predstojnica

Osebna zgodba: "Zdravila jemljem vsak dan in živim polno življenje."
19. 05. 2025 00.15
Visok krvni tlak ali arterijska hipertenzija prizadene vsakega tretjega odraslega Slovenca. Številni se z njo srečajo že v aktivnih, delovno najproduktivnejših letih. Pri hipertenziji pogosto nimamo izrazitih simptomov in niti ne vemo, da jo imamo, dokler ne pride do zapletov, kot so srčni infarkt, možganska kap ali odpoved ledvic. Svojo izkušnjo je z nami delil Srečko, ki so mu hipertenzijo odkrili že pri 30 letih.

Ločil se je finančni minister Klemen Boštjančič
13. 05. 2025 19.03
Eva Boštjančič je potrdila, da se je njen zakon s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem aprila letos zaključil s sporazumno ločitvijo. Nekdanja žena politika je spregovorila o težki preizkušnji in priznala, da se je z vso medijsko pozornostjo večkrat težko spopadala. Brez dlake na jeziku pa je komentirala tudi slovensko politiko.

Očetov nasvet, ki se ga je držal vse življenje
26. 04. 2025 07.00
Neizvolitve za poglavarja Katoliške cerkve si Jorge Bergoglio leta 2005 ni jemal k srcu. Pravzaprav je Argentinec dejal, da je zadovoljen, ker se mu ne bo treba preseliti v Rim. Poudaril je, da si želi življenje preživeti v ljubljeni domovini. Takrat si ni predstavljal, da bo čez 20 let za njim žaloval ves svet.

Delo od doma luksuz, rezerviran za delavce z visoko izobrazbo
12. 04. 2025 11.04
Visoka miza v urejenem, poslovnem delu stanovanja, je dvakrat do trikrat tedensko njena pisarna. Špela Ajdišek opravlja globalno funkcijo, delo, ki poteka v več časovnih pasovih, na več kontinentih. Na drugem koncu mesta, prav tako v svojem stanovanju, Matej Golob z nekaj hitrimi preureditvami jedilno mizo prelevi v pisarno. "Te procedure morajo biti in je fajn, da jih imamo, ker mentalno naredijo preklop iz službe v privatno in obratno," pojasnjuje.

Gregorič o pozivih Klakočar Zupančičeve, naj odstopi: Ni govora
02. 04. 2025 13.36
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v izjavi za medije dejala, da bi sama odstopila v primeru, če bi se znašla v položaju poslanca Svobode Miroslava Gregoriča, ki je opravljal nezdružljivi funkciji. "Če bova imela možnost spregovoriti, mu bom tudi predlagala, da na tak način prevzame odgovornost za svoja ravnanja," je dodala.

Babici za sedem let odvzeli licenco za samostojno opravljanje babiške nege
24. 03. 2025 14.02
Zbornica – Zveza je diplomirani babici Tejči Moškrič za obdobje sedmih let odvzela licenco za samostojno opravljanje babiške nege. Tako je odločila na podlagi izrednega strokovnega nadzora pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti Pinard. " Ugotovljene so bile večje strokovne nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju porodov na domu," pojasnjujejo.

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino
14. 03. 2025 14.24
V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik
07. 03. 2025 16.19
Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča
20. 02. 2025 09.40
Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'
01. 02. 2025 09.59
Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno
28. 01. 2025 15.52
Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični
16. 01. 2025 12.08
Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Beseda leta 2024 je postala genocid, kretnja leta pa mir
07. 01. 2025 13.10
Beseda, ki je najbolj zaznamovala leto 2024, je po izboru javnosti postala genocid, ki je dobila 2801 glas. Med 11 finalistkami so jo razglasili danes na ZRC SAZU, kjer so razglasili tudi kretnjo leta, ki jo izbira Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Največ glasov je dobila kretnja za mir.

Papež imenoval prvo prefektinjo v zgodovini Katoliške cerkve
06. 01. 2025 18.04
Papež Frančišek je imenoval prvo žensko na čelo enega najvišjih upravnih organov rimske kurije. Kot so sporočili s tamkajšnjega tiskovnega urada, bo vodenje dikasterija za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja, ki ureja tudi vprašanja cerkvenih redov, prevzela italijanska redovnica Simona Brambilla.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54
V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57
Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'
19. 12. 2024 06.00
Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk
17. 12. 2024 16.09
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Je bila revizija nakupa sodne stavbe pristranska?
21. 11. 2024 08.00
Urad RS za nadzor proračuna je zaključil izredni pregled skladnosti notranje revizije ministrstva za pravosodje nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani z usmeritvami za državno notranje revidiranje. Ugotovil je, da so bili namen, pristojnosti, odgovornosti in naloge notranje revizije v vseh pomembnih pogledih neskladni z usmeritvami.

Pravica do odklopa: kaj sploh je odklop?
15. 11. 2024 18.55
Kako prekomerno delo, ko se ne znamo odklopiti od vseh klicev in elektronskih sporočil vpliva na naše duševno zdravje? Zdravniki ugotavljajo, da slabo. Vse več je namreč različnih stisk, tesnobe, izgorelosti in depresije. Ljudje se preprosto ne znamo več odklopiti, ves čas moramo biti dosegljivi, kar nas pravzaprav jezi, po drugi strani pa imamo slabo vest, če česa ne bomo naredili takoj in zdaj, prisoten je tudi strah zaradi morebitne izgube službe. Predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela ukrep pravice do odklopa pozdravlja, a treba je ljudem razložiti, kaj odklop sploh je.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan
05. 11. 2024 17.32
V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

Je uporaba UV lučk pri permanentnem lakiranju varna?
19. 10. 2024 06.57
V zadnjih letih se vse več žensk odloča za permanentno lakiranje nohtov, saj so tako vedno urejene in prihranijo precej časa. Za utrjevanje teh posebnih lakov pa se najpogosteje uporabljajo lučke z ultravijolično svetlobo, ki sprožajo pomisleke o varnosti. Študije so pokazale, da lahko daljše obsevanje nohtov oziroma rok dolgoročno povzroči kožnega raka. Dobra novica pa je, da jih lahko pred manikuro ali pedikuro zaščitimo na preprost in učinkovit način.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov
17. 10. 2024 15.15
Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Ministrica predsedniku vlade ponudila svoj odstop, ta ga je sprejel
26. 09. 2024 10.01
Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je sporočila, da je predsedniku vlade Robertu Golobu ponudila svoj odstop, saj sprejema objektivno odgovornost za t. i. afero modre luči. Navedbe v medijih, da so se na ministrstvu za prehitro vožnjo v Avstriji skušali izogniti globi, je sicer označila za neresnične, saj da kazni sploh še niso prejeli. Ocenila je, da gre v tej zgodbi za "dobro načrtovan poskus osebne deskreditacije". Golob je medtem njen odstop že sprejel in se ji zahvalil za dosedanje delo. Njeno odstopno izjavo je že posredoval v DZ.

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče
25. 09. 2024 15.40
Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike
24. 09. 2024 19.32
Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

Koliko časa bodo bolnike z rakom v Mariboru še zdravili sredi gradbišča?
12. 09. 2024 19.32
Zaradi zapletov pri gradnji onkološkega oddelka v Mariboru bolnike z rakom še vedno zdravijo v nemogočih razmerah, sredi gradbišča. Koliko časa bo to še trajalo? Odgovora na to vprašanje ni, ob tem pa se redno kvarita še obsevalnika. Lahko se celo zgodi, da bodo morali oddelek zapreti.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?
12. 09. 2024 06.00
Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

Od rušenja stare stavbe v začetku leta se ni premaknilo nič
11. 09. 2024 06.00
Po zapletih z mariborsko onkologijo se zamika tudi gradnja novega infekcijskega oddelka v UKC Maribor. Po prvotnih napovedih ministrstva za zdravje naj bi jeseni že brneli gradbeni stroji, v resnici pa še niso izbrali niti izvajalca del, ker čakajo na zunanjo revizijo projekta. Osebje in bolniki se medtem stiskajo v premajhnih nadomestnih prostorih.

Začetna vrednost projekta nove infekcijske klinike podcenjena, gradnja se zamika
08. 09. 2024 09.09
Gradnja novega oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor na mestu, kjer so na začetku leta porušili dotrajano staro stavbo, se zamika. Kot so povedali na ministrstvu za zdravje, bo zaradi prvotno podcenjene vrednosti treba počakati na zunanjo revizijo projekta.