prekinitev nosečnosti

Ljubljanski nadškof, poslanec SDS in poljski veleposlanik na shodu proti splavu, posredovala Policija
02. 10. 2021 18.02
V središču Ljubljane se je zbralo nekaj sto ljudi, ki so protestirali proti z ustavo zagotovljeni pravici do splava. Shoda so se udeležili tudi ljubljanski nadškof Stanislav Zore in poslanec SDS Branko Grims ter poljski veleposlanik Krzysztof Olendzki. Posredovala je tudi Policija.

Na referendumu v San Marinu volivci podprli legalizacijo splava
27. 09. 2021 08.40
Na referendumu v San Marinu so volivci s približno 77 odstotki podprli legalizacijo umetne prekinitve nosečnosti. Medtem ko je bila doslej popolnoma prepovedana, bo po novem dovoljena do 12. tedna nosečnosti, kasneje pa le ob ogroženosti matere ali hudih nepravilnostih zarodka.

V Teksasu v veljavi najostrejši zakon proti splavu, Biden ga je označil za ekstremnega
01. 09. 2021 21.29
V Teksasu je začel veljati zakon, ki prepoveduje umetno prekinitev nosečnosti v trenutku, ko je mogoče zaznati srčni utrip zarodka, kar je po navadi približno šest tednov po zanositvi. Posebnost zakona je njegovo uveljavljanje, ki sloni na zasebnih tožbah državljanov. Oglasil se je predsednik Biden in zakon označil za ekstremen ter zagotovil, da bo njegova vlada branila pravico žensk do splava.

V Zagrebu shod nasprotnikov splava in evtanazije
29. 05. 2021 18.16
Hrvaška konservativna pobuda Pohod za življenje je pripravila šesti shod v Zagrebu. Pod geslom Za zaščito vsakega človeškega življenja brez diskriminacije so znova pozvali k prepovedi splava na Hrvaškem. Shod so spremljali tudi nasprotniki konservativne pobude, ki so med drugim izpostavili napis Moje telo, moja izbira.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00
Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Porast populizmov in erozija pravic žensk z roko v roki
07. 02. 2021 07.00
Minule dni je Poljsko zajel nov val protestov, ker je vlada uveljavila odločitev ustavnega sodišča, ki v tej državi skoraj v celoti prepoveduje splav. Ta teden pa je eden od hrvaških poslancev začel zbirati podpise proti splavu. Na Balkanu in tudi v Sloveniji te dni močno odmevajo razkritja o spolnem nadlegovanju žensk na fakultetah, ženske pa so tudi v epidemiji še posebej obremenjene ... Pravice žensk so tako zadnje čase ponekod znova na preizkušnji. Erozija pravic žensk in poskusi erozije teh pravic v Evropi v 21. stoletju bodo nocoj predstavljeni v rubriki 24UR Fokus. Kaj se dogaja na Poljskem? Kakšni so poskusi omejevanja pravic žensk drugod? Na kaj moramo biti pozorni v Sloveniji? In zakaj je o tem pomembno govoriti?

Po vsej Poljski izbruhnili protesti: 'Jaz mislim, jaz čutim, jaz odločam'
28. 01. 2021 08.52
Na Poljskem je v sredo začela veljati sodba ustavnega sodišča o skoraj popolni prepovedi umetne prekinitve nosečnosti, kar je sprožilo proteste po vsej državi. Kljub omejitvam, ki so v veljavi z namenom preprečevanja širjenja novega koronavirusa, se je na ulicah zbralo na tisoče ljudi.

Na Poljskem v veljavo stopa skoraj popolna prepoved umetne prekinitve nosečnosti
27. 01. 2021 17.43
Na Poljskem v veljavo stopa odločitev ustavnega sodišča, ki skoraj v celoti prepoveduje splav. Sodišče je objavilo 154 strani dolgo pojasnilo svoje oktobrske razsodbe. Ta je lani sprožila množične proteste v državi, ki so pozneje dobili tudi jasne protivladne elemente – tudi v povezavi s slabim reševanjem krize zaradi pandemije covida-19. Protestniki so že napovedali, da se vračajo na ulice.

Argentinski senat potrdil zgodovinski zakon o legalizaciji splava
30. 12. 2020 10.51
Argentina je postala prva večja država v Latinski Ameriki, ki je legalizirala splav, kljub ostremu nasprotovanju zelo vplivne katoliške cerkve. Tamkajšnji kongres je sprejel zgodovinski zakon, ki ženskam omogoča umetno prekinitev nosečnosti do 14. tedna nosečnosti. Senat je takšno odločitev po maratonski razpravi sprejel z 38 glasovi za in 29 proti.

Epidemija ni ustavila protestov proti omejevanju splava: Poljaki na ulice
29. 11. 2020 14.59
Protestniki so v Varšavi kljub epidemiološkim ukrepom zavzeli ulice. S posnetkov je razvidno, da se je protestov udeležila množica ljudi, ki so protestirali proti načrtom vlade za zaostritev zakonodaje o splavu. Na Poljskem pa so obeležili tudi 102. obletnico podelitve volilne pravice ženskam.

Na Poljskem znova protesti proti omejitvam dostopa do splava
28. 11. 2020 18.34
V Varšavi so se kljub omejitvam zaradi epidemije covida-19 znova zbrali številni ljudje, ki protestirajo proti načrtom vlade za nadaljnjo zaostritev zakonodaje o umetni prekinitvi nosečnosti. Tokratni shod je potekal ob 102. obletnici podelitve volilne pravice ženskam na Poljskem.

Evroposlanci: zaostritev pravil glede splava na Poljskem ogroža zdravje žensk
26. 11. 2020 19.48
Evropski poslanci so sprejeli resolucijo, v kateri so poudarili, da zaostritev glede umetne prekinitve nosečnosti na Poljskem "ogroža zdravje in življenja žensk". Zapisali so še, da je sodba poljskega ustavnega sodišča "samo še en primer političnega prevzema pravosodja in sistematičnega kolapsa vladavine prava" na Poljskem.

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?
22. 11. 2020 08.00
Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.

Poljska zamaknila uveljavitev nove zakonodaje o splavu
04. 11. 2020 08.25
Poljska je zamaknila uveljavitev nove ureditve glede umetne prekinitve nosečnosti. Odločitev ustavnega sodišča o tem namreč še vedno ni bila objavljena v vladnem uradnem listu, čeprav se je rok iztekel v ponedeljek. Sodba ustavnega sodišča, ki skorajda v celoti prepoveduje splav, je sprožila množične proteste v državi.

Prepoved splava sodu izbila dno: središče Varšave preplavili protestniki
30. 10. 2020 19.19
Poljsko prestolnico je preplavilo na desettisoče protestnikov, ki nasprotujejo skoraj popolni prepovedi splava v državi. Odločitev ustavnega sodišča je bila očitno kaplja čez rob za mnoge Poljake, ki menijo, da se v zadnjih letih pod vladavino konservativne stranke Zakon in pravičnost kratijo temeljne svoboščine. Protesti so največji v zadnjih desetletjih.

Protesti po skoraj popolni prepovedi splava: prerivanje in solzivec pred hišo Kaczynskega
23. 10. 2020 15.46
Po tem, ko je poljsko ustavno sodišče odločilo, da je splav tudi v primeru razvojnih nepravilnosti zarodka neustaven in skorajda popolnoma prepovedalo splav v državi, so izbruhnile demonstracije. Na stotine predvsem mladih je kljubovalo vladnim ukrepom za zajezitev širjenja koronavirusa in omejitvam zborovanja ter se podalo na ulice prestolnice. Policija se je odzvala tudi s solzivcem.

Poljsko ustavno sodišče podprlo zaostritev zakonodaje o splavu
22. 10. 2020 22.01
Poljsko ustavno sodišče je odločilo, da je splav tudi v primeru razvojnih nepravilnosti zarodka neustaven. To pomeni skoraj popolno prepoved splava v državi. Dovoljen bo le še v primeru posilstva, incesta, ali če bo ogroženo življenje matere.

Pirova zmaga za ameriško pravico do splava
01. 07. 2020 06.30
Vprašanje, ali imajo ženske pravico prekiniti nosečnost, je eno najstarejših bojišč ameriške kulturne vojne med konservativnim in progresivnim političnim polom. Tudi zaradi tega so evangelijski kristjani množično glasovali za Donalda Trumpa in njegovo obljubo, da bo vrhovno sodišče napolnil s sodniki, ki bodo znova prepovedali splav. Za zdaj so razočarani.

Ideologija, politika in strah
26. 06. 2020 07.00
Za nami je prvih sto dni vlade, ki se je samooklicala za neideološko. Sestavljajo jo različne stranke, ki naj bi zastopale precej različne poglede in se zavzemale za drugačne usmeritve, zato naj bi bilo sodelovanje mogoče zgolj, če se vse partnerice zavežejo preseganju za slovensko politiko tako tradicionalnih ideoloških delitev. Z zavezo, da se v vladi ne bo odpiralo ideoloških vprašanj, so nekatere stranke svojo odločitev za vstop v koalicijo celo opravičevale. Po stotih dneh vladanja v takšnem ideološkem vakuumu smo se najbrž naučili, da kaj takega, kot je neideološko delovanje, preprosto ne more obstajati in da v zrelih demokracijah z razvito politično kulturo to vedo tako politiki kot družba.

Američan v strahu pred koronavirusom zapustil Koprčane
17. 03. 2020 08.06
Slovenski košarkarski prvak Koper Primorska je sporazumno prekinil sodelovanje s 26-letnim ameriškim organizatorjem igre, Sterlingom Dupreejem Gibbsom. Za prekinitev pogodbe je zaprosil ameriški košarkar, ki je zaradi pandemije koronavirusne bolezni covid-19 odpotoval domov v ZDA.

Tina po porodniški: Mislim, da sem zelo hitro 'padla nazaj noter'
25. 10. 2019 10.03
Slovenska igralka Tina Potočnik, poročena Vrhovnik, je končala porodnišk dopust in se vrnila na gledališki oder. V pogovoru je med drugim spregovorila o občutkih po prvi premieri in kakšna je bila vrnitev na delo, tako v gledališče kot pred kamere.

Zadnja siamska dvojčka v Sloveniji rojena leta 2003
17. 05. 2019 20.33
Na Hrvaškem odmeva uspešna operacija siamskih dvojčic, ki je zanimiva tudi zato, ker je primerov siamskih dvojčkov izredno malo. Pojavijo se predvsem v državah, kjer dostopnost do zdravstva ni enakomerno razporejena. Pri nas pojav siamskih dvojčkov zaznajo že v šestem tednu nosečnosti. Ker jih velika večina ne preživi do poroda in je napoved samega poroda slaba, predlagajo prekinitev nosečnosti.

Igralka ženske poziva k 'seks stavki'
12. 05. 2019 19.53
Hollywoodska zvezda Alyssa Milano se je pridružila številnim ženskam v ZDA, ki protestirajo proti zakonodaji, ki prepoveduje splav po šestem tednu nosečnosti. Nič več seksa, dokler ne bomo same odločale o svojem telesu, poziva Američanke.

Južnokorejsko sodišče: prepoved splava neustavna
11. 04. 2019 11.57
Južnokorejsko sodišče je odločilo, da mora vlada opustiti politiko prepovedi splava, ki je veljala zadnjih 66 let. Zgodovinska odločitev je sprožila val veselja v prestolnici Seulu po desetletjih boja za pravice korejskih žensk.

'Amerika ne bo nikoli socialistična država'
06. 02. 2019 06.24
"Edino, kar lahko ustavi ameriški gospodarski čudež, so neumne vojne, politika ali smešne strankarske preiskave. Če bosta mir in zakonodaja, potem ne more biti vojn in preiskave. Tako enostavno ne gre," je pred obema domovoma kongresa dejal Trump. Med drugim je pozval k prepovedi splava v pozni nosečnosti in napovedal, da se bo s Kim Džong Unom sestal 27. in 28. februarja v Vietnamu.

Prvič v zgodovini na Irskem dovoljen splav
14. 12. 2018 08.53
Zgodovinski trenutek na Irskem. Parlament je sprejel zakonodajo, ki prvič v zgodovini države dovoljuje umetno prekinitev nosečnosti. Malta je zdaj edina država EU, kjer umetna prekinitev nosečnosti ni dovoljena v nobenem primeru.

Šaman žensko 15 let zadrževal v votlini in jo zlorabljal kot spolno sužnjo
08. 08. 2018 16.30
Indonezijska policija je pridržala 83-letnega šamana, ki je danes 28-letno žensko od njenega 13 leta zadrževal kot spolno sužnjo pod pretvezo, da ga je obsedel duh njenega namišljenega fanta. Ob spolnih odnosih z mladoletnico je obtožen tudi ugrabitve mladoletnice, grozi pa mu do 15 let zapora.

Severnoirska zakonodaja o splavu ostaja nespremenjena, protest zaenkrat ni uspel
07. 06. 2018 12.32
Britansko vrhovno sodišče je zavrnilo obravnavo severnoirskega zakona o umetni prekinitvi nosečnosti. Štirje od sedmih sodnikov so sicer menili, da je obstoječa zakonodaja v nasprotju z zakonodajo s področja človekovih pravic, ko gre za primere zarodkov z usodno okvaro ali zločine s spolnim nasiljem.

Pravico do splava po uspehu na Irskem zahtevajo tudi na Severnem Irskem
28. 05. 2018 18.47
Na Irskem so v petek na referendumu podprli spremembo zakonodaje, ki bo Irkam omogočala umetno prekinitev nosečnosti na njihovo zahtevo do 12. tedna nosečnosti. Na Severnem Irskem, ki ima prav tako eno od najstrožjih tovrstnih zakonodaj, so se po irskem referendumu že pojavile nove zahteve za spremembo zakonodaje.

Irska zgodovinska odločitev: 66,4 odstotka volivcev podprlo pravico do splava
26. 05. 2018 07.31
Irci so na zgodovinskem referendumu večinsko izglasovali pravico žensk do splava. Tradicionalno globoko verska država je tako storila korak naprej in dala ženskam pravico, da same odločajo o svojem telesu. "To je bila velika vaja iz demokracije in ljudje so povedali svoje mnenje," se je na izid referenduma odzval premier Vardakar.