primanjkuje

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Izpraznjene hrvaške police: živila imajo, a jih nočejo prodajati po nižjih cenah

13. 09. 2022 10.32

V nekaterih trgovinah na Hrvaškem so po znižanju in omejitvi cen za nekatera osnovna živila ta umaknili s trgovskih polic. Trgovci jih ne želijo prodajati po nižji ceni zaradi pričakovanih izgub, poleg tega pa s tem kršijo zakon, ki določa, da se izdelkov ne sme prodajati po nižji ceni od nabavne, trdijo v Zvezi združenj malih trgovcev Hrvaške.

Električni avtomobili postajajo žrtev rastočih cen energije

12. 09. 2022 08.40

Rastoče cene energije ogrožajo industrijo električnih avtomobilov, ki so kar naenkrat kupcem postali veliko manj privlačni, opozarjajo vodilni možje panoge v Nemčiji. Ta se sooča s celo vrsto težav, cena energije je le ena od njih. Posledično se namreč dražijo tudi surovine, primanjkuje sestavnih delov, hkrati pa pada kupna moč prebivalstva. Če se bo to nadaljevalo, so zaskrbljeni, se bo ustavilo tudi postavljanje novih polnilnih postaj, kar bi spet negativno vplivalo na prodajo avtomobilov.

Ukrajinci zavedli Ruse, prebili naj bi se do državne meje

12. 09. 2022 08.01

Konec prejšnjega tedna so ukrajinske sile na vzhodnem bojišču prevzele več kot 3000 kvadratnih kilometrov ozemlja, kar je več kot Rusija od začetka aprila. Ukrajinske sile so v okviru obsežne protiofenzive po petih mesecih ponovno osvojile tudi strateško pomembno mesto Izjum na vzhodu države, približno 130 kilometrov od Luganska. Po zadnjih sporočilih naj bi se prebili do ukrajinsko-ruske meje, navedb pa še ni mogoče preveriti. Napredek naj bi jim uspel predvsem zaradi 'prerazporejanja' ruskih enot, ki so ga dosegli s pomočjo napačnih napovedi o naslednjem udaru. Rusija je že odgovorila z bombandiranjem večjih elektrarn na vzhodu, zaradi česar je bilo več milijonov Ukrajincev brez elektrike, ponekod tudi vode.

Regulacija psihoterapije kot samostojnega poklica bi šarlatanom zavezala roke

11. 09. 2022 09.46

Da se na psihoterapijo v javnem zdravstvenem sistemu čaka od enega do dveh let, je nesprejemljivo. To preprosto pomeni, da psihoterapija duševnim bolnikom ni dostopna, opozarjajo v Slovenskem združenju za psihoterapijo in svetovanje. Že vse od leta 2018 si prizadevajo za zakonsko ureditev psihoterapije v Sloveniji, ki bi končno omogočila pacientom dostop do kakovostne psihoterapije, a na ministrstvu za zdravje doslej ni bilo posluha. Bo z novim zdravstvenim ministrom Slovenija po vzoru Avstrije in Nemčije vendarle uredila psihoterapijo kot samostojen poklic ali bo dostop do psihoterapije še vedno ostal brez nadzora in prostor za razne šarlatane?

Zdravniška zbornica vladi: kljub obljubam sprememb v zdravstvu še ni

08. 09. 2022 14.56

Ob 100 dneh vlade so pregled njihovega dosedanjega dela opravili tudi na zdravniški zbornici. Opažajo, da kljub predvolilnim obljubam za zdaj večjih sprememb v zdravstvenem sistemu še ne opažajo. Ob tem so izpostavili, da na sistemske napake, ki številnim bolnikom onemogočajo hitro, varno in dostopno zdravstvo, opozarjajo že več let in da je skrajni čas, da se jih začne reševati.

Nemčija mora izbrati med množičnim priseljevanjem ali 'kataklizmo'

04. 09. 2022 17.33

Berlin po vzoru Kanade in ZDA pripravlja nemško različico zelene karte. Nemčija se namreč sooča z več milijoni odprtih delovnih mest, ki jih ne morejo zapolniti. Demografski trendi v državi pa so neizprosni, delovne sile primanjkuje že zdaj, že čez dobro desetletje pa bo ta manko postal še večji. To se lahko obrne le z množičnim priseljevanjem. Delovna sila je tako močno zaželena dobrina, še posebej pa tista, ki prihaja iz Zahodnega Balkana.

Dejan Dogaja otrokom na prvi šolski dan poklanja Uspavanko

01. 09. 2022 19.45

Dejanu, ki s svojim Dogaja bendom že dve leti stopa po uspešni samostojni poti, kljub napornemu poletju ne manjka energije in idej za nove projekte. Dejan je tako, kljub temu da je nedavno pristal na urgenci, otrokom ob pričetku novega šolskega dela podaril posebno darilo.

Manjka nam najmanj 1000 učiteljev, lahko bi upadla kakovost izobraževanja

31. 08. 2022 16.10

Po dveh letih, ki ju je zaznamovala epidemija covida-19 in tudi zapiranje šol, si zaposleni v vzgoji in izobraževanju želijo, da bi novo šolsko leto izpeljali čim manj stresno. Pričakujejo pravočasne informacije, zaupanje in podporo, so poudarili na novinarski konferenci Sviza. Opozorili pa so tudi na vse večje pomanjkanje učiteljskega kadra, manjka nam vsaj 1000 učiteljev, hkrati pa ima Slovenija eno najstarejših učiteljskih populacij v Evropi.

Blair: Vojna v Ukrajini povezala Zahod, za soočanje z izzivi ključna enotnost

30. 08. 2022 13.12

Ruska agresija na Ukrajino je nesprejemljiva in šokantna, a je povezala Evropo, katere del je tudi Velika Britanija, je na Blejskem strateškem forumu dejal nekdanji britanski premier Blair. Pred Evropo so težki časi, v katerih bo enotnost Zahoda zelo pomembna, politični voditelji pa bodo morali ponuditi jasne odgovore.

Pilota, ki sta si med poletom izmenjala udarce, so suspendirali

29. 08. 2022 08.14

Pilota sta se med letom v pilotski kabini letalske družbe Air France fizično spopadla. Spor je kabinsko osebje slišalo kmalu po vzletu. Takoj so urgirali in ga prekinili, a pilota nista ubežala posledicam. Oba so namreč suspendirali. Razlog za pretep za zdaj še ni znan.

'Delo osebnega asistenta je premalo plačano, zato nas tudi primanjkuje'

25. 08. 2022 19.48

Ob hudi bolezni, negibljivosti oz. slabši gibljivosti in starosti je življenje veliko lažje in tudi dostojno, če imate pomoč. A včasih družinska pomoč ni dovolj, saj so ljudje v službah, mnogi pa tudi fizično niso zmožni pomagati. In tu nastopi osebni asistent, njegovo delo plača država. A problem je, da je osebnih asistentov premalo. Torej, tudi če bi ga želel imeti, moraš imeti srečo, da ga dobiš. Eden od razlogov, da jih je tako malo, pravi Primož Jelenc, ki delo osebnega asistenta opravlja v Mariboru, je tudi plačilo. Za izjemno odgovorno in težko delo je plača res slaba. Na drugi strani pa Vanja Ropič razlaga, kakšno trnovo pot je morala prehoditi, da je za svojega sina po več mesecih vendarle našla primerno pomoč.

'Razloga za odstop ne vidim, če bo Svet zavoda odločil drugače, bom odločitev spoštoval'

25. 08. 2022 09.10

V zadnjih sedmih letih so se direktorji UKCL menjavali na približno leto in pol, kar onemogoča kakršno koli dolgoročno načrtovanje in izvajanje zastavljenih ciljev. "In ker mineva približno leto in pol, odkar sem (tedaj kot v. d.) prevzel vodenje našega UKCL, so te iste sile očitno spet na delu," je med drugim v odzivu na poziv k odstopu zapisal generalni direktor UKCL Jože Golobič, ki razloga za poziv k odstopu ne vidi. Sicer pa ima Golobič še eno odprto zadevo. Podjetje, katerega solastnik in soustanovitelje je, naj bi bilo povezano z izginotjem milijona evrov evropskih sredstev, Golobič pa vpletenost vseskozi zanika.

Konferenca ravnateljev: V šolo se končno vračamo v normalnih razmerah

24. 08. 2022 14.19

Predsednik vlade Robert Golob ter minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič sta na tradicionalni konferenci ravnateljev slovenskih vzgojno-izobraževalnih zavodov na Brdu pri Kranju izpostavila, da se novo šolsko leto začenja na konvencionalen način, v šolah in brez mask. Dotaknila pa sta se tudi drugih aktualnih tem v šolstvu.

Zdravila s pretečenim rokom hranili kar v kleti, odpustili tri delavke

19. 08. 2022 13.45

V reški bolnišnici so zaradi nepravilno skladiščenih zdravil, ki jim je potekel rok trajanja, odpustili tri delavke. "Zaposlene smo odpustili, saj moramo zaščititi paciente in preprečiti nadaljevanje nepravilnosti," so dejali predstavniki bolnišnice. Delavke odgovornost zavračajo. Sindikat zdravstvenih delavcev je stopil na stran odpuščenih ter opozoril na "nehumane razmere, ki so jim izpostavljeni zaposleni v bolnišnici".

Talibani so napovedovali, da bo tokrat drugače. Minilo je leto, spet je enako

15. 08. 2022 07.37

Mineva leto dni, odkar so talibani znova prevzeli oblast v Afganistanu. 15. avgusta lani je Kabul presenetljivo hitro padel. Talibani so sicer napovedovali miroljubno vladavino, a so na te obljube hitro pozabili in obnovili politiko zatiranja manjšin, političnih skupin in žensk, Afganistan pa je znova postal zatočišče terorističnih skupin.

V slovenskem turizmu in gostinstvu bi potrebovali vsaj 10 tisoč novih delavcev

13. 08. 2022 19.28

Turistična sezona je na vrhuncu, v gostinstvu in turizmu pa kljub dobri sezoni huda kadrovska stiska. Gostinci so ta hip za pomoč v strežbi pripravljeni plačati 10, 12, tudi 15 evrov na uro. A zanimanja preprosto ni. Na trgu dela je rekordnih 26 tisoč prostih delovnih mest, največ ravno v gostinstvu, ki še ni izplavalo iz krize po epidemiji. Ta je namreč iz panoge odgnala velik del usposobljenega kadra, mnogi gostinci in turistični delavci so se prestrukturirali in si službe poiskali drugje. Ta hip bi zato v slovenskem turizmu in gostinstvu potrebovali vsaj 10 tisoč novih delavcev.

Rezultati obdukcije: Matijanić bi ob ustreznem zdravljenju lahko preživel

13. 08. 2022 18.04

Hrvaški portal Index.hr je objavil rezultate obdukcijskega poročila novinarja Vladimira Matijanića, ki je umrl po okužbi s covidom-19. Kot je razkrila njegova partnerica in novinarka Andrea Topić, je umrl po tem, ko ga kljub številnim klicem na pomoč niso želeli hospitalizirati v bolnišnici. Iz poročila je razvidno, da bi Matijanić – če bi bil ustrezno hospitaliziran – lahko preživel.

'Če tega še niste doživeli, si ne morete predstavljati, kakšna bolečina je to'

12. 08. 2022 13.01

Konec prejšnjega tedna so ZDA zaradi izbruha opičjih koz razglasile izredne razmere za javno zdravje. To je sledilo večtedenskim prizadevanjem, da bi storili več za obvladovanje virusa. Jeffrey Galaise je začel organizirati Zoom srečanja, na katerih lahko osebe, ki so se okužile z virusom opičjih koz, izmenjujejo informacije o virusu in predstavijo svoje izkušnje. Veliko homoseksualcev je ob tem izpostavilo, da so jih zdravstveni delavci, ko so se želeli testirati, zavrnili.

Požar pod Socerbom pogašen, državni načrt zaščite in reševanja preklican

11. 08. 2022 07.53

Požar pod Socerbom je pogašen, zagotavljajo koprski gasilci, ki sicer še naprej zalivajo območje z vodo. Ocenjujejo, da je pogorelo okrog 120 hektarjev naravnega okolja. Naselij in kmetijskih površin ogenj ni prizadel, je povedal Jan Brodar s koprske gasilske brigade. Prepričan je, da bo zagorelo še kje. Ob ugodnem razpletu je poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan tudi preklical sklep o aktiviranju državnega načrta zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

'Sama ne jem, saj tako hrano prihranim za brate in sestre'

10. 08. 2022 12.58

Odkar so talibani lani sredi avgusta po umiku ameriških in britanskih sil prevzeli oblast v afganistanski prestolnici Kabul, so znatno zmanjšali pravice žensk. Preprečili so jim dostop do delovnega mesta in srednješolskega izobraževanja ter jim prepovedali udeležbo v vseh športih. Študija organizacije Save the Children, ki je bila izvedena skoraj leto dni po tem, ko so talibani prevzeli nadzor nad Afganistanom, je pokazala, da ima 97 odstotkov družin težave z zagotavljanjem zadostne količine hrane svojim otrokom, skoraj dvakrat bolj verjetno pa je, da bodo lačne zaspale deklice.

Kljub ponovni uvedbi okoljskih dajatev cene goriva verjetno navzdol

09. 08. 2022 19.54

Bomo gorivo znova točili po nekoliko nižjih cenah? Cena nafte na svetovnih trgih namreč pada in je že dosegla februarsko ceno, torej ceno pred rusko-ukrajinsko vojno. Nižje cene pogonskih goriv imajo že na Hrvaškem, pri nas pa lahko nekaj centov cenejši dizel in bencin najverjetneje pričakujemo prihodnji teden, ocenjujejo strokovnjaki. In to kljub temu, da je vlada znova uvedla okoljske dajatve in da so znova višje tudi marže.

Povečano povpraševanje po obdelovanju vrtičkov

09. 08. 2022 18.52

V času, ko vsak dan govorimo o tem, da je dobro biti prehransko samooskrben, ker se hrana draži, se je v naših mestih povečalo povpraševanje po obdelovanju vrtičkov. Čeprav nas verjetno skupaj z vsemi stroški in vloženim časom lastna zelenjava stane več, kot bi nas ta v trgovini, je užitek ob hrani, ki jo pridelamo sami, občutek zadovoljstva še toliko večji, pravijo vrtičkarji. Zakaj v naših največjih mestih za najbolj zagrete vrtnarje primanjkuje vrtičkov?

'Vozniku je samo za dve sekundi padla koncentracija'

08. 08. 2022 11.23

Vzrok za nesrečo poljskega avtobusa na Hrvaškem je jasen, pravi strokovnjak za promet Goran Husinec: "Vozniku je samo za dve sekundi padla koncentracija." Ob tem doda, da se vozniki vozijo zelo dolgo in so utrujeni, saj jih v Evropi primanjkuje. Opozarja, da bi morali ob grajenju ograje predvideti, da bi lahko šlo kaj narobe in postaviti ograjo z močnejšo konstrukcijo.

'Šla sem do sorodnikov, da bi si izposodila riž ali moko. Začela sem krvaveti'

08. 08. 2022 10.44

V enem letu talibanske vladavine se je število smrti novorojenčkov in spontanih splavov v eni od afganistanskih provinc Badakšan skoraj podvojilo, pravijo lokalni zdravniki. Dopisnica BBC-ja Yogita Limaye je nekaj časa preživela v tamkajšnjih porodnišnicah in bila priča neznosnemu trpljenju žensk, ki nimajo dostopa do protibolečinskih sredstev, prisiljene so si deliti postelje, zelo pa jim primanjkuje tudi zdravnikov. V takšnih razmerah nekateri dojenčki preživijo, vendar velikemu številu tudi ne uspe. Kot je znano, so bila tuja sredstva za financiranje afganistanskega javnega zdravstva zamrznjena, ko so se na oblast vrnili talibani.

Sum na zdravniško napako: smrt novinarja bo preiskala tudi policija

07. 08. 2022 20.08

Smrt hrvaškega novinarja, ki je umrl zaradi covida-19, bosta preiskovala hrvaško državno odvetništvo in policija. Obstajajo namreč razlogi za sum, da je za zdaj še neznana oseba storila zdravniško napako. Novinarja namreč kljub številnim klicem na pomoč niso želeli hospitalizirati v bolnišnici. Odvetnica Viktorija Knežević je medtem vložila kazensko ovadbo proti vsem zdravstvenim delavcem, ki so bili med 3. in 5. avgustom v stiku z Matijanićem in njegovo partnerko.

Vročinski val vse bolj verjeten, suši ni videti konca

07. 08. 2022 07.18

S prehodom oslabljene hladne fronte smo se od temperatur nad 30 stopinj v večjem delu Slovenije za nekaj časa poslovili. To pa ne velja za Primorsko, kjer se bo vroče poletno vreme nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh. Ker meteorološki izračuni prav nič ne kažejo, da bi nas v bližnji prihodnosti zajelo kakšno obilnejše deževje, se bo suša še stopnjevala. Zaradi velikega primanjkljaja padavin, ki nas pesti že več mesecev, listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Poleg tega pa nas bo po krajšem obdobju bolj znosnih temperatur sredi meseca najverjetneje zajel nov vročinski val, kar utegne stanje le še dodatno poslabšati.

Katy Perry med nastopom v občinstvo metala kose pice

03. 08. 2022 06.00

Katy Perry se je med nastopom v lasvegaškem klubu odločila za precej nenavadno potezo. Med občinstvo je med nastopom namreč delila kose pice, to pa je storila tako, da jih je kar metala z odra. Poteza, ki je bila pri zvestih oboževalcih sprejeta z odobravanjem, je druge uporabnike družbenih omrežij precej razburila.

Na letališču omejili število dnevnih potnikov in ustavili prodajo kart

02. 08. 2022 08.16

Družba British Airways bo do 8. avgusta ustavila prodajo letalskih kart z letališča Heathrow v Londonu. Razlog so številne motnje v letalskem prometu, kjer še vedno primanjkuje delovnega osebja. V času pandemije so števila letališča in letalske družbe zmanjšale število osebja, sedaj pa imajo zaradi ponovnega povečanega povpraševanja težave pri zagotavljanju zadostnega števila delavcev in nemotenega obratovanja letališča.