predsednik države

Kofi Anan ne bo posredoval v iraški krizi
17. 02. 1998 09.27
Generalni sekretar OZN Kofi Anan se je ponovno sestal s predstavniki petih držav stalnih članic Varnostnega sveta, s katerimi je razpravljal o rešitvi iraške krize in svoji morebitni poti v Bagdad. Anan je po sestanku še enkrat izrazil svoje stališče, da bo v Bagdad odpotoval šele takrat, ko bo prepričan, da bo njegovo posredovanje prispevalo k mirni rešitvi krize.

Samuelson ne sme več igrati na ZOI
17. 02. 1998 08.26
Švedski hokejaš Ulf Samuelson, ki sicer igra v NHL, se mora posloviti od olimpijskih iger v Naganu zaradi problemov z državljanstvom. V skladu z današnjo odločitvijo Mednarodne hokejske zveze pa naj bi vseeeno obveljali zmagi, ki ju je Švedska na olimpijskem turnirju že dosegla z njegovim sodelovanjem.

Iraški zunanji minister na turneji po arabskih državah
16. 02. 1998 11.59
Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Sahaf je davi iz Amana odpotoval v Bejrut, kjer se bo srečal z visokimi libanonskimi predstavniki. Vodja iraške diplomacije je na turneji po arabskih državah, kjer razlaga stališče svoje države v nastali krizi. Drevi bo al-Sahaf odpotoval v Pariz, kjer ga bo v torek sprejel francoski predsednik Jacques Chirac. Vodja iraške diplomacije mu bo predal sporočilo Sadama Huseina. Zunanji minister Katarja šejk al-Thani pa je davi odpotoval v Bagdad, kjer želi pomagati pri diplomatskem reševanju iraške krize.

Poljski premier v Vatikanu podpisal dokumente o ratifikaciji konkordata
13. 02. 1998 17.05
Poljski premier Jerzy Buzek je danes v Vatikanu podpisal dokumente o ratifikaciji konkordata s Svetim sedežem.

Predsednik Kučan odlikoval predsednika županijske skupščine Železne županije Szombathely
13. 02. 1998 14.53
Predsednik države Milan Kučan je za dela in zasluge v prid slovenski osamosvojitvi ter za utrjevanje in bogatitev dobrososedskih odnosov med Slovenijo in Madžarsko s častnim znakom svobode Republike Slovenije odlikoval predsednika županijske skupščine Železne županije Szombathely Gyula Pusztaia.

D'Alema proti vojaškemu posredovanju v Iraku
13. 02. 1998 13.42
Vodja večine v italijanskem parlamentu Massimo d'Alema se je na kongresu italijanske levice v Firencah sinoči izrekel proti vojaškemu posredovanju v Iraku. Predsednik Stranke Demokratične levice je poudaril, da madnarodno pravo zahteva spoštovanje dveh načel: odločitve sprejemajo Združeni narodi in ne posamezne države, kazen pa mora biti sorazmerna z resnostjo kršitve. D'Alema je pred ministri, ki so se udeležili odprtja kongresa, poudaril, da iraškemu ljudstvu nočejo priklicati dvojne kazni: krute diktature in bomb z neba.

Suharto še pet let indonezijski predsednik
12. 02. 1998 09.47
Indonezijska demokratska stranka (PDI) je imenovala predsednika Suharta za svojega kandidata na marčnih predsedniških volitvah in mu s tem takorekoč že zagotovila še sedmi petletni mandat, do leta 2003, poroča agencija Antara news. Predsednika Suharta sta za svojega predsedniškega kandidata namreč že prej izbrali tudi preostali parlamentarni stranki, Golkar in Zveza za razvoj. Uradne volitve bodo zgolj formalnost, saj je dve tretjini od tisoč članov ljudske skupščine, ki uradno volijo šefa države, izbral predsednik Suharto sam. 76-letni Suharto vlada Indoneziji zadnjih 32 let in je državnik z najdaljšim stažem vladanja na svetu.

Volitve na Cipru
08. 02. 1998 09.59
Na Cipru so se ob 7. uri odprla volišča, na katerih bo približno 450.000 Ciprčanov volilo predsednika države. Izbirajo lahko med sedmimi kandidati, med njimi sta tudi dosedanji predsednik Glafkos Klerides in njegov glavni tekmec Jorgos Ijakovuj. Ta dva se bosta najverjetneje pomerila v drugem krogu volitev, ki je predviden za 15. februar, saj je malo verjetno, da bi kateri od kandidatov že danes dobil več kot 50 odstotkov glasov.

Janez Podobnik obiskal Gorenje
05. 02. 1998 19.19
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes obiskal delniško družbo Gorenje, kjer ga je sprejel direktor uprave Jože Stanič z drugimi člani vodstva koncerna, so sporočili iz DZ. Vodstvo Gorenja je predsedniku parlamenta predstavilo svoje izkušnje pri vstopanju na zahtevne evropske in svetovne trge. Seznanili so ga tudi s svojimi pogledi na to, kar je potrebno storiti s strani države, da se na trgu zagotovijo predvsem bolj enakopravni pogoji, ki bi v bolj izenačen položaj z drugimi postavljalo tudi velike izvoznike. Sogovorniki so predsednika DZ opozorili na zaskrbljujoče dejstvo, da se vse manj mladih odloča za tehnične poklice, in ob tem poudarili posebne skrbi za tehnične poklice na srednji in visoki ravni izobraževanja.

Napad na Irak po koncu OI ali že prej?
05. 02. 1998 09.44
Letalski napadi na cilje v Iraku se bodo, če bodo vsi diplomatski poskusi za rešitev krize spodleteli, začeli 17. februarja, danes trdi britanski časnik The Independent, sklicujoč se na washingtonske vire. V Beli hiši pa pravijo, da bo predsednik Bill Clinton pri odločitvi o napadu upošteval zgolj nacionalne strateške interese, nikakor pa ne poteka zimskih olimpijskih iger. Poudarjajo, da so seznanjeni z izjavo Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki vse države poziva, naj v skladu s tradicijo med igrami spoštujejo premirje, vendar pa so nacionalni interesi pred tem.

Žalna slovesnost v spomin Franca Premka
03. 02. 1998 15.35
V poslovni stavbi Petrola so pripravili žalno sejo ob tragični smrti predsednika uprave naftne družbe Petrol Franca Premka. Udeležili so se je soproga in sin preminulega Franca Premka, predsednik države Milan Kučan, predsednik državnega zbora Janez Podobnik, predstavniki ministrstva za gospodarske dejavnosti in številnih podjetij ter zaposleni v Petrolu. Udeležence žalne seje sta nagovorila član uprave Petrola Janez Lotrič in predsednik nadzornega sveta dr. Miran Mejak. Uro pred začetkom žalne seje je zasedal tudi nadzorni svet Petrola, ki je med petimi člani uprave začasno imenoval Janeza Lotriča za predsednika uprave.

Herzog naštel pogoje za vstop Turčije v EU
02. 02. 1998 17.35
Nemški predsednik Roman Herzog je med obiskom v Krigizistanu poudaril, da lahko Turčija postane polnopravna članica Evropske unije le pod posebnimi pogoji. Turčija mora najprej odpraviti obmejne konflikte kot na primer spor zaradi meje z Irakom, rešiti pa mora tudi kurdsko vprašanje, je v Biškeku danes poudaril Herzog in dodal, da bi morala država nerešena vprašanja odpraviti pred vstopom v EU.

Uspešno leto 1997 za francosko kozmetično in parfumsko industrijo
02. 02. 1998 08.15
Francoska kozmetična in parfumska industrija je leta 1997 zabeležila rekorden promet v višini 66,2 milijarde frankov (19,6 milijarde mark). Kot je sporočil predsednik združenja parfumske industrije Alain Grange Caban, je Francija lani v tujino izvozila za 34,4 milijarde frankov, na domačem tržišču pa prodala za 31,8 milijarde frankov kozmetičnih izdelkov in parfumov.

Clinton je novi brazilski mačo leta
31. 01. 1998 11.17
Medtem ko bi bile lahko domnevne seksualne afere za ameriškega predsednika Billa Clintona usodne, je prvi mož Združenih držav v Braziliji deležen občudovanja. T.i. <i>Gibanje mačotov</i> iz brazilske zvezne države Minas Gerais je ameriškemu predsedniku podelilo naslov "mačo leto".

Clinton vnovič posvaril Sadama Huseina
30. 01. 1998 09.30
Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj znova poudaril, da so Združene države Amerike odločene, da bodo iraškemu voditelju Sadamu Huseinu preprečile ponovno uporabo orožja za množično uničenje. To je že drugo opozorilo Iraku v manj kot 48 urah, potem ko je Clinton skoraj enako svarilo izrekel v nedavnem nagovoru narodu.

Položaj v državi je trden, meni Bill Clinton
28. 01. 1998 09.59
Ameriški predsednik Bill Clinton je v govoru o položaju v državi pred obema domoma kongresa ter člani kabineta načel najpomembnejše teme, ki zadevajo ZDA in svetovno skupnost na prehodu v prihodnje tisočletje. Opogumljen z glasnim aplavzom ob vstopu v kongresno dvorano, je Clinton najprej sam sebi postavil vprašanje "kakšen je položaj v državi" in si takoj odgovoril: "Položaj v državi je trden." Clinton je potrdil napovedi in se škandala v zvezi z intimnim odnosom z Monico Lewinsky ni dotaknil niti z besedico.

Papež končal obisk na Kubi
26. 01. 1998 09.42
Papež Janez Pavel II. je sinoči končal obisk na Kubi. Na havanskem letališču so poglavarja katoliške Cerkve ob odhodu pospremili predsednik Fidel Castro ter cerkveni dostojanstveniki otoka. V govoru na letališču je papež obsodil gospodarski embargo, ki so ga proti Kubi uvedle Združene države Amerike. Izrazil je nasprotovanje "nepravičnim in etično nesprejemljivim restriktivnim gospodarskim ukrepom", zaradi katerih trpijo kubanski prebivalci; zlasti latinskoameriške države pa je pozval k vzdrževanju tesnih odnosov s Kubo, s katerimi bodo te prispevale k razvoju skupne blaginje.

Končan peti srednjeveropski vrh
24. 01. 1998 12.59
Dvodnevno srečanje predsednikov držav srednje in vzhodne Evrope, ki je tokrat potekalo v Levoči na Slovaškem, se je končalo brez dogovora o gostitelju prihodnjega vrhunskega sestanka, prav tako pa se državniki niso uspeli dogovoriti, ali naj bi na prihodnja srečanja redno vabili tudi predsednike Ukrajine, Bolgarije in Romunije - letošnje goste levoškega sestanka.

Kučan na petem srečanju predsednikov srednjeevropskih držav
23. 01. 1998 11.03
Predsednik republike Milan Kučan je dopoldne prispel v Levočo na Slovaškem, kjer se danes začenja peto srečanje predsednikov srednjeevropskih držav.

Prodi v Makedoniji
21. 01. 1998 14.36
Predsednik italijanske vlade Romano Prodi je danes prispel na enodnevni obisk v Makedonijo. Prodija spremlja skupina gospodarstvenikov.

Češki parlament voli predsednika države
20. 01. 1998 11.25
V Pragi danes zasedata oba domova češkega parlamenta. Na dnevnem redu imata volitve za novega predsednika države. Po pričakovanjih naj bi ponovno zmagal dosedanji predsednik, 61-letni Vaclav Havel.

Filip Vujanović predsednik prehodne vlade Črne gore
20. 01. 1998 08.44
Predsednik Črne gore Milo Djukanović je Filipa Vujanovića imenoval za predsednika prehodne vlade, ki bo delovala do predčasnih parlamentarnih volitev, predvidenih za pomlad. Imenovanje mora sedaj odobriti še parlament.

Madžarski obrambni minister jutri v Sloveniji
19. 01. 1998 15.07
Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo bo jutri, 20. januarja, prispel madžarski obrambni minister Gyorgy Keleti.

Husein poziva iraške državljane na vojaško usposabljanje
18. 01. 1998 10.44
Po grožnji, da bo prekinil sodelovanje s predstavniki Združenih narodov za nadzor orožja, če do maja ne bodo ukinjenje gospodarske sankcije proti Iraku, je predsednik Sadam Husein iraško ljudstvo danes pozval, naj se prostovoljno vključi v programe za vojaško usposabljanje. Kot je predsednik Husein zapisal v pismu vladajoči stranki Baath, bodo Iračani na ta način pokazali odločenost, da z orožjem branijo obstoj svoje države.

Portugalski državni svet podprl nadaljevanje procesa vrnitve Macaa
17. 01. 1998 13.47
Portugalski državni svet je v petek poudaril pomen nadaljevanja procesa prenosa suverenosti nad Macaom. Ta naj bi izpod portugalske prešel pod kitajsko upravo ob koncu leta 1999. Odločno se je zavzel tudi za dosledno izvajanje skupne deklaracije iz leta 1987, je zapisano v sporočilu za javnost, ki so ga objavili v Lizboni v noči s petka na soboto.

Krepitev sodelovanja med hrvaškimi in slovenskimi oboroženimi silami
14. 01. 1998 16.39
Na prvem uradnem obisku v Sloveniji je načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, generalpolkovnik Pavao Miljavac, ki se je dopoldne srečal z načelnikom generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnikom Albinom Gutmanom, sprejela pa sta ga tudi predsednik države Milan Kučan in obrambni minister Tit Turnšek. Generalpolkovnik Gutman je v izjavi za novinarje po srečanju izrazil upanje, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na obrambnem področju intenzivnejše ter pogostejše. Po njegovi oceni so pogovori potekali v zelo prijetnem vzdušju. Slovenska stran je hrvaški predstavila organizacijo in načrte razvoj Slovenske vojske ter sodelovanje Slovenske vojske v Partnerstvu za mir in mednarodnih operacijah, zlasti mirovnih. Pogovarjali so se tudi o možnostih za prihodnje sodelovanje med slovenskimi in hrvaškimi oboroženimi silami. Generalpolkovnik Miljavac je ocenil, da so bili današnji pogovori, tako s kolegom Gutmanom kot predsednikom Kučanom in ministrom Turnškom, koristni in plodni. Pojasnil je, da se je z Gutmanom pogovarjal tudi o nekaterih določnejših oblikah sodelovanja. Predvsem bi bilo potrebno pospešiti podpis splošnega sporazuma o sodelovanju na področju obrambe, ki bo okvir za prihodnje sodelovanje. Predsedniku Kučanu je generalpolkovnik Miljavac prenesel pozdrave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana ter predsednika seznanil z organizacijo in temeljnimi usmeritvami za nadaljnji razvoj hrvaških oboroženih sil ter izrazil njihovo pripravljenost za okrepitev mednarodnega sodelovanja. Predsednik Kučan je gosta zaprosil, naj sporoči tudi njegove pozdrave predsedniku Tuđmanu. Zagotovil je, da se tudi sam zavzema za čim boljše odnose med državama in v tem okviru tudi za dobro sodelovanje na vojaškem in obrambnem področju.

Jacques Santer februarja na turnejo po Bližnjem Vzhodu
12. 01. 1998 12.25
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo februarja odpotoval na enotedensko turnejo po Bližnjem Vzhodu, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bejrutu.

V ponedeljek protestno zborovanje v Črni Gori
09. 01. 1998 17.05
Glavni odbor črnogorske Demokratske stranke socialistov (DPS) pod predsedstvom Momira Bulatovića je danes sprejel odločitev, da bodo v ponedeljek, 12. januarja, pred stavbo republiške skupščine v Podgorici priredili zborovanje proti "nezakoniti oblasti in njenemu ogrožanju države ter osnovnih človekovih pravic ter svoboščin".

ZDA nameravajo ohraniti okrepljeno vojaško navzočnost v Perzijskem zalivu
09. 01. 1998 10.27
Navkljub popuščanju napetosti v odnosih z Irakom nameravajo Združene države Amerike ohraniti okrepljeno vojaško navzočnost v Perzijskem zalivu. "Za zdaj ni načrtov o morebitnem zmanjšanju oboroženih sil v zalivu," je v četrtek v Washingtonu izjavil tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Kenneth Bacon. Dodal je, da iraški predsednik Sadam Husein "še ni pokazal nikakršne pripravljenosti za popolno izpolnjevanje resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov", saj še vedno zavrača neoviran dostop do "določenih občutljivih mest".

Leto 1998 bo katastrofalno
08. 01. 1998 17.25
Uboji, atentati in razdejanja na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki v letu 1998. Rože pa ne bodo cvetele niti v Evropi in ZDA, trdi znameniti tunizijski mag Hassen Chami, ki si je prislužil mednarodni sloves z napovedjo smrti princese Diane. Napovedi za letošnje leto je zaupal tedniku Jeune Afrique, povzema pa jih tržaški časnik Il Piccolo.