prejel

Slovenska kinoteka - še retrospektiva Japonca Imamure

22. 01. 1999 15.14

Od 26. januarja do 13. februarja bo v Slovenski kinoteki že druga letošnja retrospektiva - tokrat obsežen pregled filmskega ustvarjanja japonskega režiserja Shoheija Imamure. Imamura po smrti Akire Kurosawe velja za največjega živečega japonskega režiserja, ki tudi na stara leta ohranja odlično tradicijo. Na predzadnjem cannskem festivalu je za Jeguljo prejel že svojo drugo zlato palmo.

Priznanja za dosežke v ljubiteljski kulturi

21. 01. 1999 16.17

V Cankarjevem domu bo jutri, 23. januarja, ob 10. uri slavnostna podelitev najvišjih priznanj Sklada Republike Slovenije za ljubiteljske kulturne dejavnosti za leto 1998.

26. Mednarodni filmski festival v Bruslju

20. 01. 1999 17.02

Na 26. mednarodnem filmskem festivalu v Bruslju bo v uradnem programu od danes do 31. januarja na ogled 15 evropskih filmov, medtem ko bo posebna pozornost posvečena poljskemu filmu.

Kofi Annan izrazil ogorčenje nad pokolom več kot 40 Albancev

20. 01. 1999 09.04

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je izrazil ogorčenje nad pokolom več kot 40 Albancev, po vseh znakih civilistov, na Kosovu. Annan je prejel podrobno poročilo o dogodku od zunanjega ministra Norveške in predsedujočega Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Knuta Vollebaeka. ''Globoko sem zaskrbljen zaradi zadnjih dogajanj na Kosovu in pošiljam poziv za polno preiskavo. Ponovno pozivam obe sprti strani na Kosovu, naj se vzdržita vseh dejanj, ki bi poslabšala že tako tragičen položaj,'' je dejal Annan.

Poljski veleposlanik Szymanski obiskal Lek

15. 01. 1999 14.59

Lek sta danes obiskala poljski veleposlanik v Sloveniji Maciej Szymanski in trgovski svetovalec Wieslav Ilczuk. Predsednik Lekove uprave Andro Ocvir je v pogovoru poudaril, da je Poljska eden od petih najpomembnejših trgov te slovenske farmacevtske družbe, saj je Lek lani na Poljskem ustvaril več kot 35 milijonov ameriških dolarjev prometa.

Hrvaška prejela zahtevo po aretaciji Abdića

13. 01. 1999 17.34

S hrvaškega notranjega ministrstva so danes potrdili, da je Zagreb uradno prejel zahtevo bosanskih oblasti po aretaciji nekdanjega voditelja bosanskih Muslimanov Fikreta Abdića.

Drnovšek prejel pismo Albrightove o štipendijah Ron Brown

12. 01. 1999 14.44

Premier Janez Drnovšek je prejel pismo ameriške državne sekretarke Madeleine Albright v zvezi s štipendiranjem slovenskih študentov v sklopu programa Ron Brown, so danes sporočili s premierovega kabineta.

Umrl slovenski skladatelj in akademik Primož Ramovš

11. 01. 1999 11.49

V 78. letu je v Ljubljani umrl slovenski skladatelj in akademik Primož Ramovš, eden najpomembnejših slovenskih skladateljev in glasbenih ustvarjalcev 20. stoletja. Rodil se je 20. marca 1921 v Ljubljani, kjer je živel in delal vse življenje. Na državnem konzervatoriju in glasbeni akademiji v Ljubljani (v razredu prof. Slavka Ostrca) je diplomiral leta 1941 in se do leta 1943 izpopolnjeval iz kompozicije v Sieni in Rimu. Ustvarjalno se je najprej navezal na neoklasicizem in barok, nato pa je po krajšem obdobju dodekafonije in totalne organizacije zvočnega gradiva v začetku 60. let sprejel najnovejša glasbena iskanja. Ramovš je za svoj obsežen in kakovosten opus prejel več priznanj in nagrad, med njimi Prešernovo nagrado in Kozinovo nagrado Društva slovenskih skladateljev. Od leta 1977 je bil častni član SAZU. Leta 1988 je bil imenovan za častnega člana Slovenske filharmonije.

Umrl poljski pisatelj Juliusz Zulawski

11. 01. 1999 10.04

V Varšavi je v soboto v 89. letu starosti umrl pisatelj, pesnik, literarni kritik in prevajalec Juliusz Zulawski. Med drugim je bil tudi predsednik poljskega kluba Pen. Sicer je bil Zulawski izjemen poznavalec britanske in ameriške književnosti. Za svoje prevajalsko delo je prejel tudi nagrado Pen kluba. Med drugim je prevedel mnoga dela Byrona, Browninga in Wilda. O slednjem in o Whitmanu je napisal tudi biografijo.

Režiserka Muratova dobitnica letošnje umetniške nagrade

07. 01. 1999 10.18

Režiserka romunskega rodu Kira Muratova bo prejela letošnjo umetniško nagrado, ki jo vsako leto podeljuje Akademija umetnosti Berlin-Brandenburga, so včeraj sporočili v Berlinu. Priznanje, ki ga spremlja denarna nagrada v višini 30.000 mark, tradicionalno podeljujejo 18. marca v spomin na Pomlad narodov, ki se je leta 1848 začela v Berlinu. Kira Muratova je med drugim posnela film Astenični sindrom, ki je leta 1990 prejel srebrnega medveda na berlinskem filmskem festivalu. Njen prvi dolgometražec Naš vsakdanji kruh iz leta 1964 je kritičen pogled na kolhoze. Njena filma Kratka srečanja (1967) in Dolga poslavljanja (1971), sta portreta dveh žensk. V Sovjetski zvezi sta bila dolgo časa prepovedana. Režiserka, ki se je leta 1934 rodila v Sorokiju v današnji Moldaviji oziroma nekdanji Romuniji, od leta 1961 živi v Odesi v Ukrajini. Umetniško nagrado omenjene nemške akademije so v prejšnjih letih med drugim podelili italijanskemu arhitektu Renzu Pianu in francoskemu skladatelju Pierru Boulezu.

Mladinska knjiga: Slovenija na zemljevidih, slikah, v besedi

05. 01. 1999 14.52

Slovenija je dobila prvi interaktivni atlas s podnaslovom Slovenija na zemljevidih, slikah, v besedi. Pripravila so ga založba Mladinska knjiga, Geodetski zavod Slovenije in podjetje Globalvision.

Mladinska knjiga: Slovenija na zemljevidih, slikah, v besedi

05. 01. 1999 11.59

Slovenija je dobila prvi interaktivni atlas s podnaslovom Slovenija na zemljevidih, slikah, v besedi. Pripravili so ga založba Mladinska knjiga, Geodetski zavod Slovenije in podjetje Globalvision.

Zahvala donatorjem za pediatrično kliniko

28. 12. 1998 12.36

Minister za zdravstvo Marjan Jereb je velikim donatorjem v akciji za novo pediatrično kliniko, ki so v iztekajočem se letu v Sklad za izgradnjo nove Pediatrične klinike v Ljubljani prispevali 500.000 tolarjev ali več, danes podelil posebna priznanja. V letu 1998 so posamezniki, podjetja, šole, vrtci, politične stranke, društva in druge ustanove v ta namen prispevali blizu 55 milijonov tolarjev, od leta 1994 pa do konca letošnjega leta pa je bilo zbranih približno 219 milijonov tolarjev.

V Kanadi izgubljen pes znova pri svojem francoskem lastniku

27. 12. 1998 09.39

Francoski lovec Jean-Guy Ghibaudo še vedno ne more verjeti svoji sreči: nekaj dni pred božičem je našel svojega irskega setra, ki je oktobra izginil v kanadskih gozdovih. Devetletni pes Ecco se je med lovom izgubil nekje na območji Quebeca. Njegov lastnik se je po nekajurnem brezupnem iskanju vdal in po lastnih besedah odšel iz Kanade popolnoma zlomljen. Toda 2. decembra je prejel telefonski klic, ki ga je obvestil, da so psa našli. Zanj je poskrbelo francosko veleposlaništvo in ga čez nekaj dni vrnilo k gospodarju. Eccota so našli 200 kilometrov stran od kraja, kjer se je izgubil.

20th Century Fox filmske klasike Kralj in jaz ne bo snemal na Tajskem

26. 12. 1998 09.06

Tajski filmski sklad je danes zavrnil že peto različico scenarija predelave hollywoodske filmske klasike Kralj in jaz, ki si jo studio 20th Century Fox z Jodie Foster in hongkonškim akcijskim junakom Chow Yun Fatom v glavnih vlogah že dalj časa prizadeva posneti na Tajskem. Studio je zaradi težav s konservativnim filmskim skladom že novembra napovedal, da bo predelavo filma, za katerega je Yul Brinner kot kralj Mongut prejel oskarja, snemal v Maleziji, na Tajsko pa se ne namerava vrniti niti v primeru, če bi sklad predelan scenarij odobril. Film Kralj in jaz je bil izvirno posnet po spominih Anne Leonowens, viktorijanske guvernante, ki jo je kralj tedanjega Siama Mongut pripeljal na svoj dvor, da bi njegove otroke učila angleščine. Kritike Leonowensovi očitajo, da je nekritično povzemala govorice o kralju in poveličevala svojo vlogo na dvoru, hkrati pa ji priznavajo izreden pogum, saj se je v neznano azijsko državo podala navkljub strogim pravilom svoje dobe in v času, ko so ženske zelo redko potovale same. Medtem ko kralja Monguta na Tajskem častijo kot pomembnega budističnega učenjaka in lingvista, pa ga film prikazuje kot brezčutnega despota. Za žalitev kralja ali kraljeve rodbine je na Tajskem zagrožena do 15-letna zaporna kazen.

Annan je prejel na stotine pozivov k miru v Iraku

25. 12. 1998 12.03

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je po nedavnih britansko-ameriških raketnih napadih na Irak prejel na stotine sporočil z vsega sveta s pozivi k miru v Iraku, so sinoči sporočili na ZN.

Metropolitanski muzej bo vrnil Indiji kip Bude

23. 12. 1998 14.17

Newyorški Metropolitanski muzej bo Indiji vrnil 600 let stari kip Bude, ki je pred desetimi leti izginil iz indijskega romarskega mesta Bodhgaya. Muzej je pred osmimi leti kupil kip za 50.000 dolarjev. Predstavnik indijskega ministrstva za kulturo se je srečal s predstavniki Metropolitanskega muzeja, potem ko je prejel namig, da se kip Bude nahaja prav v tem muzeju. Metropolitanski muzej bo kip vrnil, ne da bi zanj zahteval plačilo.

Razglašeni najboljši športniki Slovenije leta 1998

23. 12. 1998 09.38

Za najboljše športnike Slovenije leta 1998 so v Ljubljani razglasili: smučarskega skakalca Primoža Peterko, atletinjo Brigito Bukovec, jadralski dvosed razreda 470 (Tomaž Čopi in Mitja Margon) v ekipni konkurenci med posamičnimi športi ter hokejsko reprezentanco Slovenije med ekipnimi športi. Nagrado za fair play, ki so jo tokrat podelili prvič, je prejel kajakaš Dejan Kralj.

Poljski film in Andrzej Wajda v ospredju bruseljskega filmskega festivala

22. 12. 1998 11.02

Poljski režiser Andrzej Wajda bo na mednarodnem filmskem festivalu v Bruslju, ki se bo začel januarja prihodnje leto, prejel nagrado za življenjsko delo. Med dosedanjimi dobitniki nagrade so med drugim tudi ameriška igralca John Malkovich in Morgan Freeman, igralec in producent Michael Douglas ter režiserji Bertrand Tavernier, Neil Jordan in Oliver Stone. Po Italiji, Veliki Britaniji, Franciji, skandinavskih državah, Grčiji in Irski bo posebno pozornost poljski kinematografiji posvetil tudi bruseljski filmski festival, sicer že 26. po vrsti. Na festivalu, ki bo potekal med 20. in 31. januarjem prihodnje leto, bodo prikazali poljsko filmsko produkcijo od 50. let pa do današnjih dni. Organizatorji bodo pripravili tudi številna srečanja belgijskih in poljskih filmskih ustvarjalcev.

Rugova sprejel nagrado Saharov

16. 12. 1998 15.10

Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes v Strasbourgu prejel drugo nagrado Saharov, ki jo Evropski parlament podeljuje od leta 1988 za dosežke na področju boja za človekove pravice.

Oborožen rop v lokalu McDonald's na Šmartinski cesti

15. 12. 1998 12.41

Operativno komunikacijski center Uprave za notranje zadeve Ljubljana je danes ob 1.35 zjutraj prejel obvestilo o oboroženem ropu v lokalu McDonald's na Šmartinski cesti v Ljubljani.Zamaskiran in oborožen moški je v lokal vstopil skozi stranska vrata. Z orožjem je zagrozil tamkajšnjemu uslužbencu, ki je pripravljal dnevni izkupiček, nato pa odnesel približno en milijon tolarjev. Takoj po dejanju je neznanec zbežal, so sporočili z Uprave za notranje zadeve Ljubljane.

Solženicin praznuje 80 let

11. 12. 1998 11.30

Ruski oporečnik in pisatelj Aleksander Solženicin praznuje 80 let. Potem ko se je leta 1994 po 20 letih izgnanstva vrnil v domovino, je zadnja leta predvsem glasen in oster kritik sedanjih ruskih voditeljev, ki jih označuje kot ''neumne in pokvarjene'' ter jim očita pomanjkanje vsakršnih dosežkov na političnem in gospodarskem področju. A ob tem kljub resnično težavnim razmeram v državi med prebivalci nima podpore.

Podelili Nobelove nagrade za leto 1998

11. 12. 1998 09.10

V Oslu in Stockholmu so včeraj podelili Nobelove nagrade za mir, književnost in dosežke na področju znanosti za leto 1998.

Najobsežnejša hkratna distribucija nekega filma na svetu

09. 12. 1998 16.19

Producentska hiša DreamWorks bo med 16. on 24. decembrom v 40 držav po vsem svetu premierno poslala najmanj 8000 kopij svoje prve klasične celovečerne risanke Egiptovski princ. Tako obsežne hkratne distribucije filmska industrija doslej ni poznala, čeprav sta tudi Titanik in Jutri nikoli ne umre doživela premierno predvajanje v več državah hkrati.

Bosanski umetnik Safet Zec se predstavlja v Ljubljani

09. 12. 1998 13.29

Petinpetdesetletni bosanski slikar in grafik Safet Zec, ki od leta 1992 živi v Italiji, se od danes do 24. januarja v Ljubljani predstavlja s skupno 98 slikami, grafikami in risbami, nastalimi v zadnjih šestih letih, in to kar v dveh galerijah, v gradu Tivoli in Cankarjevem domu.

Gabon: dosedanji predsednik znova izvoljen

09. 12. 1998 09.37

Dosedanji predsednik zahodnoafriške države Gabona Omar Bongo je bil na prvem krogu predsedniških volitev minulo nedeljo s 66,55 odstotka glasov znova izvoljen za predsednika države za obdobje sedmih let, je danes sporočil notranji minister Antoine Mumbu Mijaku.

Podelitev evropskih filmskih nagrad

05. 12. 1998 09.55

V londonskem gledališču Old Vic je sinoči Evropska filmska akademija podelila evropske filmske nagrade.

Nagrado Sveta Evrope za 1999 prejel Muzej umetnosti v Lilleu

04. 12. 1998 14.30

Odbor za kulturo in izobraževanje parlamentarne skupščine Sveta Evrope se je danes v Parizu odločil, da nagrado SE za najboljši muzej za leto 1999 dodeli muzeju umetnosti v francoskem Lilleu, so sporočili iz SE. Kot so pojasnili v odboru, je nagrada priznanje skupnim prizadevanjem lokalnih in osrednjih francoskih oblasti za obnovitev muzeja iz leta 1895, obenem pa odbor SE nagrajuje muzej tudi za način postavitve glavne zbirke z naslovom Evropska umetnost od srednjega veka do 20. stoletja, ki je bila prav tak restavrirana. SE je ustanovil omenjeno nagrado leta 1977, da bi povečal prispevke muzejev k boljši seznanjenosti javnosti z raznolikostjo evropske kulture. Uradna podelitev nagrade bo 27. aprila prihodnje leto v Strasbourgu med pomladnim zasedanjem parlamentarne skupščine. Francoski muzej bo za leto dni prejel bronast kipec Joana Mira, priznanje in denarno nagrado.

Vojaška uniforma Jamesa Stewarta razstavljena v britanskem Kraljevem vojnem muzeju

04. 12. 1998 08.44

Pilotsko uniformo preminule hollywoodske legende Jamesa Stewarta bodo razstavili v Kraljevem vojnem muzeju (Imperial War Museum) v Cambridgeu, ki ga letno obišče 450.000 ljudi. Muzeju je uniformo poklonila Stewartova družina. Stewart se je že vpisal med dobitnike oskarjev, ko je sodeloval v 20 bojnih misijah med 2. svetovno vojno. Igralec je prejel tudi več ameriških in francoskih vojnih odlikovanj. Po koncu vojne je Stewart nadaljeval filmsko kariero in skupno posnel 80 filmov.

Jub prejel certifikat ISO 9001

02. 12. 1998 12.43

Podjetje Jub, kemična industrija iz Dola pri Ljubljani, je prejelo sklep slovenskega inštituta za kakovost in meroslovje o podelitvi certifikata ISO 9001. Kot so še sporočili iz Juba, z dvigovanjem kakovosti nadaljujejo, saj so v postopku pridobivanja ekološkega standarda ISO 14000.