predstojnica

Dan 'tihega ubijalca': pri nas možganski infarkt doživi 4400 ljudi na leto
17. 05. 2017 06.57
Zaznamujemo svetovni dan hipertenzije, bolezensko povišanem krvnem tlaku. Gre za kronično bolezen, ki lahko privede do srčnega ali možganskega infarkta ter odpovedi srca in ledvic. Zaradi hipertenzije vsako leto po svetu umre več kot devet milijonov ljudi.

VIDEO: Mama plesalca Nejka Petra Levaka: Samo zdravstveni ekipi se lahko zahvalim, da je moj sin danes zdrav
17. 03. 2017 13.36
25-letnega plesalca Nejka Petra Levaka, ki ga ob Iryni Osypenko Nemec trenutno spremljamo v šovu Zvezde plešejo, so kot novorojenčka prepeljali iz brežiške porodnišnice v UKC Ljubljana, saj je bilo zaradi dihalne stiske ogroženo njegovo življenje. Njegova mama je zdravstveni ekipi izjemno hvaležna.

Valentinovo: romantična tradicija ali predvsem raj za trgovce?
14. 02. 2017 08.49
Nekateri ne najdejo prijazne besede za valentinovo, 14. februar, ki mu očitajo materializem in plehkost. A arheologi opozarjajo, da je bilo denimo v antiki izražanje ljubezni z darili pogosto. Podarjali so od sadja do nakita, stari Grki tudi živali. Značilen dar fanta dekletu na Kranjskem v preteklosti pa je bilo srce iz lecta.

Vsebina novele zakona o tujcih nejasna: osnutek bojda posega v človekove pravice, Slovenija bi bila v konfliktu
17. 01. 2017 16.27
Vsebina novele zakona o tujcih je po pritiskih iz domače in mednarodne javnosti še nejasna. Koalicija bo počakala na mnenje zakonodajno-pravne službe. Vprašati se moramo, ali želimo imeti državo, ki spoštuje temelje pravne države, opozarja pravna strokovnjakinja Dominika Švarc.

Prvi deček letos rojen v Kranju, prva deklica pa v Ljubljani
01. 01. 2017 09.37
Prvi novorojenček v novem letu v slovenskih porodnišnicah se je rodil minuto čez polnoč, in sicer je bil to deček v Kranju. Tam se lahko pohvalijo tudi z zadnjim porodom v starem letu, saj se je malo pred polnočjo rodila deklica. Pahor pa je v porodnišnici obiskal mamico prvorojene deklice in dežurno ekipo Reševalne postaje UKC Ljubljana.

Velika Britanija odobrila gensko terapijo 'treh staršev'
15. 12. 2016 16.21
V Veliki Britaniji so odobrili gensko terapijo spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi, s katero naj bi preprečili prenos smrtno nevarnih gensko pogojenih bolezni z matere na otroka.

Moškim je bolj vseeno, če so debeli in zato bolni
13. 12. 2016 10.38
Pandemija debelosti je tudi slovenski problem, zlasti revnejših in tistih na vzhodu države. Debelih je skoraj petina Slovencev. Močno izstopajo moški, saj pri njih debelost iz leta v leto narašča, presega 20 odstotkov. Posledično narašča število kroničnih bolezni, najbolj sladkorna bolezen tipa II, danes jo ima že kar 125.000 ljudi, vsako leto na novo zboli 2500 oseb.

Z dobrodelno predstavo Še vedno mame na pomoč ljubljanski porodnišnici
15. 11. 2016 17.48
Porodnišnica Ljubljana je pripravila dobrodelno akcijo, ki jo bodo začeli v SiTi Teatru z ogledom dobrodelne komedije Še vedno mame. Zbrana denarna sredstva bodo porabili za nakup opreme in obnovo prostorov, svoj delček za dobrodelni namen pa lahko prispevate tudi z nakazilom.

Neplodnost je resna težava sodobne družbe. Pri nas ima že vsak šesti par težave
08. 11. 2016 15.16
Pari, ki imajo težave z zanositvijo, običajno to skrivajo pred okolico, saj se mnogi tega sramujejo in se bojijo neprimernega odziva okolice. Žal je tako, da šele soočenje z neplodnostjo pomeni začetek zdravljenja, ki je pri nas sicer zelo učinkovito, slovenske strokovnjake in centre pa uvršča v sam evropski vrh.

FOTO: Ni beračila, pač pa rojevala: 'Lepo smo jo sprejeli in ji dali vedeti, da je v varnem okolju'
26. 10. 2016 10.03
Kranjskogorske policiste so poklicali v Rateče, kjer naj bi po pričanju domačinov tujka vsiljivo beračila. A naleteli so na povsem drugačno situacijo. Ženska je bila tik pred porodom in je nujno potrebovala pomoč. Policisti so bili takoj pripravljeni zavihati rokave.

Nuhalna svetlina in amniocenteza: odkar ju izvajajo, se rojeva manj otrok z downovim sindromom
20. 10. 2016 13.41
V Sloveniji že 35 let izvajajo amniocentezo in 20 let preiskavo nuhalne svetline. Gre za zelo pomembni preiskavi, ki sta namenjeni odkrivanju morebitnih nepravilnosti pri plodu. Od uvedbe obeh preiskav se je pomembno zmanjšalo število otrok z downovim sindromom.

'Za Slovence, ki izgubijo službo, je običajno značilen občutek krivde ali silna jeza'
18. 10. 2016 09.00
Živimo v času, ko delavci čez noč ostanejo brez zaposlitve, ko je vse več negotovih oblik zaposlitve. Stalno iskanje službe in boj za preživetje vodi do permanentne stresne situacije. Kaj ta povzroči našemu telesu in psihi? "Ko iskalec neha biti aktiven, ko postane cinik, ko se zapre v svoj svet in je vse nesmiselno, je korak do dna ali brezizhodne depresije zelo kratek," pravi naša sogovornica Dodič Fikfakova.

Dobro je vedeti: nad sončne opekline nikar z navadnim jogurtom ali kisom
13. 08. 2016 16.53
Kaj torej storiti, ko nas sonce opeče? S čim naj hladimo kožo? Kaj če se pojavi povišana temperatura, bruhanje, glavobol? Kako ravnati z mehurji, če se pojavijo? Sicer pa je najbolje, če se soncu izogibate, ko je to najmočnejše.

Kožnih obolenj vse več, krivo (tudi) bombardiranje kože s preparati za lepoto in mladost
06. 08. 2016 08.34
Strokovnjakinja meni, da veliko umivanja in bombardiranja kože z raznimi kozmetičnimi preparati ter sredstvi, ki jih "moramo nujno uporabljati, da bomo zdravi, lepi in mladi čim dlje", prispevajo k temu, da je kožnih obolenj več, kot jih je bilo včasih.

Na očesni kliniki zaradi nedelujoče klime odpovedali vse operacije
11. 07. 2016 15.16
Predstojnica ljubljanske očesne klinike je potrdila, da je zaradi nedelujočega klimatskega sistema v operacijskih dvoranah previsoka vlažnost. Posledično obstaja nevarnost, da bi bili inštrumenti nesterilni.

Zdrave porjavelosti ni, je le znak, da se naša koža brani
09. 07. 2016 06.30
Za mnoge je zagorela polt še vedno ideal. Zakaj imajo nekateri ljudje nenaravno, skoraj oranžno barve kože? Ali Donald Trump preveč uporablja solarij? Jemlje morda tablete za samoporjavitev? Te strokovnjaki odsvetujejo, saj povzročajo umetno tvorjenje melanina v koži. Prav tako odsvetujejo obiske solarijev.

FOTO: Soča ima novo pridobitev, s katero bo rehabilitacija otrok še učinkovitejša
08. 06. 2016 08.41
Večini se hoja zdi nekaj povsem samoumevnega. Šele, ko se poškodujemo, spoznamo, kako težko je, če se ne moreš prosto gibati. Najmlajši bolniki, ki prihajajo na rehabilitacijo v URI Soča, imajo odslej na voljo dve novi napravi, ki jim bosta pomagali pri njihovi rehabilitaciji. Ena je naprava za vajo hoje, druga pa je izkašljevalnik, obe pa so kupili s pomočjo donacije.

'Ravnanje ovadenih zdravnic je bilo pravilno, ovadba pa nima utemeljenih razlogov'
01. 06. 2016 21.56
Delovanje nevrološke klinike je po zagotovilih strokovne direktorice UKC Ljubljana Marije Pfeifer zelo dobro. Ravnanje ovadenih zdravnic je bilo pravilno, ovadba pa nima utemeljenih razlogov, je prepričana. Poudarila je, da je zdravljenje na nevrološki kliniki zagotovo varno.

Visok krvni tlak - kronična bolezen sodobnega časa, ki dosega razsežnosti globalne epidemije
16. 05. 2016 15.03
Po podatkih svetovnega združenja za hipertenzijo ima povišan krvni tlak že vsak četrti odrasel človek na svetu oz. 1,8 milijarde ljudi. S povišanim krvnim tlakom se sooča že skoraj polovica odraslih Slovencev, opozarjajo v UKC Ljubljana. To lahko preprečimo z zdravo prehrano in zdravim življenjskim slogom.

Neupravičene dodatke izplačeval tudi UKC Ljubljana
01. 04. 2016 21.09
Inšpektorat za javni sektor je po fakultetah preveril izplačevanje dodatkov še na ljubljanski nevrološki kliniki. Številne dodatke je KC Ljubljana izplačeval po najvišji stopnji, kot nadure, čeprav nekateri v dežurstvu niso opravili dovolj dela. Za koliko zaposlenih in za kakšno vsoto gre, še ni znano.

Dogajanje v Muri terjalo velik davek pri zdravju delavcev: 'Ni vseeno, kako odpustiš človeka'
17. 02. 2016 10.30
Delavci, ki so bili izpostavljeni stečaju, pogosteje kot splošna populacija poročajo o boleznih, ki so posledice stresa: povišanemu krvnemu tlaku, povišanemu holesterolu v krvi, ranah na želodcu ali dvanajsterniku, sladkorni bolezni in depresiji. Vsak sedmi je že pomislil na samomor. Zdravstveno stanje je najslabše pri tistih, ki so izgubili zaposlitev.

Smrt v porodnišnici: starša, ki se ne poslovita od otroka, težje prebolita otrokovo smrt
09. 02. 2016 07.00
Starši, ki jim je otrok umrl med nosečnostjo, porodom ali kmalu po porodu, se soočajo s hudo preizkušnjo. Žalovanje za otrokom je dolgotrajno, starši pa ob tem potrebujejo ustrezno psihološko pomoč. Če so včasih porodnicam svetovali, da naj otroka čim prej pozabijo, pa psihologi zadnja leta zagovarjajo, da so spomini na otroka ključni v procesu žalovanja.

WHO za 1. februar sklical izredno zasedanje zaradi 'eksplozivnega širjenja' virusa Zika
28. 01. 2016 10.00
Virus Zika se je pojavil tudi v Avstriji - med potovanjem v Brazilijo se je okužila turistka. Zdravstvena organizacija opozarja, da se nevarni virus "eksplozivno širi", zato je za 1. februar sklicala izredno zasedanje. Strokovnjaki pričakujejo, da bi se lahko v Amerikah z virusom okužilo od tri do štiri milijone ljudi.

Medicinska sestra: Radan mi je naročil, naj pripravim kalij, nisem pa videla, kam je stekel
08. 01. 2016 12.48
Na sodišču se je nadaljevalo zaslišanje prič v tožbi zdravnika Ivana Radana proti nekdanjemu delodajalcu UKC Ljubljana, od koder so ga odpustili po aferi kalij. Upokojena medicinska sestra je potrdila, da ji je Radan naročil, naj za bolnika pripravi sporni odmerek kalija, ni pa videla, kam je stekel.

Maribor so v podporo obolelim z multiplo sklerozo preplavile oranžne pentlje
24. 05. 2015 20.41
Okoli 70 bolnikov, svojcev, nevrologov in podpornikov je v Mariboru pripravilo prireditev 'Skupaj Z in ZA bolnike z multiplo sklerozo'. Mimoidoče so ozaveščali o bolezni in zbirali sredstva za nakup medicinsko tehničnih pripomočkov za nevrološki oddelek UKC Maribor.

Nezdravljena hipertenzija lahko privede do možganske kapi, infarkta in odpovedi organov
17. 05. 2015 09.01
Povišan krvni tlak zdravniki imenujejo tudi tihi ubijalec, saj dolgo ne povzroča težav in se mnogi sploh ne zavedajo, da imajo težave. Način življenja je vsekakor eden glavnih krivcev za tako veliko število oseb s povišanim krvnim tlakom.

Nadzor nad Radanom: 'Govorili so, da bodo bolnikovo zgodbo zaključili'
02. 04. 2015 14.56
Komisija, ki je opravila nadzor nad smrtjo bolnika, ki ga je zdravil Ivan Radan, je ugotovila, da je bolniku v infuzijo dal visok odmerek morfija, nato pa še visok odmerek anestetika propofola. Bolnik naj bi umrl kmalu potem, ko so nastavili odtekanje propofola na najvišjo hitrost.

'Ženske naj ne trpijo bolečin, saj ni normalno, da jih boli'
19. 03. 2015 13.19
Kronična medenična bolečina, ki vpliva na kvaliteto vsakdanjega življenja ženske, in neplodnost oziroma težavna zanositev. Dva simptoma, ki kažeta, da je nekaj narobe. Endometrioza je bolezen, ki je pogostejša od sladkorne bolezni, a večina sploh ne ve, da obstaja.

NLB podarila CTG napravo Porodnišnici Ljubljana
18. 03. 2015 08.58
Predsednik uprave NLB Janko Medja je v prostorih ljubljanske Porodnišnice predal Ultrazvočnemu društvu ček za nakup nujno potrebne CTG - kardio-tokografske naprave.

Na Soči dobili nov in sodoben aparat za nadomestno komunikacijo
11. 03. 2015 10.09
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut RS – Soča je bogatejši za aparat za nadomestno komunikacijo, ki so ga ustanovi podarili v okviru donatorske akcije Deluxe Lidla Slovenija. Pripomočki so namenjeni učenju, vajam in testiranju z namenom izbora in predpisa najustreznejšega pripomočka, ki ga bo otrok uporabljal v domačem okolju.