predstojnica

V Mariboru rušijo 100 let staro stavbo infekcijskega oddelka bolnišnice
18. 01. 2024 13.42
V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so začeli rušiti sto let staro stavbo, v kateri je bil do začetka decembra oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Kdaj bodo začeli graditi novo, še ni točno znano. Po trenutnih napovedih naj bi stala do leta 2027.

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov
04. 01. 2024 18.09
Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Zaradi navala na urgenci daljši čas obravnave
29. 12. 2023 12.01
Od četrtka zvečer v UKC Ljubljana beležijo izjemno veliko število obiskov urgentnih bolnikov, ki potrebujejo prvo pomoč zaradi respiratornih obolenj: gripe, respiratornega sincicijskega virusa, covida-19 in pljučnice. Posledično se je na urgenci infekcijske klinike in na internistični prvi pomoči podaljšal čas zdravstvene obravnave.

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?
09. 11. 2023 06.00
Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo
08. 11. 2023 16.53
Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Prepolovljena ekipa kirurgov za težke operacije oči – daljše čakalne dobe?
02. 11. 2023 06.00
Bolniki lahko le v dveh zdravstvenih ustanovah v Sloveniji na napotnico pridejo do posega vitrektomija – gre za operacije na zadnjem delu očesa, pri nekaterih bolnikih jih je treba opraviti v 24 urah, sicer lahko ostanejo s trajno poškodovanim vidom ali celo oslepijo. Večino teh posegov opravijo na očesni kliniki UKC Ljubljana, od koder pa kirurgi odhajajo. V enem letu se je ekipa prepolovila, kmalu bi ostali samo z dvema kirurginjama, a jim je uspelo zadržati vrhunskega kirurga Xhevata Lumija. Se bodo zaradi kadrovske stiske podaljšale čakalne vrste, lahko to vodi v samoplačništvo in ali se bodo bolniki po pomoč kirurgov oftalmologov še bolj obračali v tujino, zlasti na Hrvaško?

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10
Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Starša zdravniku na pediatrični nujni pomoči grozila s smrtjo
19. 10. 2023 10.38
Na Pediatrični nujni medicinski pomoči ljubljanskega zdravstvenega doma se je nedavno zgodil nasilen dogodek. Starša sta napadla zdravstveno osebje, ki je obravnavalo njunega otroka, zdravniku sta celo grozila s smrtjo. Zdravniška zbornica ob dogodku ponovno opozarja, da je nasilje nesprejemljivo.

Novi očitki na račun ministrice: so bila sredstva razdeljena transparentno?
28. 09. 2023 10.22
Inštitut IPES, ki ga vodi nekdanja poslovna partnerica ministrice Sanje Ajanović Hovnik, je na razpisu ministrstva za javno upravo prejel 300 tisoč evrov in s tem postal eden največjih prejemnikov sredstev za sofinanciranje svojih projektov med nevladnimi organizacijami. Kako je to mogoče in ali so se sredstva kljub osebnemu poznanstvu razdeljevala transparentno?

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?
04. 09. 2023 06.00
Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Nov kriterij za napotitve na ortodontsko zdravljenje otrok
28. 08. 2023 14.07
Zobozdravniška stroka za napotitve na ortodontsko zdravljenje otrok in mladostnikov predlaga nov kriterij, računalniško podprt EFO indeks za ovrednotenje zobnih in čeljustnih nepravilnosti, ki je namenjen splošnim osebnim zobozdravnikom. Načrtujejo, da bo indeks omogočil, da otroci pravočasno pridejo do prvega ortodontskega pregleda.

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska
10. 08. 2023 09.09
Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Zaščitite se pred nevarnostmi poplavljenih prostorov: plesni, mikroorganizmi ...
07. 08. 2023 08.30
Na NIJZ so pripravili navodila, kako po poplavah poskrbeti za svoje zdravje med čiščenjem poplavljenih prostorov. Preverite, kako morate očistiti prostore, da preprečite okužbe in nastanek plesni. Zaščitite se in upoštevajte nasvete za bolj varno čiščenje posledic poplav.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč
17. 07. 2023 06.00
Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok
24. 04. 2023 14.23
Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

'Nobena teorija te ne more pripraviti na vodenje tihega poroda'
02. 04. 2023 12.00
Na drugi strani staršev, ki se spopadajo z izgubo otroka med nosečnostjo, porodom ali kmalu po rojstvu, stojijo zdravstveni delavci. Profesionalci. Ginekologi, babice, medicinske sestre, osebni zdravniki. Kljub naučenim pristopom in prijemom ob izgubi tudi njim ni lahko, čeprav se nosečnicam in porodnicam zdi drugače. "Definitivno mi ni bilo tako težko kot paru, vseeno pa je hudo tudi za zdravstvenega delavca. Mislim, da je bil to eden hujših dni v mojem življenju," svojo izkušnjo vodenja poroda mrtvorojenčka opisuje babica Maja Golob.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'
26. 03. 2023 15.42
Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00
Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Odstopila strokovna direktorica UKC Ljubljana
16. 03. 2023 10.07
Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Jadranka Buturović Ponikvar je člane sveta UKC Ljubljana danes zjutraj obvestila o svojem odstopu s funkcije. Ob obvestilu o odstopu naj ne bi podala pojasnil o razlogih za takšno odločitev.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00
Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00
Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'
06. 03. 2023 17.49
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Predstojniki enot ZD Ljubljana: Vsi, ki blatite vodstvo, le spodbujate nasilje
22. 02. 2023 12.19
Predstojniki enot ZD Ljubljana so sporočili, da je "zaradi nenehnih napadov na zdravstveni dom, vsakodnevnega iskanja nepravilnosti in enostranskih objav v medijih" stanje zanje in za njihove paciente postalo nevzdržno. "Vse to zelo slabo vpliva na odnos pacientov do zaposlenih, številnih in nenehnih očitkov pa ne moremo več sprejeti," pravijo in poudarjajo, da velika večina zaposlenih dela odlično. Stroka je na obremenitve opozarjala vrsto let, a ni bila uslišana, opominjajo.

Slovenci sodelovali v prelomni raziskavi: zdravila na 'genski zapis'
03. 02. 2023 06.33
Raziskovalci Medicinske fakultete v Ljubljani so sodelovali v mednarodni študiji, ki je pokazala, da se pri bolnikih pojavlja 30 odstotkov manj resnih neželenih učinkov zdravil, če so ta prilagojena njihovim genskim zapisom. Študija kot prva dokazuje prednosti predpisovanja zdravil iz različnih terapevtskih skupin na podlagi genskega zapisa.

Novo ambulanto za osebe brez zdravnika v ZD Polje v štirih urah obiskalo 29 ljudi
30. 01. 2023 14.19
V enoti Polje ZD Ljubljana so odprli prvo ambulanto za paciente brez izbranega družinskega zdravnika. V štirih urah jo je zaradi zdravstvenih težav obiskalo in se v njej opredelilo 29 ljudi, nekateri so v skladu s triažo dobili termine za prihodnje dni. Prvo takšno ambulanto so odprli tudi v enoti Bežigrad.

Razvoj Slovenske vojske do 2040: nujno hitro odzivanje na varnostne razmere
16. 01. 2023 14.43
Na posvetu o predlogu nove resolucije o dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040 so se udeleženci strinjali, da se je treba hitro odzivati na spreminjajoče se varnostne razmere. Poleg vojne v Ukrajini so omenili tudi Kitajsko in Zahodni Balkan. Spregovorili so tudi o vojaški strateški rezervi in vojaškem šolanju.

ZD Bežigrad spreminja način vpisa: odslej bodo paciente za opredelitev vabili
06. 01. 2023 08.05
Tudi danes se je pred ZD Bežigrad že od zgodnjih jutranjih ur vila dolga vrsta ljudi, ki so čakali na priložnost, da pridejo do osebnega zdravnika. Prvi v vrsti je bil starejši moški, ki je tja prišel že opolnoči. Srečo je imelo tokrat več kot 550 čakajočih, ki je v temi in mrazu dočakalo svoj vpisni listek s številko. A da si se moral za to v vrsto postaviti že sredi noči, je pravi "škandal", so se strinjali čakajoči. Zdravstveni dom medtem nastalo situacijo obžaluje in sporoča: "Odslej bomo paciente za opredelitev vabili." Prednost bodo imele najbolj ranljive skupine:

Novi vpisi pacientov: že navsezgodaj zjutraj gneča na ulici pred ZD Bežigrad
05. 01. 2023 10.39
V kako velikih težavah je slovenskih zdravstveni sistem? To nazorno pokaže tudi današnja dolga vrsta pred bežigrajsko enoto ljubljanskega zdravstvenega doma. A vsi, ki so potrpežljivo stali v njej in čakali na svojo priložnost, težav tokrat še niso uspeli rešili. Dve družinski zdravnici, ki sprejemata nove paciente, sta namreč čakajočim skupaj namenili 140 vpisnih lističev, 70 vpisov torej na vsako.

'Baby boom' v BiH: v letu 2022 se je rodilo rekordno število otrok
02. 01. 2023 16.22
V Univerzitetnem kliničnem centru Mostar se je lani rodilo rekordnih 1855 otrok v zadnjih dveh desetletjih. Ta številka kljubuje uradnim podatkom o drastičnem upadu prebivalstva v Bosni in Hercegovini. Še boljši rezultat je na silvestrovo zagotovilo sedem novorojenih dečkov. Pravi "baby boom" pa se je sicer zgodil oktobra, ko se je v le štirih dneh rodilo kar 25 otrok.

Bolniki na ljubljanski urgenci na posteljo čakajo tudi 36 ur in več
27. 12. 2022 19.51
Še nikoli ni bilo tako hudo, težave pa se še stopnjujejo, opozarjajo na dveh največjih urgencah v državi, kjer te dni podirajo rekorde v številu obravnavanih bolnikov. Mariborsko urgenco je denimo samo na božič obiskalo več kot 300 ljudi, Splošno nujno medicinsko pomoč v Ljubljani pa v času praznikov 55 odstotkov bolnikov več kot leto prej. Žal pa bi več kot polovica teh ljudi, celo dve tretjini, lahko poiskala pomoč v primarnem zdravstvu, ocenjujejo na urgencah. Po drugi strani so morali denimo na ljubljanski internistični prvi pomoči ta mesec zaradi prevelikega dotoka bolnikov, premalo prostih postelj in osebja celo aktivirati protokol za množične nesreče.