primanjkuje

Sean Penn se je proti ukrajinsko-poljski meji odpravil peš

02. 03. 2022 08.05

Z oskarjem nagrajeni igralec Sean Penn je pred dnevi prispel v Ukrajino, da bi posnel dokumentarni film o ruski invaziji. Toda stopnjevanje konflikta ga je prisililo v beg. Na Twitterju je sporočil, da se je napotil proti Poljski.

Pogovor s profesorico iz Lvova: Prvi dan je bilo med nami več strahu, zdaj pa se čuti odločnost

01. 03. 2022 17.36

V zahodni Ukrajini niso pričakovali, da bodo ruske sile že takoj napadle tudi njih, zato je tudi na tem območju prvi dan vojne zavladala panika: "Prvi dan je bil tako zelo težak, nismo bili zbrani," našemu poročevalcu s terena v Ukrajini Juretu Tepini, pripoveduje Natalija Horoz, profesorica hrvaškega jezika v Lvovu.

Številne akcije za pomoč Ukrajini: Karitas zbrala že 56.100 evrov

01. 03. 2022 09.58

Po Sloveniji se zbira humanitarna pomoč za Ukrajino. Na pomoč lahko z donacijami priskoči vsak. Poleg finančne pomoči se začenja tudi zbiranje materialne pomoči v obliki hrane, vode, higienskih pripomočkov in oblačil. Na posebno telefonsko številko pa se lahko obrnete tudi tisti, ki ste pripravljeni nuditi nastanitev ljudem iz Ukrajine.

150 evrov tudi za osnovnošolce, bone bo mogoče združevati znotraj družin

28. 02. 2022 13.32

Poslanci so prikimali zakonu o spodbujanju digitalne vključenosti, ki med drugim prinaša vrednostne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. Prejeli jih bodo vsi študenti in dijaki, pa tudi učenci zadnjih treh razredov osnovne šole. Do njih bodo upravičeni tudi starejši od 55 let, ki se bodo udeležili subvencioniranih tečajev. Bone bo prav tako mogoče združevati znotraj družin.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'

28. 02. 2022 07.00

Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

BLOG: Pozitivni učinki selena

27. 02. 2022 14.11

Selen je mikroelement, ki je sicer prisoten v zemlji in je pomemben mineral za človeško telo, saj ga potrebujemo za normalno delovanje nekaterih encimov, sodeluje v metabolizmu ščitničnih hormonov in nas ščiti tudi pred oksidativnim stresom.

Tuchel: Zdaj ni čas, da se smejimo Lukakuju

22. 02. 2022 11.50

Pred obračunom osmine finala Lige prvakov med Chelseajem in Lillom je napadalec Londončanov Romelu Lukaku tarča številnih kritik. V letu 2022 še ni zadel ligaškega gola. Na nedavni tekmi Premier lige proti Crystal Palacu se je žoge v 90 minutah igre dotaknil zgolj sedemkrat. Pred tekmo proti Francozom mu je v bran stopil njegov trener Thomas Tuchel. Prenos obračuna si boste lahko ogledali na Kanalu A in VOYO ob 20.45.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Sindrom zlomljenega srca: ni zgolj ljubezen tista, ki ga povzroča

12. 02. 2022 14.57

Ko nas prizadene ljubljena oseba, ali ko nam umrejo tisti, ki smo jih imeli najraje, pravimo, da je naše srce zlomljeno. A to ni le figurativen opis čustev, ki jih ob tem občutimo, pač pa gre pogosto tudi za dejanske fizične spremembe na tem pomembnem organu. Vendar pa novejše raziskave kažejo, da sindrom zlomljenega srca pogosto povzročajo tudi drugi dejavniki, ne le čustveni stres.

Kmalu digitalni boni in subvencije za tečaje digitalnih veščin?

10. 02. 2022 14.07

Predlog Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti po besedah ministra Marka Borisa Andrijaniča omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev, ki jih bo subvencionirala država prek javnih razpisov. Država bo, če bo zakon sprejet, upravičencem podelila tudi digitalne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. V letošnjem letu imajo za vse to na voljo dobrih 31 milijonov evrov.

Levica vložila pobudo za referendum, s katerim bi preprečila nakup osemkolesnikov

09. 02. 2022 14.21

Stranka Levica je v državni zbor vložila pobudo za zakonodajni referendum o zakonu o ratifikaciji sporazuma z OCCAR, s katerim želi preprečiti vladne načrte za nakup osemkolesnih oklepnikov tipa boxer. Ob tem je predložila tudi 6.800 podpisov. Zdaj naj bi se DZ v 14 dneh odločiti, ali je referendumska pobuda skladna z ustavo ali ne.

V delu opozicije ogorčenje nad dogovorom o zvišanju plač zdravnikom

04. 02. 2022 11.01

Po tem, ko je vlada včeraj dala zeleno luč podpisu sporazuma o povišanju plač zdravnikom, težkega 113,5 milijona evrov, v ostalih sindikatih javnega sektorja vre. Po mnenju poslanca SD Marka Koprivca je nestrinjanje ostalih sindikatov povsem razumljivo. "Takšen način dvigovanja plač je nesprejemljiv in vodi v načrtno rušenje plačnega sistema," meni Koprivc. Tudi v Levici so ogorčeni nad tem, s kakšno lahkoto je vlada "kapitulirala pred izsiljevanji najbolje plačanih zdravnikov".

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Na delovna mesta se vračajo upokojenci, v ribniškem vrtcu navdušeni

02. 02. 2022 18.23

Koronavirus povzroča vedno večje težave tudi delodajalcem, saj zaradi karanten in bolniških odsotnosti skoraj v vseh dejavnostih primanjkuje kadra. Kot kaže, bodo zdaj težave pomagali reševati upokojenci, ki jim vlada pripravlja pravno podlago, s katero se lahko začasno vrnejo na delo. Tako bo tudi v ribniškem vrtcu, kjer so na pomoč poklicali upokojene vzgojiteljice. Korist je obojestranska: ravnatelj bo s tem rešil težavo pomanjkanja kadra, vzgojiteljice pa so navdušene, ker se bodo znova znašle v vrvežu otroških igralnic.

Premagajmo zaprtost na naraven način

02. 02. 2022 00.15

Mnogim med nami v primežu hitrega življenjskega tempa kronično primanjkuje časa za zdrave, uravnotežene obroke, da o novoletnih zaobljubah v zvezi z redno vadbo niti ne govorimo. Posebej pri tistih, ki tudi službeno veliko časa preždijo pred ekrani, po možnosti še v “varnem mehurčku” domače pisarne, vse pogosteje nastopi zaprtost. Ta namreč preglavic nikakor ne povzroča le starejšim; za funkcionalnim zaprtjem naj bi po zadnjih podatkih trpelo med 2 do 30 odstotkov odraslih prebivalcev, v Evropi pa se s to težavo srečuje kar 17 odstotkov prebivalcev.

Vse več hotelov prepoveduje vstop otrokom, starši in pravniki na nogah

30. 01. 2022 15.11

Španija se sooča s hudimi kritikami zaradi pravil nekaterih hotelov, ki prepovedujejo vstop otrokom. Takšnih primerov je v zadnjem času vedno več, hoteli pa odločitev razlagajo s tem, da želijo svojim gostom zagotoviti mir in tišino. Toda to odločitev so nekateri starši in odvetniki ocenili za diskriminatorno.

Monom povezuje Šaleško dolino in Baleare

30. 01. 2022 11.00

Nov Tajin recept za preizkus zvestobe.

Tesla kljub težavam pri dobavah pričakuje 50-odstotno rast

27. 01. 2022 11.30

Ameriški proizvajalec električnih avtomobilov Tesla bo prodajo v letošnjem letu v primerjavi z lanskim povečal kljub težavam v dobavni verigi za več kot 50 odstotkov, je napovedal izvršni direktor Elon Musk. Pri Tesli so že lani poročal o rekordnih, skoraj petih milijardah evrov dobička.

Ravnatelji lahko na delo vpokličejo tudi nekdanje, že upokojene sodelavce

24. 01. 2022 19.49

Ravnatelji lahko skladno z okrožnico, ki so jo od šolskega ministrstva prejeli sinoči, v šole, v katerih kronično primanjkuje kadra, zdaj vpokličejo nekdanje, že upokojene sodelavce.

BLOG: Rdeče meso – zdravstvene koristi in tveganja

23. 01. 2022 15.53

Informacije o vplivu rdečega mesa na naše zdravje velikokrat nasprotujejo druga drugi. Medtem ko nekateri verjamejo, da so govedina, svinjina in divjačina polne hranil in koristne za zdravje, drugi trdijo, da lahko prispevajo k raku, boleznim srca in številnim drugim zdravstvenim težavam. Kaj je res in kaj ne?

V Piranu zadovoljni s preteklo poletno sezono, skrbi jih pomanjkanje turističnega kadra

21. 01. 2022 19.53

Zmagovalka lanskega, še enega turistično precej negotovega leta je občina Piran. Ta se je povzpela na prvo mesto med slovenskimi občinami in se z milijonom in pol nočitev že precej približala številkam pred epidemijo. Za letom 2019, ki velja za rekordno, so tako kljub večmesečnemu zaprtju kapacitet zaostali le za 17 odstotkov. Velik del uspeha pripisujejo tudi bonom, zato se marsikdo sprašuje, kako bo letos. Velik izziv bo turistični kader, ki ga kronično primanjkuje že leta, epidemija pa je trend le še pospešila.

ZD Ljubljana ostro nad ministrstvo: Svetovanje članov ministrske ekipe je neokusno

20. 01. 2022 16.42

Zdravstveni dom Ljubljana se je odzval na poziv Ministrstva za zdravje, naj v prestolnici zaradi zastojev vzpostavijo vsaj dve mesti za PCR-testiranje. V odzivu so priznali, da je na testirnem mestu v Stanežičah gneča in da bolniki dolgo čakajo na odvzem brisa. A ob tem so žogico vrnili ministrstvu za zdravje, češ da se to ne zaveda pomanjkanja kadra oziroma družinskih zdravnikov, ki naj bi po predlogu ministrstva pomagali izvajati PCR-testiranje. Na ministrstvu pravijo, da razumejo razmere in obremenitve celotne primarne ravni, ki v teh težkih trenutkih izvaja enormen napore, da zagotovi tekoče izvajanje cepljenja proti covidu-19 in testiranja na okužbo s koronavirusom ob izvajanju svojega osnovnega poslanstva.

Nova pomlad ali obstanek evropskih avtokratov?

19. 01. 2022 11.00

Bo jugovzhodna Evropa kmalu doživela politično otoplitev ali bodo avtokratski vladarji utrdili svojo moč? Na aprilskih volitvah se bodo dokazovali "trije nacionalno-populistični vladarji" – slovenski premier Janez Janša, srbski predsednik Aleksandar Vučić in madžarski premier Viktor Orban. Jeseni se bo boju za glasove volivcev priključil njihov "ideološki prijatelj" voditelj bosanskih Srbov Milorad Dodik.

Ker ni prišel do zdravnika, jemal kar ženina zdravila

18. 01. 2022 13.07

Čez noč je po 35-ih letih ostal brez osebnega zdravnika, ki je odšel v pokoj. Ko je klicaril, moledoval, da bi ga sprejel novi, ni pomagalo niti to, da potrebuje zdravila za visok krvni tlak.  Zgodba Kranjčana, ki mu je uspelo dobiti družinskega zdravnika šele po več mesecih iskanja in to zatem, ko je moral posredovati zastopnik pacientovih pravic.

Vstopna točka za nekatere zdaj težje dostopna, PCR-testiranje možno tudi na drugih lokacijah

14. 01. 2022 17.44

ZD Ljubljana je lokacijo za odvzem brisa za PCR-testiranje prestavil na od središča prestolnice precej oddaljeno lokacijo v Stanežičah. Vstopna točka je tako postala težje dostopna za številne, sploh za osebe brez lastnega vozila. Zakaj v prestolnici, če na edini drive-in lokaciji nastaja gneča, ni več točk za odvzem PCR-brisa, kar bi porazdelilo pritisk na vstopnih točkah, tako pa bi te hkrati postale dostopnejše za občane?

57-letnik, ki je dobil prašičje srce, ima kriminalno preteklost

14. 01. 2022 06.00

57-letni David Bennett, ki so mu v Baltimoru prejšnji teden presadili genetsko spremenjeno prašičje srce, je pred 34 leti zagrešil kaznivo dejanje – večkrat je zabodel moškega v baru, ki je posledično ostal paraliziran. Obsojen je bil na deset let zaporne kazni.

Pomanjkanje kadra: tujci na delo raje v Nemčijo, tudi študentov vedno manj

05. 01. 2022 18.32

Moralo bi biti več ustreznih in hitrih rešitev za že kar zaskrbljujoče pomanjkanje slovenskega kadra pri kar 108 od skupno 177 registriranih poklicev. Dobra polovica slovenskih delodajalcev široko kadrovsko vrzel že zdaj krpa s tujo delovno silo in študenti. A delavcev primanjkuje tudi pri njih, državni ukrepi s štipendiranjem izobraževalnih programov za deficitarne poklice, kot so denimo pek, voznik in mehanik, pa so za zdaj, kot kaže, še neučinkoviti.

Javna najemna služba: zanimanja je veliko, prvi razpis predvidoma konec januarja

05. 01. 2022 10.43

Z novim letom smo tudi v Sloveniji dobili javno najemno službo, ki jo v tujini poznajo že desetletja. V času, ko stanovanj primanjkuje in se nova ne gradijo dovolj hitro, najemniki pa so velikokrat prepuščeni na milost in nemilost trgu in kapricam najemodajalcev, je to več kot dobrodošla novost, a bo treba počakati še nekaj časa, da bi videli, kako bo zaživela.

Zaprtje kitajskega mesta in pomanjkanje hrane prebivalce 'vrnila v čas primitivne družbe'

04. 01. 2022 07.01

Na Kitajskem se je po odkritju treh primerov okužbe z novim koronavirusom zaprlo še eno mesto. Več kot milijon ljudi mora tako ostati doma, medtem pa so svoja vrata morale zapreti tudi šole, ustavljen je javni prevoz, za prebivalce pa velja tudi prepoved javnega zbiranja. Trgovine lahko medtem zagotavljajo le osnovne potrebščine. Podobne ukrepe je po potrditvi 127 okužb sprejelo tudi mesto Šjan. Tamkajšnji prebivalci so se zaradi pomanjkanja hrane zatekli celo k izmenjavi zalog.

'Oddajamo le ljudem brez otrok in živali'

29. 12. 2021 06.00

Oddajamo le samskim osebam in parom. Tri najemnine vnaprej. Prijaviti se tu ne morete. Če želite, da vam najemno pogodbo podaljšamo še za enajst mesecev, plačajte več. To je le nekaj odgovorov oziroma ponudb, na katere pri iskanju stanovanja naletijo mnogi najemniki. In ker je povpraševanje večje od ponudbe, stanovanjski zakon pa je za marsikoga le mrtva črka na papirju, je trg na milost in nemilost prepuščen močnejšemu.