predsedovanja

Nemška vlada sprejela seznam prednostnih nalog za predsedovanje EU

02. 12. 1998 17.34

Pakt o zaposlovanju za Evropo, reforma finančne in kmetijske politike Evropske unije (Agenda 2000) ter vzpostavitev večje demokratičnosti so glavni cilji nemškega predsedovanja Evropski uniji, ki se bo začelo 1. januarja prihodnje leto. Nemška vlada je danes sprejela seznam prednostnih nalog, ki jih namerava vlada Gerharda Schroederja uresničiti oziroma se jih lotiti v prvi polovici prihodnjega leta. Nemški zunanji minister Joschka Fischer pa bo zastavljene cilje preostalim 14 državam članicam EU predstavil na potovanju po prestolnicah držav EU od 13. do 18. decembra.

Die Presse: Schroeder zavira širitev EU na Vzhod

10. 11. 1998 16.46

Že zdaj, poldrugi mesec pred iztekom predsedovanja Evropski uniji, Avstriji ni uspelo oživiti procesa širitve EU, celoten proces pa je ocenjen kot neuspešen, je zapisal avstrijski časnik Die Presse.

Schroder zagotovil kontinuiteto zunanje politike

10. 11. 1998 12.23

Nemška vlada namerava v času svojega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 1999 pospešiti integracijski proces ter na splošno biti ''aktivni voditelj'' na področju reform unije, je ob predstavitvi programa nove nemške vlade v bundestagu zatrdil nemški kancler Gerhard Schroeder, ki se je zavzel tudi za uspešno uvedbo skupne valute.

Seznanjanje finskih parlamentarcev s Slovenijo

30. 09. 1998 13.34

Na prvem, po izjavah pa ne zadnjem obisku, se v Sloveniji mudi predsednik zunanjepolitičnega odbora finskega parlamenta Markus Aaltonen z delegacijo, ki je na današnji novinarski konferenci izpostavil, da je Slovenija lahko ''dober primer za preostalo vzhodno in jugovzhodno Evropo''.

Klestil: Slovenija lahko pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU

18. 09. 1998 14.16

Avstrija se zavzema za čimprejšnji začetek pogajanj o nadaljnji širitvi Evropske unije z državami kandidatkami, med katerimi je tudi Slovenija, ki lahko računa na vso podporo Avstrije, trenutno predsedujoče Evropski uniji, je danes po pogovorih s predsednikom države Milanom Kučanom zagotovil avstrijski predsednik Thomas Klestil. Thomas Klestil, ki se danes mudi na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, je izpostavil stališče Avstrije, da naj se pogajanja o nadaljnji širitvi EU začnejo še pred celostno uskladitvijo pravnih predpisov in zakonov držav kandidatk s tistimi v EU. Slovenija je sicer svoja pogajalska izhodišča že predložila. Avstrijski predsednik je še izrazil upanje, da naj bi se pogajanja začela še v času avstrijskega predsedovanja EU, ki se bo končalo 31. decembra letos.

Vlada dobila mandat za prva vsebinska pogajanja z EU

08. 09. 1998 14.40

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je po današnji skupni seji s komisijo za evropske zadeve podprl delno pobudo za pogajanja in sklenitev mednarodne pogodbe o članstvu Slovenije v Evropski uniji (EU), s čimer je slovenski vladi podelil mandat za dejanska vsebinska pogajanja z EU za prvih sedem področij. Osrednji del te pobude so pogajalska izhodišča za sedem področij, ki naj bi jih vlada tako še pravočasno, do dogovorjenega 15. septembra poslala Evropski komisiji v Bruselj.

Društvo prijateljev Lipice predalo EU uradno zahtevo za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev

27. 08. 1998 14.10

Ustanovitelja Društva prijateljev Lipice (DPL), baronica Monika van Paemel iz Belgije in dr. Boris A. Novak, sta se 21. avgusta 1998 v Bruslju sestala z več predstavniki Evropske unije, vključno z visokimi komisarji; na komisiji EU za trgovino in promet sta ob tej priložnosti uradno izročila zahtevo DPL za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev, skupaj z ustreznima zahtevama Združenja rejcev lipicanca Slovenije in Kobilarne Lipica ter z dosjejem o lipicancih, sta danes sporočila dr. Novak in van Paemelova.

Schuessel: Avstrija si bo prizadevala za začetek vsebinskih pogajanj

15. 07. 1998 15.42

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je v uradni predstavitvi programa avstrijskega predsedstva Evropske unije pred Evropskim parlamentom danes v Strasbourgu znova napovedal, da si bo Dunaj prizadeval za začetek vsebinskih pogajanj s skupino naprednih kandidatk za članstvo v času svojega predsedovanja. Pomembne naloge na področju širitve bodo v tem obdobju tudi uresničevanje pristopnih partnerstev, priprave predpristopnih mehanizmov in razprava o poročilu Evropske komisije o napredku kandidatk, je dejal Schuessel.

Evropski parlament sprejel avstrijski delovni načrt

15. 07. 1998 13.22

Evropski parlament je danes sprejel delovni program avstrijskega predsedovanja Evropski uniji. Poslanci so v razpravi avstrijskemu zunanjemu ministru Wolfgangu Schuesslu predstavili svoje predloge za prihodnjih šest mesecev, ki so segali od boja proti brezposelnosti in kriminalu do jasnejšega stališča o evropskih reformah.

Japonska in ZDA bosta kljub Hašimotovem odstopu nadaljevali z dialogom

14. 07. 1998 10.21

Japonski premier v odstopu Rjutaro Hašimoto in ameriški predsednik Bill Clinton sta se danes dogovorila, da bosta nadaljevala z dialogom o dvostranskih političnih, varnostnih in gospodarskih vprašanjih, so sporočili japonski predstavniki.

Schuessel se je že sestal z Drnovškom in Kučanom

06. 07. 1998 19.10

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel, ki je ob avstrijskem prevzemu predsedovanja Evropski uniji danes obiskal Slovenijo, se je že sestal s predsednikom slovenske vlade Janezom Drnovškom in predsednikom države Milanom Kučanom.

Schuessel v Ljubljani

06. 07. 1998 16.01

Na povabilo slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca je na delovni obisk v Slovenijo danes prispel avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel. Avstrijskega gosta bosta poleg gostitelja sprejela tudi premier Janez Drnovšek ter predsednik države Milan Kučan.

Predsedstvo v EU veliko priznanje za Avstrijo

01. 07. 1998 12.30

Avstrijski predsednik Thomas Klestil je v radijskem pogovoru danes ocenil, da šestmesečno predsedovanje Evropski uniji pomeni veliko priznanje za Avstrijo.

Schuessel o prioritetah predsedstva

29. 06. 1998 14.50

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je danes v Luxembourgu znova napovedal, da si bo Avstrija prizadevala za začetek vsebinskih pogajanj o članstvu s šesterico naprednejših kandidatk, med njimi Slovenijo, v času svojega predsedovanja uniji. Priznal je, da o tem petnajsterica še ni dosegla konsenza, vendar dodal, da v okviru nedavne tuneje po prestolnicah članic ni dobil občutka o večjem nasprotovanju temu pristopu.

Ministrska konferenca programa Eureka v Lizboni

29. 06. 1998 12.46

V Lizboni se bo jutri začela 16. ministrska konferenca evropskega programa industrijsko-razvojnih raziskav Eureka. Konference, ki jo bo pripravilo portugalsko ministrstvo za znanost in tehnologijo ob koncu enoletnega portugalskega predsedovanja programu, se bo udeležila tudi slovenska delegacija pod vodstvom državne sekretarke na ministrstvu za znanost in tehnologijo Verice Trstenjak, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Schuessel se je srečal z Vedrinom in Chiracom

24. 06. 1998 14.56

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel se je včeraj v okviru turneje po evropskih prestolnicah pred začetkom avstrijskega predsedovanja Evropski uniji v Parizu srečal s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom na delovnem kosilu.

Britanci končano predsedovanje EU označili s poezijo

20. 06. 1998 09.36

V Veliki Britaniji je od petka v restavracijah, na vlakih in v kinodvoranah "navzoča" poezija. Ministrstvo za kulturo se je namreč odločilo, da bo sklenitev predsedovanja Velike Britanije Evropski uniji proslavilo prav s to literarno zvrstjo. Ministrstvo je izbralo predvsem pesmi živečih avtorjev, saj želi pokazati, da poezija ni le del literarne dediščine, ampak tudi živa in sodobna umetniška zvrst. V izbor so uvrstili poezijo niza še neznanih pesnikov, pa tudi znanih, kot je Španec Federico Garcia Lorca. Za kaseto, ki jo predvajajo radijske postaje, sta pesmi prebrala dva britanska igralca, plakate z natisnjenimi pesmimi pa so razobesili v podzemni železnici, v vlakih Eurostar in na oglasnih deskah v restavracijah in barih.

Minister Frlec v Veliko Britanijo

17. 06. 1998 11.24

Zunanji minister Boris Frlec bo popoldne odpotoval na dvodnevni obisk v London, kjer se bo zvečer sestal z mednarodnim posrednikom za nasledstvo SFRJ sirom Arthurjem Wattsom, jutri pa bo imel pogovore z vodjo britanske diplomacije in predsedujočim ministrskemu svetu Evropske unije Robinom Cookom, obrambnim ministrom Georgeom Robertsonom in lordom Simonom, državnim sekretarjem za trgovino in konkurenčnost v Evropi. Ob koncu obiska v Londonu bo slovenski zunanji minister članom odborov za mednarodne odnose in obrambo predaval na temo Strateški zunanjepolitični cilji Slovenije.

Nocoj prvo zasedanje sveta finančnih ministrov evro-držav

04. 06. 1998 13.41

Nekaj manj kot mesec dni pred prevzemom predsedovanja Evropski uniji, ko bo nasledila Britance, Avstrija danes začenja opravljati prve konkretne dolžnosti predsedujoče članice. Ker se je London zaenkrat odpovedal vstopu v Evropsko gospodarsko in denarno unijo (EMU), bo Dunaj nocoj v Luxembourgu vodil prvi sestanek sveta finančnih ministrov enajsterice, ki bo na začetku prihodnjega leta uvedla evro.

Rugova pri avstrijskem zunanjem ministru

27. 05. 1998 15.45

Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova se je na poti v ZDA ustavil na Dunaju in se tam srečal z vodjo avstrijske diplomacije Wolfgangom Schuesslom. Slednji je dejal, da bo Avstrija storila vse, da bi dosegli mirno rešitev kosovske krize.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru

20. 04. 1998 12.16

Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Francija in Nemčija dosegli dogovor o vodenju Evropske centralne banke

28. 02. 1998 12.00

Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac naj bi po pisanju nemškega tednika Focus dosegla kompromis glede predsedovanja bodoči Evropski centralni banki. Časnik se sklicuje na vire blizu vladi v Bonnu. V skladu s kompromisom naj bi Francija dobila položaj podpredsednika banke, a pod pogojem, da bo čez osem let na čelo banke prišel Francoz. Prvi predsednik banke naj bi bil Nizozemec Wim Duisenberg. Nemčija Duisenbergovo kandidaturo podpira, medtem ko je Pariz za ta pomemeben položaj predlagal guvernerja francoske centralne banke Jean-Claudea Tricheta. V uradu nemškega kanclerja novice niso niti potrdili niti zanikali.

Klestil na Evropski komisiji

25. 02. 1998 12.24

Na obisku na Evropski komisiji se danes mudi avstrijski predsednik Thomas Klestil.

Avstrija želi v NATO

28. 12. 1997 12.42

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je zatrdil, da je "Avstrija lahko in mora biti članica zveze NATO". Jasno je tudi, koliko bi jo včlanitev v Severnoatlantsko zvezo stala: po sedanjih izračunih okrog 700 milijonov šilingov. Schuessel je menil, da bi obrambni minister Werner Fasslabend to vsoto lahko pokril celo iz tekočih proračunskih sredstev.

Kučan bo kot predsednik prisegel pred DZ

22. 12. 1997 13.55

Pred poslankami in poslanci državnega zbora bo popoldne prisegel predsednik republike Milan Kučan in tako nastopil nov petletni mandat.

MERCOSUR za skupni denar po vzoru evra

16. 12. 1997 10.05

Argentinski predsednik Carlos Menem se je na 13. vrhunskem srečanju gospodarske povezave južnoameriških držav MERCOSUR v Montevideu zavzel za skupno valuto te grupacije. Menem je napovedal, da bo Argentina v času svojega predsedovanja MERCOSUR-ju v prihodnjega pol leta pospešila projekt skupnega denarja po vzoru evra. Članice grupacije so Argentina, Brazilija, Paragvaj in Urugvaj, pridruženi članici pa Čile in Bolivija. Predsedstvo temu prostotrgovinskemu območju z 200 milijoni prebivalcev se menja na pol leta.