preiskovalna

Pukšičeva komisija dobila nove člane
04. 11. 1999 21.27
Pukšičeva preiskovalna komisija je dobila nove člane - to so Janez Janša za socialdemokrate, Ivan Božič za krščanske demokrate in Samo Bevk za Združeno listo. Število članov komisije se je tako povečalo na devet. To naj bi za komisijo, ki je znana predvsem po preiskovanju primerov Smelt in Elan in zoper katero so včeraj napovedali dve ustavni pritožbi, pomenilo nov zagon.

Preiskovalna komisija ponovno o orožju
02. 11. 1999 20.41
Preiskovalna komisija, ki ugotavlja vpletenost politikov in visokih državnih uradnikov v prodajo orožja in opreme Hrvaški iz skladišča Ložnica v Slovenski Bistrici, je danes zaslišala prve tri od predvidenih desetih prič. Komisija preiskuje predvsem, ali je šlo za osebna okoriščanja, saj denarja od prodaje tega orožja v proračunu ni. Zasliševanje prič se bo pred komisijo nadaljevalo še v nekaj naslednjih dneh.

Na Vzhodnem Timorju prazne vojašnice
31. 10. 1999 16.44
Včeraj so še zadnji indonezijski vojaki zapustili vojašnice, ki pa jih je v današnji noči več sto Vzhodnotimorcev izropalo. Zadnje enote indonezijske vojske so Vzhodni Timor zapustile včeraj in tako končale skoraj 25-letno okupacijo tega dela otoka. Po umiku indonezijskih vojakov so njihov sedež prevzele enote INTERFET.

Razsodba v prid Omanu
07. 10. 1999 20.02
Kranjsko sodišče je v primeru zasebne tožbe ljubljanskega podjetnika Daniela Anžiča proti Nikolasu Omanu in njegovemu podjetju razsodilo, da Nikolas Oman ni dolžan plačati zahtevanih 70 milijonov tolarjev. Toliko naj bi Oman dolgoval Anžiču za posredovanje pri menjavi denarja, ki ga je Oman leta 1991 dobil od države za nakup orožja. Anžič bo moral Omanu zaradi neuspele tožbe plačati dobrih 700.000 tolarjev za sodne stroške.

Sestanek Pukšičeve preiskovalne komisije
07. 10. 1999 20.01
V parlamentu se je spet sestala t.i. Pukšičeva preiskovalna komisija, ki se ukvarja s sumom zlorabe javnih pooblastil v procesu privatizacije. Na zaprtem delu seje so se člani komisije dogovorili, da bodo v primeru Elan zaslišali še eno pričo. Franc Pukšič pa se ponovno ni mogel izogniti kritičnim opazkam na račun slovenskega tožilstva.

Zadeva Kos v kratkem pred okrožnim tožilcem
06. 10. 1999 19.37
Generalna državna tožilka Zdenka Cerar je v zvezi s kazensko ovabo zoper nekdanjega kriminalista Draga Kosa o t.i. aferi Vič-Holmec, na podlagi katere je okrajno sodišče na predlog nekdanje vodje posebne tožilske skupine Barbare Brezigar opravilo preiskovalna dejanja, dejala, da bo zadevo odstopila ljubljanskemu okrožnemu tožilstvu. Začetek preiskovalnega postopka v omenjeni zadevi je na podlagi podane kazenske ovadbe predlagala nekdanja vodja posebne tožilske skupine Barbara Brezigar konec maja letos

Predsednik vlade kot priča
05. 10. 1999 20.34
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki raziskuje afero Vič-Holmec, je na današnji posvetovalni seji sprejela sklep, da se pred komisijo kot priča zasliši tudi predsednik vlade Janez Drnovšek. Poleg tega bo komisija na podlagi zakona o parlamentarni preiskavi od pristojnega sodišča zahtevala odreditev zasega dokumentacije, ki se v zvezi z obravnavanim primerom nahaja na ljubljanskem okrožnem tožilstvu, je po seji povedal predsednik komisije Jožef Jerovšek.

Bo tudi Drnovšek pričal pred Jerovškovo komisijo?
05. 10. 1999 18.40
Preiskovalna komisija DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, je na današnji sicer posvetovalni seji sprejela sklep, da se pred komisijo kot priča zasliši tudi predsednik vlade Janez Drnovšek; poleg tega pa bo komisija na podlagi zakona o parlamentarni preiskavi od pristojnega sodišča zahtevala odreditev zasega dokumentacije, ki se v zvezi z obravnavanim primerom nahaja na ljubljanskem okrožnem tožilstvu, je po seji dejal predsednik komisije Jožef Jerovšek (SDS). Komisija naj bi se vnovič sešla prihodnji teden.

Mednarodna preiskovalna komisija ZN za Vzhodni Timor
27. 09. 1999 20.29
Komisija Združenih narodov za človekove pravice se je danes na zasedanju v Ženevi odločila za ustanovitev mednarodne preiskovalne komisije o zločinih na Vzhodnem Timorju.

Streli v Kamniku
13. 09. 1999 18.38
V Kamniku pri trgovini Nakup je sinoči ob 22.19 prišlo do streljanja. Kot so ugotovili ob ogledu kraja dejanja, ki ga je vodila dežurna preiskovalna sodnica v sodelovanju s kriminalistično službo, je 40-letni L. M., državljan ZRJ, začasno stanujoč v Kamniku, popival po lokalih v starem delu Kamnika. V enem od lokalov se je zaradi plačila zapitka sprl z natakarjem, 21-letnim P. H. iz okolice Kamnika, ga močno udaril v obraz in mu pri tem izbil sprednji zob.

Umor na Zaloški cesti v Ljubljani
11. 09. 1999 17.52
Na Zaloški cesti v Ljubljani je danes zjutraj pred lokalom Bounty prišlo do streljanja; o tem je bila Policijska uprava Ljubljana obveščena ob 3.59. Neznani moški iz še neidentificirane skupine je streljal na državljana Bosne in Hercegovine Nermina A., rojenega leta 1963, ki je na kraju streljanja podlegel poškodbam. Po podatkih ljubljanske PU naj bi bil Nermin A. policiji že znan, bil pa je brez stalnega prebivališča in brez urejenega statusa v Sloveniji. Poleg tega je bil okoli 4. ure zjutraj v ljubljanski Klinični center zaradi strelne poškodbe v predelu pasu pripeljan Ljubljančan K.Š., rojen leta 1973. Domnevno je K.Š. zaposlen v lokalu Bounty in bi lahko bil poškodovan pri omenjenem streljanju.

Jerovškova komisija za Fišerjevo razrešitev
08. 09. 1999 16.54
Preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, je na posvetovalni seji za zaprtimi vrati vzela pod drobnogled uresničevanje sprejetih sklepov komisije. V zvezi s tem so člani omenjene komisije po dobrih treh urah ugotovili, da vlada in notranje ministrstvo, še zlasti pa vodja ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Gorazd Fišer, ne sodelujejo s komisijo.

Anderlič: Janša izdajal zaupne podatke
12. 07. 1999 16.58
Vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič je na Jožefa Jerovška, predsednika preiskovalne komisije DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, naslovil protest zaradi ravnanja Janeza Janše na četrtkovi seji omenjene komisije. Janša, ki je bil nadomestni član komisije, je namreč, tako Anderlič, sejo med zasedanjem zapustil in novinarje obvestil o sklepih, ki jih je komisija sprejela na za javnost zaprtem delu seje.

Pred t.i. Jerovškovo preiskovalno komisijo danes tudi Gričar
08. 07. 1999 11.20
Preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, je zaradi pričetka plenarnega zasedanja državnega zbora prekinila zaslišanje člana t.i. Gričarjeve komisije Bojana Vidica. Omenjena priča, ki je pred komisijo pričala za zaprtimi vrati, bo pred parlamentarnimi preiskovalci vnovič nastopila na eni izmed prihodnjih sej.

Budja pred Jerovškovo komisijo
17. 06. 1999 21.18
V državnem zboru je zasedala preiskovalna komisija, ki ugotavlja vpletenost funkcionarjev notranjega ministrstva in vlade v afero Vič-Holmec. Pred njo je pričal novinar Slovenskih novic Bojan Budja. Kot je znano, je afero sprožil prav Budja z objavo svojih člankov. Te je napisal na podlagi dokumentov, ki so mu jih dostavili iz kabineta nekdanjega notranjega ministra Bandlja in po pogovoru s takratnim generalnim direktorjem policije Borutom Likarjem.

Budja pričal pred Jerovškovo komisijo
17. 06. 1999 13.49
Preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem je zaslišala eno od dveh vabljenih prič, in sicer novinarja Slovenskih novic Bojana Budjo. Druga priča, Borut Novak, nekdanji uslužbenec ministrstva za notranje zadeve, pa vabila za pričanje ni prejel. Zato ga bodo ponovno povabili.

Zaslišane prve priče v aferi Vič - Holmec
11. 06. 1999 20.43
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki ugotavlja morebitne zlorabe vodilnih funkcionarjev vlade in notranjega ministrstva v aferi Vič - Holmec, je danes opravila zaslišanja prvih prič. V javnem delu seje je zaslišala direktorja izobraževalnega centra Tacen Marka Pogorevca, odstavljenemu notranjemu ministru Mirku Bandlju pa komisija ni podelila statusa preiskovanca.

Zaslišanje Pogorevca pred t.i. Jerovškovo komisijo
11. 06. 1999 17.22
Sestala se je preiskovalna komisija o t.i. aferi Vič-Holmec, ki je dopoldne že zaslišala direktorja tacenskega izobraževalnega centra Marka Pogorevca kot eno izmed 26 prič, ki naj bi pripomogle k pojasnitvi ozadij in razkrile morebitno vpletenost nosilcev javnih pooblastil v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov med osamosvojitveno vojno leta 1991 na Koroškem. Zaslišanju so se danes od petih povabljenih prič odzvale le tri, in sicer Pogorevc, Andrej Berginc in Melita Globočnik.

Virenque spet na Touru
08. 06. 1999 15.54
Francoski kolesar Richard Virenque bo vendarle lahko nastopil na letošnji dirki po Franciji. Dovoljenje za to mu je izdala preiskovalna komisija v Lillu, ki preiskuje vpletenost Virenqua in njegovih nekdanjih kolegov iz moštva Festina v afero s prepovedanimi poživili.

Nejasnosti okoli afere Vič - Holmec ostajajo
03. 06. 1999 21.31
Vlada je na današnji seji obravnavala informacijo o aferi Vič-Holmec, Gričarjevem poročilu in sprejela ukrepe za ureditev razmer v notranjem ministrstvu. Glavne dileme o pravni podlagi in sami vsebini takoimenovanega Gričarjevega poročila pa tudi po današnji seji vlade ostajajo.

Škandal s podkupovanji tudi v Atlanti
03. 06. 1999 19.05
Po Salt Lake Cityju je vse več dokazov, da si je tudi Atlanta pri pridobitvi poletnih olimpijskih iger 1996 pomagala na nedovoljen način. Posebna preiskovalna komisija je ugotovila nekatere nepravilnosti pri kandidaturi, zato bo kandidatura v prihodnjih tednih pod posebnim drobnogledom.

Afera Vič-Holmec še nekaj časa brez epiloga
25. 05. 1999 20.50
Razkrivanje ozadja afere Vič-Holmec je pokazalo, da je nekdanji vrh notranjega ministrstva in policije nesoglasja glede strokovnih vprašanj, reševal s pomočjo spletk.

Prvič zaslišane priče v primeru Dadas
17. 05. 1999 21.50
Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje odgovornost agencije za trg vrednostnih papirjev v primeru Dadas, je danes zaslišala več prič. Ta so s stališča agencije pojasnile takratno dogajanje v obdobju od konca leta 1995 in v letu 1996. Kot je povedal takratni predsednik strokovnega sveta agencije Dušan Mramor, danes povabljen kot priča, je šlo za finančno manipulacijo, kakršne so bile tudi na razvitih trgih kapitala, še posebej pa v deželah na prehodu, kar so potrdile tudi tuje nadzorne institucije. Zavrnil je še trditev, da je bil tedaj z ukrepi agencije povzročen borzni zlom in menil, da bi danes ravnal enako. Po besedah poslanca Jožeta Zagožna je Mramor na glavo postavil teze vlagateljev postopka v državnem svetu. Člani komisije se bodo o nadaljnjih dejavnostih dogovorili na naslednji informativni seji, pred tem pa bodo preučili magnetogram današnje seje.

ZDA proti izplačilu neposredne odškodnine svojcem žrtev iz Cavaleseja
14. 05. 1999 21.49
Preiskovalna komisija ameriškega kongresa je danes zavrnila izplačilo odškodnine v višini 40 milijonov dolarjev za 20 družin žrtev nesreče kabinske žičnice v italijanskem Cavaleseju. Komisija je zavrnila določilo obsežnega zakona o izdatkih, ki je predvidevalo odškodnino.

Komisija DZ o primeru Dadas nesklepčna
06. 05. 1999 10.35
Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil za vzroke, okoliščine in posledice dogodkov na kapitalskem trgu v marcu 1996 in uresničevanju zakonskih nalog Agencije za trg vrednostnih papirjev v obdobju 1995 - 1997, vključno z vsemi njenimi organi, danes ni bila sklepčna. Na sejo so prišli le trije poslanci.

Preiskovalna komisija začenja s preiskavo afere Holmec
14. 04. 1999 08.41
Na svoji prvi seji se bo popoldne sešla preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem. Preiskovalna komisija se bo po napovedih na konstitutivni seji dogovorila o načinu prihodnjega dela.

''Mogetova preiskovalna komisija'' ločeno o orožju v Mariboru in orožju v Ložnici
13. 04. 1999 15.59
Z delom je začela preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču ter v zvezi z opremo in orožjem v skladišču Ložnica pri Slovenski Bistrici; v okviru t.i. pripravljalnih preiskovalnih dejanj za zaprtimi vrati so se po pojasnilih predsednika komisije Rudolfa Mogeta (LDS) dogovorili, da bodo obe zadevi - t.i. mariborsko orožarsko afero na eni in domnevno prodajo streliva iz vojaškega skladišča Ložnica pri Slovenski Bistrici na drugi strani - obravnavali ločeno.

Začenja oziroma nadaljuje se preiskava o t.i. mariborski orožarski aferi
13. 04. 1999 08.34
Na prvi seji se bo danes sestala preiskovalna komisija državnega zbora pod vodstvom Rudolfa Mogeta (LDS), ki bo začela oziroma nadaljevala s preiskavo iz prejšnjega parlamentarnega sklica o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču sredi leta 1993. Poleg tega bo komisija obujeno preiskavo t.i. mariborske orožarske afere razširila še na morebitno vpletenost javnih funkcionarjev v domnevno sporno odprodajo opreme in orožja iz vojaškega skladišča Ložnica.

Komisija v Naganu: osumljenih 13 članov MOK
12. 02. 1999 18.29
Kar 13 sedanjih in bivših članov Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) naj bi bilo vpletenih v nepravilnosti pri dodelitvi zimskih olimpijskih iger 1998 Naganu, je ugotovila preiskovalna komisija japonskega olimpijskega komiteja.

Doping v športu: Protidopinška politika MOK ne deluje
02. 02. 1999 12.32
ZDA zahtevajo ustanovitev komisije, ki bi imela pregled nad dopingom v športu, ki pa bi delovala neodvisno od Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK). Na svetovni konferenci ''Doping v športu'', ki se je začela v ponedeljek v Lausanni in na kateri sodeluje tudi predsednik Slovenske antidoping komisije dr. Joško Osredkar, pa je največ govora o podkupovanju v MOK. Predlogi MOK o novi protidopinški politiki so nemudma naletel na kritike.