predloga

Pogajanja o mali delavski ustavi
21. 05. 2001 00.00
Socialni partnerji danes nadaljujejo pogajanja o predlogu zakona o delovnih razmerjih, ki bo povsem na novo uredil pogodbeno razmerje med delodajalci in zaposlenimi ter tudi raven delavskih pravic. Doslej so obdelali 91 od 238 členov predloga t.i. male delavske ustave.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Drnovšek o nesprejemljivosti omejitev EU
18. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je v pismu predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju in predsednikom vlad vseh 15 držav članic EU opozoril, da bi morala biti Slovenija ob dosledni individualni in pravični obravnavi držav kandidatk na podlagi objektivnih meril izvzeta iz prehodnih omejitev prostega pretoka delovne sile po vstopu vanjo.

Republikanski ukrepi v ZDA
17. 05. 2001 00.00
Ameriški kongres je potrdil del predloga zakona o financiranju dejavnosti State Departmenta, ki prepoveduje ameriško finančno pomoč organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri umetni prekinitvi nosečnosti. Amandma so izglasovali z 218 glasovi proti 210. Predsednik George Bush je kmalu po prevzemu položaja prepovedal financiranje omenjenih organizacij, vendar je odbor za mednarodne odnose predstavniškega doma pred tednom dni potrdil predlog za odpravo Busheve prepovedi. Celotni predstavniški dom pa je sedaj z amandmajem odpravil odločitev odbora in po besedah zagovornikov splava na tisoče žensk v nerazvitih državah obsodil na smrt.

Odbor DZ podprl resolucijo o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor DZ za obrambo je na seji soglasno podprl predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti, ki je temeljni dokument na področju nacionalne varnosti. Hkrati so se njegovi člani seznanili s poročilom o obisku izvedenske skupine zveze NATO v Sloveniji, ki je bil namenjen usklajevanju osnutka ocene uresničevanja letnega nacionalnega programa za uresničevanje akcijskega načrta za članstvo v zvezi NATO v obdobju od 2000 do 2001. Seje sta se med drugimi udeležila tudi minister za obrambo Anton Grizold in načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič. Grizold je pozval člane odbora, naj podprejo predlog resolucije, saj gre po njegovem prepričanju za celovit dokument, ki je primerljiv s podobnimi dokumenti v industrijsko razvitih državah. Glede poročila pa je poudaril, da so bili kriteriji ocenjevanja, ki jih je uporabila izvedenska skupina, zelo visoki. Ta naj bi namreč Slovenijo obravnavala kot potencialno članico zveze NATO. Po ministrovih besedah so njeni člani zlasti poudarjali, da si mora naša država postavljati realistične in dosegljive cilje.

Nadaljevanje pogajanj o nasledstvu
15. 05. 2001 00.00
Na Dunaju poteka nov krog pogajanj o nasledstvu nekdanje Jugoslavije. Predstavniki petih naslednic se bodo na desetdnevnem srečanju skušali dogovoriti o okvirnem sporazumu, ki naj bi predstavljal podlago za dokončno razdelitev nasledstva. Vodja slovenskih pogajalcev Miran Mejak ni želel govoriti o pričakovanjih slovenske strani, je pa dejal, da se je tokratni krog začel zadovoljivo.

EU brez skupnega stališča
14. 05. 2001 00.00
Zunanji ministri EU se na zasedanju v Bruslju niso dogovorili o skupnem nastopu glede prehodnih obdobij, s katerim se želijo članice zaščititi pred morebitnim valom poceni delovne sile iz novosprejetih držav. Najostrejše zahteve- sedemletno omejitev - postavljata Nemčija in Avstrija. Komisija pa medtem predlaga različno dolga, vendar največ sedemletna prehodna obdobja.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Inflacija v Rusiji
12. 05. 2001 00.00
Ruska inflacija bi leta 2002 lahko dosegla 12 odstotkov, rast bruto domačega proizvoda (BDP) pa med 3,5 in štirimi odstotki, je sporočil ruski minister za ekonomski razvoj in trgovino Guerman Gref. Te ocene so nastale na podlagi predloga proračuna za prihodnje leto, ki ga bodo predstavili na seji vlade 24. maja. Gref je dodal, da bo proračun izračunan na podlagi cene nafte 17 dolarjev za sodček.

Farmacevti bodo stavkali
08. 05. 2001 00.00
Sindikat farmacevtov Slovenije SIFARM je za 31. maj med 11. in 12. uro napovedal opozorilno stavko farmacevtov v zdravstvu. Tako je na svoji prvi seji danes zjutraj sklenil stavkovni odbor, ki so ga v sindikatu ustanovili potem, ko tudi po pol leta od pristojnih v državi niso dobili odgovora glede svojega predloga kolektivne pogodbe za farmacevte in je anketa med članstvom pokazala večinsko podporo stavki. V SIFARM pojasnjujejo, da predlog kolektivne pogodbe za farmacevte, za katere zdaj velja panožna kolektivna pogodba za področje zdravstva in socialnega varstva, glede na obstoječe določbe ne širi pravic farmacevtov, na novo pa ureja tarifni del. Obenem pa v sindikatu opozarjajo tudi na vrsto drugih težav, s katerimi se srečujejo in ki so prav tako prispevale k temu, da so se odločili za napoved opozorilne stavke.

Nadaljevanje spopadov na Zahodnem bregu
07. 05. 2001 00.00
Izraelske sile so ponoči ponovno vdrle na palestinsko ozemlje. Vesti o vdoru sta potrdili tako palestinska kot izraelska stran. S tanki in strojnicami so napadli mesto Tulkarem na Zahodnem bregu. Vsaj 11 ljudi je bilo ranjenih, uničenih pa je bilo tudi nekaj hiš.

Razpis za obnovo stanovanjskih hiš
05. 05. 2001 00.00
Ljubljančani se lahko znova potegujejo za stanovanjska posojila z ugodno obrestno mero. Upravni odbor Stanovanjskega sklada ljubljanskih občin je namreč na svoji zadnji seji sprejel besedilo javnega razpisa, ki je danes objavljen v časopisu Dnevnik, obrazce pa lahko interesenti od ponedeljka naprej dobijo na sedežu sklada na Zarnikovi 3. Razpis je tako kot predhodna dva namenjen slovenskim državljanom s stalnim prebivališčem v ljubljanski občini za obnovo skupnih delov in naprav stanovanjskih hiš, v kateri stanujejo sami ali njihovi najemniki z neprofitno najemnino. Rok razpisa za dodelitev posojila je celoleten oz. do izčrpanja za ta namen opredeljenih sredstev v višini 150 milijonov tolarjev. Ob tem morajo prosilci med drugim zagotoviti vsaj 20 odstotkov za investicijo potrebnih sredstev.

Razpis za obnovo stanovanjskih hiš
01. 05. 2001 00.00
Ljubljančani se bodo lahko znova potegovali za stanovanjska posojila z ugodno obrestno mero. Upravni odbor Stanovanjskega sklada ljubljanskih občin je namreč na svoji zadnji seji sprejel besedilo javnega razpisa, ki bo objavljen v časopisu Dnevnik in na spletni strani ljubljanske občine v soboto, 5. maja. Razpis je tako kot predhodna dva namenjen slovenskim državljanom s stalnim prebivališčem v ljubljanski občini za obnovo skupnih delov in naprav stanovanjskih hiš, v kateri stanujejo sami ali njihovi najemniki z neprofitno najemnino. Rok razpisa za dodelitev posojila je celoleten oz. do izčrpanja za ta namen opredeljenih sredstev v višini 150 milijonov tolarjev. Sicer morajo prosilci med drugim zagotoviti vsaj 20 odstotkov za investicijo potrebnih sredstev.

EU pozvala Ankaro, naj razreši zaporniško krizo
30. 04. 2001 00.00
Iz protesta zaradi odnosa turške vlade do približno 250 turških zapornikov, ki že več mesecev gladovno stavkajo, je iz parlamentarne komisije, pristojne za turške zapore, izstopil poslanec Kamer Genc. "Kljub vsem opozorilom, da bi vlada prenehala z osamitvijo zapornikov, ni v preteklih mesecih za to storila ničesar," je v Ankari povedal Genc, sicer tudi član opozicijske stranke Desna pot. Turško vlado pa je k ureditvi razmer v turških zaporih danes pozval tudi evropski komisar za širitev Günther Verheugen.

Minister Bohinc in sindikati na istem bregu
26. 04. 2001 00.00
Notranji minister Rado Bohinc in predstavniki Sindikata delavcev v državnih in družbenih organih, Policijskega sindikata Slovenije in Sindikat carinikov Slovenije so podpisali izjavo o stanju postopka usklajevanja predloga zakona o javnih uslužbencih in dogovor o nadaljnjem poteku postopka usklajevanja. Vlada se je namreč zavezala, da bo do prve obravnave zakona v DZ opravila nadaljnja usklajevanja s sindikati in da bo parlamentu predlagala, da jo kot predlagateljico zakona pooblasti za vgraditev usklajenih rešitev v predlog zakona za drugo obravnavo. Če bo vlada izpolnila to obveznost, so sindikati obljubili, da ne bodo nasprotovali vložitvi predloga zakona o javnih uslužbencih v parlamentarno proceduro, so sporočili z ministrstva.

Za prost pretok delovne sile
25. 04. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

Strokovna sejma v Celju
23. 04. 2001 00.00
Na celjskem sejmišču se bosta, v organizaciji mariborskega podjetja Step, ki je od lani v lasti družbe Celjski sejem, pričela 6. mednarodni sejem Forma Tool, ki je posvečen orodjarstvu in 4. mednarodni sejem plastičarstva in gumarstva Plagkem. Kot je poudaril direktor družbe Celjski sejem Franc Pangerl, sta omenjena sejma letos prvič organizirana na celjskem sejmišču, saj so razstavljavci zadnja leta opozarjali na slabo sejemsko infrastrukturo v Mariboru. V ta namen so, tako Pangerl, proučili vse pobude in zahteve ter se na osnovi pisnega predloga odbora za orodjarstvo Združenja kovinske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije odločili, da sejma pripravijo na celjskem razstavnem prostoru. Sejma, ki bosta potekala na 12.800 kvadratnih metrov razstavnih površin bosta na ogled do 26. aprila, predvidoma pa naj bi ju odprla ministrica za gospodarstvo Tea Petrin.

Prihodnji teden v parlamentu
21. 04. 2001 00.00
Državni zbor bo v torek prihodnji teden po napovedih nadaljeval aprilsko redno sejo, na kateri naj bi poslanke in poslanci najprej opravili nekaj volitev in imenovanj, zatem pa se vrnili na večkrat prekinjeno tretjo obravnavo predloga zakona o medijih. Državni svet se prihodnji teden predvidoma ne bo sešel, v sodelovanju z Društvom Rastoča knjiga pa bo v ponedeljek pripravil pogovor ob svetovnem dnevu knjige.

Zavrnili Pukšičeve predloge
18. 04. 2001 00.00
Poslanec SDS Franc Pukšič je na današnji novinarski konferenci izrazil razočaranje nad dejstvom, da je DZ v prvi obravnavi zavrnil njegove predloge za noveliranje zakona o osnovni šoli, zakona o gimnazijah ter zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Glede slednjega je Pukšič dejal, da bo njegov predlog o večji vlogi občin pri imenovanju ravnateljev prej ali slej sprejet, saj je logično, da ima ustanovitelj pristojnosti tudi pri imenovanjih. Po njegovem mnenju šolski minister "ne more poznati na stotine ravnateljev" in lokalnih razmer, možna pa bi bila rešitev, da bi lahko dajal mnenje k imenovanju ravnateljev.

Delo vlade v prvem trimesečju
16. 04. 2001 00.00
Slovenska vlada je v prvem trimesečju (od 1. januarja do 31. marca 2001) zasedala na 14 rednih sejah in 18 korespondenčnih sejah, na njih pa skupno obravnavala 619 točk dnevnega reda, in sicer 580 točk na rednih sejah in 39 točk na korespondenčnih sejah. Vlada je v omenjenem obdobju tako skupaj sprejela 1172 odločitev, od tega 1133 na rednih sejah in 39 na korespondenčnih sejah. Na rednih sejah je bilo obravnavanih povprečno 41 točk, na korespondenčnih sejah pa dve točki. Skupno so redne seje vlade trajale 45 ur in 15 minut, kar pomeni, da je vsaka seja povprečno trajala tri ure in 14 minut.

Pogajanja o nasledstvu še deset let?
13. 04. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu SFRJ Dobroslav Mitrović je danes v Beogradu dejal, da bi lahko pogajanja trajala še deset let, če ostale države naslednice ne bodo sprejele predloga ZRJ, da bi naslednicam nekdanje skupne države pripadle vse nepremičnine in drugo premoženje, ki se nahaja na njihovem ozemlju. Glede delitve zlata po ključu Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je Mitrović izrazil nezadovoljstvo ZRJ. Po njegovih besedah je bil najbolj ugoden izid zadnjih pogajanj v Bruslju za Hrvaško in Slovenijo, najmanj pa za ZRJ, BiH in Makedonijo. Zlato naj bi bilo na razpolago junija.

Koalicija dopolnila predlog zakona
10. 04. 2001 00.00
Pred tretjo obravnavo predloga zakona o telekomunikacijah po hitrem postopku, ki naj bi jo poslanci opravili v okviru četrte redne seje državnega zbora 

Kritike na Bushev proračun
10. 04. 2001 00.00
Proračunski predlog ameriškega predsednika Georgea Busha za fiskalno leto 2002, je po pričakovanju naletel na kritike različnih interesnih skupin in politikov, ki se ne strinjajo z zmanjšanjem ali premajhnim naraščanjem porabe v večini ministrstev. Bushev predlog za proračun v prihodnjem letu znaša skupaj 1,96 bilijona dolarjev. Manj denarja se bo namenilo za varovanje okolja, zaposlovanje dodatnih policistov, kmetijstvo, izobraževanje zdravnikov. NASA bo dobila približno enako kot doslej - 14,5 milijard dolarjev, uprava za malo gospodarstvo pa 500 milijonov. Manj denarja bo tudi za ministrstvo za trgovino.

Bushev čudežni proračun
09. 04. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes razkril podrobnosti svojega skoraj 2000 milijard dolarjev vrednega predloga državnega proračuna za prihodnje leto. Vključno z zmanjšanji na posameznih področjih –

Marendič o pogajanjih
08. 04. 2001 00.00
Vodja hrvaške pogajalske skupine v pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije, Božo Marendić, je pred jutrišnjim začetkom novega kroga pogajanj v Bruslju izrazil prepričanje, da bo ta postregel s prvimi konkretnimi rešitvami. Marendić, katerega izjave danes povzema hrvaški tisk, je pojasnil, da med petimi državami, naslednicami SFRJ, vlada prepričanje, da se po koncu obstrukcij s strani jugoslovanskih oblasti pogajanja lahko pospešijo. Za čimprejšnjo razrešitev spora se zavzema tudi mednarodna skupnost.

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja
06. 04. 2001 00.00
Vlada je na današnji korespondenčni seji sprejela predlog zakona o preprečevanju pranja denarja, se do njega opredelila in ga poslala v drugo obravnavo državnemu zboru. S predlogom novega zakona želi vlada nadgraditi obstoječi sistem za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja tako, da bo z upoštevanjem nekaterih novih mednarodnih standardov in doslej pridobljenih izkušenj ta še bolj učinkovit. Razširitev kroga zavezancev in doslednejše izvajanje identifikacije strank, decentralizacija in poostritev nadzora nad izvajanjem ter določitev dodatnih pristojnosti republiškega urada za preprečevanje pranja denarja so glavne novosti, ki jih bo določil predlog zakona, so sporočili z ministrstva za finance.

Spremembe notarske tarife
06. 04. 2001 00.00
Minister za pravosodje Ivan Bizjak je podpisal soglasje k spremembam in dopolnitvam notarske tarife, ki jih je Notarska zbornica Slovenije sprejela na skupščini 31. marca. Sprejete spremembe v precejšnjem delu predstavljajo nižanje veljavne notarske tarife, v nekaterih delih ohranjajo sedaj veljavno tarifo, v veljavo pa bodo stopile osmi dam po objavi v uradnem listu, so sporočili z ministrstva za pravosodje.

Proračun večji za deset milijard
06. 04. 2001 00.00
Vlada je dan pred iztekom roka, do katerega mora v državni zbor vložiti predlog proračuna za letošnje leto, predlog dopolnila in ga poslala v državni zbor. Na obeh straneh, tako dohodkovni kot odhodkovni, ga je povečala za dobrih deset milijard, primanjkljaj pa ostaja nespremenjen.

Pece v Novi Gorici
06. 04. 2001 00.00
V Kulturnem domu Deskle so odprli razstavo slik mladega novogoriškega likovnega umetnika Aleksandra Pece, ki je leta 1999 na beneški akademiji za lepe umetnosti diplomiral iz slikarstva. Njegove slike temeljijo na analizi vidne resničnosti, tako kot jo neobremenjeno zabeleži oko fotografskega aparata. Temelj njegovemu delu predstavlja fotografska predloga, ki jo kasneje dopolni s slikarskimi prijemi, tako da ostaja v ospredju obdelovanje slikarske površine.

DZ o zakonu o veterinarstvu
05. 04. 2001 00.00
V okviru hitrega postopka je DZ opravil prvo obravnavo zakona o veterinarstvu, nato pa prešel na odločanje o dopolnilih v okviru drugega branja. Pri predstavitvi zakonskega predloga je direktor Veterinarske uprave RS (VURS) Zoran Kovač med drugim pojasnil, da zakon prinaša organizacijske in strukturne spremembe veterinarske službe in da bo med drugim razmejil veterinarsko službo na javno in zasebno. Potem ko so poslanke in poslanci odločili o dveh tretjinah od skupaj kakšnih 120 dopolnil, je DZ do 10. aprila prekinil drugo obravnavo.