predsedujoči

Energetski načrt buri duhove

18. 05. 2001 00.00

Energetski načrt, ki ga je v četrtek razgrnil ameriški predsednik George Bush, je po vsem svetu naletel na ostre kritike. V Združenih narodih so ga označili kot katastrofalnega, enako menijo tudi v vseh večjih mednarodnih okoljevarstvenih organizacijah. Nad Bushevim načrtom, ki predvideva gradnjo na stotine jedrskih elektrarn in črpanje nafte na doslej zaščiteni Aljaski, ne predvideva pa ekološkega varčevanja, so razočarani tudi v Evropski uniji.

Dogovor o prednostnih nalogah

15. 05. 2001 00.00

Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Delovno omizje Pakta stabilnosti

14. 05. 2001 00.00

V uvodnem govoru četrtega srečanja prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo (PS) v Portorožu je minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel povedal, da so kritične ocene delovanja PS in očitki o neučinkovitosti do neke mere upravičeni, saj gre za dolgoročno usmeritev delovanja, ki je bilo nepopolno do vključitve ZR Jugoslavije v PS. Ob tem je minister Rupel zavrnil potrebo po Balkanski konferenci oziroma nekakšni mirovni konferenci. V naporih za zagotavljanje trajnega miru in stabilnosti na Balkanu je izpostavil, da le dvig gospodarskega položaja in investicije predstavljajo možnost za končanje krize in za dobre dogovore med etničninmi skupnostmi.

ZN o pomoči najrevnejšim na svetu

14. 05. 2001 00.00

V Bruslju se je danes začela konferenca Združenih narodov o pomoči najmanj razvitim državam, na kateri bodo o potrebnih ukrepih razpravljali voditelji ali visoki predstavniki 49 najrevnejših držav na svetu, predstavniki držav, ki pomoč nudijo, in predstavniki številnih mednarodnih organizacij. Odprtja konference, ki bo trajala do 20. maja, so se med drugim udeležili generalni sekretar ZN Kofi Annan, generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore in tudi trenutno predsedujoči EU, švedski premier Goeran Persson.

Obisk predsedstva BiH v Banja Luki

03. 05. 2001 00.00

Trije člani predsedstva BiH so se v Banja Luki srečali z voditelji Republike srbske na prvem skupnem obisku v srbski entiteti od konca vojne v BiH. Predsednik Republike srbske Mirko Šarović je po srečanju s člani predsedstva BiH, Živkom Radišićem, Jozom Križanovićem in Berizom Belkićem dejal, da tovrstna srečanja prispevajo k medsebojnemu razumevanju, spravi ter boljšemu življenju v državi in obeh entitetah.

Peterle v Budimpešti

23. 04. 2001 00.00

Predsedniki parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve šestih držav kandidatk, ki so pristopna pogajanja z EU začela že pred tremi leti, so se na šestem srečanju v Budimpešti zavzeli za nov zagon v širitvenem procesu v času aktualnega švedskega predsedovanja uniji. Ob tem so izrazili prepričanje, da širitvena strategija, potrjena na vrhu v Nici, kandidatkam, še posebej prav prvi šesterici, v pristopnih pogajanjih omogoča hitrejši napredek od predvidenega. Zato so tako lahko pogajanja sklenjena najkasneje v prvi polovici leta 2002, so zapisali v skupni izjavi.

Protokolu iz Kjota je nedotakljiv

09. 04. 2001 00.00

Evropska komisija izključuje kakršnokoli možnost vnovičnih pogajanj o protokolu iz Kjota, ki predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, je danes v Bruslju sporočil tiskovni predstavnik palače Breydel Jean-Christophe Filori. "Nova pogajanja o Kjotskem protokolu, podpisanem leta 1997, ki ga Washington zavrača, ne pridejo v poštev," je poudaril Filori, ki je tako zavrnil interpretacijo besedila, katerega avtorja sta bila predsednik Evropske komisije Romano Prodi in predsedujoči EU, švedski premier Goeran Perrson.

Podpora Makedoniji

05. 04. 2001 00.00

Obrambni ministri držav JV Evrope so se na izrednem razširjenem sestanku v Skopju v sklepni izjavi zavzeli za okrepitev sodelovanja med državami za dosego trajnega miru in gospodarske blaginje na območju. Potrdili so zavezanost spoštovanju suverenosti, ozemeljske celovitosti in nedotakljivosti mednarodno priznanih meja ter ostro obsodili vse oblike nasilja, ki resno ogrožajo mir, varnost in stabilnost v JV Evropi. Ostro so obsodili tudi teroristične dejavnosti oboroženih albanskih skupin v Makedoniji, izrazili pa trdno podporo suverenosti Makedonije in nedotakljivosti njenih meja, prav tako pa tudi njenemu načinu reševanja krize. Ob tem so še poudarili pomen političnega reševanja sporov.

FIFA in UEFA dosegli dogovor

24. 03. 2001 00.00

Mednarodna in evropska nogometna zveza (FIFA in UEFA) sta v Stockholmu ob robu spomladanskega vrhunskega zasedanja voditeljev Evropske unije tudi uradno potrdili dogovor o novem sistemu prestopov nogometašev. Predsedujoči EU, švedski premier Goeran Persson in predsednik Evropske komisije Romano Prodi v imenu petnajsterice ter predsednika obeh nogometnih zvez, Sepp Blatter in Lennart Johannson, so s podpisi na štirih nogometnih žogah simbolično končali šestmesečne pogovore, po katerih sta obe nogometni organizaciji sprejeli spremenjena pravila prestopov nogometašev, skladna z zakodonajo EU.

Voditelji EU o slinavki in parkljevki

23. 03. 2001 00.00

Voditelji EU so na zasedanju v Stockholmu izrazili zaskrbljenost zaradi katastrofalnih posledic, ki jih ima za evropsko kmetijstvo širjenje slinavke in parkljevke ter izrazili solidarnost s prizadetimi državami, pri tem pa so bili prevladujočega mnenja, da mora Unija kljub problemom spoštovati proračunske okvirje in porabe za skupno kmetijsko politiko ne povečati nad dovoljeno. V Stockholmu sta sicer britanski premier Tony Blair in nizozemski premier Wim Kok Unijo zaprosila, naj jim strokovno pomaga ter v Veliko Britanijo in na Nizozemsko pošlje evropske veterinarje.

Vrh EU v Stockholmu

23. 03. 2001 00.00

Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

S pismom bodo seznanili predsednike

16. 03. 2001 00.00

V zvezi z izginotjem majorja Ladislava Trohe je predsedujoči v komisiji za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb Zmago Jelinčič ostale člane tega nadzornega delovnega telesa obvestil, da je okrožnemu državnemu tožilcu Gorazdu Fišerju sredi tedna s posebnim dopisom posredoval pismo, ki naj bi ga Troha napisal v začetku lanskega decembra in ga takrat tudi overovil pri notarju. Na pobudo nekaterih poslancev bo komisija pismo poslala še notranjemu ministru ter predsedniku države, vlade in državnega zbora. Pismo, ki ga je Troha napisal slaba dva meseca pred izginotjem, navaja dogodke v zvezi s podstavitvijo eksploziva pod Jelinčičev avtomobil leta 1993. Troha v njem obtožuje nekatere pripadnike specialne brigade Moris.

Bo vojska ZRJ napotena na mejo z Makedonijo?

07. 03. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je po srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom v New Yorku sinoči dejal, da NATO razmišlja o tem, da bi na jugoslovansko-makedonsko mejo napotil jugoslovansko vojsko. Na Robertsonove besede se je pozitivno odzval jugoslovanski premier Zoran Žižić, ki se je prav tako v New Yorku srečal z Annanom in dejal, da bo jugoslovanska vojska znala zavarovati mejo. Varnostni svet ZN bo danes na zasedanju za zaprtimi vrati poslušal poročilo makedonskega zunanjega ministra Srđo Kerima glede najnovejših spopadov med albanskimi gverilci in makedonsko vojsko na meji s Kosovim.

Na makedonski meji zaenkrat mirno

06. 03. 2001 00.00

Poročila številnih medijev, da ob kosovsko makedonski meji potekajo hudi spopadi, so po trditvah makedonskih in ameriških virov neresnična. Razmere v vasi Tanuševci so mirne, a še vedno napete. Makedonska vojska in policija pa sta vpoklicali manjše število rezervistov.

Začetek vrha G-8

02. 03. 2001 00.00

Danes se bo v Trstu začelo ministrsko srečanje skupine G-8 o okolju, na katerem bodo ministri za okolje Združenih držav Amerike, Kanade, Japonske, Nemčije, Francije, Italije, Velike Britanije in Rusije obravnavali klimatsko problematiko, trajnostni razvoj ter vpliv okoljskih dejavnikov na zdravje. Zaradi ministrskega srečanja skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije bodo danes v središču Trsta, predvsem okrog palače deželne vlade na Velikem trgu (Piazza Unita), kjer bo potekalo zasedanje, začeli veljati strogi varnostni ukrepi. Po podatkih tržaške kvesture pričakujejo do nedelje v Trst okoli 10.000 protestnikov.

V Nici podpis nove pogodbe EU

26. 02. 2001 00.00

Evropska petnajsterica se bo sestala v Nici, kjer se je 11. decembra lani dogovorila o novi pogodbi, s katero je prenovila skupne institucije in tako odprla pot za izvedbo širitve. Tokrat se bodo na francoski Rivieri srečali zunanji ministri EU, ki bodo zvečer podpisali novo pogodbo. S podpisom bo pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.

Stabilnost je strateški interes Slovenije

12. 02. 2001 00.00

Trajni mir v Jugovzhodni Evropi kot tudi politična in gospodarska stabilnost te regije sta ključnega pomena za Slovenijo, saj sta od njih odvisni tudi njena nacionalna varnost in gospodarski razvoj, je poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel danes na Brdu pri Kranju, kjer poteka srečanje vodij delovnih skupin prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Slovenija bo popoldne od Romunije za šest mesecev uradno prevzela sopredsedovanje delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Sestanek pogajalske skupine za NEK

06. 02. 2001 00.00

V Krškem so se sestali člani slovenske pogajalske skupine za Nuklearno elektrarno Krško (NEK). Predsedujoči Uroš Korže je povedal, da so se začeli pripravljati za nadaljevanje pogajanj s Hrvaško, pri tem pa da še ni nikakršnih vsebinskih premikov. S pogajalsko skupino iz Zagreba, ki jo vodi Roman Nota, so sicer v stalnih stikih, za srečanje pa se še niso dogovorili.

Varnostni svet obsodil napade

31. 01. 2001 00.00

Varnostni svet ZN je ostro obsodil nasilne napade albanskih upornikov na jugu Srbije. Predsedujoči VS, Singapurec Kishore Mahbubani je tudi zahteval, da storilci odgovarjajo za svoja dejanja. Po poročilu jugoslovanske vojske je bil v zadnjem napadu ubit njihov vojak, štirje pa so bili ranjeni.

Brez soglasja o nižjih trošarinah na gorivo

19. 01. 2001 00.00

Finančni ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju niso uspeli doseči političnega soglasja o podaljšanju s koncem lanskega leta iztečenih pravic do nižjih trošarin na gorivo, do katerih so v določenih primerih upravičene države članice. Tako med drugim Italija še naprej nima potrebne zelene luči ministrskega sveta za nadaljnje uveljavljanje nižjih trošarin na bencin ob slovenski meji. Kot je povedal predsedujoči ministrskemu svetu za finance, švedski finančni minister Bosse Ringholm, bodo članice odprto vprašanje tega paketa davčnih olajšav še naprej usklajevale, ministri pa naj bi se k temi vrnili na zasedanju 12. februarja.

21. francosko-afriški vrh

18. 01. 2001 00.00

Visoki predstavniki 52 afriških držav, francoski predsednik Jacques Chirac ter generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan so se zbrali v kamerunski prestolnici Yaounde, kjer se je začel 21. francosko-afriški vrh. Tokratno vrhunsko srečanje je po udeležbi najpomembnejše doslej, saj se nekatere države, med drugim Alžirija, ki jo zastopa predsednik Abdelaziz Buteflika, vrha udeležujejo prvič. Glavna tema srečanja bodo izzivi globalizacije, s katerimi se mora soočiti črna celina. Razprave o političnih, gospodarskih, socialnih in kulturnih vidikih tega procesa pa je zasenčila smrt voditelja DR Kongo Laurent-Desireja Kabile, zato so udeleženci srečanje začeli z minuto molka v spomin nanj.

Sodelovanje na področju varnosti

20. 12. 2000 00.00

Kanada in EU sta se na vrhunskem srečanju v Ottawi dogovorili o boljšem sodelovanju na področju varnosti in obrambe. Tako se bodo strokovnjaki Kanade in EU sestajali štirikrat letno na pogovorih, namenjenih predvsem evropski skupni varnostni in obrambni politiki. Obe strani sta se strinjali, da ustanovitev enote za hitro posredovanje ne bo zmanjšala vpliva zveze NATO.

Etiopija in Eritreja sklenili mir

12. 12. 2000 00.00

Etiopija in Eritreja sta v Alžiru sklenili mirovni sporazum in s tem končali dveletno vojno glede meje na Afriškem rogu. Spor, ki je izbruhnil maja 1998, je zahteval na obeh straneh več kot 100 tisoč mrtvih in pognal v beg približno milijon in pol ljudi. Dogovor o miru sta podpisala etiopski premier Meles Zenawi in eritrejski predsednik Isaias Afwerki.

EU dosegla dogovor

11. 12. 2000 00.00

Voditelji Evropske unije so v današnjih zgodnjih jutranjih urah po petih dneh končali vrhunsko zasedanje v Nici in na doslej najdaljšem vrhu v zgodovini unije dosegli dogovor o institucionalni prenovi, ki odpira pot za izvedbo širitve. Po osemnajstih urah pogajanj so se odločili, da bodo v skladu z lastno zavezo novo pogodbo ratificirali najkasneje v dveh letih, tako da bi morala biti unija z začetkom 2003 pripravljena na sprejem novih članic.

Razglašena listina EU o pravicah

07. 12. 2000 00.00

Z razglasitvijo listine EU o temeljnih človekovih pravicah se je v Nici uradno začelo vrhunsko zasedanje petnajsterice. Listina je prvi dokument, ki integralno opredeljuje temeljne pravice in svoboščine državljanov EU, vendar njen status ostaja zgolj na ravni politične deklaracije, saj kljub pritisku Evropskega parlamenta in Evropske komisije članice niso dosegle soglasja, da bi postala pravno zavezujoča. Listino so v Nici slovesno podpisali predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine, predsednik Evropske komisije Romano Prodi in, v imenu predsedstva EU, francoski zunanji minister Hubert Vedrine. Listina v 54 členih razčlenjuje šest osnovnih temeljnih vrednot: dostojanstvo, svoboščine, enakopravnost, solidarnost, državljanstvo in načela pravičnega sodstva. Poleg klasičnih civilnih in političnih pravic opredeljuje še temeljne ekonomske in socialne pravice in zajema vprašanja določenih pravic, ki jih odpira razvoj novih tehnologij.

Rumeliotis v Sloveniji

07. 12. 2000 00.00

Na dvodnevnem delovnem obisku v Sloveniji se mudi predsedujoči prvemu delovnemu omizju Pakta stabilnosti za JV Evropo Panajotis Rumeliotis. Obisk Rumeliotisa spada v okvir priprav Slovenije na prevzem funkcije sopredsedujoče prvemu delovnemu omizju pakta v prvem polletju prihodnjega leta.

Pred vrhom EU v Nici

02. 12. 2000 00.00

Pred vrhom EU v Nici sta se danes v Hannovru srečala francoski predsednik Jacques Chirac in nemški kancler Gerhard Schröder. Chirac je pred tem v Haagu, kjer se je mudil dopoldan, dejal, da pri vprašanju sprejemanja odločitev znotraj EU ne pričakuje nobenih težav med Nemčijo in Francijo. Z obiskom v Hannovru je predsedujoči EU končal obiske po članicah petnajsterice v pripravah na vrh, ki bo med 7. in 9. decembrom potekal v Nici, kjer bodo govorili predvsem o prenovi unijinih ustanov. Med Nemčijo in Francijo obstajajo določene razlike v stališču do razporeditve glasov. Chirac nasprotuje temu, da bi imela Nemčija na podlagi večjega števila prebivalcev več glasov v ministrskem svetu kot Francija.

Predsednik Kučan v Sarajevu

01. 12. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je v okviru neuradnega delovnega obiska v Sarajevu srečal s člani predsedstva Bosne in Hercegovine. Kučan in predsedujoči predsedstva BiH Živko Radišić, ki sta v prostorih predsedstva BiH novinarje seznanila z vsebino enournega pogovora, sta poudarila visoko stopnjo soglasja glede ključnih vprašanj v odnosih med državama in stabilizacije razmer v regiji.

JV Evropa na poti v Evropo

24. 11. 2000 00.00

Pet držav zahodnega Balkana je nepovratno na poti v Evropo , je bila ugotovitev predsednika Evropske komisije Romana Prodija na sklepni novinarski konferenci vrha držav EU in zahodnega Balkana. Poudaril je, da pomeni parafirani sporazum z Makedonijo in začetek pogajanj o tem sporazumu s Hrvaško konkretno sporočilo ostalim trem državam regije - BiH, Albaniji ter ZRJ, katerim želi unija pomagati čimprej priti do tega cilja.

Za podporo vstopu v EU

24. 11. 2000 00.00

V Sarvarju na Madžarskem danes poteka plenarno zasedanje predsednikov deželnih vlad članic Delovne skupnosti Alpe-Jadran. Slovensko delegacijo vodi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič. Predsednik italijanske dežele Veneto Giancarlo Galan, ki je danes prevzel predsedovanje skupnosti v obdobju od leta 2001 do 2002, je med prednostnimi nalogami navedel podporo vstopu Slovenije in Madžarske v Evropsko unijo.