predsednik Bush

V Bratislavi o prihodnosti Evrope

12. 05. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek meni, da je prišel čas za izoblikovanje koncepta zveze Nato za prihodnost. Ta še ni dorečen, po mnenju Ljubljane pa bi moral vključevati širitev zavezništva, " sicer Nato nima resnične zamisli, kako v prihodnosti", je dejal Drnovšek na srečanju s kolegi iz držav kandidatk za članstvo v zvezi Nato, ki so se zbrali v Bratislavi.

Bush ustanovil protiteroristični urad

09. 05. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v okviru Zvezne agencije za izredne razmere (FEMA) ustanovil nov protiteroristični urad, ki bo usklajeval dejavnosti, povezane z bojem proti terorizmu in odpravljanju posledic tovrstnih napadov. FEMA se sicer ukvarja predvsem z naravnimi nesrečami, kot so potresi, poplave in orkani, po novem pa se bo preko "Urada za nacionalno pripravljenost" ukvarjala še s protiteroristično dejavnostjo. Podpredsednik ZDA Dick Cheney je od šefa poleg ostalih nalog prejel tudi zadolžitev za vodenje delovne skupine, ki bo ugotavljala teroristične grožnje. Omenjena delovna skupina bo skušala najti najboljše odgovore na odpravljanje posledic terorističnih napadov in bo morala o svojih ugotovitvah do 1. oktobra letos poročati kongresu.

Diplomatski poraz ZDA

04. 05. 2001 00.00

ZDA so presenetljivo izgubile sedež v Komisiji ZN za človekove pravice, ki so ga imele nepretrgoma od ustanovitve komisije leta 1947. Na tri mesta, ki jih v komisiji zasedajo zahodne države, je 53-članski ekonomski in socialni svet izvolil Francijo, Avstrijo in Švedsko. Predstavnik ZDA pri komisiji s sedežem v Ženevi James Cunningham je po glasovanju izrazil razočaranje in zatrdil, da ta neuspeh ne bo imel posledic na ameriško politiko do človekovih pravic. Na odločitev se je že odzval tudi State Departement, ki je opozoril, da komisija brez ZDA ne bo več tako močna.

Različni odzivi na Bushev protiraketni ščit

03. 05. 2001 00.00

Pentagon bi moral razmisliti tudi o uporabi vesolja pri razvoju novih tehnologij protiletalske obrambe, ki doslej še niso bile ustrezno raziskane, je v sredo v Washingtonu menil ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Sicer ameriški predsednik George Bush v torkovi predstavitvi ameriškega načrta protiraketnega ščita ni omenil uporabe vesolja pri tej obrambi. Bush je poudaril, da gre za obrambo ZDA pred morebitnimi nenadzorovanimi napadi s strani držav, kot so Irak, Iran, Libija in Severna Koreja, obenem pa menil, da je potrebno nadomestiti sporazum o protiraketni obrambi, sklenjen med ZDA in Sovjetsko zvezo leta 1972. Omenjeni sporazum ne predvideva uporabe laserjev za prestrezanje raket, ki bi bili nameščeni v vesolju, vendar pa naj bi Pentagon že dobil zeleno luč za raziskovalni program, namenjen razvoju laserjev, nameščenih na satelitih.

Makedonska vojska začela ofenzivo

03. 05. 2001 00.00

Makedonske oborožene sile so takoj po evakuaciji prebivalcev začele z ofenzivo proti albanskim upornikom v okolici vasi Vaksince, Slupčane in Lipkovo, na severu države blizu Kumanova. Ob 15. uri je namreč potekel ultimat, ki ga je makedonska vlada dala ekstremistom, da se predajo in položijo orožje. Ultimat je sledil194160zasedi v bližini vasi Vaksince, ki so jo postavili oboroženi albanski ekstremisti, v kateri sta bila ubita dva makedonska vojaka, eden pa194160zajet. Do najhujših spopadov194160je prišlo po 18. uri v bližini vasi Slupčane in Vaksince. Poleg tankov in artilerijskega orožja makedonske sile v napadih uporabljajo tudi dva helikopterja.

Kim Jong-Il nezaupljiv do Busha

03. 05. 2001 00.00

Severnokorejski voditelj Kim Jong-Il je napovedal ohranitev moratorija na raketne poskuse vsaj do leta 2003, so po današnjem srečanju v Pjongjangu povedali člani delegacije Evropske unije. Sporočili so tudi, da je Kim izrazil pripravljenost, da odpotuje v Južno Korejo na vrhunsko srečanje, na katerem bi govorili o ameriški politiki do Severne Koreje.

Bush telefoniral zaveznikom

01. 05. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je pred objavo programa ameriške protiraketne obrambe (NMD) danes po telefonu poklical več voditeljev tujih držav, ki jim je želel vnaprej pojasniti svoje predloge in stališča. Kot so sporočili iz Bele hiše, je Bush poklical britanskega premiera Tonyja Blaira, francoskega predsednika Jacquesa Chiraca, japonskega premiera Junišira Koizumija, kanadskega premiera Jeana Chretiena, nemškega kanclerja Gerharda Schröderja in generalnega sekretarja zveze NATO Georga Robertsona in tudi ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Prvih sto dni Georgea Busha

28. 04. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bush je ocenil svojih prvih sto dni službovanja kot "dober začetek", ki se tiče predvsem uresničevanje njegovega predvolilnega načrta zmanjšanja davščin in reformo izobraževalnega sistema. Na vrhu dosežkov naj bi bilo sprejetje politike zmanjšanje davkov v višini 1600 milijard dolarjev v naslednjih desetih letih. Večinsko republikanski predstavniški dom je to vsoto odobril, senat jo je sicer zmanjšal na 1200 milijard, komisija sestavljena iz članov predstavniškega doma in senata pa bo verjetno prišla do kompromisa vsaj 1300 milijard dolarjev.

Bush in Šaron&nbsp

27. 04. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je včeraj ocenil, da bi jordansko-egiptovski mirovni načrt, s katerim naj bi obnovili palestinsko-izraelska pogajanja, lahko bil uspešen, a nad samim načrtom ni pokazal pretiranega navdušenja. Powell je pred parlamentarno komisijo poudaril, da ZDA preučujejo nove predloge za končanje nasilja na Bližnjem vzhodu, ki bodo lahko uresničeni le, če se bo zmanjšalo nasilje.

Bush čestital Koštunici

21. 04. 2001 00.00

Pred jutrišnjimi parlamentarnimi volitvami v Črni gori, ki bodo svojevrsten referendum pred referendumom o usodi skupne države s Srbijo, je ameriški predsednik George Bush čestital jugoslovanskemu kolegu Vojislavu Koštunici ob dnevu državnosti ZRJ, ki ga praznujejo 27. aprila.

Ameriški vrh v senci izgredov

21. 04. 2001 00.00

Le nekaj ur po začetku tretjega vrha severno- in južnoameriških držav v Quebecu so izbruhnili prvi večji spopadi med protestniki proti globalizaciji svetovne trgovine in kanadsko policijo. Skupini kakih sto najradikalnejših protestnikov, med njimi so bili privrženci "Zveze za boj proti kapitalizmu" in "Odbora za dobrodošlico udeležencem vrha" ter člani marksističnih in anarhističnih gibanj, je uspelo prodreti skozi varnostne barikade, ki jih je policija postavila nekaj metrov od konferenčnega centra. Demonstranti so na policijo metali kamenje, palice in steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem in aretirala 25 protestnikov, pet policistov pa je bilo ranjenih. Še nadaljnjih 4000 demonstrantov je medtem krenilo v smeri proti konferenčnemu središču, kjer se je zbralo 34 predsednikov držav in vlad iz Severne, Srednje in Južne Amerike z izjemo Kube. ''Ljudje so prišli sem, da bi spregovorili o svoji bolečini, bedi, jezi in svojih strahovih. Niso pa prišli sem zaradi nasilja'', so izjavljali demonstranti.

Je Kjotski protokol ogrožen?

21. 04. 2001 00.00

Okoljski ministri in strokovnjaki za podnebje iz 40 držav bodo danes v New Yorku določili teme za naslednjo svetovno konferenco o varovanju podnebja, ki je sklicana za 16. julij v Bonnu. Enodnevno srečanje v New Yorku je prvo tovrstno po konferenci o podnebju v Haagu decembra lani. Strokovnjaki za podnebje se bojijo, da so se možnosti za izvajanje Kjotskega protokola od srečanja v Haagu še poslabšale, saj ZDA niso pripravljene izvajati njegovih določil. Namesto tega naj bi ZDA predstavile nov predlog za zmanjšanje emisij škodljivih snovi, ki povzročajo globalno segrevanje. Srečanja se udeležujejo predstavniki "treh taborov": Evropske unije, tabora Dežnik, ki so ga do zdaj vodile ZDA, vanj pa so vključene tudi Kanada, Japonska in Avstralija, ter skupina držav v razvoju G-77.

Eksplozija v Ramali

19. 04. 2001 00.00

V središču Ramale na Zahodnem bregu v bližini sedeža Force 17, garde palestinskega voditelja Jaserja Arafata, je odjeknila močna eksplozija, v kateri so bili lažje ranjeni trije ljudje. Po navedbah palestinskih virov naj bi stavbo napadel izraelski helikopter, vendar pa uradnega potrdila teh navedb za zdaj še ni. Izraelska stran je vpletenost v incident zanikala.

40 let kubanske revolucije

17. 04. 2001 00.00

Na Kubi slavijo 40 let kubanske socialistične revolucije in spodletelo ameriško invazijo v Prašičjem zalivu. V ta namen se bodo v prihodnjih dneh zvrstila številna praznovanja.

Cheney bogatejši od Busha

16. 04. 2001 00.00

Ameriški podpredsednik Richard Cheney je finančno zagotovo bolje preskrbljen kot njegov nadrejeni, ameriški predsednik George Bush, je razvidno iz davčne napovedi obeh, ki so ju javno objavili. Cheney in njegova soproga Lynne bosta za prihodke v višini 36, 1 milijona ameriških dolarjev plačala 14,3 milijona davka. George Bush in njegova soproga Laura pa bosta za prihodke v višini 744.682 ameriških dolarjev plačala davek v višini 240.342 dolarjev.

Izredno stanje v Cincinnatiju

13. 04. 2001 00.00

Mestne oblasti v Cincinnatiju v ameriški zvezni državi Ohio so zaradi hudih nemirov, ki so izbruhnili, ko je bel policist ustrelil neoboroženega črnca, razglasile izredno stanje in uvedle policijsko uro. 19-letnega Timothyja Thomasa, ki so ga iskali zaradi kopice manjših prekrškov, je policist preteklo soboto preganjal po črnski četrti mesta in ga ustrelil v prsi, ker je mislil, da je fant potegnil pištolo. Nasilje je izbruhnilo v ponedeljek in se do včeraj še ni umirilo. V Cincinnatiju živi 300.000 prebivalcev, od tega jih je kar 43 odstotkov temnopoltih.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo

12. 04. 2001 00.00

Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Bush svari Kitajsko

09. 04. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je danes Kitajsko posvaril pred poslabšanjem odnosov z ZDA, če se ne bo kmalu razrešilo vprašanje ameriškega vohunskega letala, ki ga Kitajci skupaj s posadko že deveti dan zadržujejo na otoku Hainan. "Z vsakim dnem narašča tveganje poslabšanja odnosov s Kitajsko in upamo, da se bo vprašanje čimprej razrešilo," je v Washingtonu pred zasedanjem kabineta dejal Bush in dodal, da ga je ameriški vojaški ataše na Kitajskem Neal Sealock obvestil o današnjem srečanju s 24 člani posadke ponesrečenega letala in njihovem dobrem počutju, kar je označil kot dobro novico.

Mali koraki med ZDA in Kitajsko

09. 04. 2001 00.00

Kitajska in ZDA nadaljujeta pogajanja o usodi posadke ameriškega vohunskega letala. Kitajska še naprej vztraja, da se ji ZDA uradno opravičijo zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem, medtem ko ZDA stopnjujejo zahteve po izpustitvi ameriške posadke. Za danes je napovedano novo srečanje ameriških diplomatov s posadko ameriškega letala, ki je po trčenju 1. aprila zasilno pristalo na vojaškem letališču na kitajskem otoku Hainan. Ameriški veleposlanik na Kitajskem Joseph Pruher je dejal, da od Kitajske še vedno čaka odgovor na prošnjo, naj omogoči srečevanje med diplomati in posadko dvakrat dnevno. Kitajska je v nedeljo dovolila pogovor diplomatov z osmimi člani posadke, ki so ponovno potrdili, da z njimi razen domotožja ni hujšega.

Bushev čudežni proračun

09. 04. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush bo danes razkril podrobnosti svojega skoraj 2000 milijard dolarjev vrednega predloga državnega proračuna za prihodnje leto. Vključno z zmanjšanji na posameznih področjih &#8211

Busheva priljubljenost upada

07. 04. 2001 00.00

Anketa televizije CBS kaže, da ameriški predsednik George Bush izgublja podporo v javnosti. Medtem ko ga je po enaki anketi pred mesecem dni podpiralo 60 odstotkov Američanov, ga danes le še 53 odstotkov. CBS ugotavlja, da je glavni razlog za padec podpore kritično mnenje Američanov o Bushevi sposobnosti upravljanja z gospodarstvom.

Napredek pri reševanju spora

07. 04. 2001 00.00

Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Posadka se počuti dobro

06. 04. 2001 00.00

Ameriški diplomati, ki so se danes vnovič srečali s posadko ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan, so sporočili, da je počutje članov posadke dobro in da so vsi zdravi. Današnje srečanje je bilo drugo, ameriški diplomati so posadko prvič obiskali v torek.

Peking zahteva opravičilo

05. 04. 2001 00.00

Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko

05. 04. 2001 00.00

Kitajska dovolila ZDA dostop

03. 04. 2001 00.00

Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Hudi spopadi na Zahodnem bregu

03. 04. 2001 00.00

V sinočnjih ognjevitih spopadih med izraelskimi in palestinskimi silami na Zahodnem bregu je bil ubit izraelski vojak. V zadnjih 24 urah je bil tako ubit že drugi pripadnik izraelske vojske. Po incidentu je v Betlehemu prišlo do srditih spopadov, v katerih je izraelska vojska uporabila tudi tanke. Pri tem naj bi bilo ranjenih vsaj šest Palestincev, med njimi tudi štiri letna deklica.

Milošević v priporu

02. 04. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Nova ohladitev med ZDA in Kitajsko?

02. 04. 2001 00.00

Na Kitajskem še vedno zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo trčilo s kitajskim lovcem in prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. V Pekingu dogodka sploh še niso komentirali, medtem pa Pentagon trdi, da je letalo letelo v mednarodnih vodah, kakih 100 kilometrov od otoka Hainan.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.