predsedovanja

Pahor dobil podporo Španije

09. 10. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor, ki je na obisku v Španiji je povedal, da so mu španski sogovorniki zagotovili podporo Sloveniji v prizadevanjih za članstvo v EU tudi v prihodnje.

Benfica ima blokiran račun

25. 09. 2001 00.00

Portugalski nogometni velikan Benfica, za katerega igra tudi slovenski reprezentant Zlatko Zahovič, se je znašel v hudih denarnih težavah. Lizbonsko sodišče mu je namreč zablokiralo žiro račun.

Obisk belgijske delegacije

10. 09. 2001 00.00

V Sloveniji se mudi delegacija zunanjepolitičnega odbora predstavniškega doma belgijskega parlamenta pod vodstvom predsednika odbora Pierra Chevalierja.

Srečanje zunanjih ministrov EU

08. 09. 2001 00.00

Zunanji ministri Evropske unije so prvi dan dvodnevnega neformalnega srečanja v Genvalu blizu Bruslja razpravljali o razmerah na Bližnjem vzhodu in načinu priprave institucionalne reforme Unije po širitvi.

Portoroško srečanje pogajalcev

07. 09. 2001 00.00

Slovenija gosti 14. srečanje pogajalskih skupin držav kandidatk za članstvo v EU. Kot je 24ur dejal Janez Potočnik, vodja slovenskih pogajalcev, je srečanje v znamenju prehoda v ciljno ravnino ciljnega leta zaključka pogajanj.

Belgijski minister v Sloveniji

27. 08. 2001 00.00

Belgijski minister Louis Michel, ki predseduje Svetu ministrov Evropske unije, je Slovenijo označil za vzorno kandidatko.

Drnovšek o širitvi EU

09. 07. 2001 00.00

Glavni cilj prizadevanj za širitev Evropske unije je demokratična in stabilna Evropa z močnimi institucijami, ki bo preprečila Evropo preteklosti z vojnami in konflikti, in ta zgodovinski okvir je treba upoštevati tudi v vseh razpravah o prihodnosti povezave. Zdi se namreč, da je v vsakodnevnih razpravah ta aspekt zamegljen zaradi osredotočanja na vsakodnevne skrbi, ki včasih porajajo celo razmišljanja, ali je širitev potrebna in ali je ne bi bilo treba upočasniti, je danes na mednarodnem seminarju z naslovom Srednja Evropa in širitev EU: hitrosti in zastoji, ki ta teden poteka na poletni univerzi v španskem San Sebastianu, opozoril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Razstava karikaturistov EU

06. 07. 2001 00.00

V prostorih mestne občine Celje bodo do 13. julija na ogled dela karikaturistov iz držav članic in kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Po besedah Barbare Leban s celjske občine bodo med razstavljenimi karikaturami tudi dela slovenskih avtorjev, Marka Kočevarja, trenutno dnevnega karikaturista Dela, in Franca Jurija, ki s karikaturami zdaj bogati naslovnico Dnevnika. Razstavljena dela so nastala februarja letos, ko so karikaturisti v Stockholmu ustvarjali na temo Evropska unija in prednostne naloge v času švedskega predsedovanja EU.

Slovenija zadovoljna s švedskim predsedstvom

29. 06. 2001 00.00

Švedska s 30. junijem zaključuje svoje prvo polletno predsedovanje Evropski uniji. V tem obdobju je bil v širitvenem procesu z novo fazo konkretnih pogajanj na ključnih področjih narejen velik napredek, zato je Slovenija zadovoljna s potekom in dinamiko pogajanj, saj so bili cilji, zastavljeni v časovnem načrtu pogajanj, celo preseženi, je danes sporočilo slovensko zunanje ministrstvo, ki je Švedski ob tej priložnosti čestitalo za uspešno predsedovanje petnajsterici.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu

21. 06. 2001 00.00

Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Pristopna pogajanja Slovenije z EU

12. 06. 2001 00.00

Evropska unija se bo jutri s Slovenijo sestala na rednem polletnem ministrskem krogu pristopnih pogajanj, na katerem bosta strani formalno potrdili začasno zaprtje šestih poglavij pravnega reda v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici letošnjega leta. Tako bodo končana usklajevanja za 20 poglavij pravnega reda od skupaj 29, o katerih pogajanja potekajo. Na dnevnem redu pogajanj bo jutri tudi vprašanje prostega pretoka delovne sile, kjer pa Slovenija zavrača unijino zahtevo po začasnem ščitenju trga dela v sedanjih članicah, zato se bodo pogajanja o tej temi še nadaljevala.

Kandidatke za načrtno pogajanje

28. 05. 2001 00.00

Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Podpredsednica belgijske vlade v Sloveniji

23. 05. 2001 00.00

Slovenski minister za promet Jakob Presečnik je podpredsednico belgijske vlade in ministrico za transport Isabelle Durant, ki se je mudila na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, seznanil z razmerami na področju prometa v Sloveniji ter slovenskim prevzemanjem pravnega reda Evropske unije na področju transporta. Belgijo, ki bo v drugi polovici leta prevzela predsedovanje EU, po besedah Durantove zanimajo težave, s katerimi se na področju prometa srečujejo države kandidatke. Kot je zagotovila, naj bi Belgija v času predsedovanja uniji pripravila neformalno srečanje ministrov za promet in okolje iz članic in kandidatk. Durantova se je dopoldne sestala tudi z državnim sekretarjem v ministrstvu za zunanje zadeve Samuelom Žbogarjem.

Srečanje ministrov v Pragi

23. 05. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na srečanju luksemburške skupine v Pragi poudaril, da mora Evropska unija določiti koledar širitve na junijskem vrhu EU v Goeteborgu ali najkasneje na decembrskem vrhu v belgijskem Laeknu. Ob tem je opozoril, da kandidatke na vrhu v Nici izrečeni želji EU, da bi prve nove članice že sodelovale na volitvah v Evropski parlament, pripisujejo ključen pomen. Ratifikacija pristopnih pogodb je zato nujna v letu 2003.

Izraelski napadi se nadaljujejo

21. 05. 2001 00.00

Izraelska vojska je tudi danes zjutraj napadla palestinska naselja v Gazi. V napadu helikopterjev in topništva je na mesto padlo pet raket, pri čemer je ena zadela tudi poslopje varnostih služb palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Izstrelki izraelskih sil so zadeli tudi neko tovarno, deset hiš in knjižnico. Gre za prvi napad na civilne cilje od obnovitve izraelsko-palestinskih spopadov na območju pred osmimi meseci. V napadu so bile po navedbah palestinskih varnostnih služb ranjene štiri osebe. Do napadov je prišlo le nekaj ur pred obiskom visokega komisarja EU za zunanjo in varnostno politiko Solane, ki pričenja štiridnevni obisk na Bližnjem vzhodu.

Ludvigssonovi naključni fotografski motivi

14. 05. 2001 00.00

V Mestni galeriji Ljubljana so odprli razstavo švedskega fotografa Bertila Ludvigssona. Avtor razstavlja 35 fotografij iz vsakdanjega življenja ljudi, dogajanj s cest in ulic, portrete naključnih ljudi in gibanje množic po švedskem mestu Karlstad. Fotografska razstava je del projekta sodelovanja Ljubljane in Karlstada v času predsedovanja Švedske Evropski uniji. Razstava bo na ogled do 31. maja.

Estrada v bolnišnici

12. 05. 2001 00.00

Nekdanjega filipinskega predsednika Josepha Estrado so zaradi bolečin v prsih prepeljali v bolnišnico. Njegovo premestitev je odredilo sodišče, potem ko mu zdravniki v preiskovalnem zaporu Santa Rosa v bližini filipinske prestolnice Manila niso mogli pomagati.

Jan de Bock v Sloveniji

11. 05. 2001 00.00

Na povabilo vodje pogajalcev z EU Janeza Potočnika se na enodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar belgijskega zunanjega ministrstva Jan de Bock. Gre za pomemben obisk, saj bo Belgija 1. julija prevzela polletno predsedovanje EU. Janez Potočnik je o pomenu obiska za 24 ur povedal: "Na pogajanjih pričakujemo, da bomo v času belgijskega predsedovanja uspeli zaključiti pogajanja na vseh področjih, razen na tistih, ki so povezana s finančnimi posledicami, to so kmetijstvo, regionalna politika in proračun."

Slovenija ob dnevu Evrope

09. 05. 2001 00.00

Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Teden v znamenju Evrope

07. 05. 2001 00.00

Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

EU in kandidatke o prihodnosti

06. 05. 2001 00.00

Zunanji ministri Evropske unije se bodo v švedskem Nykopingu, ob robu rednega polletnega neformalnega zasedanja, sestali s kolegi iz kandidatk za članstvo, med njimi z vodjo slovenske diplomacije Dimitrijem Ruplom. Ministri petnajsterice želijo s kolegi iz prosilk za članstvo izmenjati poglede o prihodnjem razvoju unije in tako kandidatke vključiti v letos začeto javno debato, ki naj bi, v skladu s sklepi vrha EU decembra lani v Nici, v letu 2004 pripeljala do naslednje medvladne konference o nadaljnji prenovi unije.

Zunanji ministri EU o širitvi

05. 05. 2001 00.00

Na neformalnem zasedanju so se danes v švedskem Nykopingu sestali zunanji ministri Evropske unije. Osrednja tema pogovorov bo po pričakovanjih napredek na pristopnih pogajanjih s kandidatkami za članstvo. Še posebej naj bi se ministri osredotočili na še vedno neusklajena stališča držav EU do vprašanja prostega pretoka delovne sile, pri katerem se v članicah kot sta Nemčija in Avstrija , pojavlja strah, da bi brez prehodnih zaščitnih mehanizmov, torej ob takojšnjem odprtju meja, delavci iz novih članic preplavili nacionalna tržišča petnajsterice.

Peterle v Budimpešti

23. 04. 2001 00.00

Predsedniki parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve šestih držav kandidatk, ki so pristopna pogajanja z EU začela že pred tremi leti, so se na šestem srečanju v Budimpešti zavzeli za nov zagon v širitvenem procesu v času aktualnega švedskega predsedovanja uniji. Ob tem so izrazili prepričanje, da širitvena strategija, potrjena na vrhu v Nici, kandidatkam, še posebej prav prvi šesterici, v pristopnih pogajanjih omogoča hitrejši napredek od predvidenega. Zato so tako lahko pogajanja sklenjena najkasneje v prvi polovici leta 2002, so zapisali v skupni izjavi.

Kandidatke o pogajanjih z EU

09. 04. 2001 00.00

V glavnem mestu Estonije Tallinnu so se sestali vodje pogajalskih skupin prve šesterice kandidatk, ki se pogajajo za vstop v EU. Na srečanju je bil prisoten tudi vodja slovenskih pogajalcev Janez Potočnik. Pogajalci so med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja Uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Danski kmetje za odlog širitve EU

09. 04. 2001 00.00

Predsednik danskega sveta za kmetijstvo Peter Gaemelke je v pogovoru za danski dnevnik Politiken izjavil, da bi bilo treba vstop novih članic v EU preložiti za dve leti, da bi lahko pred tem v uniji končali kmetijske reforme.

Pred junijskim vrhom EU

08. 04. 2001 00.00

Prvič letos se bodo jutri v estonski prestolnici Tallinn sestali vodje pogajalskih skupin iz šesterice držav kandidatk, ki so se z Evropsko unijo o članstvu začele pogajati že leta 1998. Pogajalci iz t. i. luksemburške skupine kandidatk, med katerimi bo tudi vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik, bodo med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Tuomioja v Sloveniji

03. 04. 2001 00.00

Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

Slovenija uspešna v pogajanjih z EU

30. 03. 2001 00.00

Slovenski pogajalci pod vodstvom šefa slovenske pogajalske ekipe Janeza Potočnika so z EU sklenili pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je Slovenija zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Potočnik v Bruslju

29. 03. 2001 00.00

Morda vrh EU junija v Goeteborgu ne bo določil datuma sklepa pristopnih pogajanj z najbolj naprednimi kandidatkami, vsekakor pa Slovenija ustvarja pogoje, v katerih se voditelji ne bodo mogli izogniti resni razpravi na to temo, je po krogu pristopnih pogajanj v Bruslju izjavil šef slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik. Slovenija je z EU sklenila pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Podpora Belgije pri vključevanju v EU

27. 03. 2001 00.00

Slovenija ima status bodoče članice Evropske unije in ne več samo statusa države kandidatke za članstvo, je po pogovorih z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem danes v Ljubljani ocenila državna sekretarka za evropske zadeve v belgijskem zunanjem ministrstvu Annemie Neyts-Uyttebroeck. Delegacija države, ki bo v drugi polovici leta predsedovala uniji, je v Slovenijo prišla pod njenim vodstvom, potem ko je predsednik belgijske vlade Guy Verhofstadt zaradi davišnje hude železniške nesreče v bližini Bruslja odpovedal obisk v Ljubljani.