primanjkuje

Zahodno zdravstvo: Nekoč najboljši sistem, trenutno pa 'tempirana bomba'

14. 12. 2022 18.25

S slabimi razmerami v zdravstvu se ne srečujemo le v Sloveniji, ampak jih poznajo praktično vse države Zahodne Evrope. In čeprav so desetletja nacionalni zdravstveni sistemi te regije veljali za ene najboljših na svetu, se zahodno zdravstvo trenutno sooča z različnimi izzivi. Najbolj njegovo stabilnost ogroža staranje prebivalstva, več dolgotrajnih bolezni, stalna kriza zaposlovanja in izčrpanost po covidu-19.

'Zdravstvena reforma predvidena za leto 2024. Do takrat gasimo požare'

14. 12. 2022 15.06

Sistem zdravstva se je v preteklih letih osiromašil, k čemur je veliko prispevala epidemija covida-19, je na seji državnega zbora dejal predsednik vlade Robert Golob. Vlada je zagotovila 200 milijonov evrov za krajšanje čakalnih vrst in za pomoč zdravstvenim zavodom v javni mreži, da bodo lahko začeli izvajati programe, je spomnil.

Vojaška pomoč Ukrajini ne prihaja iz tovarn, ampak zalog, ki jih EU primanjkuje

11. 12. 2022 17.50

Evropi primanjkuje kritičnih obrambnih zmogljivosti. Naložbe v orožja in obrambne sisteme se povečujejo, zalog ni. To je računica več kot devet mesecev trajajoče vojne ob njeni vzhodni meji, je v letnem poročilu ugotovila Evropska obrambna agencija (EDA). Skupno so članice lani v obrambo Unije vložile 214 milijard evrov. Letošnji podatki (še) niso znani, je pa Unija napadeni državi poslala več paketov pomoči v skupni vrednosti najmanj 10 milijard evrov. Za drugo leto načrtujejo pomoč v višini 18 milijard evrov.

100 metrov med Rusi in Ukrajinci: 'Slišali smo njihov smeh'

09. 12. 2022 18.47

Vzhodno ukrajinsko mesto Bahmut je že slab mesec središče spopadov med Rusi in Ukrajinci. Mladi vojaki z obeh strani, obsojeni na pozicijsko bojevanje v blatnih jarkih, si ponekod stojijo le sto metrov narazen. Težki zvoki raket in bomb odmevajo po zamrznjeni pokrajini, vojaki pa premraženi, izmučeni in lačni bijejo v tem trenutku najtežjo bitko na celotni frontni črti.

Število smrti otrok zaradi streptokoka A na Otoku naraslo na 15

08. 12. 2022 20.03

V Veliki Britaniji je število smrti otrok zaradi okužbe z bakterijo streptokok A naraslo na 15, kar naj bi bilo posledica povečanega števila bakterij in socialnih stikov. Letošnje število smrtnih žrtev v starostni skupini do 15 let se je tako v slabih treh mesecih povečalo za 13. Britanska agencija za zdravstveno varnost miri, da trenutno ni dokazov, da gre za nov sev.

Malečnik: ena zdravnica za 2000 pacientov, pa še ta vrača koncesijo

05. 12. 2022 18.52

S pomanjkanjem družinskih zdravnikov se poleg ljubljanskega območja sooča tudi Štajerska. V Malečniku imajo občani le eno zdravnico, ki pa iz osebnih razlogov vrača koncesijo. Posledično 2000 pacientov, kolikor jih ima, ne ve, kje poiskati zdravnika. Vsi družinski zdravniki pod okriljem Zdravstvenega doma Maribor so namreč zasedeni in novih pacientov ne jemljejo. Zaposlenih primanjkuje tudi v Mariboru. In če bi jih dobili, bi zaposlili osem novih zdravnikov družinske medicine. Kaj torej preostane krajanom?

'Težave so se kopičile 30 let, ne moremo jih odpraviti z zamahom ene roke'

03. 12. 2022 07.00

Nas po grožnji s stavko iz vrst zdravnikov in vladno ponudbo za zvišanje plač čaka še en stavkovni val? Med šolniki že vrši, vlada jim je obljubila, da jih bo obravnavala prednostno, pa vendar so jih prehiteli zdravniki. A fronte so odprte tudi na področju drugih strok. "Če vlada z nami ne bo pripravljena iskati rešitve v strokovnem sporazumu, naj se stavka nadaljuje," je jasen tajnik Sviza in predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Medtem ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik poudarja, da so v iskanju rešitev in se s sindikati pogajajo, zato se jim zdi zaostrovanje "preuranjeno in neupravičeno".

Kako pritegniti nadarjene Slovence iz tujine?

02. 12. 2022 14.32

Ne le, da se Slovenija sooča s kroničnim pomanjkanjem zaposlenih pri bolj običajnih delovnih mestih v gostinstvu ali industriji, primanjkuje tudi visoko izobraženega kadra oziroma nadarjenih posameznikov, ki so si ali pa si v tem trenutku kariero ustvarjajo v tujini. Zakaj? Ker gospodarsko razvitejše države ponujajo boljše pogoje za študij in razvoj kariere kot slovensko okolje. Po študiji Društva Vtis so najpomembnejši dejavniki za vrnitev prepoznavnost podjetja na svojem področju, konstantno spodbujanje profesionalne rasti in možnost fleksibilnega delovnega časa.

Preusmeritev v ZD Fužine: 'Situacija je zahtevna, zato vse paciente prosim za solidarnost'

01. 12. 2022 19.36

Strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič in predstojnik enote ZD Moste-Polje Igor Krunić sta pojasnila, da je preusmeritev zdravstvenega varstva odraslih iz ZD Polje v ZD Fužine zgolj začasne narave in se enota ZD Polje ne zapira. Po trenutnih pričakovanjih naj bi pacienti iz ZD Polje hodili v ZD Fužine do konca leta, tja so preusmerili okoli 11.000 pacientov.

Nemčija mrzlično išče delavce, iz tujine jih potrebujejo 400.000 na leto

01. 12. 2022 19.22

"Potrebujemo vas!" To so besede, s katerimi nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck vabi kvalificirano delovno silo iz tujine v videu na spletni strani nemške vlade "Make it in Germany". Notranja ministrica Nancy Faeser ob tem poudarja, da je Nemčija raznolika priseljenska država.

Ker so zaman iskali delavce, znana gostilna zaprla svoja vrata

30. 11. 2022 19.26

Natakarjev, kuharjev, kuharskih pomočnikov in tudi hotelskih receptorjev pri nas že kronično primanjkuje. Na področju gostinstva in turizma je namreč trenutno razpisanih skoraj 11 tisoč delovnih mest, zanimanja zanje pa ni. Zato mnogi kader uvažajo, še največ iz držav bivše Jugoslavije. Tisti, ki te sreče nimajo, pa svoja vrata zapirajo. Nedolgo nazaj jih je zaprl znan prekmurski gostinec. Po skoraj 30 letih je bil primoran gostilno zapreti, ker kuharjev in natakarjev, pa četudi je bila ponujena neto plača 1500 evrov, ni mogel dobiti.

'Preusmerjajo nas v ZD Fužine, a telefoni zvonijo v prazno'

30. 11. 2022 08.39

Medtem ko zdravniški sindikat in vlada še vedno nista dosegla dogovora, stavka pa še visi v zraku, zdaj nekatere paciente, zaradi kadrovskega manjka, iz ZD Polje začasno premeščajo k zdravnikom v ZD Fužine. Kljub zagotovilom ZD Ljubljana, da bodo z združevanjem lažje zagotovili dostopnost do zdravstvenih storitev, pa očitno temu ni tako. Predvsem starejši pacienti namreč tožijo, da telefoni zvonijo v prazno.

50.000 žensk v občini Ljubljana brez izbranega ginekologa

28. 11. 2022 18.51

V Ljubljani trenutno primanjkuje deset ginekologov, kar posledično pomeni, da je kar 50.000 žensk v občini Ljubljana brez izbranega ginekologa. In stanje se ne izboljšuje, pravijo ginekologi. Če bo šlo tako naprej, lahko v nekaj letih v Sloveniji brez ginekologa ostane 300.000 žensk. "To je nedopustno, kajti znanje slovenskih ginekologov je v samem svetovnem vrhu. Z zgodnjim odkrivanjem zmanjšujemo smrtnosti žensk zaradi raka materničnega vratu in jajčnikov," so jasni ginekologi.

Bojevanje v blatnih jarkih: to ni Verdun 1916, to je Bahmut 2022

28. 11. 2022 13.52

Od umika iz Hersona so se ruske sile začele osredotočati na Donbas, kjer sicer že vseh devet mesecev od invazije na Ukrajino potekajo srditi boji. Rusi si želijo osvojiti predvsem mesto Bahmut, ki ima pomembno strateško pozicijo. A močne padavine so tla spremenila v blatno močvirje, ki je vojake prisililo v pozicijsko bojevanje v jarkih. Mnogi prizore z bojišča primerjajo z boji iz prve svetovne vojne v francoskem Verdunu.

Slovenija s humanitarno pomočjo Ukrajini in državam v razvoju

25. 11. 2022 15.53

Ministrstvo za zunanje zadeve je podprlo projekt za dokončanje obnove doma za rehabilitacijo v Ukrajini. Slovenija bo s tem projektom pomagala zagotoviti zmogljivosti za primerno oskrbo in rehabilitacijo 90 otrok, invalidov in mladih s posebnimi potrebami. Slovenija se prav tako pridružuje pobudi ukrajinskega predsednika Zelenskega in bo namenila znatna sredstva za humanitarno pomoč v hrani najbolj prizadetim državam v razvoju.

SDS: Vlada denar namesto starejšim daje migrantom. Dejstva kažejo drugače

24. 11. 2022 06.00

Na družbenih omrežjih stranka SDS in nekateri njeni vidnejši člani trdijo, da vlada jemlje sredstva dolgotrajni oskrbi starejših oseb in jih namenja za oskrbo in integracijo migrantov. Kaj kažejo dejstva?

Huda letošnja suša razkrila tudi potopljeno mesto pod reko Tigris

19. 11. 2022 16.30

Letošnje poletje so temperature tako po Evropi kot drugod po svetu podirale rekorde, bilo pa je bilo tudi precej suho. Suša zaradi lege še posebej prizadene države bližnjega vzhoda, med njimi tudi Irak. Zaradi pomanjkanja vode so se zato letos opazno znižale gladine rek, tudi Tigrisa, izpod katerega se je prikazalo antično mesto Zakhiku.

Kaj so rona, kveta, ronto in kvekto? 'S širitvijo sveta potrebujemo nove besede'

19. 11. 2022 12.31

Hitri napredki v znanosti in tehnologiji, z njima pa obsežno shranjevanje podatkov na svetovni splet in pametne telefone pomeni, da je s prostorom treba razširiti tudi izraze, ki se uporabljajo za merjenje teže in velikosti. Zato so se znanstveniki v Parizu dogovorili, da bodo metričnemu sistemu prvič v tem stoletju dodali nove predpone, in sicer rono, kveto, ronta in kvekta.

Upanje in stiska v porodišnici v Hersonu: 'Ne vem, ali oče sploh ve, da ima sina'

18. 11. 2022 22.11

V porodnišnici v nedavno osvobojenem mestu Herson primanjkuje elektrike, ogrevanje je nestabilno in neprestano se sliši eksplozije bomb. Kljub temu pa novopečene mamice ohranjajo upanje in so prepričane, da bodo njihovi otroci odraščali v Ukrajini, osvobojeni ruskega nadzora.

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje

14. 11. 2022 10.08

Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Direktor ZD Velenje na lastno iniciativo in stroške po zdravnike v BiH

12. 11. 2022 19.46

Kar 33 družinskih zdravnikov je lani in letos zapustilo ljubljanski zdravstveni dom, ki je največji v državi. Kronično pomanjkanje družinskih zdravnikov pesti večino zdravstvenih domov po državi, skupaj bi jih potrebovali kar 300. Direktor zdravstvenega doma Velenje se bo zato na lastno iniciativo in lastne stroške po nove zdravnike odpravil v BiH. Tudi iz Ljubljane sporočajo, da bodo iskali zdravnike v tujini. Kaj pa medtem počne država? Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan med drugim obljublja novo organizacijsko shemo nujne medicinske pomoči, ki pa je pred leti že dvignila na noge številne občine, zato so ta projekt takrat ustavili.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja

12. 11. 2022 09.02

Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

Dobran Božič: Izguba Hersona je hud poraz za Rusijo. Kaj bi se lahko skrivalo v ozadju?

12. 11. 2022 07.00

O napredovanju ukrajinskih sil na jugu Ukrajine, ki botruje ruskim napovedim, da se njihove enote z območja Hersona umikajo, smo se pogovarjali z generalmajorjem Dobranom Božičem. Ta premik ruskih sil ocenjuje za enega izmed hujših porazov za Rusijo, a do njega ostaja skeptičen, saj da "vse vojaške operacije temeljijo na zavajanju." Ob tem meni, da se bodo ruske enote premestile v Donbas, ki, "strateško gledano, ne sme pasti".

Trije migranti skočili v vodo, ostali vzklikali: Pomagajte nam

08. 11. 2022 18.23

Tri osebe so skočile z reševalnega čolna za migrante, na katerem so bili pridržani, potem ko jim niso dovolili izkrcanja v Italiji. Moški so bili po navedbah organizacije Zdravniki brez meja hitro izvlečeni iz vode v bližini ladje Geo Barents, ki je zasidrana v pristanišču v Catanii. Migranti, ki so bili na ladji, so ob tem začeli vzklikati "pomagajte nam".

Pomanjkanje splošnih in družinskih zdravnikov vseevropski problem

04. 11. 2022 13.41

V Ljubljani poteka generalna skupščina Evropskega združenja splošnih in družinskih zdravnikov (UEMO), na kateri zdravniki splošne medicine iz Slovenije, Srbije, Portugalske in Velike Britanije primerjajo različne prakse v Evropi in kot največji problem izpostavljajo pomanjkanje kadrov v javnem zdravstvenem sistemu.

100 avtorjev sedem pravljic ustvarjalo štiri leta

01. 11. 2022 16.03

Si predstavljate, kakšno neverjetno zgodbo bi ustvarili, če bi jo nekdo začel, potem pa bi jo vsak naslednji avtor nadaljeval po svoji volji. Takšno idejo je imel 26-letni Primož Mirtič Dolenec: zbral je 100 ljudi, ki so z različnih koncev Evrope ustvarjali zbirko sedmih zgodb za otroke in mladostnike, v katerih se zrcali pravi mozaik življenjskih izkušenj: o izgubah in strahovih, o ljubezni in upanju. Natisnili so 1000 izvodov, dobro četrtino pa so jih že prodali. Ves dobiček od prodaje bodo podarili slovenskemu društvu Hospic, projekt pa je prejel tudi častno pokroviteljstvo predsednika Slovenije Boruta Pahorja.

Kitajska spet zapira dele Vuhana

27. 10. 2022 13.28

Kitajska mesta od Vuhana v osrednji Kitajski do Šininga na severozahodu zaostrujejo omejitve zaradi covida-19, zaklepajo zgradbe in zapirajo okrožja, kar spet povzroča stisko na milijone ljudem, in vse to zaradi boja za zaustavitev vse večjih izbruhov koronavirusa. Število primerov koronavirusa na Kitajskem je sicer v primerjavi s primeri po svetu nizko.

Odkrili temeljni kamen, v Dobrunjah bo zrasel popolnoma nov zapor za moške

26. 10. 2022 19.06

Začenja se najdražji gradbeni projekt v Ljubljani – gradnja novega moškega zapora v Dobrunjah. Gre za 73 milijonov evrov težko naložbo, ki bo predvidoma dokončana čez tri leta. V novem zaporu bo prostora za 388 zapornikov, z njim pa naj bi rešili dolgoletno prostorsko stisko obstoječega zapora na Povšetovi ulici. Kakšne razmere pa vladajo tam?

Zaposleni v Tušu za petek napovedali stavko, Tuš: Potrebe po shodu ne vidimo

26. 10. 2022 19.35

Nezadovoljni z delovnimi pogoji in plačami se bodo zaposleni v trgovski družbi Tuš v petek dopoldne zbrali na protestnem shodu pred upravno stavbo podjetja v Celju. Znova nameravajo opomniti vodstvo, naj izpolni njihove zahteve. Če se to ne bo zgodilo, so pripravljeni tudi stavkati. Tuš pa medtem odgovarja, da se s predstavniki sindikata že od začetka pogajanj pogovarjajo o njihovih zahtevah ter da so pogovori po njihovi oceni korektni, zato potrebe po napovedanem shodu ne vidijo.

Kdo si lahko obeta službo in koga čakajo težave?

25. 10. 2022 11.24

V okviru raziskave Poklicni barometer 2022, ki napoveduje dogajanje na trgu dela v prihodnjem letu, so pod drobnogled vzeli 182 poklicev. Pri kar 99 bo povpraševanje delodajalcev večje od ponudbe, kar pomeni, da iskalci zaposlitev težav ne bi smeli imeti. Med njimi so tudi tokrat poklici s področja šolstva, zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, gradbeništva, prometa in gostinstva.