predsednik Bush

Bush 43. predsednik ZDA
20. 01. 2001 00.00
Ob 18.00 po srednjeevropskem času je v Washingtonu na stopnicah pred kongresno palačo na Kapitolu prisegel 43. ameriški predsednik George Walker Bush. V nastopnem govoru je novi predsednik pozval k nacionalni pomiritvi in enotnosti ter obljubil, da bo predsednik vseh Američanov, tudi tistih, ki niso volili zanj. Po inavguracijskem govoru se bo začela parada, med katero se bo Bush s svojo družino zapeljal po aveniji Pennsylvanija vse do Bele hiše. Predsednik Bill Clinton, ki mu nekateri zgodovinarji očitajo pomanjkanje "stila", Bushu tudi v soboto ne bo dal miru, saj bo prav v času parade priredil poslovilno zabavo v Washingtonu in New Yorku, ter slavljencu odvzel del medijske pozornosti.

Slovesnosti v čast novega predsednika
19. 01. 2001 00.00
V ameriški prestolnici so se včeraj začele štiridnevne slovesnosti v čast novega predsednika Georga Busha ml., ki bo položaj uradno nastopil po prisegi v soboto, 20. januarja. Bush se je skupaj s soprogo Lauro in podpredsednikom Dickom Cheneyjem udeležil zabavne prireditve s koncerti in ognjemeti pred Lincolnovim spomenikom, zvečer pa izrazil hvaležnost za obilno predvolilno podporo bogatim donatorjem in republikanski stranki. Na večerji z donatorji je udeležence navdušil z izjavo, da ve, kdo plačuje račune, zaradi česar ne bo pozabil na zmanjševanje davkov. Novoizvoljeni predsednik je poudaril, da njegova administracija prinaša spremembe, v kar nihče ne dvomi.

Clinton še zadnjič nagovoril američane
19. 01. 2001 00.00
Bill Clinton je iz Ovalne sobe v Beli hiši še zadnjič nagovoril Američane. V sedemminutnem govoru v najbolj gledanem času je izrazil upanje za nadaljevanje uspešne politike zadnjih osmih let, ki se odraža tudi v najdaljšem neprekinjenem obdobju gospodarske rasti v ZDA doslej.

V ZDA proslavili dan Martina Luthra Kinga
16. 01. 2001 00.00
V ZDA so se v ponedeljek spomnili ubitega borca za državljanske pravice temnopoltih Američanov Martina Luthra Kinga mlajšega, ki ga je leta 1968 v Memphisu ubil beli nestrpnež James Earl Ray. Leta 1986 je postal Kingov rojstni dan nacionalni praznik ZDA. Letošnji praznik je poleg miroljubnih pohodov, govorov in krajevnih projektov, minil v znamenju prepirov okrog kandidata za pravosodnega ministra v novi administraciji Georga Busha mlajšega Johna Ashcrofta, ki ga ameriška levica med drugim obtožuje rasizma.

Bush umirja predvolilne napovedi
15. 01. 2001 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush, ki bo 20. januarja prisegel kot 43. predsednik ZDA, je v intervjuju za časopis New York Times skušal malce popraviti vtis, ki je nastal zaradi predvolilnih izjav o umiku ameriških enot z Balkana. Bush je dejal, da se posvetuje z zavezniškimi državami, in zanikal trditve nekaterih, da namerava kar tako umakniti ameriške sile. "Seveda bom zaveznikom dal vedeti, da bi morali od ZDA prevzeti vlogo mirovnih sil. In zavezniki to vedo," je dejal Bush. Na vprašanje, ali ima v mislih že tudi roke za umik vojakov, je Bush dejal, da o rokih še ne razmišlja. "Mislim, da ni pošteno postavljati rokov. Spoštoval bom dogovore, ki sta jih sprejela predsednik in naša država. In imamo dogovor o naši prisotnosti na Balkanu, zato bo za umik potrebno več časa, kar razumem," je dejal Bush, ki je v nadaljevanju odgovarjal še na nekatera zunanjepolitična vprašanja s katerimi se bo moral ukvarjati kot predsednik.

Clinton oddal zadnje poročilo
13. 01. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je kongresu podal svoje zadnje gospodarsko poročilo in ob tem opozoril, da bodo velike davčne olajšave, ki jih načrtuje njegov naslednik George Bush, skupaj z večjo porabo, ogrozile nadaljevanje najdaljšega obdobja gospodarske rasti v ameriški zgodovini. Clinton se je pohvalil, da so ZDA pod njegovim vodstvom dosegle neprimerljiv gospodarski napredek. Omenil je 22 milijonov novih delovnih mest in najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih nekaj desetletjih, ki se v zadnjih mesecih giblje okrog 4 odstotkov.

Bush opravil dve imenovanji
12. 01. 2001 00.00
Na novinarski konferenci je novoizvoljeni predsednik ZDA George Bush mlajši predstavil novo ministrico za delo in trgovinskega predstavnika ZDA ter odgovarjal na vprašanja novinarjev glede nekaterih drugih spornih imenovanj. Nova kandidatka za ministrico za delo je tako postala soproga republikanskega senatorja Mitcha McConnella Elaine Chao, nov trgovinski predstavnik ZDA pa bo Robert Zoellick, pri čemer bo Bush ta položaj ohranil na kabinetni ravni.

Bush ostal brez ministrske kandidatke Chavezove
10. 01. 2001 00.00
Kandidatka za ministrico za delo v novi administraciji predsednika ZDA Georga W. Busha, Linda Chavez, je odstopila od nominacije, še preden je prišla na vrsto za zaslišanje pred pristojnim senatnim odborom. Ameriški sidnikati so bili od vsega začetka proti imenovanju, zaradi njenih konservativnih pogledov, pa ni bila pogodu niti demokratskim kongresnikom. Osnovni razlog za odstop od kandidature je bilo razkritje podatka, da je pred leti sprejela v svoj dom nezakonito priseljenko iz Gvatemale, ki naj bi ji pomagala pri hišnih opravilih, Chavezova pa naj bi ji za to dala "žepnino".

Ubežniki še vedno na prostosti
07. 01. 2001 00.00
Ameriški policisti, zvezni in državni šerifi ter njihovi pomočniki s pomočjo psov, helikopterjev, cestnih blokad in očividcev še vedno iščejo sedmerico zapornikov, ki so pred mesecem dni pobegnili iz zapora Connaly med Dallasom in Austinom v Teksasu. Ubežniki so na božični večer oropali trgovino z orožjem in poleg orožja odnesli tudi večjo količino denarja. Med ropom so ubili policista. Policija je prepričana, da imajo ubežniki pomagače, ki jim dajejo zavetje.

Kongres potrdil Busha
07. 01. 2001 00.00
Podpredsednik Al Gore, demokratski kandidat za predsednika ZDA, je po uradni dolžnosti Georga W. Busha včeraj proglasil za zmagovalca predsedniških volitev. Ameriški kongres je na posebnem zasedanju tako tudi uradno potrdil republikanca Georgea W. Busha za zmagovalca ameriških predsedniških volitev avgusta lani. Dva meseca po volitvah sta oba domova kongresa po pričakovanjih potrdila glasovanje elektorskega kolidža, na katerem so delegati političnih strank v prestolnicah posameznih zveznih držav in okrožju Kolumbija 18. decembra Bushu (in podpredsedniškemu kandidatu Dicku Cheneyu) namenili zanesljivo večino 271 elektorskih glasov, Goreu (in Liebermanu) pa 266.

V ZDA bodo delili oblast
06. 01. 2001 00.00
Senatni voditelji ameriške Republikanske in Demokratske stranke so dosegli zgodovinski dogovor, v skladu s katerim si bodo zaradi razdeljenosti senata na 50 proti 50 sedežem do prihodnjih kongresnih volitev leta 2002 delili oblast. Obe stranki bosta imeli tako v senatnih odborih enako število predstavnikov, vendar bodo položaj predsednika v vseh odborih ohranili republikanci, ki bodo imeli s podpredsednikom ZDA Richardom Cheneyjem v senatu odločilni glas večine.

Shalikashvili priporočil podpis CTBT
06. 01. 2001 00.00
Nekdanji poveljnik generalštaba združenih poveljstev ameriške vojske general John Shalikashvili je v obsežni študiji, ki jo je eno leto oblikoval na prošnjo predsednika Billa Clintona, priporočil, da ZDA ratificirajo Sporazum o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), ki so jo republikanci v senatu s tesnim izidom 51:48 zavrnili oktobra 1999.

Bush bo imenoval še zadnje tri ministre
02. 01. 2001 00.00
Na novinarski konferenci v Austinu naj bi novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush drevi imenoval še zadnje ministre v svoji vladi. Tako naj bi bila znana imena ministrov za promet, delo in energetiko.

Gorova prednost pred Bushem
31. 12. 2000 00.00
Podpredsednik ZDA Al Gore je na volitvah 7. novembra dobil 539.947 glasov volilcev več kot njegov republikanski nasprotnik George Bush mlajši, ki bo kljub temu 20. januarja zaprisegel kot 43. predsednik ZDA.

Leto 2000 porazno za tehnološke delnice
30. 12. 2000 00.00
Ameriške borze so včeraj sklenile zadnji poslovni dan v letu 2000, ki je bilo mnogo slabše predvsem za tehnološke delnice, ki so leto poprej doživele nesluten razcvet. Industrijski indeks Dow Jones je včeraj v primerjavi s četrtkom izgubil 0,75 odstotka oziroma 81,91 točke in poslovno leto končal na vrednosti 10.786,85 točke. Na letni ravni je Dow Jones padel za 9,2 odstotka, kar je največji padec po odstotkih od leta 1981, ko je ta znašal 9,2 odstotka. Najslabše se je godilo tehnološkemu indeksu Nasdaq, ki so ga letos krepko stisnili kremplji "medveda". Nasdaq je na letni ravni izgubil na vrednosti 39,28 odstotka, kar je več od dosedanjega rekordnega upada leta 1974, ko je izgubil 35,1 odstotka. V nasprotju s poraznim letom 2000 je Nasdaq na primer leta 1999 doživel nesluten razcvet, saj je pridobil kar 85 odstotkov svoje vrednosti.

Bush imenoval nove člane administracije
30. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je včeraj imenoval štiri nove člane svoje administracije, in sicer ministre za zdravstvo, izobraževanje, notranje zadeve in za vojne veterane.

Rumsfeld novi obrambni sekretar
29. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je imenoval 68- letnega Donalda Rumsfelda za novega obrambnega sekretarja. Rumsfeld je funkcijo obrambnega ministra opravljal že med letoma 1975 in 1977, v času predsedovanja Geralda Forda. Po Bushovih besedah je Rumsfeld »

Bush pripravlja nova imenovanja
28. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je novinarjem na Floridi, kjer preživlja božični dopust, dejal, da bo do konca tedna objavil še nekaj imen za kabinetne položaje v svoji novi administraciji. Med pomembnejšimi položaji, za katera Bush še ni objavil imen, so ministri za obrambo, izobraževanje, zdravstvo in socialo, energetiko, notranje zadeve, delo ter transport. Med temi je največja neznanka pomemben položaj ministra za obrambo, ki ga v demokratski administraciji Billa Clintona zaseda republikanec William Cohen. Že med povolilnim zapletom na Floridi se je govorilo, da je Bush pripravljen imenovati nekdanjega demokratskega senatorja iz Georgije Sama Nunna, vendar je ta delo v vladi odklonil.

Bush opravil še štiri imenovanja
23. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v petek opravil še štiri imenovanja na visoke položaje v svoji prihajajoči administraciji ter republikanski stranki. Potem ko je guverner zvezne države Montane Mark Racicot zaradi pritiska konservativne struje med republikanci odstopil od kandidature, je Bush za pravosodnega ministra predlagal nekdanjega guvernerja Missourija Johna Ashcrofta. Republikansko guvernerko države New Jersey Christie Whitman je predlagal za vodjo Agencije za zaščito okolja (EPA). Podpredsednika farmacevtskega velikana Eli Lilly Corp Mitcha Danielsa je predlagal za direktorja Urada za upravo in proračun, guvernerja Virginije Jamesa Gilmorea pa za predsednika Nacionalnega odbora republikanske stranke.

Bush imenoval pravosodnega ministra
22. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je danes v Austinu objavil ime pravosodnega ministra v svoji administraciji. To bo postal senator zvezne države Missouri John Ashcroft. 58-letni Ashcroft je bil izvoljen za senatorja leta 1994, v letih 1985-93 je bil guverner Missourija, pred tem pa je bil tudi pravosodni minister (1975-85). Ashcroft je poročen, oče treh otrok, diplomiral je na univerzi Yale, doktorat pa naredil na chicaški univerzi.

Bush imenoval nove ministre
21. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v Austinu objavil imena štirih novih kandidatov za sekretarje v svoji bodoči administraciji. Bush je najprej predlagal poslovneža Paula O'Neilla za sekretarja za finance, Ann Veneman bo prva ženska na položaju sekretarja za kmetijstvo, nekdanjega kubanskega begunca Mela Martineza je Bush predlagal na položaj stanovanjskega ministra, vodjo svoje predsedniške kampanje Dona Evansa pa je predlagal na položaj sekretarja za trgovino. Še pred objavo imenovanj je Bush pospravil pisarno guvernerja Teksasa v Austinu, ker bo v četrtek odstopil s tega položaja, na katerem je bil šest let.

O'Neill novi finančni minister
20. 12. 2000 00.00
Prihodnji ameriški predsednik George W. Bush je na današnji novinarski konferenci v Teksasu za finančnega ministra imenoval 65-letnega Paula O'Neilla, strokovnjaka za proračun, ki je sodeloval že v administracijah nekdanjih ameriških predsednikov Richarda Nixona in Geralda Forda. Danes naj bi Bush mlajši imenoval še tri člane svojega kabineta.

Bush pri Clintonu
19. 12. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je v torek v Beli hiši sprejel novoizvoljenega predsednika Georga W. Busha, ki bo na položaj nastopil 20. januarja. "Tu sem, da poslušam," je zbranim novinarjem ob prihodu povedal Bush. Clinton pa je svojemu nasledniku svetoval, naj zbere dobro ekipo in ravna po svoji vesti. Clinton je že v ponedeljek povedal, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bi svojemu nasledniku olajšal prevzem poslov. Kot je pojasnil Clintonov tiskovni predstavnik Jake Siewert, bosta Clinton in Bush na srečanju posebno pozornost namenila vprašanjem nacionalne varnosti. V ta okvir sodi tudi vprašanje, ali bo Clinton kot prvi ameriški predsednik še pred koncem mandata obiskal Severno Korejo. Clinton je sicer danes poudaril, da te odločitve še ni sprejel.

Partnerstvo med EU in ZDA
19. 12. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je ob začetku pogovorov s predsedujočim EU, francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, in predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem v Washingtonu dejal, da kljub nekaterim neizogibnim trgovinskim sporom med ZDA in EU od nove ameriške administracije pričakuje nadaljevanje sicer dobrih odnosov. Clinton je poudaril, da so trgovinska vprašanja sicer pomembna, vendar so samo del odnosov med ZDA in EU. Francoski predsednik Chirac pa je dejal, da je Clinton močno zaznamoval zgodovino sodobnega sveta in transatlantske odnose. Chirac je še izrazil prepričanje, da bodo ti odnosi odlični tudi potem, ko bo postal 43. predsednik ZDA George W. Bush.

Elektorji dali večino Bushu
19. 12. 2000 00.00
Elektorski kolidž je sporočil, da je republikanski predsedniški kandidat George Bush mlajši dobil zanesljivo večino 271 glasov in s tem postal neuradni 43. predsednik ZDA. Uradno bo Bush postal novoizvoljeni predsednik 5. januarja 2001, ko bo zvezni kongres pod vodstvom Ala Gora kot predsednika senata preštel elektorske glasove. Novoizvoljeni predsednik bo postal predsednik ZDA po svečani prisegi 20. januarja 2001 pred predsednikom vrhovnega sodišča ZDA Williamom Rehnquistom.

Bush nominiral tri nove svetovalce
18. 12. 2000 00.00
Bodoči predsednik ZDA George W. Bush bo danes začel s serijo srečanj v Washingtonu, ki naj bi izoblikovali njegovo administracijo. V naslednjih treh dneh se bo srečal z vodilnimi kongresniki obeh strank, obiskal bo predsednika odbora federalnih rezerv Alana Greenspana, predsednika Clintona in podpredsednika Gorea, ter mogoče člane njegovega bodočega kabineta. Že sinoči pa je Bush v Austinu objavil tri nova imenovanja. Svojo svetovalko za zunanjepolitična vprašanja Condoleezzo Rice je nominiral za svetovalko za nacionalno varnost, kar je prva ženska na tem mestu. Izvedenka za politične zadeve je bila 18 mesecev Busheva svetovalka v času njegove predvolilne kampanje. Vrhovnega sodnika države Teksas Alberta Gonzalesa je imenoval za svetovalca v Beli hiši, svojo dolgoletno predstavnico za odnose z javnostmi Karen Hughes pa imenoval za svetovalko predsednika. Vsi trije izbrani so sredi štiridesetih let. Na novinarsko vprašanje, ali naj bi Američani imenovanje dveh žensk –

V eksploziji umrl član gibanja Fatah
17. 12. 2000 00.00
Ponoči je bil v kraju Kalandia, severno od izraelske prestolnice Jeruzalem, ubit Samih Marabi, član gibanja Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Okoliščine eksplozije še niso znane. Palestinske varnostne sile že preiskujejo incident, v katerega je domnevno vpletena izraelska obveščevalna služba, ne izključujejo pa možnosti, da je Marabi izdeloval bombo, ki je predčasno eksplodirala.

Afroameričan državni sekretar
16. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni predsednik ZDA George W. Bush je za položaj državnega sekretarja predlagal 63-letnega upokojenega generala Colina Powella, nekdanjega načelnika združenih poveljstev ameriške vojske. S tem se je v javno življenje vrnila ena izmed najbolj občudovanih ameriških osebnosti. Bush je svojo odločitev sporočil na novinarski konferenci na neki osnovni šoli v mestu Crawford v Texasu, kar je neke vrste poklon Powellu, ki že sedem let opravlja prostovoljno delo z otroki. "General Powell je ameriški junak, ameriški vzor in velika ameriška zgodba," je Bush dejal svojemu občinstvu. "Povabil sem ga, naj postane 65. ameriški državni sekretar. Njegova življenjska pot ga je pripravila na to, da bo lahko izpolnjeval dolžnosti, ki jih bo od njega zahteval ta položaj," je svojo odločitev pojasnil Bush.

Irak o novem ameriškem predsedniku
15. 12. 2000 00.00
Irak meni, da bo novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush razočaral Arabce, ki stavijo na pravično rešitev izraelsko- palestinskega spora. Bushev oče, nekdanji ameriški predsednik "jih je že vse enkrat razočaral, Clinton jih je v dveh mandatih razočaral dvakrat, Bush pa jih bo še enkrat, dokler bodo imeli sionisti prevlado v ameriških odločitvah," je v današnji izdaji ocenil časnik vladajoče iraške stranke Baas As-Saura.

Gore priznal poraz
14. 12. 2000 00.00
Podpredsednik ZDA Al Gore je v Washingtonu priznal poraz in čestital republikanskemu kandidatu Georgu Bushu mlajšemu za zmago. Gorov štiriminutni govor je bil posvečen pozivom k enotnosti vseh državljanov, ki naj Busha sprejmejo kot novega predsednika brez dvoma o njegovi legitimnosti. Gore je uvodoma dejal, da je pred govorom poklical Busha in mu čestital za položaj 43. predsednika ZDA ter mu hkrati obljubil, da tokrat čestitke ne bo vzel nazaj, kot je to storil v zmedenem jutru 8. novembra po volitvah, ko se je izkazalo, da Bush na Floridi ni zmagal s takšno razliko, kot so to napovedovale televizijske postaje.