primanjkuje

Računica ruskih tankov: na 150 uničenih proizvedejo 20 novih
28. 02. 2023 16.22
Med drugo svetovno vojno, leta 1940, je Sovjetska zveza v enem samem mesecu proizvedla približno 1000 tankov. Danes lahko Rusija v istem časovnem obdobju skupaj sestavi 20 tankov. V več kot 17.000.000 kvadratnih kilometrov veliki državi namreč obratuje le ena tovarna za njihovo proizvodnjo, kaže poročilo The Economista.

Celjani pred zadnjim evropskim izzivom: 'Ni vseeno, kako končaš sezono'
28. 02. 2023 15.54
Rokometaše Celja Pivovarne Laško čaka še zadnja tekma v skupinskem delu Lige prvakov v sezoni 2022/23. Za slovo od najbolj prestižnega mednarodnega klubskega tekmovanja na evropskih tleh jih čaka kakovostni Aalborg.

Nov potres na vzhodu Turčije zahteval eno smrtno žrtev in zrušil več stavb
27. 02. 2023 13.33
Tla na vzhod Turčije so se znova močno zatresla. Potres z magnitudo 5,6 je zahteval eno smrtno žrtev, skoraj 70 oseb je poškodovanih. Porušile so se tudi številne stavbe, ki so bile poškodovane v katastrofalnih potresih pred tremi tedni. Turški Rdeči polmesec se je medtem znašel na udaru kritik, ker je šotore za žrtve uničujočega potresa prodal zasebni dobrodelni organizaciji, namesto da bi jih brezplačno razdelil sam.

Zlatan Ibrahimović z vrnitvijo na zelenice podrl še en rekord
27. 02. 2023 12.56
Serija poškodb je priljubljenemu Ibri, napadalcu AC Milana, igranje preprečevala vse od lanskega maja. Sinoči pa mu je v 74. minuti 24. kroga italijanskega prvenstva na obračunu proti Atalanti (2:0 za rossonere) vendarle uspela vrnitev na zelenice. In to ob glasnem odobravanju več kot 70 tisoč navijačev na kultnem San Siru.

Kriza na Otoku: zaradi pomanjkanja zelenjave omejitve pri nakupih
26. 02. 2023 10.10
Na Otoku se soočajo s pomanjkanjem zelenjadnic na trgovskih policah, k čemur je med drugim prispeval nižji uvoz zaradi slabših letin v južni Evropi in severni Afriki. Največje trgovske verige, kot sta Tesco in Aldi, tako uvajajo količinske omejitve pri nakupu zelenjave. Krizo dodatno zaostruje tudi slabša domača pridelava.

Ukinjanje izdelkov: osredotočajo se na proizvodnjo tistih, ki jih lažje podražijo
25. 02. 2023 17.30
Velika prehranska podjetja ukinjajo proizvodne linije, da bi se zaščitila pred visokimi stroški in zmanjšanim povpraševanjem potrošnikov. Tako se osredotočajo na proizvodnjo izdelkov, ki jim lahko lažje zvišajo cene med dolgotrajno inflacijo živilskih izdelkov.

Nov mejnik ljubljanskega UKC: več kot 100 posegov, uspešnost 90-odstotna
24. 02. 2023 10.36
V UKC Ljubljana so v torek zabeležili stoto vstavitev omejevalnika pretoka skozi koronarni sinus. Dosedanje raziskave so pokazale tako subjektivno izboljšanje simptomov angine pektoris kot objektivno izboljšanje zmogljivosti bolnika, pa tudi število operativnih in perioperativnih zapletov je majhno. Osnovni cilj zdravljenja s to metodo je izboljšati kakovost življenja koronarnega bolnika z zmanjšanjem pogostosti bolečin v prsnem košu.

'V Zdravstvenem domu Sežana stanje ni lepo, ni rožnato'
24. 02. 2023 08.41
Težavam v zdravstvu se ni mogel izogniti niti Zdravstveni dom Sežana. Pomanjkanje družinskih zdravnikov, pacienti brez zdravnika, premalo prostorov ... Težave, ki pestijo zares veliko število slovenskih ambulant. Kako se bodo s temi izzivi soočili? Kako bo pomagala občina in kaj načrtujejo v ZD Sežana, nam je povedala v. d. direktorja ZD Sežana, dr. Katja Simunich.

Medicinske sestre: junakinje junakov 3. nadstropja
23. 02. 2023 18.29
14-letni Žiga je ob slovesu z Onkološkega oddelka pediatrične bolnišnice dejal, da bo pogrešal svoj oddelek, 12-letni Jaka pa je kot iz topa naštel imena medicinskih sester, ki so pred tremi leti skrbele zanj. Da ostane težek boj z rakom junakom 3. nadstropja in njihovim staršem vsaj delno v dobrem spominu, je zaslužno osebje, ki pa ga vse bolj primanjkuje. Po ocenah stroke bi potrebovali med 4 in 6 tisoč medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja, ki pa zaradi nemogočih razmer še dodatno zapuščajo svoja delovna mesta.

Z medicinsko sestro na nočnem dežurstvu: 12 ur zbranosti, ko večina spi
22. 02. 2023 18.36
Tako kot primanjkuje zdravnikov, primanjkuje tudi medicinskih sester. Te, ki v poklicu vztrajajo, pa so na robu izgorelosti, utrujene in podplačane. Naša novinarka se je z ekipo pridružila nočni izmeni v urgentnem centru Splošne bolnišnice Jesenice. Naš poklic je plemenit in odgovoren in tu ni prostora za napake, pravijo medicinske sestre.

Nizki vodostaji: čolni na suhem v Fažani in izsušeni kanali v Benetkah
21. 02. 2023 15.45
V zadnjih dneh se v Benetkah, od koder običajno poročajo o poplavah, spopadajo z izjemno nizkim vodostajem, ki otežuje vodni promet. Nizko oseko beležijo tudi na Hrvaškem in pri nas.

Koliko stanovanj sploh potrebujemo, kdo jih bo gradil in kje?
20. 02. 2023 19.31
Velikopotezne vladne obljube in načrti za reševanje stanovanjske politike v državi so v začetku meseca poželi kar nekaj vzdihov olajšanja, a zdaj so vse glasnejši tudi pomisleki, predvsem med stroko. Nepremičninski strokovnjaki, arhitekti, tudi gradbinci napovedane spremembe sicer pozdravljajo, a se ob tem vse glasneje sprašujejo, ali si koalicija na področju stanovanjske politike v prihodnje morda le ni zadala preveč ambicioznih ciljev. S financiranjem stanovanjskih skladov naj bi v prihodnjih letih zgradili 20.000 novih stanovanj, nihče pa nima odgovora na vprašanje, kdo bo gradil in kje, jasno pa ni niti, koliko stanovanj po državi primanjkuje.

Svet delavcev nasprotuje sindikatu: 'Prenehajte s krnjenjem ugleda družbe'
20. 02. 2023 15.26
Prenos sobaric v Hotelih Bernardin na zunanjega izvajalca Aktiva čiščenje, ki je predviden za 1. marca, je v interesu lastnika hotelov, družbe Sava Turizem, so po pregledu postopkov sporočili iz sveta delavcev Save Turizma. Kot so zatrdili, bo varnost njihovih zaposlitev ostala enaka. Sindikat so pozvali, "da preneha s krnjenjem ugleda družbe". V sindikatu pa so presenečeni nad izjavo sveta delavcev in opominjajo, da so odločitev o boju proti 'outsourcanju' sprejeli skupaj.

Kdo vam bo poleti stregel na Hrvaškem? Od Srbov do Filipincev in Nepalcev
19. 02. 2023 20.41
Čeprav so številni gostinski lokali na Jadranu še zaprti ali pa delajo s skrajšanim delovnim časom, pa se njihovi lastniki pospešeno pripravljajo na novo turistično sezono. Sodeč po zadnjih sezonah lahko Hrvaška tudi letos pričakuje rekorden obisk turistov z vseh koncev sveta. In kaj jih najbolj skrbi? Pomanjkanje delavcev. To naj bi bilo namreč to poletje večje kot kdaj koli prej, po nekaterih ocenah bi lahko manjkalo tudi do 30.000 sezonskih delavcev.

Ortodonti opozarjajo: velik del napotnic je izdanih prezgodaj
15. 02. 2023 09.48
Zdravniška zbornica je na novinarski konferenci s sogovorniki spregovorila o dostopnosti ortodontskega zdravljenja z napotnico v Sloveniji. Po mnenju ortodontov je glavni razlog za dolge čakalne dobe velik razkorak med potrebami, pravicami in željami prebivalstva ter številom programov, ki so na voljo v javnem zdravstvenem sistemu.

Slepo dekle, ki plava, smuča, kleklja in zmaguje
14. 02. 2023 15.25
"Vse se da, če se hoče, samo pravo pot je treba najti!" To je stavek, ki mi ga je mimogrede med intervjujem navrgla 12-letna deklica, medtem ko sem zrla vanjo in se čudila njenemu svetlemu pogledu na svet. Mila Vučko je namreč izjemno dekle, ki trenira plavanje, kleklja, smuča, poje v zboru, še posebej pa svoj talent izkazuje v igranju kljunaste flavte in posega po najvišjih mestih na državnih tekmovanjih. Kot marsikatero drugo nadarjeno mlado dekle, bi morda rekli mnogi. A Mila za razliko od ostalih deklet ne vidi.

Iskanje se nadaljuje, toda kako dolgo lahko ljudje preživijo pod ruševinami?
14. 02. 2023 08.39
Reševalci še naprej iščejo preživele po potresih, ki so 7. februarja prizadeli dele Turčije in Sirije. Tudi več kot teden dni po potresu, ki je doslej zahteval več kot 37.000 življenj, je reševalcem uspelo rešiti več ljudi. In medtem, ko iskalne ekipe iščejo preživele, so se pojavila vprašanja o tem, kako dolgo lahko ljudje dejansko preživijo med ruševinami. Strokovnjaki pravijo, da do en teden ali več, čeprav je vse odvisno od poškodb, ki jih imajo, do tega, kako so ujeti, in vremenskih razmer. Ključni so tudi starost ter fizično in duševno stanje ujetih.

'Prepričevati ljudi, naj posvojijo žival, je brezplodno in celo škodljivo'
13. 02. 2023 14.16
V Zavetišču Horjul vedno pogosteje prejemajo klice za prevzem zapuščenih živali. Kot opozarjajo, zavetišča pokajo po šivih. Zato so se odločili, da osvetlijo omenjeno tematiko z zgodbami treh "rešenčkov" Puhija, Otisa in Nostre, ki so imeli to srečo, da so jih našli pravočasno. Prav tako so na Kongresnem trgu postavili pasjo hiško, narejeno iz ledu, s katero želijo opozoriti na alarmantno stanje glede zapuščenih živali v Sloveniji.

Staroselci Yanomami zaradi zdravstvene krize napolnili brazilske ulice
11. 02. 2023 17.11
Od daleč bi lahko majhno skupino, ki leži na pločniku pred brazilsko mestno tržnico, zamenjali z brezdomci. V resnici gre za amazonske staroselce, imenovane Yanomami. V brazilsko mesto Boa Vista so prišli zaradi zdravstvene krize, ki se je še poslabšala po tem, ko so ozemlje staroselcev zasedli nezakoniti rudarji.

Razmere v Siriji še slabše: 'Pomagajte nam, da rešimo svoje ljudi'
10. 02. 2023 06.04
Čeprav se zdi, da ne more biti še huje, na sirski strani je. Domači reševalci so bolj ali manj prepuščeni sami sebi, poškodovanim preživelim grozi nezadostna pomoč v bolnišnicah, zmanjkuje celo vreč za mrtve. Prostovoljci so po več kot 80 urah na terenu izčrpani, a kljub temu je za našo televizijo spregovoril član prostovoljnih civilnih zaščitnih sil Bele čelade Ismail Alabdullah, ki že od ponedeljka v mednarodnih medijih dobesedno moleduje: "Pomagajte nam, da rešimo svoje ljudi." Konvoji Združenih narodov so sicer prispeli, vendar prepozno, pripeljal je premalo, sporočajo Sirci, ki se morajo na vrhu države boriti še s poplavami.

Rojena med potresom: deklica v stabilnem stanju, a izgubila starša, brate in sestre
08. 02. 2023 10.09
Znanih je več podrobnosti pretresljive zgodbe v Siriji, kjer je ženska rodila kar med ruševinami in pri tem umrla. Preživela pa je njena novorojenka. Ko so ju našli reševalci, sta bili še vedno povezani s popkovino. Deklica je v stabilnem stanju.

Častna konzulka v Turčiji: 'Še zmeraj se tresem'
07. 02. 2023 20.19
Častna konzulka Republike Slovenije v Turčiji Mizyal Karabiber Nacaroglu je noč na prizadetem območju Turčije preživela več deset kilometrov stran od doma, ki ga zaradi potresa skorajda več nima. A spala ni prav veliko, je povedala za 24UR, medtem ko je zaskrbljeno opisovala stanje v popotresni Turčiji.

Rodila med ruševinami, po 29 urah rešili mamo z dvomesečno dojenčico
07. 02. 2023 18.08
Reševalci po uničujočem potresu v Turčiji in Siriji bijejo bitko za življenja pod ruševinami. Število mrtvih strmo narašča, kljub temu pa upanje dajejo skoraj čudežne zgodbe preživelih, ki so jih požrtvovalni reševalci uspeli rešiti pred smrtjo.

Hotel Portofino: serija, ki je 'skoraj preveč popolna'
06. 02. 2023 14.58
Serija Hotel Portofino temelji na romanu J. P. O'Connella in ima pridih zgodbe, ki obljublja tako zabavo kot sprostitev za oči. Serijo, ki se dogaja na italijanski rivieri, so snemali tudi pri naših južnih sosedih. Serijo Hotel Portofino lahko zdaj spremljate tudi na POP TV, in sicer vsak ponedeljek v poznih večernih urah.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00
Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

Šestletnik z velikim apetitom skrivoma naročil za skoraj 1000 evrov hrane
04. 02. 2023 08.45
Šestletni Američan je bil lačen. Tako lačen, da je v svoje roke vzel mobilni telefon očeta in na dom naročil dostavo hrane. A prsti in lačne oči so prehiteli možgane, znesek na računu je njegova starša 'pretresel'.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi
04. 02. 2023 07.07
Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Novo ambulanto za osebe brez zdravnika v ZD Polje v štirih urah obiskalo 29 ljudi
30. 01. 2023 14.19
V enoti Polje ZD Ljubljana so odprli prvo ambulanto za paciente brez izbranega družinskega zdravnika. V štirih urah jo je zaradi zdravstvenih težav obiskalo in se v njej opredelilo 29 ljudi, nekateri so v skladu s triažo dobili termine za prihodnje dni. Prvo takšno ambulanto so odprli tudi v enoti Bežigrad.

Ravnikar o družinski medicini: Počutimo se kot zavarovalniški agenti
29. 01. 2023 19.27
Pred novoustanovljenim strateškim svetom za zdravstvo je prva naloga, in sicer reševanje temeljev slovenskega zdravstva: družinske medicine. Sistem je zapleten in nepregleden, kadri so preobremenjeni, premalo plačani in na begu za novimi službami. Pogosto se odločijo za poklice, ki niso povezani z zdravstvom. "Počutimo se kot zavarovalniški agenti," je razmere diagnosticiral družinski zdravnik Rok Ravnikar, predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici in član strateškega sveta. Od vlade pričakuje pogum za hitro sprejemanje odločitev.

Rudarski velikan Rio Tinto se opravičuje za izgubo radioaktivne kapsule
29. 01. 2023 13.31
Avstralska rudarska korporacija se je opravičila za izgubo visoko radioaktivne kapsule na 1400 kilometrov dolgem odseku zahodne Avstralije. Kapsula je bila del naprave, ki naj bi 10. januarja padla s tovornjaka med prevozom med rudnikom v puščavi in mestom Perth. Tovornjak, ki je prevažal kapsulo, je 16. januarja prispel v skladišče v Perthu, a je bila o pogrešani kapsuli služba za nujne primere obveščena šele 25. januarja.