predsednik države

Predsednik Atlantskega sveta Slovenije na Češkem
28. 04. 1998 19.23
Predsednik Atlantskega sveta Slovenije Anton Bebler je v okviru sodelovanja z Atlantsko komisijo Češke republike danes obiskal to češko organizacijo, so sporočili iz Atlantskega sveta Slovenije.

Kučan imenoval nove veleposlanike
26. 04. 1998 12.49
Predsednik Slovenije Milan Kučan je izdal ukaz o imenovanju izrednega in pooblaščenega veleposlanika Slovenije v Grčiji, Hrvaški in Avstriji.

V Celju 100. obletnica atletike in 50 let Kladivarja
26. 04. 1998 10.36
Ob 100. obletnici atletike v Celju in 50-letnici atletskega kluba Kladivar so se v mestu ob Savinji zvrstile številne prireditve. V muzeju sodobne umetnosti so odprli razstavo, nadaljevali pa so v dvorani Narodnega doma, kjer so 25 sedanjim in bivšim tekmovalcem, trenerjem in atletskim delavcem podelili diplome in t.i. kocke Fridrihov stolp.

Jelcin uradno imenoval Kirijenka za novega premiera
24. 04. 1998 16.53
Ruski predsednik Boris Jelcin je Sergeja Kirijenka danes uradno imenoval za novega ruskega premiera, potem ko je duma Kirijenka potrdila z 251 glasovi za in 25 proti. Kot je povedal Jelcin, je v parlamentu zmagal razum, posamični strankarski interesi pa so se umaknili interesom države.

Umrl nekdanji grški predsednik
23. 04. 1998 11.05
Za posledicami srčne kapi je zgodaj davi v starosti 91 let v atenski bolnišnici umrl nekdanji grški predsednik Konstantin Karamanlis. Karamanlis je obeležil grško politično življenje druge polovice 20. stoletja. V politiko se je vključil že pred drugo svetovno vojno. V svoji dolgi politični karieri je bil poslanec, minister v več vladah, v dveh mandatih predsednik vlade in v dveh mandatih predsednik države. Grčijo je vodil tudi v času, ko je vstopila v Evropsko unijo.

Predsednik Clinton proti financiranju programa čistih igel za narkomane
22. 04. 1998 09.24
Ameriška administracija se je odločila ohraniti zakonsko prepoved na porabo zveznega denarja za razdelitev čistih igel narkomanom, čeprav je večina pričakovala nasprotno. Odločitev je oznanila državna sekretarka za zdravstvene in humanitarne zadeve Donna Shalala, takoj pa so jo napadli zdravstveni strokovnjaki in zagovorniki pravic obolelih za aidsom, ki so pričakovali ukinitev zakona o prepovedi.

Umrl je Octavio Paz
20. 04. 1998 09.29
Mehiški pesnik Octavio Paz, Nobelov nagrajenec za literaturo leta 1990, umrl sinoči, v 85. letu starosti. Bil je eden največjih sodobnih mislecev in pesnikov Latinske Amerike.

Rusija: Državna podjetja bodo vrnila dobičke državi
17. 04. 1998 16.38
Ruski predsednik Boris Jelcin je izdal odločbo, s katero je preklical številne sporazume, ki so državnim podjetjem omogočali zadržanje dobičkov in izplačilo dividend, ki so izhajali iz lastniškega deleža države. Državna podjetja bodo morala dobičke vrniti njihovemu lastniku, torej ruski državi, s tem pa bo ruska vlada okrepila letošnji proračun z dodatnimi 10 milijardami rubljev. Omenjeni ukrep je najbolj prizadel energetska državna podjetja, med drugim tudi energetskega velikana Gazprom.

Predsednik države Milan Kučan podelil državna odlikovanja
17. 04. 1998 12.20
Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes v predsedniški palači vročil državna odlikovanja - srebrni častni znak svobode RS in častni znak svobode RS - Zvezi geografskih društev Slovenije, Lovski zvezi Slovenije, Mariji Zupančič Vičar, Janezu Bizjaku, Evgeniji Kegel Korošec, Janezu Korošču, Janezu Planini in Alojzu Seriniji.

Nekdanji predsednik JAR Botha prispel na sodišče
14. 04. 1998 11.09
Nekdanji predsednik Južnoafriške republike Pieter Botha je danes prispel na sodišče v južnoafriški vasici George. Bothi naj bi sodili zaradi vztrajnega zavračanja sodelovanja z državno komisijo, ki je zadolžena za preučevanje zločinov med apartheidom.

Kirijenko: Čubajsa ne bo v novi vladi
12. 04. 1998 11.10
Začasni ruski premier Sergej Kirijenko je v sinočnjem televizijskem pogovoru poudaril, da reformist Anatolij Čubajs, ki ga opozicija zavrača, ne bo član novega ruskega kabineta. Kirijenko je obenem dodal, da bodo o sestavi vlade govorili šele potem, ko bo duma potrdila novega premiera. Kirijenko se je v pogovoru znova zavzel za močno vlogo države. "Država se ne sme umakniti iz gospodarstva. Rusija potrebuje močno državo in močno vlado," je še dodal. Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je kandidaturo Kirijenka za premiera v petek v prvem glasovanju zavrnila. Ruski predsednik Boris Jelcin je Kirijenka nato znova predlagal za predsednika vlade. Duma, v kateri imajo večino komunisti in nacionalisti, mora o premieru znova glasovati do prihodnjega petka.

BiH hvaležna za pomoč Slovenije; želja po nadaljnji podpori
10. 04. 1998 17.40
Svoje bivanje in pogovore v Ljubljani sem izkoristil v prvi vrsti za to, da se Sloveniji zahvalim za prijateljsko in dosledno podporo neodvisnosti in suverenosti BiH ter njeni ohranitvi v mednarodno priznanih mejah, in za pomoč, ki jo je nudila v najtežjih dneh njene zgodovine, je povedal predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v izjavi za javnost po današnjih pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Izetbegović je pozdravil tudi slovensko pobudo za oblikovanje mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min v BiH. S predsednikom Kučanom sta se strinjala, da so bili današnji in včerajšnji pogovori, na katerih so se sogovorniki dotaknili številnih dvostranskih in drugih vprašanj, zelo prijateljski in plodni. Izetbegović, ki danes zaključuje dvodnevni uradni obisk v Sloveniji, je posebej izpostavil željo Sarajeva, da bi Slovenija "kot ugledna in vplivna država podprla vključitev BiH v evroatlantske integracije, predvsem v Svet Evrope". Visoki gost iz BiH je predsednika Kučana in premiera Janeza Drnovška, s katerim se je srečal včeraj, seznanil s svojim pogledom na trenutni položaj v BiH in na prihodnji razvoj države. "Z zadovoljstvom sem ugotovil, da so naši pogledi v zvezi s tem vprašanjem skoraj identični," je dejal Izetbegović.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović prispel na uradni obisk
09. 04. 1998 17.46
Na povabilo predsednika države Milana Kučana je na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića. Po sprejemu z vojaškimi častmi pred predsedniško palačo bosta imela predsednika Kučan in Izetbegović pogovor na štiri oči, nato pa bo gosta sprejel premier Janez Drnovšek. Predsednik predsedstva BiH se bo na gradu Brdo pri Kranju drevi srečal tudi s predstavniki bošnjaške skupnosti v Sloveniji. Jutri bosta imela predsednika in delegaciji uradne pogovore, zatem je predvidena izjava za javnost, predsednika pa naj bi pripravila tudi posebno skupno izjavo. Zunanji minister BiH Prlić se bo jutri ločeno srečal z vodjo slovenske diplomacije Borisom Frlecem. Predsednik predsedstva BiH bo ob koncu uradnega dela obiska v Ljubljani odpotoval na zasebni obisk na slovensko Obalo.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović jutri na obisku v Sloveniji
08. 04. 1998 07.57
Na povabilo predsednika države Milana Kučana bo jutri na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića.

Kučan sprejel delegacijo romunskega ustavnega sodišča
07. 04. 1998 18.47
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel delegacijo Ustavnega sodišča Romunije, ki jo je vodil predsednik Ioan Muraru. Muraru je Kučana seznanil s prakso romunskega ustavnega sodišča pri uveljavljanju načel pravne države in z ustavno pravnim okvirom, ki določa naravo dela tega sodišča, nujnega za delovanje demokratične države in varovanje vladavine človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Sogovorniki so zelo pozitivno ocenili izmenjavo izkušenj ustavnih sodišč in njihovo vlogo pri utrjevanju pravne zavesti in pravne kulture, so sporočili iz urada predsednika republike.

Slovaški parlament zavrnil razpis referenduma o neposrednih predsedniških volitvah
07. 04. 1998 18.35
Slovaški parlament je zavrnil razpis referenduma o neposrednem načinu voljenja predsednika države. Za predlog opozicijske Stranke demokratične levice, ki je z referendumom želela spremeniti ustavo, je glasovalo le 50 od 119 poslancev.

Premier Drnovšek: Ustavna obtožba je povsem neutemeljena
07. 04. 1998 18.33
Predsednik vlade Janez Drnovšek je po današnji vložitvi predloga poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije za njegovo obtožbo pred Ustavnim sodiščem zaradi sklenitve tajnega varnostnega sporazuma z Izraelom v letu 1995 na novinarski konferenci zavrnil ustavno obtožbo kot povsem neutemeljeno ter poudaril, da ni "niti najmanjših indikatorjev", ki bi jo opravičevali.

V eksploziji plina v rudniku 30 mrtvih, 50 ranjenih
05. 04. 1998 11.23
V eni najhujših eksplozij plina v rudniku na vzhodu Ukrajine je včeraj umrlo najmanj 30 rudarjev, 50 pa jih je ranjenih, so sporočile lokalne oblasti.

Predsedstvo ZLSD sprejelo osnutek programskega dokumenta za letno konferenco stranke
04. 04. 1998 13.24
Predsedstvo Združene liste socialnih demokratov je na današnji, razširjeni seji, ki jo je vodil predsednik stranke Borut Pahor, sprejelo osnutek programskega dokumenta za letno konferenco stranke z delovnim naslovom ZLSD za konkurenčno, a solidarno Slovenijo. Z dokumentom želi stranka posodobiti in modernizirati svoja stališča do bistvenih gospodarskih in socialnih vprašanj, so sporočili iz ZLSD.

Predsednik Kučan podelil visoka državna odlikovanja osmim slovenskim znanstvenikom
03. 04. 1998 17.24
Današnji slavljenci so obogatili slovensko znanje in preko njega svetovno zakladnico človeškega znanja. Odlikovanja so zahvala države odličnim strokovnjakom za njihove zasluge, obenem pa označujejo usmeritev naše države v prihodnost, kajti poudarjajo vrednostni sistem, katerega bistvena značilnost je veljava in spoštovanje znanja. Vrednostni sistem bi moral spoštovati strokovno delo in kulturnocivilizacijske dosežke in ne strokovnega povzpetništva, ki ga je preveč, je med drugim povedal predsednik republike Milan Kučan na današnji slovesnosti ob podelitvi visokih državnih priznanj osmim slovenskim znanstvenikom. S Srebrnim častnim znakom svobode Republike Slovenije so bili odlikovani France Adamič, Tone Ferenc in Dušan Ogrin. Priznanje Častni znak svobode Republike Slovenije pa so prejeli Franc Habe, Jože Jan, Savo Janežič ter Franc Lobnik in Andrej Martinčič.

V Namibiji prihodnji teden konferenca Interparlamentarne unije
03. 04. 1998 12.34
V prestolnici Namibije Windhoeku bo od 6. do 11. aprila potekala 99. konferenca Interparlamentarne unije (IPU), ki združuje parlamentarce suverenih držav. Slovenija je članica te organizacije od aprila 1993. Delegacijo slovenskega državnega zbora bo vodil Jelko Kacin, predsednik Nacionalne skupine IPU Republike Slovenije in odbora za mednarodne odnose DZ, v delegaciji pa bodo še Jože Lenič, Franc Žnidaršič, Zmago Jelinčič in Helena Hren-Vencelj, so sporočili iz DZ.

Predlog o srečanju arabskega vrha o zamrznitvi stikov z Izraelom
01. 04. 1998 18.10
Libanonski predsednik Elias Hrawi, ki se mudi na uradnem obisku v Združenih arabskih emiratih, je danes predlagal sklic arabskega vrha, na katerem naj bi preučili pobudo o zamrznitvi stikov z Izraelom, da bi ga tako prisilili k umiku z zasedenih arabskih ozemelj.

Prisegel novi bocvanski predsednik
01. 04. 1998 16.30
Festus Mogae, nekdanji finančni minister in podpredsednik države, je danes postal tretji predsednik Bocvane v 30 letih, odkar je ta država postala neodvisna. Mogae je zaprisegel na slovesnosti pred parlamentom. Dosedanji predsednik Ketumile Masire je včeraj odstopil s položaja, ki ga je opravljal 18 let.

Predsednik francoskega senata Rene Monory na obisku v Sloveniji
31. 03. 1998 17.12
Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo je danes na povabilo državnega sveta prispel predsednik francoskega senata Rene Monory, in sicer z željo, da bi se seznanil s slovenskimi političnimi in gospodarskimi razmerami ter prizadevanji za vključitev v evroatlantske integracije.

Že znan novi armenski predsednik?
31. 03. 1998 10.54
Armenski liberalni premier Robert Kočarjan po preštetju približno 28 odstotkov glasovnic močno vodi v prvem krogu ponedeljkovih predsedniških volitev. Z 61,7 odstotka glasov prednjači pred tekmecem Karenom Demirčjanom, ki je doslej zbral 38,3 odstotka glasov. Zmagovalec bo nasledil nekdanjega voditelja države Levona Ter-Petrosjana, ki je februarja odstopil.

Clinton na prvem obisku v JAR
26. 03. 1998 18.56
Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

Poljski premier Buzek prispel na uradni obisk v Slovenijo
25. 03. 1998 18.33
Poljski premier Jerzy Buzek je zvečer prispel na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo. Na brniškem letališču ga je z vojaškimi častmi sprejel gostitelj, predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Premiera bosta imela na letališču krajši pogovor, vnovič pa se bosta srečala jutri, ko bosta Buzeka sprejela tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik državnega zbora Janez Podobnik. Drnovšek in Buzek bosta na pogovorih pregledala stanje dvostranskih odnosov ter se dotaknila skupnih zunanjepolitičnih prioritet, predvsem vključevanja obeh držav v evroatlantske integracije, ki predstavljajo podlago za gradnjo strateškega partnerstva med državama.

Clinton prispel v Kigali
25. 03. 1998 16.26
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes prispel na krajši obisk v Ruando. Obisk bo v znamenju počastitve spomina na žrtve genocida iz leta 1994. Clintona je na letališču v Kigaliju sprejel predsednik države Pasteur Bizimungu s soprogo, spremljal pa ga je tudi podpredsednik Paul Kagame. Med obiskom, ki bo predvidoma trajal dve uri, se bo Clinton sestal tudi s predstavniki ruandske vlade ter s preživelimi žrtvami genocida.

Kontaktna skupina o Kosovu
25. 03. 1998 08.12
V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Pahor: predlog proračuna naravnan nerazvojno
24. 03. 1998 17.49
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na novinarski konferenci ocenil, da je predlog proračuna za letošnje leto nerazvojno naravnan ter da so znanost, visoko šolstvo in tehnološki razvoj ena manj pomembnih koalicijskih prioritet. V Sloveniji po Pahorjevem mnenju veljajo trendi, ki so v neposrednem nasprotju s trendi razvite Evrope, pa tudi s slovenskimi nacionalnimi interesi. ZLSD poudarja, da so tehnološki razvoj, znanost in visoko šolstvo ključni za zmanjševanje razvojnega zaostanka, brezposelnosti, predvsem pa za povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva oziroma za povečanje njegove vrednosti. Investicije v ta področja so zato neizogibna sredstva za razvojno priložnost države.