predsednik države

Urad predsednika države zanika trditve o pogovorih s potencialnimi kandidati za premiera

24. 02. 1999 16.47

Na uradu predsednika republike Milana Kučana so zanikali trditve predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije Janeza Janše na današnji novinarski konferenci stranke, na kateri je prvak SDS med drugim zatrdil, da ''gre za informacije o tem, da naj bi imel predsednik države v zadnjih dneh nekaj pogovorov s potencialnimi kandidati, ki bi znotraj obstoječega razmerja sil zamenjali premiera Drnovška''.

Italijani bodo podprli avtonomijo Palestine

23. 02. 1999 14.47

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je na skupni novinarski konferenci z italijanskim premierom Massimom D'Alemo po včerajšnjem srečanju v Rimu dejal, da palestinske avtonomne oblasti potrebujejo mednarodno pomoč za razglasitev svoje države. Menil je tudi, da Palestinci potrebujejo podporo Evrope in še posebej Italije, D'Alema pa je odgovoril, da Mubarak lahko računa na podporo Rima.

ZLSD in hrvaška SDP za ureditev odnosov med državama

20. 02. 1999 15.45

Mednarodne konference z naslovom Hrvaška in evropske integracije, ki se je začela danes v Zagrebu, se je udeležil tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Ob tej priložnosti se je sestal s predsednikom opozicijske Socialdemokratske stranke Hrvaške (SDP) Ivico Račanom.

Razprava o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije

20. 02. 1999 10.25

Župani pomurskih občin in direktorji tamkajšnjih gospodarskih družb so na pogovoru v Murski Soboti, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Milan Kučan, razpravljali o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije. Predsednik Kučan je izrazil mnenje, da zanemarjanje regionalnega razvoja ni v prid razvoju Slovenije in da smo zato izključeni tudi iz evropskega regionalnega sodelovanja, kjer so denarni skladi in intelektualni potenciali. Razvoj pa je po Kučanovem mnenju marsikdaj odvisen tudi od županov, ki bi si morali prizadevati za razvojni interes občine in širše regije. Ustrezna regionalna povezanost je temelji pogoj za razvoj sedanjih 26 pomurskih občin. Zato ni pomembno, kako bodo občine povezane in kako se bo regija imenovala, temveč kako bo zaživela, meni vodja projekta razvojne strategije Prekmurja in Prlekije, poslanec v DZ Feri Horvat. Po njegovem mnenju bi bila za Slovenijo najboljša razdelitev na osem do dvanajst regij, kar bi bilo primerljivo tudi z Evropo.

Demirel predlaga ''zakon o kesanju''

19. 02. 1999 18.45

Turški predsednik Suleyman Demirel je predlagal uvedbo t.i. zakona o kesanju, s katerim bi privržence Abdulaha Ocalana ohrabrili, da bi se do začetka pomladi predali. Otok Imrali, kjer je zaprt Abdulah Ocalan, pa so turške oblasti iz varnostnih razlogov razglasile za prepovedano območje, je danes sporočil turški premier Bulent Ecevit.

Chirac: Revnejšim državam naj se zmanjša dolg

19. 02. 1999 09.46

Francoski predsednik Jacques Chirac je med četrtkovim srečanjem z vodilnimi predstavniki Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke napovedal, da bo Francija na srečanju finančnih ministrov skupine G-7 v soboto v Bonnu predstavila predlog o zmanjšanju dolga najrevnejših držav. Francoski predlog bo predstavil minister za gospodarstvo in finance Dominique Strauss-Kahn.

Poskus atentata na uzbekistanskega predsednika

16. 02. 1999 11.44

Današnje eksplozije v glavnem uzbekistanskem mestu Taškent, v katerih naj bi izgubilo življenje več ljudi, nekaj pa je bilo ranjenih, naj bi bile po poročanju državne televizije poskus atentata na predsednika države Islama Karimova.

Evropska komisarka najprej na Jesenicah

16. 02. 1999 10.22

Na povabilo ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja bo na obisk v Slovenijo prispela komisarka Evropske komisije za področje regionalne politike in kohezijskih skladov Monika Wulf-Mathies. Komisarka se bo srečala z gostiteljem ministrom Senjurjem, sprejela pa jo bosta tudi predsednik države Milan Kučan in minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Paula Jones razočarana nad odločitvijo senata

13. 02. 1999 10.18

Paula Corbin Jones, ki so jo pred Monico Lewinsky najpogosteje omenjali v zvezi z Billom Clintonom, je za televizijsko družbo Fox izjavila, da je zelo razočarana, ker je bil Clinton oproščen.

Referendum v Siriji

10. 02. 1999 10.05

V Siriji danes poteka referendum, na katerem se bodo volilni upravičenci odločali, ali bo dosedanji predsednik države Hafez el-Sadat še petič zapored postal sirski predsednik.

Mednarodno misijo skrbijo demokratične reforme na Hrvaškem

09. 02. 1999 18.01

Mednarodna misija za nadzor spoštovanja demokracije na Hrvaškem je danes podvomila v odločenost te države slediti nadaljnjim reformam.

Predaja poslov v družbi Smelt Intag še daleč od rešitve

09. 02. 1999 13.58

Vodstvo Slovenske razvojne družbe (SRD) in družbe Gio je danes predstavilo zaplete v zvezi s predajo poslov bivše uprave družbe Smelt Intag novi upravi. Bivša uprava po besedah Sava Tataloviča, direktorja Gia, ni odstopila poslov, odstopljen je bil le inventar, v katerega pa v Giu prav tako dvomijo. V Giu bodo zato danes vnovič pozvali bivšo upravo k predaji poslov in morebitnega dodatnega inventarja, sicer pa se z preučevanjem dejavnostmi bivše uprave trenutno ukvarjajo odvetniki Gia. Spregovorili so tudi o prestrukturiranju ostalih podjetij, ki so v lasti SRD, pri čemer pa je Bogdan Topič, predsednik uprave SRD, dejal, da še v letošnjem letu pričakujejo dokapitalizacijo s strani države.

Predsednik Kučan dopotoval v Aman

08. 02. 1999 13.43

Slovenski predsednik Milan Kučan je dopotoval v jordansko glavno mesto, kjer se bo v imenu naše države udeležil pogreba jordanskega kralja Huseina.

Jelcin odobril dokument, ki omejuje njegove pristojnosti

05. 02. 1999 17.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes odobril dokument, ki ga je predlagal svet za rusko varnost in v skladu s katerim predsednik države ne sme odstaviti predsednika vlade brez odobritve parlamenta.

Chirac in Guterres predvsem o financiranju EU

05. 02. 1999 15.48

V Lizboni sta se danes srečala portugalski premier Antonio Guterres in francoski predsednik Jacques Chirac, ki sta največ pozornosti namenila vprašanjem Evropske unije, posebej pogajanjem o tem, kako naj bi se unija financirala po načrtovani širitvi na vzhodno- in srednjeevropske države.

Ruski parlament sprejel proračun za leto 1999

05. 02. 1999 12.54

Ruski parlament je danes v četrtem branju sprejel proračun za leto 1999. Za proračun je glasovalo 308 poslancev, proti jih je bilo 58, šest poslancev pa se je glasovanja vzdržalo.

Madžarski premier Orban v Sloveniji

05. 02. 1999 09.42

Predsednik madžarske vlade Viktor Orban je na povabilo slovenskega premiera Janeza Drnovška danes prispel na enodnevni uradni obisk v Slovenijo.

Mednarodni znanstveni simpozij Prešernovi dnevi v Kranju

02. 02. 1999 10.40

V gorenjski metropoli se je danes začel mednarodni znanstveni simpozij Prešernovi dnevi v Kranju. Na simpoziju sodeluje približno 40 predavateljev prešernoslovcev iz Slovenije, Italije, Avstrije, Nemčije, ZDA, Kanade, Rusije, Poljske, Češke in BiH, trajal bo do 5. februarja, zaznamuje pa 150-letnico pesnikove smrti. Srečanje sta pripravila odbor pod vodstvom akademika Borisa Paternuja in mestna občina Kranj, pomeni pa tudi uvod v počastitve pomembnih Prešernovih jubilejev v letošnjem in prihodnjem letu.

Presednik države, zunanji minister in nadškof na slovesnosti v Aachnu

31. 01. 1999 10.37

Slovenski predsednik Milan Kučan, zunanji minister Boris Frlec in nadškof Franc Rode se danes v Aachnu kot častni člani udeležujejo slovesne ustanovitvene skupščine svetovalnega sveta (kuratorija) Evropske fundacije za aachensko katedralo, ki bo leta 2000 praznovala 1200-letnico posvetitve. Na slovesnosti se je zbralo kar šest predsednikov evropskih držav, poleg slovenskega Milana Kučana in nemškega Romana Herzoga tudi madžarski, romunski, makedonski in bolgarski ter približno 70 častnih članov fundacije.

Pogrešani predsednik

29. 01. 1999 08.22

Indijska državna televizija je med slikami pogrešanih oseb pokazala tudi fotografijo predsednika K. R. Narayana in prosila gledalce, naj ga poskušajo najti, poroča časnik Times of India. ''Če kdo ve, kje bi lahko bila ta oseba, naj to prosim sporoči na najbližjo postajo policije,'' je dejal vodja oddaje o pogrešanih osebah na televizijski postaji v mestu Bangalore na jugu države. Seveda je šlo za napako - slika predsednika Narayana je kakšnih šest sekund kraljevala na ekranu, gledalci pa so ostali odprtih ust, je še poročal Times of India.

Predsednik Kučan proti manipulaciji s policijo

28. 01. 1999 15.42

Predsednik Kučan je na današnjem pogovoru z iniciativnim odborom združenja koroških policistov in predstavniki združenja Sever izrazil pričakovanje, da se bodo policisti in teritorialci tudi v prihodnje uprli poskusom, da se jih zlorablja za interese politike, so sporočili iz urada predsednika Kučana.

Možnost izbruha lakote in kuge v Kolumbiji

28. 01. 1999 09.31

Več tisoč žrtev katastrofalnega potresa v Kolumbiji je v sredo v središču Armenie začelo ropati tistih nekaj malega nepoškodovanih trgovin z živili. Človekoljubne organizacije so že opozorile pred grozečo lakoto ter izbruhom kuge na potresnem območju. Guverner province Quindio, prestolnica je Armenia, je od kolumbijske vlade že zahteval boljšo uskladitev organiziranje pomoči. Zaradi ponedeljkovega potresa je brez strehe nad glavo ostalo okoli 250.000 ljudi. Prekinjena je oskrba z vodo in elektriko. Doslej so po uradnih podatkih izkopali 879 trupel, predvidevajo pa, da je potres zahteval 2000 smrtnih žrtev. Številni popotresni sunki tudi otežujejo reševanje.

Ameriška letala so streljala na iraške položaje

26. 01. 1999 15.53

Medtem ko je iraški predsednik Sadam Husein danes prebivalcem mesta Basra na jugu države obljubil maščevanje za žrtve včerajšnjega napada na mesto, so ameriški lovci izstrelili več raket proti iraški protiletalski obrambi na območju prepovedi preletov na jugu Iraka. Napad so izvedla ameriška letala, ki so priletela iz oporišča v Turčiji.

Milan Kučan: Svet Evrope - simbol želene Evrope

26. 01. 1999 14.16

Že drugič v osemletni zgodovini države Slovenije je slovenski predsednik Milan Kučan danes govoril v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope (PS SE) v Strasbourgu.

Častni znak svobode RS Francisu Burkhardtu za predstavitev Plečnika

25. 01. 1999 11.04

Predsednik Republike Milan Kučan je s častnim znakom svobode Republike Slovenije za zasluge pri predstavitvi del arhitekta Jožeta Plečnika na svetovnem kulturnem prizorišču in s tem za prispevek k prepoznavanju slovenske ustvarjalnosti odlikoval Francisa Burkhardta. Odlikovanje bo predsednik države vročil na slovesnosti v predsedniški palači to sredo, 27. januarja, ob 13. uri.

Italijani bodo o volilnem sistemu odločali na referendumu

20. 01. 1999 13.03

Italijani bodo o morebitni spremembi volilnega sistema odločali na referendumu. Odločitev v zvezi s tem je sinoči sprejelo ustavno sodišče v Rimu. Italijani bodo na plebiscitu odločili, ali bo 25 odstotkov parlamentarnih sedežev na splošnih volitvah še naprej voljenih po proporcionalnem sistemu.

Clinton podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA

20. 01. 1999 09.24

Ameriški predsednik Bill Clinton je v senci impeachmenta podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA in z njim pridobil nekaj političnih točk, ki bodo nasprotnikom otežile prizadevanja za njegovo odstavitev. Clinton je v začetku po pričakovanju poudaril trdno ameriško gospodarstvo in nadaljeval z uspehi svoje vlade, niti enkrat pa ni z besedico omenil impeachmenta. S predsednikovim govorom se je morebiti zgodilo tisto, česar so se njegovi republikanski nasprotniki najbolj bali. To je prikaz Billa Clintona kot uspešnega voditelja države, ki ga ne kaže odstaviti zaradi malenkosti, kot je afera z Monico Lewinsky. Bill Clinton je omenil prav vsako dobro stvar, ki se je zgodila v času njegovega predsednikovanja, politično modro pa ni pozabil pohvaliti kongresa za vsak izglasovan zakon, ki se je skladal z njegovo politiko. Omenil je trdno gospodarstvo ZDA in poudaril, da je položaj države trden. Clinton je poudaril, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za odstranitev iraškega predsednika Sadama Huseina, ter napovedal nadaljevanje prizadevanj za ustavitev srbskega nasilja na Kosovu, ki je pred kratkim ponovno izbruhnilo v obliki pokola več kot 40 albanskih civilistov. Ameriški predsednik je na kratko omenil zavezanost vlade k nadaljnji širitvi zveze NATO in ameriškem sodelovanju pri evropski varnosti.

Romunski predsednik sklical nujno zasedanje

19. 01. 1999 16.19

Romunski predsednik Emil Constantinescu je zaradi pohoda rudarjev proti Bukarešti danes v palači Cotroceni sklical nujno zasedanje romunskih političnih voditeljev, so sporočili uradni viri.

Clinton: Verska svoboda v središču ameriške zunanje politike

15. 01. 1999 11.48

Zaščita verske svobode v svetu bo po besedah ameriškega predsednika Billa Clintona ostala ''osrednji element'' zunanje politike ZDA. Kot je v četrtek še dejal Clinton, je svoboda veroizpovedi temeljna človekova pravica, ki jo morajo podpirati vse države in zagotavljati vse vlade.

Minister Frlec danes v Budimpešti

15. 01. 1999 08.35

Slovenski zunanji minister Boris Frlec bo danes na povabilo madžarskega kolega Janosa Martonyija na enodnevnem prvem uradnem obisku v Budimpešti. Poleg gostitelja ga bodo sprejeli še predsednik države Arpad Goencz, predsednik parlamenta Janos Ader in namestnik premiera Laszlo Kover. Minister Frlec se bo srečal tudi z vodji gospodarskih predstavništev slovenskih podjetij na Madžarskem in se udeležil odprtja razstave slovenske fotografije.