 03. 2001 00.00
Vlada je včeraj sprejela še drugi del informacije o plačah v javnem sektorju. Ker so dosedanja nesorazmeja plač povzročali predvsem številni dodatki, ki so se v posameznih sektorjih razlikovali, je vlada sklenila, da bo v novem Zakonu o razmerju plač večina dodatkov vključenih v osnovno plačo. Ta pa bo enotna za vse zaposlene v javnem sektorju.

Vlada o nesorazmerju plač
22. 03. 2001 00.00
Vlada je danes sprejela še drugi del informacije o plačah v javnem sektorju. Ker so dosedanja nesorazmeja plač povzročali predvsem številni dodatki, ki so se v posameznih sektorjih razlikovali, je vlada sklenila, da bo v novem Zakonu o razmerju plač večina dodatkov vključenih v osnovno plačo. Ta pa bo enotna za vse zaposlene v javnem sektorju.

Nizek redni dnevni promet
22. 03. 2001 00.00
Danes se je pokazala še ena slabost, zaradi katere se tuji investitorji na daleč izogibajo Ljubljanske borze vrednostnih papirjev. Ta slabost je velika nelikvidnost, tako je bilo danes sklenjeno za 352 milijonov SIT prometa, če pa od tega oštejemo še aplikacije in posle s svežnji dobimo 241 milijonov SIT prometa, kar za tujega investitorja vsekakor ni vredno zanimanja.

Vodstvo LPP zahteva preklic stavke
21. 03. 2001 00.00
Vodstvo javnega podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP) je na včerajšnjem sestanku s predstavniki stavkovnega odbora pozvalo sindikate, naj za ponedeljek, 26. marca, napovedano stavko preložijo oziroma prekličejo. Kot so danes sporočili iz vodstva LPP, stavka namreč ni niti zakonita niti upravičena, dokler niso izčrpane vse možnosti, ki jih za mirno rešitev spora predvidevata zakon o stavki in kolektivna pogodba LPP. Predstavniki stavkovnega odbora so predlog o preložitvi stavke označili kot nesprejemljiv, saj menijo, da so stavko napovedali dovolj zgodaj prav zaradi možnosti za dogovarjanje, vendar se nanje, razen vodstva in nadzornega sveta LPP, ni nihče odzval. Poudarili so še, da bodo stavko preklicali le v primeru, da glavni direktor LPP Andrej Osterman od ljubljanske županje Vike Potočnik dobi zagotovilo, na podlagi katerega bi lahko uresničili svoje zahteve glede tarifnega dela kolektivne pogodbe.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat
21. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

Uspešna referendumska pobuda
20. 03. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je določil 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki jo je včeraj vložil predsednik zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik. Prvi dan roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov začne teči v ponedeljek, 26. marca, zadnji dan roka za zbiranje podpisov pa je četrtek, 24. maj.

Zavrnili večino amandmajev
20. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je na današnji seji vzel pod drobnogled amandmaje, vložene k predlogu državnega proračuna za leto 2001, ki so jih do konca preteklega tedna vložili poslanci in delovna telesa DZ. Zaradi spremenjenega pravilnika je bilo letos vloženih precej manj amandmajev kot v preteklih letih - le 101, lani pa npr. 370 -, od katerih je odbor za finance kot matično delovno telo podprl le dva. Seja se bo nadaljevala jutri dopoldne, ko bodo člani odbora oblikovali sklepe in morebiti oblikovali tudi svoje amandmaje. Nato bo imela vlada dva tedna časa, da pripravi dopolnjeni predlog letošnjega državnega proračuna in ga skupaj s predlogom zakona o izvrševanju proračuna vloži v DZ.

Na Hrvaškem za ustavne spremembe
15. 03. 2001 00.00
Hrvaški parlament je včeraj dosegel strinjanje s predlogom za spremembo ustave, ki omogoča razpustitev županijskega doma, v katerem ima večino opozicija, po tem, ko jim aprila preteče mandat. Zakonodajna predstavniška zbornica je glasovala v korist vladnega predloga, medtem ko je glavna opozicijska stranka HDZ protestno zapustila sejo. Za ustavne spremembe je glasovalo 92 zastopnikov vladajoče koalicije, proti pa so bili trije zastopniki HSP. Nacionalistična HDZ, ki jo je premagala šest-strankarska reformistična koalicija januarja lani, ima še vedno večino v 68-članskem županijskem domu, ki lahko zavlačuje s sprejemom zakona, vendar nima moči, da bi preprečil odredbe. Vladajoča koalicija trdi, da je županijski dom drag in nepotreben. Za ukinitev doma bo potrebna dvotretjinska večina v 151-članskem zastopniškem domu parlamenta. Po ocenah spremljevalcev dogajanja lahko zagotovijo ustrezno večino glasov le tako, da na svojo stran pritegnejo predstavnike manjšin in opozicijsko Stranko sredine.

Kritike zakona o starševskem varstvu
15. 03. 2001 00.00
Družinska pobuda - društvo za družini naklonjeno družbo ob sprejemanju interventnega zakona o višini otroškega dodatka, ki naj bi ga državni zbor po hitrem postopku sprejel že prihodnji teden, opozarja na nesprejemljivo dolgo zavlačevanje pri sprejemanju zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je v DZ "obtičal" sredi druge obravnave. Vlado in DZ so pozvali, naj na seji, na kateri bo obravnaval zakon o višini otroškega dodatka, opravi tudi drugo branje predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih in tako "vsaj malo izboljša svojo verodostojnost glede odnosa do družin".

Kučan predlagal Gasparija
14. 03. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je državnemu zboru predlagal, da za novega guvernerja imenuje Mitjo Gasparija. Za tak predlog se je odločil na podlagi posvetov in mnenj, ki so se nagnila v prid Mitji Gaspariju, ne da bi pri tem - kot v obrazložitvi predloga piše predsednik Kučan - kakorkoli odrekal priznanje zahtevnemu delu, ki ga je v korist slovenske države v dveh mandatih uspešno opravil dosedanji guverner France Arhar. 

O kandidatih za guvernerja BS
13. 03. 2001 00.00
Po včerajšnjih ločenih posvetovanjih predsednika republike Milana Kučana z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti o možnih kandidatih za guvernerja Banke Slovenije (BS) sta se o podpori kandidatom danes dokončno opredelili tudi DeSUS in SDS. Koalicijska DeSUS podpira nekdanjega finančnega ministra Mitjo Gasparija, ki ima ob izraženi podpori LDS, SNS in SMS med tremi kandidati največ možnosti za imenovanje, poslanska skupina SDS pa je predsedniku države danes sporočila, da Gasparijevega imenovanja ne podpira. Med možnimi kandidati za prvega moža osrednje slovenske banke sta sicer še dosedanji guverner France Arhar, ki ga podpirajo v SLS+SKD, ter finančni strokovnjak Boris Pleskovič, ki ga je v včerajšnjem pogovoru predlagala NSi.

Kljub rasti splošno stanje trga slabo
13. 03. 2001 00.00
Danes so borzni posredniki na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev sklenili 1.504 poslov v skupni vrednosti 541 mio SIT. Oba borzna indeksa sta izgubila na svoji vrednosti. Slovenski borzni indeks je padel za 0,57% na 1.762 točk, Slovenski indeks pidov pa za 0,20% na 1.459 točk.

Vljučitev kandidatk v kulturni program EU
12. 03. 2001 00.00
Evropska komisija je danes članicam Evropske unije uradno predlagala, naj za kandidatke za članstvo odprejo skupni program za kulturo, ki pokriva obdobje od leta 2000 do 2004. Potrditev predloga naj ne bi bila vprašljiva, saj so kandidatke sodelovale že v prejšnjem unijinem kulturnem programu, ki se je iztekel z letom 2000.

Kučan o kandidatih za guvernerja
12. 03. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je z vodji poslanskih skupin začel ločena posvetovanja o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije, saj sedanjemu guvernerju Francetu Arharju 31. marca poteče njegov drugi šestletni mandat. Kot je po posvetovanju dejal Tone Anderlič, poslanska skupina LDS podpira nekdanjega finančnega ministra Mitjo Gasparija, poslanska skupina NSi pa je po besedah Andreja Bajuka kot možnega kandidata predsedniku Kučanu predlagala finančnega strokovnjaka Borisa Pleskoviča. Ostale poslanske skupine se glede predloga še niso dokončno opredelile in nameravajo to storiti jutri.

Posvet o kandidatih za guvernerja
12. 03. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je za danes vodje poslanskih skupin ter poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti povabil na ločena posvetovanja o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije, saj sedanjemu guvernerju Francetu Arharju 31. marca poteče njegov drugi šestletni mandat.

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.

Nove žrtve spopadov v Makedoniji
09. 03. 2001 00.00
V spopadu med srbsko policijo in pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje pri vasi Lučane na jugu Srbije je bil davi huje ranjen srbski policist, ki je po podatkih lokalne policije v bolnišnici v Vranju podlegel poškodbam. Podpredsednik srbske vlade in predsednik koordinacijskega odbora za jug Srbije Nebojša Čović je potrdil spopad, v katerem naj bi bila po njegovih besedah ranjena še najmanj dva srbska policista. Vladni viri so tudi sporočili, da na varnostnem območju med jugom Srbije in Kosovom pogrešajo pet Srbov, ki so se odpravili na Kosovo.

Vztrajati pri odmoru za malico
09. 03. 2001 00.00
Najnovejši predlogi ministrstva za delo, družino in socialne zadeve k predlogu zakona o delovnih razmerjih, ki je v prvem branju v DZ, pomenijo po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča velik korak nazaj od že dogovorjenega med socialnimi partnerji. Predlogi amandmajev, ki so jih pripravili na ministrstvu, dramatično zmanjšujejo raven delavskih pravic in neprikrito ščitijo interese delodajalcev, je na današnji novinarski konferenci menil Semolič. Kot najbolj sporen amandma vlade pa je označil rešitev vprašanja 30-minutnega odmora med delom, ki naj bi se na predlog ministrstva ne všteval več v 40-urni delovni teden, kar dejansko pomeni, da bi Slovenija kot edina država v Evropi celo podaljševala delovni čas.