prehransko

V Črnomorsku pričakujejo izplutje prve ladje z žitom po podpisu dogovora z Rusijo

29. 07. 2022 15.47

V pristaniškem mestu Črnomorsk na jugu Ukrajine se pripravljajo na izplutje prve ladje z žitom, a po besedah podsekretarja za humanitarne zadeve ZN podrobnosti še urejajo. Bližnjo Odeso je medtem obiskal ukrajinski predsednik Zelenski in dejal, da so pripravljeni na ponoven izvoz žita.

KAJ JE KLJUČ DO SREČE? NAJPREJ POSKRBITE ZASE IN ZA SVOJE DOBRO POČUTJE!

27. 07. 2022 06.00

Ukrepi za blažitev draginje: Golob napovedal znižanje DDV za vse energente

20. 07. 2022 07.21

Posvet o ukrepih za blažitev draginje, na katerem so med drugim sodelovali predsedniki vseh parlamentarnih strank, je bil po besedah premierja Goloba konstruktiven in "morda dober temelj za prihodnje, tudi za kakšna druga področja". Vlada namerava interventno zakonodajo opoziciji predstaviti na naslednjem posvetu, predvidoma konec avgusta. Vlada bo predvidoma v četrtek potrdila tudi ukrepe za pomoč socialno ogroženim prebivalcem v času draginje, med katerimi bodo enkratni dodatki, s katerimi bi pokrili razliko med dohodki in pragom tveganja revščine, je povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Vrednost izplačil bo skupno okoli devet milijonov evrov.

Zunanji ministri EU za dodatno vojaško pomoč Ukrajini

18. 07. 2022 19.26

Zunanji ministri članic Evropske unije so se dogovorili o nadaljnji vojaški pomoči Ukrajini. EU bo za pomoč v orožju namenila dodatnih 500 milijonov evrov, skupaj pa 2,5 milijarde, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Ob tem je poudaril, da morajo članice EU vztrajati pri sankcijah proti Rusiji.

Drugo dejanje bitke za Donbas, Ukrajina: protiofenzive na jugu (še) ne bo

16. 07. 2022 11.32

Ruske sile so po reorganizaciji sil znova okrepile napade na vzhodu države in prodrle skozi prve ukrajinske obrambne položaje pri krajih Seversk in Soledar. Ukrajinske sile naj bi po ruskih trditvah utrpele hude izgube v silovitem obstreljevanju položajev. Medtem Ukrajina Rusijo obtožuje, da jedrsko elektrarno Zaporožje uporablja kot oporišče za obstreljevanje okolice elektrarne. Finančni voditelji držav skupine G20 so se na srečanju v Indoneziji strinjali, da je treba skupaj reševati grozečo svetovno prehransko krizo, niso pa se uspeli sporazumeti glede odziva na ruski napad na Ukrajino.

Imamo rešitev za hitro hujšanje - Liposukcijska dieta!

13. 07. 2022 06.00

Hitro hujšanje ni priporočljivo, ker ima številne pomanjkljivosti, vendar je znani farmacevt in nutricionist Giovanni Mandra, ki razume potrebe sodobnega človeka, zasnoval shujševalni program, ki je prehransko popoln, a z njim lahko izgubite približno 10 % maščobe v samo dveh tednih.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Fajonova: Zaščititi moramo institucije, da bodo naše demokracije močne

30. 06. 2022 08.15

Voditelji držav članic zveze Nato so z razpravo o razmerah v južni soseščini zaključili tridnevno zasedanje v Madridu. Vrh Nata v Madridu je sicer zaznamovala vojna v Ukrajini, a slovenski premier Robert Golob je ob zaključku pozornost znova usmeril tudi na Zahodni Balkan, ki da ne sme ostati prezrt. "En slovenski vojak na Zahodnem Balkanu prispeva bistveno več kot isti slovenski vojak na nekem drugem področju, ki ga manj pozna," je prepričan. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je poudarila, da avtoritarni režimi in totalitarne tendence rušijo demokracije, česar pa ne bodo dovolili.

Obljuba voditeljev G7: Milijardna pomoč za reševanje prehranske krize

28. 06. 2022 13.15

Voditelji držav skupine G7 so obljubili 4,5 milijarde dolarjev (dobre štiri milijarde evrov) za reševanje svetovne prehranske krize, ki jo je sprožila ruska invazija na Ukrajino. Dogovorili naj bi se tudi, da bodo preučili možnosti za omejitev cen ruske nafte, s čimer bi omejili prihodke Moskve za financiranje vojne v Ukrajini. "Skupina želi ohraniti visoko politično in gospodarsko ceno vojne za Putina in njegovo vlado," je ob zaključku srečanja dejal nemški kancler Olaf Scholz.

Rusko napredovanje v Donbasu, tudi Lisičansku grozi obkolitev

23. 06. 2022 19.53

Rusija vse bolj stopnjuje svoje napade na vzhodni ukrajinski fronti. Zaradi vse večjega napredovanja ruskih sil v Lisičansku se bo morala ukrajinska vojska morda umakniti iz tega ključnega mesta, saj ji sicer grozi obkolitev. Ruskim silam je namreč že uspelo zavzeti dve vasi na jugu mesta. Ključni svetovalec ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega je dejal, da je bitka za Severodonetsk in Lisičansk dosegla "strašljiv vrhunec". Medtem naj bi ruska mornarica dobila ukaz za polaganje min v pristaniščih Odesa in Očakov, z namenom blokade ukrajinskega izvoza žita pa naj bi že minirala tudi reko Dneper.

'Vlada bo izenačila cene dizla za avtoprevoznike na avtocestah s tistimi zunaj njih'

21. 06. 2022 16.15

Vlada bo po napovedih premierja Roberta Goloba izenačila cene dizla za avtoprevoznike na avtocestah s tistimi zunaj avtocest. "Našli bomo način, kako bodo lahko prevozniki polnili rezervoarje, ne da bi bili materialno oškodovani," je zagotovil Golob. Ta ukrep bo poleg ostalih, že napovedanih omilitvenih ukrepov, vlada potrjevala v četrtek.

EU za soočenje s prehransko krizo namenila dodatnih 600 milijonov evrov

21. 06. 2022 12.21

Evropska komisija je sprejela predlog za dodatnih 600 milijonov evrov pomoči ranljivim državam za soočenje s prehransko krizo, ki jo je zaostrila vojna v Ukrajini. Za človekoljubno pomoč afriškim, karibskim in tihomorskim državam bo namenila 150 milijonov evrov, 350 milijonov pa za dolgoročno spodbudo trajnostni proizvodnji hrane.

Ukrajina zasegla premoženje največje proruske stranke v državi

20. 06. 2022 11.14

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril, da bo Rusija v prihodnjih dneh okrepila napade v Ukrajini, medtem ko Kijev pričakuje zgodovinsko odločitev Evropske unije o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v povezavi. Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell je medtem rusko blokado ukrajinskih pristanišč, ki močno ovira izvoz žita iz Ukrajine, označil za vojni zločin. Poudaril je, da bo morala Rusija odgovarjati, če bo še naprej blokirala izvoz žita. Ukrajinske oblasti so medtem prepovedale delovanje največje proruske stranke v državi. Njeno premoženje bo preneseno v državno last. Ruski mediji pa poročajo o napadu na naftne ploščadi v Črnem morju, ki je za seboj pustil več ranjenih in pogrešanih.

Glede na ceno pšenice se obetajo nove podražitve kruha

17. 06. 2022 12.55

Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij na Bledu gosti kongres Mednarodnega pekarskega združenja (AIBI), ki obravnava tudi aktualne izzive, s katerimi se sooča panoga. Kot so ob uvodu v strokovni del kongresa izpostavili udeleženci, se glede na razmere na trgu tudi v Sloveniji obetajo nove podražitve pekovskih izdelkov.

Ukrajina vzpostavila dve poti za izvoz žita

12. 06. 2022 16.45

Ukrajina je vzpostavila dve poti za izvoz svojega žita, in sicer preko Poljske in Romunije, je dejal namestnik ukrajinskega zunanjega ministra Dmitro Senik. Dodal je, da na teh poteh prihaja do zastojev, dobavna veriga pa je upočasnjena.

Zala želi s prepoznavnostjo pomagati, izobraževati in širiti dobro voljo

11. 06. 2022 12.27

Zala Resnik Poljašević pravi, da je žalost ob izločitvi iz MasterChefa premagalo veselje zaradi same izkušnje in poznanstev. Ti so tudi podlaga za številne prihajajoče kulinarične dogodke in delavnice, eden izmed projektov pa je zaenkrat ovit v tančico skrivnosti.

Von der Leyen: Hrana je del kremeljskega arzenala terorja

08. 06. 2022 13.38

Hrana je postala del kremeljskega arzenala terorja, je izjavila Ursula von der Leyen in poudarila, da se mora EU upreti ruskim dezinformacijam, ki krivdo za prehransko krizo pripisujejo zahodnim sankcijam. Italijanski zunanji minister pa je jasen: "Če Rusija ne bo sprostila blokade ukrajinskih pristanišč, bi od lakote lahko umrlo na milijone ljudi." A pogovori o možnostih za odpravo ruske blokade ukrajinskih pristanišč med Lavrovom in turškim zunanjim ministrom večjega preboja niso prinesli. Rusija na drugi strani obtožuje Ukrajino, da je minirala dostop do pristanišč zaradi strahu pred ruskim izkrcanjem.

Kako najhitreje shujšati? Lipo dieta daje najboljši rezultat!

08. 06. 2022 00.15

Prihaja poletje in vsi bi radi shujšali čez noč.

Nam poleti grozi pomanjkanje goriva?

07. 06. 2022 06.00

Bomo tudi leta 2022 priča krizi, ki smo jo lahko spremljali v 70. letih prejšnjega stoletja, ko so se pred bencinskimi servisi zaradi pomanjkanja bencina vile dolge kolone vozil? Iz mednarodne agencije za energijo namreč prihajajo opozorila – ne le o visokih cenah, ampak tudi o možnosti pomanjkanja goriva. Vlada danes začenja z iskanjem rešitev za draginjo, hkrati pa bo morala pri snovanju finančnih ukrepov bolj natančno opredeliti, koliko nas bo kaj stalo.

Zelenski obiskal čete v Donbasu, razmere v Severodonecku vse slabše

06. 06. 2022 07.46

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljo obiskal svoje vojake na frontni liniji v vzhodnem Donbasu. "Bili smo v Lisičansku, bili smo v Soledarju," je dejal predsednik, ki je obiskal poveljniška mesta v bližini Severodonecka, ključnega mesta ruske ofenzive. Ob tem je opozoril, da bi se lahko zaloge žita, ki ga Ukrajina zaradi ruske blokade ne more izvoziti, do jeseni potrojile. Medtem ruski novinar tamkajšnje državne televizije poroča o smrti generala samooklicane ljudske republike Doneck Romana Kutuzova, ki naj bi čez vikend umrl prav v tej vzhodni ukrajinski regiji.

ZN se z Rusijo pogajajo glede deblokade ukrajinskih pristanišč

03. 06. 2022 08.16

Mineva sto dni, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja sprožil invazijo na Ukrajino z besedami, da gre za posebno vojaško operacijo za demilitarizacijo in denacifikacijo zahodne sosede. Po prvih napovedih, da bodo ruske sile v le nekaj dneh prevzele nadzor nad državo, sta se zdaj obe strani znašli v vojni izčrpavanja. Ruska invazija je za seboj že pustila daljnosežne posledice. V vojni v Ukrajini ne bo zmagovalcev, ruska invazija pa je za seboj pustila opustošenje in izgube, so opozorili tudi Združeni narodi (ZN). Zmaga bo ukrajinska, pa je v videonagovoru ob stotem dnevu vojne dejal predsednik Volodimir Zelenski. Predsedniku sta se pridružila tudi premier Denis Šmihal in predsedniški svetovalec Mihajlo Podoljak, ki bila ob predsedniku že v videu na prvi dan vojne, 24. februarja. V Kremlju pa po 100 dneh vojne pravijo, da ne nameravajo odnehati, dokler ne bodo dosegli zastavljenih ciljev.

Prve poteze nove vlade: na vrh Policije Lindav, Sovo bo kot v. d. vodil Kadivnik

01. 06. 2022 20.13

Vlada je končala prvo redno sejo. Člani vlade so sprejeli prve odločitve ter imenovali svoje najožje sodelavce, vključno z državnimi sekretarji. Kot je poudaril Golob, je ponosen na svojo ministrsko ekipo. Vsa ministrstva morajo do drugega tedna pripraviti pregled vseh zaposlitev od 1. januarja 2020 pa do 1.6. 2022. Na prvi seji vlade so za podpredsednike imenovali Fajonovo, Mesca in Bešič Loredana. Golob je potrdil, da bo na vrhu policije odslej Lindav, Sovo bo kot v. d. vodil Kadivnik, šef Ukoma pa bo Barbutovski. Kot so ocenili Tanja Fajon, Luka Mesec in tudi Robert Golob, je bila seja zelo konstruktivna.

Slovenija dobila 15. vlado: potrdili Golobovo ministrsko ekipo

01. 06. 2022 07.36

Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in 28 proti potrdili ministrsko ekipo nove vlade, ki jo bo vodil predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob. Slovenija je s tem dobila 15. vlado, ki jo bodo sestavljale stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica. Vseh 17 ministrov nove vlade je pred DZ že zapriseglo, da bodo spoštovali ustavni red, ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije. Golob je napovedal, da bodo do prihodnjega tedna izpeljali revizijo vseh škodljivih ukrepov prejšnje vlade.

Preko 500 ton sadre odložili pod pretvezo, da gre za apno

31. 05. 2022 14.37

Celjski policist in kriminalisti so opravili hišne in osebne preiskave na sedmih različnih naslovih pri štirih fizičnih ter dveh pravnih osebah na širšem celjskem območju. Predvideli so, da bodo pri osumljencih našli dokaze, povezane s kaznivim dejanjem obremenjevanja in uničevanja okolja. Po preiskavi so ugotovili, da so osumljenci v sostorilstvu odložili več kot 500 ton sadre na območju Koroške. Osumljeni so z navedenimi dejanji ogrozili življenje ene ali več oseb in živali in tudi vplivali na kakovost zemlje ter vode. Za tovrstno kaznivo dejanje je predvidena zaporna kazen od enega do osmih let zapora.

EU se z doseženim dogovorom odpoveduje dvema tretjinama nafte iz Rusije

31. 05. 2022 05.59

Voditelji držav članic Evropske unije so na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o embargu na uvoz ruske nafte v EU, je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Do konca leta se bodo države članice po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen odpovedale 90 odstotkom ruske nafte.

Odbor za zunanjo politiko podprl predstavitev Fajonove

30. 05. 2022 06.17

Kandidatka za zunanjo ministrico Tanja Fajon je uspešno prestala zaslišanje pred pristojnim odborom DZ za zunanjo politiko. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je menilo devet članov odbora, šest jih je bilo proti. Največ vprašanj so ji poslanci zastavili glede odnosov s Hrvaško in vojne v Ukrajini.

Vojna na vzhodu Ukrajine še nikoli tako divjala

26. 05. 2022 09.34

Ukrajinske oblasti so sporočile, da so spopadi na vzhodu države v regiji Donbas dosegli najvišjo stopnjo intenzivnosti doslej, saj ruske sile prodirajo vedno globlje v to industrijsko regijo. Hkrati oblasti sporočajo, da so bile v ruskem obstreljevanju Harkova ubitih sedem oseb. Mesto Severodoneck je že več kot teden dni tarča nenehnega obstreljevanja in naj bi bilo povsem uničeno. V njem naj bi bilo še okoli 13.000 ljudi, mnogi se skrivajo v kleteh. "Potrebujemo pomoč naših partnerjev, zlasti orožje," je Zelenski ponovil pozive Zahodu.