preiskovalna

Zaključno poročilo o aferi Zavrč

05. 05. 2000 21.08

Preiskovalna komisija, ki proučuje afero Zavrč, je danes sprejela zaključno poročilo. Je zaupne narave, govori pa o politični odgovornosti nosilcev javnih funkcij. Afera kljub temu še vedno ni do konca pojasnjena.

Poročilo o vohunski aferi Zavrč

05. 05. 2000 15.41

Preiskovalna komisija o t.i. vohunski aferi pri Zavrču pod vodstvom Mirka Zamernika (SDS) je kot prva v tekočem parlamentarnem sklicu pripravila poročilo o opravljeni preiskavi. Poročilo pod oznakami ''strogo zaupno - vojaška skrivnost'', na podlagi katerega naj bi državni zbor med drugim vladi priporočil temeljito proučitev razmer v obrambnem ministrstvu in še posebej v njegovi obveščevalno-varnostni službi (OVS), bo komisija po Zamernikovih napovedih še danes posredovala predsedniku DZ Janezu Podobniku.

Mogetova komisija ponovno 9. maja

04. 05. 2000 18.33

Preiskovalna komisija DZ o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču ter z opremo in orožjem v skladišču Ložnica se bo ponovno sestala 9. maja, seveda v primeru, da DZ do takrat še ne bo razpuščen, je dejal predsednik Rudolf Moge (LDS).

Raketa razdejala stanovanjski blok

22. 04. 2000 13.45

Četrtkovo razdejanje stanovanjskega bloka v ukrajinskem mestu Brovari blizu Kijeva naj bi povzročil zablodeli izstrelek zemlja - zemlja. Tako je poročala ruska tiskovna agencija, ki se je sklicevala na neimenovanega visokega uslužbenca ukrajinskega ministrstva za notranje zadeve. Uslužbenec naj bi zatrdil, da so na kraju nesreče našli ostanke rakete. Preiskovalna skupina naj bi v stanovanjskem bloku opazila značilne posledice, ki nastanejo zaradi ''zadetka rakete v cilj'' in zdaj naj bi že izključili, da bi šlo lahko za eksplozivno napravo ali pa eksplozijo plina.

Predčasno poročilo preiskovalne komisije

18. 04. 2000 16.38

Zaradi možnosti predčasnih volitev in s tem povezane razpustitve parlamenta bo preiskovalna komisija o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču ter opremo in orožjem v skladišču Ložnica pripravila predčasno poročilo o poteku in ugotovitvah preiskave ter razlogih, zaradi katerih preiskave ne bo uspela končati. Po pojasnilih predsednika komisije Rudolfa Mogeta (LDS) po koncu seje za zaprtimi vrati, naj bi poročilo sprejeli in posredovali državnemu zboru predvidoma prve dni maja.

Komisija bundestaga zaslišala Schäubla

13. 04. 2000 16.18

Preiskovalna komisija nemškega bundestaga o pojasnitvi afere z nezakonitim financiranjem nemške Krščansko demokratske unije (CDU) je danes zaslišala nekdanjega predsednika CDU Wolfganga Schäubla.

Končno poročilo o aferi Zavrč

12. 04. 2000 20.41

Afera Zavrč, v kateri so slovenski vojaški obveščevalci ostali brez vohunskega kombija, končno dobiva politični epilog. Preiskovalna komisija državnega zbora je za zaprtimi vrati obravnavala predlog končnega poročila o aferi. Zanjo naj bi bili politično odgovorni tedanji obrambni minister Tit Turnšek, takratni zunanji minister Boris Frlec in takratni predsednik vlade Janez Drnovšek.

Končno poročilo o aferi pri Zavrču

12. 04. 2000 15.43

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki raziskuje okoliščine in posledice t.i. vohunske afere na slovensko-hrvaški meji pri Zavrču v začetku leta 1998, bo predvidoma že v tednu ali dveh pripravila predlog končnega poročila o opravljeni preiskavi za obravnavo v državnem zboru. Po besedah predsednika komisije Mirka Zamernika (SDS) naj bi politična odgovornost za izgubo vohunskega vozila s pripadajočo tehnično opremo bremenila takratnega obrambnega ministra Tita Turnška, zaradi domnevno ugotovljene trgovine za Trdinov vrh bivšega zunanjega ministra Borisa Frleca, kot obema omenjenima ministroma nadrejeni pa naj bi bil politično odgovoren tudi sedanji v.d. predsednika vlade Janez Drnovšek, ki po izglasovani nezaupnici opravlja tekoče posle.

Drnovšek pred preiskovalno komisijo

04. 04. 2000 09.57

Premiera Janeza Drnovška bodo danes zaslišali pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje takoimenovano afero Vič-Holmec. To bo za prvega moža vlade, po pričanju v zadevi HIT, drugi nastop pred parlamentarnimi preiskovalci.

Preiskovalna komisija DZ zaslišala Rejca

30. 03. 2000 15.19

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine je v zvezi s preiskavo t.i. primera Elan zaslišala Izidorja Rejca, nekdanjega ministra za gospodarstvo v prvi Demosovi vladi. Druga vabljena priča, Lojze Peterle, predsednik prve Demosove vlade, se je opravičil zaradi službene odsotnosti. Jutri bo komisija zaslišala nekdanji Elanovi finančnici, Ireno Peternel in Ivanko Blejc.

Novi dokumenti v orožarski aferi

24. 03. 2000 20.57

Poosamosvojitvena trgovina z orožjem, ali kot se je izrazil predsednik države Milan Kučan, ''mati vseh afer'', vsak dan bolj buri duhove. Med tem, ko t.i. Mogetova preiskovalna komisija raziskuje trgovanje z orožjem za gotovino obrambnega ministrstva, ki ga je takrat vodil Janez Janša, so včeraj v javnost ponovno prišli dokumenti, ki naj bi preprodaje orožja bremenili tudi nekdanjega notranjega ministra Igorja Bavčarja.

Koder bo kaznovan

24. 03. 2000 19.19

Parlamentarna preiskovalna komisija o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS), je danes na korespondenčni seji sklenila kaznovati nekdanjega vodilnega finančnika v Elanu Pavla Kodra po 220. členu zakona o kazenskem postopku, ker komisiji ni izročil obljubljene dokumentacije.

Je Peterle lahko član preiskovalne komisije?

23. 03. 2000 11.46

Preiskovalna komisija državnega zbora o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z orožjem na mariborskem letališču in v skladišču Ložnica je sejo za zaprtimi vrati morala prekiniti še pred prehodom na obravnavo vsebinskih zadev z dnevnega reda; pred nadaljevanjem seje bo komisija pridobila mnenje parlamentarnega sekretariata za zakonodajo in pravne zadeve, ali je Lojze Peterle (SKD) kot nekdanji predsednik vlade v času, na katerega se delno nanaša preiskava o trgovanju z orožjem lahko član preiskovalne komisije ali ne.

Janša o trgovanju z orožjem

20. 03. 2000 21.01

Prvi slovenski obrambni minister Janez Janša, ki ga v zadnjem času nekateri spet obtožujejo nelegalne trgovine z orožjem, je sklical dolgo obljubljeno tiskovno konferenco, na kateri naj bi novinarji izvedeli vse o trgovini z orožjem. Po Janševem mnenju pa je to področje tako zapleteno, da je napovedal kar pravo serijo pogovorov z novinarji. Govoril bo, dokler ne bodo izčrpana vsa vprašanja.

Miran Potrč pred preiskovalci

16. 03. 2000 14.17

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS), je v preiskavi t.i. primera Elan zaslišala Mirana Potrča, nekdanjega predsednika skupščine Socialistične republike Slovenije.

Izetbegović ni pisal Kučanu

06. 03. 2000 20.17

Trditev nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janše v parlamentarni razpravi 2. marca, da obstaja pismo, v katerem naj bi slovenskega predsednika Milana Kučana njegov bosanski kolega Alija Izetbegović prosil, naj mu pošlje granate, za katere naj bi se dogovorila, ne drži, ker takšno pismo ne obstaja, so danes sporočili iz urada predsednika republike.

Koder spet pred Pukšičevo komisijo

03. 03. 2000 14.08

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS) je ponovno zaslišala nekdanjega finančnega direktorja Elana Pavla Kodra. Ta je pred komisijo pričal sredi maja lani. Komisija bo sejo nadaljevala 15. marca, saj namerava dokazni sklep še razširiti.

Hudi spopadi v Čečeniji

22. 02. 2000 20.24

V Čečeniji so v soteski reke Argun med uporniki in rusko vojsko izbruhnili najhujši boji v zadnjih dneh. Siloviti spopadi potekajo predvsem za vas Šatoh, kjer naj bi bilo okrog 5000 upornikov. Čečeni pa se bodo jutri spomnili pol stoletja stare ruske deportacije v Kazahstan. Takrat je umrla skoraj polovica čečenskega prebivalstva. Jutri se bodo Čečeni spominjali 56 obletnice množične deportacije v Kazahstan, ki jo je takrat ukazal Stalin. Na ta dan čečenski uporniki obljubljajo številne napade na ruske enote. Zato je ruska vojska v Groznem ukazala najvišjo stopnjo pripravljenosti. Kako zelo se Rusi bojijo gverilskega vojskovanja v zaledju, kaže tudi to, da moškim in dečkom, starejšim od 10 let, ne dovolijo vrnitve na ostanke domov v Groznem.

Spolne zlorabe v domovih za otroke

14. 02. 2000 15.32

Več sto britanskih otrok v domovih za otroke v Walesu so spolno zlorabljali več kot dve desetletji, poročajo danes britanski mediji, ki se sklicuje na neko sodno preiskavo.

Soočenje Milana Kučana in Pavla Kodra

08. 02. 2000 10.32

Pred preiskovalno komisijo DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine se bosta v sredo dopoldne soočila predsednik republike Milan Kučan in nekdanji Elanov finančnik Pavel Koder. Predsednik Kučan je pred preiskovalno komisijo v zvezi s t.i. primerom Elan pričal 12. januarja, Koder pa lanskega 12. maja.

Preiskava proti izraelskemu predsedniku

16. 01. 2000 12.33

Izraelska policija je danes uvedla preiskavo proti izraelskemu predsedniku Ezerju Weizmanu, v kateri naj bi preučila, ali je predsednik med 1989 in 1993, ko je bil še poslanec, res prejel pol milijona dolarjev podkupnin od nekega francoskega poslovneža.

Anžič in Šuklje danes nastopila kot priči

14. 01. 2000 20.40

Z delom je nadaljevala tudi parlamentarna preiskovalna komisija o aferi Vič-Holmec. Zaslišali so notranjega ministra Šukljeta, ki po pričakovanjih ni razkril novih dejstev. Vsebinsko bolj zanimivo pa je bilo najverjetneje pričevanje namestnika generalnega direktorja policije Andreja Anžiča, ki pa je potekalo za zaprtimi vrati.

Komisiji manjka dokumentacija

14. 01. 2000 13.50

Preiskovalna komisija o morebitni vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri prodaji opreme in orožja iz skladišča Ložnica v času po slovenski osamosvojitvi tudi po drugem krogu pričevanj, ko je za zaprtimi vrati zaslišala še preostale štiri od skupno sedmih pripadnikov nekdanjega varnostnega organa pri obrambnem ministrstvu (VOMO), po besedah predsednika komisije Rudolfa Mogeta (LDS) ne more odgovoriti na vprašanje, koliko orožja je bilo prodanega, za kakšno ceno in komu; to pa zato, ker manjka knjigovodska dokumentacija, ki bi opisovala gotovinsko poslovanje pri teh dogodkih.

Predsednik Kučan pred preiskovalci

12. 01. 2000 21.13

Po predstavitvi tonskega zapisa z omenjenimi Kodrovimi obtožbami pred preiskovalno komisijo je predsednik Kučan izrazil pričakovanje, da bo lahko obtožbe zavrnil v neposrednem soočenju z nekdanjim Elanovim finančnikom. Komisija je po končanem zaslišanju na predlog Lojzeta Peterleta z glasovanjem (6:0) odločila, da bo omenjeno soočenje izvedla. Komisija je pri preiskavi t.i. primera Elan zaslišala tudi nekdanjo namestnico generalnega direktorja slovenske službe družbenega knjigovodstva (SDK) Ado Gorjup in upravitelja Elanove stečajne mase Franca Perčiča.

DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil

11. 01. 2000 19.13

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS), je pri obravnavi primera Elan zaslišala priči Zlatka Kavčiča, direktorja Gorenjske banke v času stečajnega postopka Elana, ter Franceta Arharja, guvernerja Banke Slovenije, ki je konec leta 1990 sodeloval v ad hoc ekspertni skupini, imenovani s strani takratnega slovenskega izvršnega sveta in ki je pripravljala poročilo o možnih rešitvah takrat izredno zadolženega Elana. Zaslišanja bo komisija nadaljevala v sredo popoldne, ko bodo nastopili Ada Gorjup, nekdanja direktorica SDK, Franci Perčič, upravitelj Elanove stečajne mase, ter predsednik države Milan Kučan.

Kar pet prič pred Pukšičevo komisijo

10. 01. 2000 16.36

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine bo v tem tednu zelo delavna. Zaslišala naj bi kar pet prič, bolj ali manj povezanih s t.i. primerom Elan.

Preiskava afere Zavrč se nadaljuje

21. 12. 1999 21.33

V parlamentu se je danes za zaprtimi vrati sestala preiskovalna komisija, ki preiskuje afero Zavrč, v kateri so Hrvati zaplenili slovenski vohunski kombi. Zaslišala je bivšega obrambnega ministra Tita Turnška in sedanjega direktorja obveščevalno varnostne službe Bojana Vavtarja. Po besedah predsednika komisije Mirka Zamernika je Turnšek potrdil sume preiskovalne komisije, da je afera potekala drugače, kot je zapisano v uradnem poročilu, obstajala pa naj bi tudi možnost, da je bil kombi prodan.

Prihodnji teden v DZ

05. 12. 1999 11.08

Prihodnji teden bo v parlamentarnih odborih in komisijah stekla obravnava dopolnil k predlogu državnega proračuna za leto 2000.

O trgovini z orožjem bo komisija zaslišala še devet prič

26. 11. 1999 14.08

Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje vpletenost in odgovornost nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču ter z opremo in orožjem v skladišču Ložnica, je za zaprtimi vrati soglasno dopolnila dokazni sklep glede orožja iz Ložnice, na podlagi katerega bo zaslišala še devet prič. Te naj bi komisiji omogočile vpogled v celovitejše financiranje trgovanja z orožjem, je po seji povedal predsednik komisije Rudi Moge (LDS). Sredi tega tedna je trditve, da je v času njegovega ministrovanja potekala trgovina z orožjem tudi z gotovino javno potrdil nekdanji obrambni minister Janez Janša.

Pomotoma odstranili zdravo ledvico

25. 11. 1999 08.12

V neki nizozemski bolnišnici so starejšemu bolniku namesto bolne odstranili zdravo ledvico. Napako so zdravniki ugotovili že med operacijo, a je žal ni bilo več možno popraviti, je pred dnevi potrdil predstavnik bolnišnice Sint Joseph v mestu Veldhoven. V operacijskem posegu bi morali bolniku odstraniti ledvico, v kateri so odkrili tumor. Bolnik je trenutno v kritičnem stanju, saj je po operaciji dobil še infekcijo. Preiskovalna skupina je potrdila, da je za operacijsko napako kriva ''človeška napaka''.