predsednik države

Osrednja slovesnost ob 60-letnici SAZU
26. 11. 1998 11.45
V ljubljanski Drami je bila dopoldne osrednja slovesnost ob 60-letnici Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Slavnostni govornik je bil njen predsednik prof. dr. France Bernik. Poudaril je, da je Akademija od ustanovitve do danes preživela različne vladavine in politične sisteme, prešla več razvojnih stopenj, vendar pomeni v njenem obstoju najbolj radikalno prelomnico leto 1991, ko je Slovenija postala samostojna in neodvisna država. V primerjavi z obdobjem pred tem deluje danes Akademija v razmerah drugačne znanstvene in kulturne politike, uživa spoštovanje države in ugled v javnosti. Zakon iz leta 1994 ji zagotavlja avtonomijo, svobodo demokratičnega ravnanja in posvečanje glavnemu namenu, to pa je spodbujanje, negovanje in pospeševanje znanosti in umetnosti.

Nagovor predsednika Kučana na slavnostni akademiji v Mariboru
24. 11. 1998 07.49
V Narodnem domu v Mariboru je bila sinoči osrednja slovesnost ob 80-letnici bojev za slovensko severno mejo in ob 100-letnici Narodnega doma. Slavnostni govornik na akademiji je bil predsednik države Milan Kučan.

EU brez dogovora o zunanjem zastopstvu evra
23. 11. 1998 14.07
Enajstim državam Evropske unije, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, se tudi na današnjem zasedanju v Bruslju ni uspelo dogovoriti o načinu zunanjega zastopstva evra. Enajsterica je razdeljena do predloga Evropske komisije, ki je predlagala, naj navzven evro-države skupaj predstavljajo svet EU, komisija in Evropska centralna banka (ECB).

Vodja britanske diplomacije Cook na obisku v Sloveniji
23. 11. 1998 12.34
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes prispel na uradni obisk v Ljubljano, kjer se bo srečal z najvišjimi slovenskimi predstavniki, zvečer pa bo uradno odprl prostore Britanskega sveta na Cankarjevem nabrežju v Ljubljani.

Vodja britanske diplomacije Robin Cook jutri v Ljubljani
22. 11. 1998 12.48
Na uradnem obisku v Ljubljani se bo jutri mudil minister za zunanje zadeve Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske Robin Cook. Vodja britanske diplomacije se bo srečal z gostiteljem, zunanjim ministrom Borisom Frlecem, sprejela pa ga bosta tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik vlade Janez Drnovšek. Zvečer bo minister Cook ob navzočnosti slovenskega ministra za kulturo Jožefa Školča uradno odprl prostore Britanskega sveta na Cankarjevem nabrežju v Ljubljani.

Clinton pozval Pjongjang, naj spoštuje jedrski sporazum iz leta 1994
22. 11. 1998 12.22
Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se mudi na obisku v Južni Koreji, je danes pozval Severno Korejo, naj spoštuje sporazum o jedrski varnosti, ki ga je leta 1994 podpisala z Združenimi državami.

Clinton zadržan glede prizadevanj Tokia za oživitev gospodarstva
20. 11. 1998 11.50
Ameriški predsednik Bill Clinton je na današnji skupni konferenci po srečanju z japonskim premierom Keizom Obučijem v Tokiu ocenil, da je japonski načrt za oživitev gospodarstva zelo dober, dodal pa, da za zdaj ne more vedeti, ''ali bo načrt zadostoval ali ne''. Posebej pa je pozdravil Obučijev načrt za reformo bančnega sistema.

Začel se je prvi gospodarski forum držav članic SEP
19. 11. 1998 11.41
V Zagrebu se je danes v okviru srečanja na vrhu 16 držav Srednjeevropske pobude (SEP) začel prvi gospodarski forum članic te organizacije. Na forumu, ki ga je odprl hrvaški predsednik vlade Zlatko Mateša, se bodo vse sodelujoče države, med njimi tudi Slovenija, lahko seznanile s pogoji poslovanja v državah članicah SEP in predstavile poslovne in investicijske možnosti ter aktualne razvojne projekte v svojih državah. Namen foruma, na katerem se bo predstavilo približno 170 podjetij iz držav članic SEP, je poglobiti medsebojne gospodarske odnose članic SEP in odnose z mednarodnimi ustanovami, posebna pozornost pa bo namenjena iskanju poslovnih partnerjev in možnostim investicijskih vlaganj v države SEP.

ZDA pripravljene za napad na Irak
18. 11. 1998 09.27
Na otoku Diego Garcia v Indijskem oceanu naj bi ostalo enajst ameriških bombnikov, ki bodo v pripravljenosti za morebiten napad na Irak. Tako bodo Združene države pripravljene na takojšen vojaški napad, če bi iraški predsednik Sadam Husein spet oviral inšpekcije Združenih narodov, je sinoči v Washingtonu povedal tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva.

Ted Turner za ameriškega predsednika
18. 11. 1998 08.00
Medijski mogotec in ustanovitelj televizijske mreže CNN Ted Turner je nedavno izjavil, da resno razmišlja, da bi kandidiral za ameriškega predsednika, kljub nasprotovanju svoje soproge, znane igralke Jane Fonda. Ameriška revija The New Yorker je dodala, da igralka Turnerjevi odločitvi najbrž le ni tako nenaklonjena, saj navaja njene besede, da ''kamorkoli bo šel Ted, bo šla tudi ona.'' Kakšen predsednik bi Ted Turner lahko bil, pa lahko razberemo iz njegove izjave, da imajo Združene države Amerike jedrsko orožje zato, da bi se branile pred ''stradajočimi množicami tretjega sveta,'' ki bodo prišle iz Mehike in Saudove Arabije in ''začele trkati na ameriška vrata''.

Na predsedniških volitvah v Burkini Faso zmagal Compaore
17. 11. 1998 16.02
Na prvih predsedniških volitvah z več kandidati v afriški državi Burkina Faso je po prvih končnih rezultatih zmagal predsednik države Blaise Compaore.

Ivan Bizjak podpisnik Velike knjige AI
16. 11. 1998 17.49
Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak se je danes podpisal v Veliko knjigo človekovih pravic Amnesty International (AI). Ta nevladna organizacija v okviru kampanje za obeležitev 50. obletnice Splošne deklaracije človekovih pravic po vsem svetu zbira podpise, s katerimi se podpisniki zavežejo, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, za spoštovanje človekovih pravic.

Romunski predsednik prihaja na uradni obisk v Slovenijo
14. 11. 1998 11.35
Na povabilo predsednika Milana Kučana bo Slovenijo v ponedeljek in torek uradno obiskal romunski predsednik Emil Constantinescu s številčno vladno delegacijo. Poleg pogovorov na štiri oči z gostiteljem, se bo romunski gost sestal s premierom Janezom Drnovškom, predsednikom DZ Janezom Podobnikom in člani odbora DZ za mednarodne odnose pod vodstvom predsednika Jelka Kacina. Univerza v Mariboru bo romunskemu predsedniku ob tej priložnosti podelila častni doktorat za prispevek h promociji znanosti in humanitarnih odnosov ter za razvoj civilne družbe, demokracije in pravne države.

V Bolgariji je vse naprodaj
13. 11. 1998 08.27
Bolgarski ministrski predsednik Ivan Kostov je izjavil, da je v Bolgarija v procesu privatizacije in da je vse naprodaj. Po njegovem mnenju je do tega prišlo, ker v Bolgariji ni prišlo do delitve države in gospodarstva.

Francija: države evra bi navzven predstavljal tandem
10. 11. 1998 12.51
Francoski minister za gospodarstvo in industrijo Dominique Strauss-Kahn je danes predlagal, da bi enajst članic Evropske denarne unije navzven predstavljal tandem, na primer predsednik in podpredsednik denarne unije.

Portugalci zavračajo regionalizacijo
09. 11. 1998 10.24
Na Portugalskem je propadel včerajšnji referendum o regionalizaciji Portugalske. Po uradnih podatkih je 64 odstotkov volilnih upravičencev proti razdelitvi države na osem avtonomnim regij, za pa je bilo le 36 odstotkov vprašanih. Socialistični ministrski predsednik Antonio Guterres, čigar stranka je bila pobudnica referenduma, je že priznal poraz, a je še pred referendumom napovedal, da neuspeh reforme ne bo vzrok za odstop.

De Klerk znova v zakonski jarem
09. 11. 1998 07.41
Nekdanji južnoafriški predsednik Frederick de Klerk (61) se je v soboto v Capetownu poročil s svojo dolgoletno ljubeznijo Elito Georgiades (46), nekdanjo soprogo grškega ladjarja Tonyja Georgiadesa, je poročala televizijska hiša SABC. Poroka je bila le teden dni po uradni de Klerkovi ločitvi od žene Marike, s katero je bil poročen 38 let.

Schroeder odpotoval na obisk na Poljskem
05. 11. 1998 10.58
Novi nemški ministrski predsednik Gerhard Schroeder je danes odpotoval na Poljsko na svoj drugi mednarodni obisk po izvolitvi. Sestal naj bi se s predsednikom Aleksandrom Kwasniewskim in ministrskim predsednikom Jerzyjem Buzkom, osrednja tema pogovorov pa bo načrt za vstop Poljske v Evropsko unijo.

Jesenski plenum Evropske akademije znanosti in umetnosti
05. 11. 1998 10.43
Ta konec tedna bo v Ljubljani potekal jesenski plenum Evropske akademije znanosti in umetnosti iz Salzburga. Slavnostni del plenuma se bo začel jutri, 6. novembra, ob 20. uri v Narodni galeriji ob navzočnosti tujih udeleženecev in članov Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Za prizadete v neurju Mitch 6,8 milijona ekujev
04. 11. 1998 13.51
Evropska komisija je danes odobrila paket človekoljubne pomoči za prizadete v tropskem neurju Mitch v višini 6,8 milijona ekujev. Pomoč je namenjena prizadetim v Hondurasu, Nikaragvi, Guatemali in Salvadorju. Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je državam, prizadetim v naravni katastrofi, že poslal izraz sožalja.

Slavnostna obeležitev 70-letnice slovenskega radia in 40-letnice televizije
04. 11. 1998 08.19
Radiotelevizija Slovenija je sinoči s slavnostnim koncertom v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma počastila dva visoka jubileja, 70-letnico radia in 40-letnico televizije. Prvi del skoraj dveurne prireditve je bil lahkotneje in bolj popularno obarvan, sklenila pa sta ga govora generalnega direktorja RTVS Janeza Čadeža in slovenskega predsednika Milana Kučana. V drugem delu prireditve je glasbeni program nekoliko zahtevnejši in bolj klasičen.

Ustanovili so novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice
04. 11. 1998 07.55
V Strasbourgu so včeraj ustanovili novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice. Na slovesnosti sta bila navzoča predsednika Švice in Portugalske, 36 zunanjih in pravosodnih ministrov članic Sveta Evrope, številni predsedniki ustavnih sodišč in evropskih vrhovnih sodišč, več sto pravnikov, Slovenijo pa je zastopal ustavni sodnik Boštjan M. Zupančič.

Ernest Petrič na zasedanju Odbora ministrov držav članic SE
03. 11. 1998 10.32
V Strasbourgu 3. in 4. novembra poteka 103. zasedanje Odbora ministrov držav članic Sveta Evrope, ki se ga udeležuje tudi slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja v zunanjem ministrstvu Ernesta Petriča, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Princ Charles: Slovenija je ''ena najbolje čuvanih skrivnosti v Evropi''
03. 11. 1998 08.31
Predsednik republike Milan Kučan je britanskemu prestolonasledniku princu Charlesu na Brdu pri Kranju nocoj priredil slavnostno večerjo. V zdravici je predsednik waleškega princa pozdravil kot prijatelja in filantropa, ki mu ni vseeno za prihodnost planeta. Britanski prestolonaslednik se je gostitelju zahvalil za čudovit izlet po Sloveniji, predvsem v hribih, ki so mu še posebej pri srcu, ter dejal, da je med kratkim obiskom dejansko spoznal, da je Slovenija ''ena najbolje čuvanih skrivnosti v Evropi''.

Princ Charles prispel v Slovenijo
02. 11. 1998 14.22
Britanski prestolonaslednik princ Charles je zgodaj popoldne prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo. Na letališču Brnik ga je z državniškimi častmi pozdravil gostitelj, predsednik republike Milan Kučan, v slovenski delegaciji pa je bil tudi državni sekretar na MZZ Franco Juri. Princa na obisku v naši državi spremlja skupina 28 novinarjev in 17 pribočnikov.

Gospodarska delegacija v ZDA
02. 11. 1998 12.52
Kot je znano, se v okviru uradnega delovnega obiska premiera Janeza Drnovška v ZDA ta teden mudi tudi gospodarska delegacija. Vodita jo minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk, v njej pa so predstavniki 15 slovenskih podjetij.

Grožnja ZDA
31. 10. 1998 12.37
Združene države Amerike so včeraj izjavile, da bo jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič kriv, če bo prišlo do napadov srbskih sil na mednarodne opazovalce na Kosovu, je izjavil Sandy Berger, svetovalec za nacionalno varnost. Berger o tem ni razpravljal. Predstavniki ZDA niso hoteli razkriti podrobnosti o morebitnih tarčah napadov sil NATA. NATO naj bi že organiziral skupino ljudi, ki bi rešila opazovalce, če bi se znašli v težavah.

Kučan podpisal poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za ustavne sodnike
29. 10. 1998 15.46
Predsednik države Milan Kučan je podpisal poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za eno prosto mesto sodnika ustavnega sodišča, poziv pa bo predvidoma objavljen v jutrišnji številki Uradnega lista, so sporočili iz urada predsednika države.

Tutu predal poročilo Komisije za resnico in spravo
29. 10. 1998 14.35
Južnoafriški nadškod Desmond Tutu, predsednik Komisije za resnico in spravo, je danes predsedniku države Nelsonu Mandeli uradno predal poročilo komisije o trpljenju in mučenju v letih apartheida.

Jelcin izčrpan - ga bo nasledil Primakov?
29. 10. 1998 09.57
Ruski predsednik Boris Jelcin je ob najnovejših zdravstvenih težavah svoje tekoče delovne obveznosti predal premieru Jevgeniju Primakovu, za gospodarske zadeve pa bo poslej odgovorna celotna vlada, je sporočil tiskovni predstavnik predsedstva Oleg Sisujev. Ob tem je poudaril, da je najpomembnejša Jelcinova naloga nasledniku prepustiti stabilno oblast, še pred iztekom mandata pa naj bi Jelcin vnovič preučil tudi rusko ustavo.