predstojnica

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'

04. 03. 2021 06.51

Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni regiji odpiranje teras lokalov

04. 03. 2021 06.31

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni statistični regiji dovoljeno izvajanje gostinskih storitev na terasah in vrtovih lokalov, je po besedah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška sklenila vlada. Gre za predlog, ki mu je bila delno naklonjena tudi stroka. Poleg tega vlada obravnava tudi spremembe režima pri prehodu meje, več pa bo znano tudi o vračanju dijakov v šolske klopi.

V covid-19 skupino se vrača Fafangel, odhajata Rozman in Bitenc

01. 03. 2021 17.42

Novi minister za zdravje Janez Poklukar je po naših informacijah že sestavil oz. preoblikoval vladno svetovalno skupino za covid-19 po svojih željah. Vodilno mesto bo od Bojane Beović prevzela infektologinja Mateja Logar. V skupino se vrača Mario Fafangel, prvi epidemiolog na NIJZ, ki je bil večkrat kritičen do določenih vladnih ukrepov, iz nje pa bosta po novem izključena Aleš Rozman in Marko Bitenc.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo

03. 02. 2021 09.51

Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

Gorenjska zaradi lažno pozitivnih testov skoraj 'počrnela'

03. 02. 2021 13.01

Gorenjska regija se je po ponedeljkovem testiranju šolnikov znašla na robu črnega območja, ko bi se šole in vrtci znova zapirali. A večina testov, ki so v enem samem dnevu tako zelo poslabšali epidemiološko sliko, je bila lažno pozitivna. Na NIJZ zagotavljajo, da jih ne bodo upoštevali v statistiki. Pa je to res?

Fafangel: 'Cepljenje je edina pot, da gre življenje naprej'

31. 01. 2021 07.00

Glavni epidemiolog v državi Mario Fafangel, predstojnik katedre za farmacevtsko biologijo dr. Tomaž Bratkovič in šefica Infekcijske klinike dr. Tatjana Lejko Zupanc so v rubriki 24ur Fokus pojasnjevali in informirali ter kot strokovnjaki – vsak s svojega področja – ozaveščali o dejstvih glede cepiv in cepljenja proti covidu-19.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'

31. 01. 2021 20.17

Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

1690 novih okužb, Janša: Ni pričakovati drastičnega sproščanja ukrepov

19. 01. 2021 08.53

V ponedeljek so opravili 14.010 testiranj (skupno PCR in HAT-testi) na okužbo z novim koronavirusom, pozitivnih pa je bilo 1690 testov, kar znaša 12,1 odstotka. Po podatkih NIJZ je že dosežen en kriterij za začetek sproščanja ukrepov v regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko – dnevno povprečje okuženih v zadnjem tednu je namreč znašalo 1327. Število hospitaliziranih je točno 1200. Ko se bo številka spustila pod to mejo, bo dosežen tudi drugi kriterij. Predsednik vlade je povedal, da ni pričakovati drastičnega spročanja ukrepov.

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci

12. 01. 2021 15.39

Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Od ponedeljka hitro testiranje tudi v zdravstvenih domovih po državi

03. 01. 2021 16.12

S ponedeljkom bo hitro testiranje na okužbo s covidom-19 mogoče tudi v zdravstvenih domovih po vseh Sloveniji. Po zagotovilih državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Marija Magajne so zdravstveni domovi prejeli dovolj testov, kje bo testiranje potekalo, pa je odvisno od dogovora med posameznimi zdravstvenimi domovi in lokalnimi skupnostmi.

'Gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva'

27. 12. 2020 08.01

V Sloveniji se je začelo cepljenje oskrbovancev in zaposlenih v domovih za starejše ter najbolj izpostavljenih zdravstvenih delavcev proti covidu-19. Cepljeni so bili že prvi trije Slovenci, in sicer upokojeni mariborski nadškof Franc Kramberger v Lenartu, gospa Angelca Butenko v Ljubljani ter gospod Jože Pelko v Rogaški Slatini. Zdravi mladi odrasli bi lahko na vrsto prišli okoli marca, je povedala državna sekretarka z MZ Marija Magajne. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović pa je dejala, da gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva.

Množično testiranje v več slovenskih mestih

21. 12. 2020 06.47

V Ljubljani bi morali z današnjim dnem začeti poskusno množično testiranje na okužbo z novim koronavirusom, vendar je ministrstvo za zdravje začetek zaradi zapletov zamaknilo na torek. Bodo pa dodatne lokacije poskusnega testiranja od jutri naprej vzpostavljene tudi v drugih mestnih občinah. Rezultat hitrega testa se od zdaj naprej šteje za enakovrednega PCR testu, objavljali pa bodo tudi statistiko tako potrjenih primerov.

V sredo potrdili 1642 okužb, delež pozitivnih 25,8-odstoten

17. 12. 2020 09.34

V Sloveniji smo v sredo ob 6350 testih potrdili 1642 novih okužb. Delež pozitivnih je bil 25,8-odstoten, kar je manj kot v torek, ko je bil delež pozitivnih 32-odstoten. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19. Hospitaliziranih pa je 1229 oseb.

Epidemija podaljšana, večina članov vlade neuradno proti vnovičnemu zapiranju

16. 12. 2020 19.29

Ali se bodo ukrepi po delni sprostitvi, ki jo je vlada uvedla nedavno, spet zaostrili že prihodnji teden? Zdravstveni minister Gantar zagovarja vnovično zaprtje države med božično-novoletnimi prazniki, in to na enak način, kot smo ga poznali zadnjih sedem tednov. A na drugi strani to za gospodarstvo ni sprejemljivo. Zaprtje države sicer podpira tudi vodja strokovne skupine Beovićeva. Vlada pa je medtem epidemijo podaljšala še za 30 dni, v osrednjeslovenski, gorenjski, obalno-kraški in goriški regiji pa bo omogočeno delovanje knjižnic, galerij in muzejev.

Lejko Zupančeva: Razmere se umirjajo 'mikroskopsko' počasi, osebje je utrujeno

16. 12. 2020 10.37

V torek so pristojni opravili 6579 testov in potrdili 2107 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova visok – 32-odstoten. Vlada je sicer danes po pričakovanjih podaljšala razglasitev epidemije, tehtali so tudi predloge o ukrepih, ki bodo veljali v času prihajajočih praznikov. Minister za zdravje Tomaž Gantar ob tem zagovarja popolno zaprtje države v prazničnem času. Od danes pa velja tudi spremenjen režim nošenja mask na prostem.

Prva pošiljka naj bi vsebovala 5000 odmerkov cepiva, najprej bodo cepljeni najranljivejši

16. 12. 2020 10.08

Vse države članice naj bi v prvi pošiljki dobile 5000 enot cepiva, pravijo na Ministrstvu za zdravje. Kakšna bo količina pošiljke, ki bo sledila, pa je odvisno od proizvajalca. In ta teh podatkov državam članicam še ni sporočil. Predsednica Evropske komisije napovedala, da bodo lahko države članice s cepilnimi kampanjami začele na isti dan. "Začnimo izkoreninjenje tega groznega virusa skupaj in enotni," je dejala v Evropskem parlamentu.

Imenovanja kot podreditev institucij?

16. 12. 2020 14.59

Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Sledilnik covid-19

29. 11. 2020 07.00

Ena od lepih, navdihujočih zgodb tega sicer izjemno težkega in groznega časa je zgodba o Sledilniku covid-19. Gre za projekt, ki zbira, analizira in objavlja podatke o epidemiji v Sloveniji in ki nastaja s tako imenovanim 'crowdsourcingom', množičnim prostovoljnim sodelovanjem predvsem znanstvenikov in drugih strokovnjakov.

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19?

22. 11. 2020 07.00

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19? Kakšna je, kako zbolevamo, kakšni so poteki bolezni, kako trenutno poteka zdravljenje? O virusu, cepljenju, ukrepih. O zdravstvenih delavcih na robu zmogljivosti. In o vseh drugih boleznih, ki niso izginile. Za 24ur Fokus o vsem tem govori predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.

Bolnišnice kupujejo hitre teste: 'Ni nujno, da je tisto, kar je najdražje, tudi najboljše'

18. 11. 2020 19.56

Od pet pa vse do 40 evrov znaša cena hitrega antigenskega testa, ki bolniku – kljub virusni situaciji – zagotavlja hitro zdravniško obravnavo. Rezultat testiranja je namreč znan v 15 minutah, zaradi hitrosti pa je antigenski test nekoliko manj zanesljiv. A v oči bode predvsem njegova cena. Zakaj torej nekatere slovenske bolnišnice, kot smo razkrili v rubriki Dejstva, za test odštejejo tudi osemkrat več kot druge, čeprav hitre teste izbirajo z enakega seznama?

Delodajalci zaposlenim ne verjamejo, da so se okužili na delovnem mestu

18. 11. 2020 16.16

Sindikat zdravstva in socialnega varstva člani množično obveščajo, da jim delodajalci ne verjamejo, da so se z novim koronavirusom okužili na delovnem mestu, in ne želijo izpolniti ustrezne prijave. Opozarjajo, da je to neprimerno, in pozivajo k ustreznejši ureditvi izplačil nadomestil plače v primeru okužbe na delovnem mestu. Predstojnica inštituta za medicino dela Metoda Dodič Fikfak medtem opozarja, da je težava pri zajezitvi širjenja epidemije v premalo resnem spoštovanju pravil na delovnem mestu.

Delež pozitivnih testov 29,55-odstoten, umrlo 43 ljudi

18. 11. 2020 06.24

V torek so opravili 6813 testov in potrdili 2013 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 29,55-odstoten. 43 ljudi je umrlo. "Številke niso vzpodbudne," je dejal vladni govorec Jelko Kacin in opozoril, da znova prihaja do vdora okužb v domove za starejše občane. Ekonomsko-dolžniška kriza, ki bo sledila zdravstveni, bo terjala dobro pripravljenost in prilagoditve na vseh področjih, pa je dejal Jure Knez iz Dewesofta in dodal, da se podjetja zavedajo, da je treba krepiti dodano vrednost in ne spati na krilih državne pomoči.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso

14. 11. 2020 07.00

Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

ZD Ljubljana z mobilnim cepljenjem proti gripi razbremenjuje ambulante

10. 11. 2020 13.56

Zdravstveni dom Ljubljana letos prvič nudi možnost cepljenja proti gripi v mobilni enoti simulacijskega centra za zaposlene v podjetjih, zavodih in institucijah. S tem želijo predvsem razbremeniti preobremenjene ambulante in približati cepljenje prebivalstvu, je ob današnji predstavitvi pojasnila Tonka Poplas Susič iz zdravstvenega doma.

V Ljubljanskem UKC v 10 dneh dokončali del prenove prostorov

08. 11. 2020 16.42

Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covidom-19 so pred 10 dnevi začeli s prenovo prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Iz UKC Ljubljana so sporočili, da so prostori že primerni za uporabo. V zgolj 10 dneh so tako pripravili prostor in namestili 56 postelj, v katere bodo že premaknili prve bolnike.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'

02. 11. 2020 10.40

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

Pred dobrimi 100 leti v obeleževanje 1. novembra posegla španska gripa

01. 11. 2020 08.27

Dan spomina na mrtve bo zaradi epidemije letos drugačen kot sicer. Zvonka Zupanič Slavec z Inštituta za zgodovino medicine Medicinske fakultete v Ljubljani je spomnila, da imamo na območju današnje Slovenije že izkušnje s širjenjem nalezljive bolezni okoli 1. novembra, in sicer z drugim valom španske gripe leta 1918.

1504 primeri: Virus ne izbira, v bolnišnici so tudi otroci

21. 10. 2020 06.33

V Sloveniji smo v torek potrdili 1503 primere in opravili 5891 testov. Še en pozitiven test je bil opravljen v tujini – skupaj torej 1504. V bolnišnicah je že 333 ljudi, 55 jih potrebuje intenzivno nego. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je povedala, da je hospitaliziranih tudi pet otrok. 20. oktobra ob 21. uri pa je začel v Sloveniji veljati nov ukrep za zajezitev širjenja novega koronavirusa, in sicer policijska ura, ki traja od devete ure zvečer do šeste ure zjutraj. Zdravstveni minister Tomaž Gantar sicer pravi, da "se stroka nagiba k dodatnim omejitvam". Skrbi namreč predvsem stabilnost zdravstvenega sistema.