prekinitev nosečnosti

Zaradi nelegalnih in (ne)varnih splavov na svetu vsak dan umre 110 žensk
27. 05. 2022 06.00
Malta je edina država v Evropski uniji, kjer je splav popolnoma prepovedan, na Poljskem je možen le v omejenih okoliščinah. V zadnjih letih je pomemben dosežek dosegla Irska, ki je splav legalizirala po dolgih letih omejevanja te pravice. Na drugem koncu sveta v Združenih državah Amerike odmeva težko pričakovana odločitev, ali bo Vrhovno sodišče razveljavilo zakonodajo, ki ženskam omogoča dostop do prekinitve nosečnosti.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?
26. 05. 2022 06.00
Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja
25. 05. 2022 06.00
V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00
Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Po Teksasu še sosednja Oklahoma: z zakonom nad pravico do splava
20. 05. 2022 08.52
Ameriška zvezna država Oklahoma je v četrtek sprejela zakon, s katerim prepoveduje splav od faze oploditve in omogoča, da fizične osebe tožijo izvajalce splava, ki "zavestno izvajajo ali povzročijo splav na nosečnici". Vrhovno sodišče ZDA naj bi po napovedih kmalu odpravilo odločitev, s katero so Američanke leta 1973 pravico do splava dobile po vseh ZDA. To je izzvalo številne protestne shode.

V Španiji splav za mladoletna dekleta spet brez soglasja staršev?
18. 05. 2022 07.08
Španska vlada obravnava osnutek novega zakona, po katerem 16- in 17-letna dekleta za prekinitev nosečnosti ne bodo več potrebovala soglasja staršev. Pravzaprav gre za odpravo aktualnega zakona o splavu, ki ga je leta 2015 sprejela konservativna ljudska stranka. Po besedah predstavnice vlade Isabel Rodriguez predlog zakona predstavlja "nov korak naprej za demokracijo". Z istim zakonom bi Španija lahko postala tudi prva država v Evropi, ki bi svojim delavkam omogočila plačano bolniško odsotnost zaradi menstrualnih bolečin.

Španska vlada odobrila predlog zakona o bolniški odsotnosti zaradi menstruacije
17. 05. 2022 17.07
Španska vlada je odobrila predlog zakona, ki bi omogočil bolniško odsotnost ženskam, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. Predlagano zakonodajo mora sicer potrditi še parlament, glasovanje pa je predvideno šele čez nekaj mesecev. Če bi bil zakon sprejet, bi šlo za prvo tovrstno pravno podlago v Evropi. Do sedaj bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij omogoča le peščica držav, med drugim Indonezija, Južna Koreja in Zambija.

Američani o možni razveljavitvi pravice do splava: Vračamo se v preteklost
15. 05. 2022 19.37
Po vseh ZDA so bili v soboto množični protesti za ohranitev pravice do splava. Dva tedna po tem, ko je vrhovno sodišče nakazalo, da je pripravljeno na razveljavitev skoraj 50 let stare razsodbe, ki ženskam omogoča prekinitev nosečnosti, je ozračje pregreto. Dokončna odločitev vrhovnega sodišča, kjer imajo večino konservativni sodniki, naj bi bila znana v naslednjih tednih. Večina Američanov pravico do splava podpira, njihovo sporočilo na protestih je bilo: umaknite prepovedi z naših teles.

Ven iz moje maternice!
14. 05. 2022 15.25
Nemogoče se je bilo v zadnjih tednih izogniti novicam, ki so vsaka zase po vrsti razkrivale tragičnost vloge, ki je v tem modernem in svobodnem svetu ostala ženskam. Ne moremo biti prav zares presenečeni nad dejstvom, da se v številnih državah pod vprašaj postavljajo naše najpomembnejše pravice, morali pa bi biti zaskrbljeni nad tem, kako je uspelo javno debato, ki jo netijo sovražniki žensk in nasprotniki prepričanja, da je naše mnenje in hotenje enakovredno moškemu, pripeljati tako daleč, da še vedno poslušamo glasne krike opozoril, da je ženska enakopravnost (o enakosti v tem kontekstu pač ne moremo govoriti) šla predaleč, da je postala nevarna za družino in družbo.

Hrvaška tudi po glasovanju v saboru ostaja brez sodobnega zakona o splavu
13. 05. 2022 14.05
V hrvaškem saboru so poslanci glasovali proti sprejetju zakona o medicinski prekinitvi nosečnosti, ki ga je predlagala SDP. Levi del opozicije meni, da je treba sprejeti nov, sodoben zakon, ki regulira prekinitev nosečnosti, v HDZ pa menijo, da je predlog SDP slabši od 40 let starega zakona.

Španija namerava omogočiti bolniško zaradi bolečih menstruacij
13. 05. 2022 09.30
Španija namerava omogočiti bolniško odsotnost ženskam, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. Glede na osnutek zakona, ki je pricurljal v medije, bi lahko ženske na mesec dobile tri dni bolniške odsotnosti. Politiki svarijo, da gre šele za delovni osnutek zakonodaje.

Na Hrvaškem ne znajo opraviti feticida, zato na splav v Slovenijo
12. 05. 2022 15.59
Ko je hrvaški minister za zdravje Vili Beroš v sredo sporočil, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom splav vseeno lahko opravi v domovini, se je že zdelo, da se bo agonija 39-letnice vendarle končala. Toda v četrtek se je zgodil nov preobrat – v zagrebški porodnišnici so poseg vseeno zavrnili, zato naj bi bil ta zdaj opravljen v ljubljanskem kliničnem centru. V porodnišnici Petrova so ji ponudili umetno sprožitev poroda, vendar je sama želela druge vrste poseg. Stroške posega v Sloveniji bo vseeno kril hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje. Na shodu v znak solidarnosti z njeno zgodbo se je v Zagrebu zbralo več tisoč ljudi, na ulice pa so šli tudi v drugih hrvaških mestih.

Nosečnica s hudo prizadetim plodom lahko splav opravi na Hrvaškem
11. 05. 2022 20.32
Drugostopenjska komisija v Zagrebu je odločila, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom, o kateri so se v zadnjih dneh obširno razpisali mediji v širši regiji, lahko opravi splav na Hrvaškem. Ponovna magnetna resonanca je pokazala nove bistveno spremenjene okoliščine, na podlagi katerih je komisija ocenila, da so izpolnjene zdravstveno pravne predpostavke za prekinitev nosečnosti, je sporočil hrvaški minister za zdravje Vili Beroš.

Odvetnica hrvaške nosečnice: Feticid ni enako kot evtanazija
08. 05. 2022 16.03
Na Hrvaškem, kjer zdravniki nosečnici s hudo prizadetim zarodkom odrekajo pravico do splava, se še naprej sprašujejo, kako je mogoče, da zakon in medicinska stroka ne najdeta rešitev za nosečnosti, ki predstavljajo nevarnost tako za otroka kot za mater. Odvetnica 39-letnice, pri kateri so v glavi zarodka odkrili maligni tumor, je napovedala, da bo njena stranka vseeno do zadnjega trenutka čakala odgovor zdravstvene komisije na Hrvaškem, preden se bo na splav odpravila v Slovenijo. Poudarila je, da se ta prekinitev nosečnosti v nobenem primeru ne more enačiti z evtanazijo.

Hrvati zbirajo denar za splav nosečnice v Sloveniji
07. 05. 2022 21.15
Na Hrvaškem razburja primer visoko noseče ženske, ki je zaradi malignega tumorja v otrokovi glavi želela narediti splav. V več bolnišnicah so jo zavrnili, če ji oblasti naposled ne bodo dovolile opraviti splava v domovini, pa kot eno od možnosti vidi poseg v Sloveniji.

Nosečnici s hudo prizadetim zarodkom odrekajo pravico do splava
05. 05. 2022 13.57
Hrvaško pretresa primer 39-letne ženske, ki je v 24. tednu nosečnosti zaradi malignega tumorja v glavi otroka želela narediti splav. Zavrnili so jo vsi zdravniki, na katere se je obrnila, češ da je na Hrvaškem splav po 10. tednu nosečnosti protizakonit, kar ni res. Svetovali so ji, naj se odpravi v Slovenijo. Splav je na Hrvaškem vse težje dostopen.

Kdo so vrhovni sodniki, ki odločajo o življenjih Američanov?
04. 05. 2022 09.51
V ZDA se dogajajo tektonski premiki glede pravice do splava, ki jo je Američankam skoraj pol stoletja zagotavljala odločitev v primeru Roe proti Wade. Številni, ki verjamejo, da bi morala imeti ženska pravico, da se sama odloči, če bo splavila ali ne, so se tako odpravili na ulice. Po prepovedi splava v Teksasu se je za to določila še Oklahoma, ki je prepovedala splav po šestem tednu nosečnosti. O življenjih Američanov sicer odloča devet sodnikov, od tega je trenutno šest konservativnih, trije so liberalni. Kdo so?

V Oklahomi sprejeli skoraj popolno prepoved splava
06. 04. 2022 08.17
Zakonodajalci Oklahome so odobrili skoraj popolno prepoved splava, s čimer je Oklahoma postala zadnja v nizu ameriških zveznih držav pod vodstvom republikancev, ki uvaja strogo zakonodajo o splavu, medtem ko se še letos pričakuje odločitev vrhovnega sodišča, ki bi lahko razveljavilo odločitev v primeru Roe proti Wade, ki je temelj pravice do splava v ZDA.

Revolucionaren aparat za preprosto merjenje glukoze
10. 03. 2022 00.15
Neprestana pozornost na raven sladkorja v krvi je sestavni del življenjskega sloga diabetikov. Redno merjenje ravni krvnega sladkorja je lahko precej naporno, predvsem pa neprijetno, saj pogosto vključuje tudi boleč odvzem krvi.

Kolumbija kot zadnja država v Latinski Ameriki uzakonila možnost splava
04. 03. 2022 18.54
Pravica do prekinitve nosečnosti se nam morda zdi samoumevna in pravična, medtem ko v nerazvitih državah ni tako enostavno. Le teden nazaj je Kolumbija kot zadnja država v Latinski Ameriki uzakonila možnost splava, a to kar do 24. tedna nosečnosti. Ženske se lahko prvič svobodno odločijo za splav, kar je velik korak za svobodo kolumbijskih žensk, a je tako pozna prekinitev nosečnosti sporna. Pri nas v 24. tednu nosečnosti že brez pomisleka govorimo o otroku, ki ima vse možnosti za preživetje, v manj razvitih državah pa so strokovne določbe drugačne.

Na Poljskem zaradi zavrnitve splava umrla še ena nosečnica. 'Vlada ima krvave roke'
27. 01. 2022 20.19
Aktivisti za človekove pravice so po smrti še ene noseče Poljakinje znova na nogah. Pokojna 37-letna Agnieszka T. je pričakovala dvojčka, ko je morala zaradi bolečin v bolnišnico. Tam je prvi od dvojčkov umrl 23. decembra, a so se zdravniki odločili počakati in videti, ali lahko drugega otroka rešijo. Teden kasneje je umrl tudi drugi od dvojčkov, 37-letnica pa je ostala v bolnišnici vse, dokler ni v torek umrla tudi ona.

Vrhovno sodišče ZDA: večina sodnikov naklonjena omejevanju pravice do splava
02. 12. 2021 09.02
Po zadnji razpravi na ameriškem vrhovnem sodišču vse kaže na to, da je sodišče pripravljeno podpreti zakon države Mississippi, ki je prepovedal splav po 15. tednu nosečnosti, tudi v primerih posilstva ali incesta. Odločitev sodišča se pričakuje junija prihodnje leto, potrditev zakona pa bi pomenila konec te pravice v ZDA. Gre za večinsko konservativne sodnike, ki naj bi po zadnjih informacijah bili naklonjeni spoštovanju zakona.

Naprej v preteklost – nova normalnost žensk
27. 11. 2021 07.00
Vse, kar je v zadnjih mesecih postalo naša nova realnost in še huje – tudi nova normalnost, pomembno vpliva na prihodnost, ki bi za ženske lahko pomenila vrnitev v mračno preteklost. Ob tem, ko že od nastanka epidemije očitno uspešno preslišimo in pogledamo stran od dejstva, da je za rehabilitacijo te družbe nujno spolno specifično reševanje krize in tudi tovrstno sprejemanje ukrepov, se precej uspešno izmikamo še drugim simptomom utrjevanja ženske nepomembnosti: porasta in normalizacije šovinizma in mizoginije, nasilja in čedalje bolj razširjenega sentimenta moške upravičenosti za interpretacijo in reševanje vsega – v teh kriznih časih naj bi očitno potrebovali trdne vodje (ki so moški), ki vedo, kaj je prioriteta (to nikakor ni položaj žensk) in ki imajo jasno sliko o vlogi žensk v prihodnosti.

Svetovni dan nedonošenčkov: 'Ti otroci imajo v sebi iskro življenja, ki se jim bo vedno poznala'
17. 11. 2021 17.40
Najlažji novorojenček v ljubljanski porodnišnici, ki se je rodil pri le 22 tednih, je tehtal zgolj 370 gramov. Takšni primeri so velika redkost. Napoved se za novorojenčke izboljša pri 24 tednih, a to še ne pomeni, da sta njihovo preživetje in normalen razvoj samoumevna. 17. novembra praznujemo svetovni dan nedonošenčkov, ki svoje prve dneve, tedne, tudi mesece namesto ob mami preživijo v inkubatorjih. V Sloveniji pride prezgodaj na svet kar okoli 1400 otrok na leto. Kako je, ko te že mesece pred predvidenim rokom poroda postavijo pred dejstvo, da se mora otrok roditi zdaj? Dve mamici sta zaupali svoji zgodbi.

Na Poljskem izdali smernice k spornemu Zakonu o umetni prekinitvi nosečnosti
08. 11. 2021 17.36
Na Poljskem so v nedeljo, dan po množičnih protestih zaradi smrti nosečnice, izdali smernice k spornemu Zakonu o umetni prekinitvi nosečnosti. Poljske zdravnike so v njih opozorili, da je umetna prekinitev nosečnosti v nekaterih primerih zakonita.

Smrt nosečnice na Poljskem sprožila razpravo o prepovedi splava
05. 11. 2021 18.32
Smrt noseče Poljakinje je ponovno sprožila razpravo o splavu v eni najbolj katoliških držav v Evropi. Aktivisti ob tem poudarjajo, da je za smrt ženske kriv zakon, ki v državi skoraj popolnoma prepoveduje prekinitev nosečnosti. Odvetnica družine pokojne je dejala, da upajo, da bo ta nesrečni primer pripeljal do sprememb, ki bodo poskrbele, da se kaj takšnega ne bo več zgodilo. Izabela je prva nosečnica, ki je umrla po sprejetju tega zakona, o njeni smrti pa sta spregovorili Izabelina mama in bolnica, ki si je s 30-letnico delila bolniško sobo.

Sestra Britney Spears trdi, da sta jo starša pri 16 silila v splav
24. 10. 2021 13.09
Jamie Lynn Spears, mlajša sestra bolj slavne Britney Spears, je napovedala izid svoje avtobiografije z naslovom Things I Should Have Said. V njej je med drugim spregovorila, da sta jo starša pri njenih 16 letih silila, da naredi splav.

Vrhovno sodišče ZDA bo odločalo o spornem teksaškem zakonu proti splavu
22. 10. 2021 20.56
Vrhovno sodišče ZDA je odločilo, da bo poslušalo argumente za in proti spornemu teksaškemu zakonu proti umetni prekinitvi nosečnosti, vendar je ponovno zavrnilo zahtevo, da do odločitve o ustavnosti zakona ustavi njegovo uveljavljanje. Vrhovno sodišče bo argumente v dveh tožbah proti zakonu poslušalo 1. novembra.

Sodišče potrdilo diskriminacijo v slabši oceni kandidatke za specializacijo ginekologije
20. 10. 2021 11.23
Zdravniška zbornica Slovenije je po presoji sodišča ravnala v nasprotju z zakonom o varstvu pred diskriminacijo pri podeljevanju specializacij s področja ginekologije in porodništva. Kandidatki, ki je napovedala ugovor vesti za opravljanje splava in vstavljanje materničnega vložka, je podelila manj točk s ciljem, da bi bile njene možnosti za izbor na razpisu za specializacijo čim manjše. Sodba je pravnomočna.

Sporni zakon, ki ženskam v Teksasu prepoveduje splav, začasno blokiran
07. 10. 2021 06.40
Teksaški sodnik Robert Pitman je začasno blokiral sporni zakon, ki ženskam v tej ameriški zvezni državi prepoveduje splav. Ob tem so se oglasili iz Bele hiše, kjer so sodnikovo odločitev označili kot pomemben korak k ponovni vzpostavitvi ustavnih pravic žensk v Teksasu. Sodnik je ugodil zahtevi predsednika Joeja Bidna oziroma njegove administracije, da prepreči uveljavljanje zakona, medtem ko se izpodbija njegova zakonitost. Sporni zakon so sicer predlagali in potrdili republikanski zakonodajalci v Teksasu.