primanjkuje

Je ravnanje 16-letnice v Trebnjem ogledalo družbe?

07. 09. 2023 19.24

Ali bi pri teh letih sploh lahko opravljala tako zahtevno delo, kot je skrb za onemoglega starega človeka? Eno so vrednote, ki jih otrokom privzgojijo starši, drugo pa tisto, kar jim privzgoji šola. Preverili smo, kakšen je učni program na zdravstveni šoli, od koder prihajajo strokovni poklici, ki jih vse bolj primanjkuje. Jih tam opremijo z znanjem, kako ravnati z ranljivimi, kako kljub težkim razmeram ohranjati empatijo? Ali mladi sploh želijo ostati v tem zahtevnem poklicu?

'Zdravstvena reforma ne bo končana v tem mandatu'

04. 09. 2023 15.49

Reforma zdravstva ne bo končana v mandatu te vlade, sta ob obisku Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar in državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar. Pirc Musarjeva je ob tem izrazila upanje, da kljub katastrofalnim poplavam zdravstvena reforma ne bo potisnjena v ozadje.

Skrivnost spočitih tekačev

04. 09. 2023 06.00

Rekreativni tekači se pogosto osredotočajo na hitrost in vzdržljivost ter tudi nadzor telesne teže, vendar je ključna, a pogosto spregledana sestavina celostne tekaške forme prehrana. Strokovnjaki poudarjajo, da hranila pred, med in po teku lahko znatno vplivajo na boljše počutje, uspeh in hitrejšo regeneracijo. Najpomembnejši nasvet Romana Kejžarja pa je, da se prehranjujte čim bolj raznovrstno.

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov

31. 08. 2023 06.00

V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Strah ob začetku šole: po poplavah za nekatere nakup potrebščin nemogoč

30. 08. 2023 21.15

Za mnoge, ki so ostali brez vsega, se bliža tudi dan, ko bodo šli otroci nazaj v šolske klopi. In ne le, da so imeli po uničenju komaj kaj časa za nakup novih šolskih potrebščin, še večje vprašanje je, s čim naj vse potrebno kupijo. Nekaterim na pomoč prihaja Veriga dobrih ljudi, tudi družini iz osrednje Slovenije. Ta je v poplavah ostala brez avtomobila, kuhinjskih aparatov, omaric, športnih pripomočkov, igrač in še mnogo drugega. Ob vseh teh izgubah, ki predstavljajo tudi velik finančni zalogaj, se je nakup šolskih potrebščin zdel skoraj nemogoč.

Trenutno pomanjkanje opreme lahko reši le pomoč med gasilskimi društvi

30. 08. 2023 06.00

Tako smo podhranjeni z opremo, da na tak način ne moremo več delovati, so prostovoljni gasilci s Prevalj poslali javni apel. Opozarjajo, da še vedno nimajo vrnjene opreme z zadnjih intervencij, veliko stvari je tudi uničenih. Sprašujejo, kdo bo zagotovil to opremo. Na Upravi RS za zaščito in reševanje zagotavljajo, da bodo dobila vsa društva povrnjene vse stroške, ki bodo prijavljeni v aplikacijo Vulkan, tudi za nakup opreme. Na Gasilski zvezi Slovenije pa svetujejo, naj se v primeru trenutnega pomanjkanja opreme gasilska društva povežejo med seboj in si medsebojno pomagajo.

Na Ljubnem ob Savinji dovolj težke mehanizacije, v Lučah je primanjkuje

30. 08. 2023 11.23

Občina Ljubno ob Savinji je uspela iz različnih virov zagotoviti večje število bagrov in tovornih vozil iz vse Slovenije, ki že čistijo strugo Savinje po vodni ujmi, je povedal župan Ljubnega Franjo Naraločnik. Po njegovih informacijah naj bi Direkcija za vode z ekipama iz Republike Srbske in Slovaške, ki pomagata na terenu, sklenila pogodbo o podaljšanju del. Medtem pa v Lučah mehanizacije primanjkuje, je zatrdil župan Luč Klavdij Strmčnik.

Strateško načrtovanje in zakaj ga v Sloveniji ni?

26. 08. 2023 18.00

V teh dneh se večji del naše države še vedno spopada s posledicami katastrofalnih poplav, ki so povzročile tako neznansko razdejanje in materialno škodo kot žal tudi izgubo človeških življenj. Poplave so, kot druga večja naravna katastrofa tega poletja, nastopile le nekaj tednov po eni izmed najhujših neviht v zadnjih dvajsetih letih, ki je – predvsem zaradi toče in uničujočega vetra – pustila znatno škodo na kmetijskem pridelku, domovih in drugi osebni lastnini naših državljanov.

Popis škode morajo občine oddati kmalu, a se soočajo z zapletenim sistemom

23. 08. 2023 20.23

Medtem ko interventne službe po državi še vedno pospešeno obnavljajo mostove, vodovode in ostalo kritično infrastrukturo, zdaj bitko s časom bijejo tudi v poplavah prizadete občine. Če si želijo zagotoviti predplačilo v vrednosti do 40 odstotkov predhodno ocenjene škode, morajo popis škode oddati najkasneje do 1. septembra. A to nikakor ne bo preprosto, opozarjajo župani. Ne samo, da primanjkuje popisovalcev, težava je tudi v zastarelem in zapletenem sistemu, v katerega morajo škodo vnašati s šifranti, med katerimi pa denimo ni predmetov in materialov, ki se uporabljajo pri moderni gradnji. Nekateri župani vlado zato pozivajo, naj rok za oddajo popisa nekoliko zamakne.

V Zgornji Savinjski dolini težave s čiščenjem strug, v Brežicah dodatna sredstva

23. 08. 2023 16.17

V Zgornji Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi. Brežiški občinski svetniki so medtem zagotovili dodatna sredstva za sanacijo škode po neurju in poplavah.

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca

16. 08. 2023 06.10

"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

'Po prazniku bomo lahko razmišljali o zmanjšanju števila prostovoljcev'

13. 08. 2023 07.05

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je predstavil aktualne razmere na poplavnih območjih. Zahvalil se je vsem, ki kakorkoli pomagajo in pri tem upoštevajo omejitve za dostop do petih območij, ki so bile izdane z odredbo. Po večini težav ni bilo, tudi danes mu policisti s kontrolnih točk sporočajo, da vse poteka gladko. Glede na velik odziv prostovoljcev in dobro organizacijo Šestan ocenjuje, da bi na posameznih območjih že po prazniku lahko razmišljali o zmanjšanju števila prostovoljcev. Vse, ki pomagajo, je ponovno pozval, naj na teren pridejo ustrezno opremljeni.

Ne pomagajte na lastno pest, da donacije ne bodo šle v smeti

11. 08. 2023 12.17

V slovenska mesta in vasi, ki jih je prejšnji teden popolnoma opustošila zgodovinska povodenj, prihaja pomoč iz vseh smeri. A sanacija bo dolgotrajna, vsi dobri nameni pa so lahko tudi nekoristni – sploh, če se donacije zbira na lastno pest in prehitro. Potrebe se hitro spreminjajo, hrana se pokvari, belo tehniko zalije dež. Kot pojasnjujejo pri Humanitarčku, bi lahko ob vašem začetku branja tega članka na Zgornjem Savinjskem nujno potrebovali krompir, ob koncu prispevka pa bi ga v skladiščih imeli že več kot tri tone.

Vojaki hitijo z montažnim mostom čez Mežo, v Tabu zahtevajo cesto

09. 08. 2023 10.32

Poleg mostu, ki ga je čez Mežo na Prevaljah postavil lokalni podjetnik, bregove med naselji povezuje tudi Slovenska vojska. V Mežico so prepeljali prvi montažni most, ki ga zdaj postavljajo s pomočjo nemškega transportnega helikopterja za težke tovore. Tudi v podjetju Tab Mežica, ki je v ujmi utrpelo nekajmilijonsko, če ne desetmilijonsko škodo, od vlade zahtevajo vzpostavitev ceste. Situacijo ocenjujejo kot zelo resno, kritično, škoda v okoljsko občutljivi proizvodnji pa po oceni podjetja večjega vpliva na okolje ni imela.

'Poplave so zrušile kakšen most, so ga pa med nami tudi zgradile'

09. 08. 2023 06.00

Kaj so se glede reševanja stvari na terenu, financiranja odpravljanja posledic ujme in postavljanja nadomestnih hiš dogovorili na sestanku predstavniki občin in vlade, kaj prinaša zakonodaja, ki jo je sprejela vlada? Treba bo delati na sanaciji, ki bo morda trajala tudi več let, skupaj moramo stopiti vsi.

Mednarodna pomoč že v Sloveniji, trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka

07. 08. 2023 17.08

Voda iz poplavljenih hiš in objektov še ni niti odtekla, ko je na prizadeta območja že prišla prva pomoč. Za hitrim odzivom stojijo tudi številne humanitarne organizacije in prostovoljci, med njimi so tudi taki, ki sedaj pomagajo drugim, čeprav so jim poplave uničile dom. Pomoč prihaja tudi že iz tujine. Zjutraj sta v Slovenijo prišla dva tovornjaka pomoči poljskega Rdečega križa, slovenski pa opozarja, da trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka.

Golob ocenil, da bo škoda po ujmah presegla pol milijarde evrov

05. 08. 2023 12.05

"Slovenija se sooča z najhujšo naravno ujmo v novejši zgodovini," je po seji sveta za nacionalno varnost dejal predsednik vlade Robert Golob in dodal, da sta prizadeti kar dve tretjini Slovenije. "Izkazali smo voljo in odločitev, da bomo delovali enotno, da bi čim prej pomagali državljanom. Trgovine s hrano in tehnično opremo bodo, kjer bo možno, odprte tudi v nedeljo," je napovedal Golob. Poveljnik civilne zaščite Srečo Šestan je po izredni seji vlade potrdil, da bodo izdali odredbo za odprtje nekaterih trgovin.

V Celju evakuirali več kot 4000 ljudi, v Laškem takšnega pretoka ne pomnijo

04. 08. 2023 08.28

Iz Koroške in Savinjske prihajajo katastrofalni posnetki razmer. Voda odnaša hiše, ceste, mostove, ulice, poplavni val pa se še širi. Na določenih območjih so še vedno ujeti prebivalci, saj se reševalne službe ne morejo prebiti do odrezanih krajev. V Celju so evakuirali več kot 4000 prebivalcev. Iz Laškega poročajo o pretoku vode, kakršnega ne pomnijo. Civilna zaščita poziva, da se ob zvoku siren umaknite na varno, nikar ne rešujte predmetov, ampak v prvi vrsti poskrbite za svoje življenje in življenje svojih bližnjih. Razmere so izredne in ponekod kaotične tudi na Koroškem.

Na ZPM vse večje pomanjkanje fizičnih donacij za pomoč družinam

31. 07. 2023 16.08

Kje vse se podražitve najbolj poznajo? Tam, kjer imajo ljudje že tako ali tako malo. In to še kako opažajo v Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje. Police v skladišču pri njih že dolgo niso bile tako prazne. Prošenj za pomoč pa je vse več. Najbolj primanjkuje osnovnih potrebščin, zaradi česar težko razdelijo pakete, ki pa jih družine v času poletnih počitnic še toliko bolj potrebujejo. Trenutno imajo hrane le še do septembra.

Na Cerkniškem jezeru ujeli ptico z redko gensko boleznijo: levcističnega vrabca

30. 07. 2023 17.58

Na Cerkniškem jezeru se je pojavil levcistični vrabec, ki je zaradi pomanjkanja pigmentov bel. Tako kot pri ljudeh lahko namreč tudi pri pticah pride do redkih genskih bolezni, kot sta albinizem ali levcizem, so zapisali pri Notranjskem parku.

'Otroci so (pre)pogosto obremenjeni s tem, kako bodo drugi gledali nanje'

29. 07. 2023 16.00

Vsi se želimo počutiti sprejete, občutek, da ne pripadamo skupini, pa še posebej prizadene otroke. Na vrstnike se otroci pogosto spravijo, ker so drugačni, čeprav za to pogosto niso sami krivi. Krivično je, da je otrok izločen zgolj zato, ker prihaja iz socialno šibkejšega okolja in mu starši ne morejo privoščiti šolskega izleta ali pa celo osnovnih šolskih potrebščin. "Predvsem se nam zdi pomembno, da otrokom, ki nimajo enakih možnosti kot njihovi vrstniki, omogočimo, da niso izpostavljeni stigmi revščine," pravijo na ZPM Moste - Polje.

Svetovni dan hepatitisa s sloganom Eno življenje, ena jetra

28. 07. 2023 06.41

Že 17. leto zapored obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Eno življenje, ena jetra. Jetra so namreč zelo pomemben organ, ki v telesu skrbi za več kot 500 nujno potrebnih procesov. Med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja jeter in smrt je okužba z virusoma hepatitisa B in C, ki dokazano lahko povzročita nastanek raka jeter.

Večina krovcev je bila že pred neurji zasedena do konca leta

27. 07. 2023 13.45

Krovci imajo v dneh po neurjih, ki so poškodovala številne strehe objektov po državi, polne roke dela. Že pred neurjem je bila velika gneča, saj krovcev primanjkuje, sedaj pa je povpraševanje tolikšno, da so nastale čakalne vrste, je povedal predsednik sekcije kleparjev in krovcev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Rudi Rudnik.

Obiskali smo skladišče in pripravili 68 nahrbtnikov s šolskimi potrebščinami

26. 07. 2023 16.00

Obiskali smo skladišče Zveze prijateljev mladine Moste - Polje in pripravili 68 šolskih torb s šolskimi potrebščinami, s katerimi bodo razveselili družine v stiski. Ugotovili smo, da delo ni tako enostavno, kot se zdi na prvi pogled, saj so spiski šolskih potrebščin precej dolgi. Do konca avgusta nameravajo razdeliti še približno 150 šolskih torb s potrebščinami. Ob tem so opozorili, da kar nekaj šolskih pripomočkov še potrebujejo, najbolj jim primanjkuje nahrbtnikov za drugo in tretjo triado, pa tudi brezčrtnih zvezkov, peresnic, šablon in temper.

Občani Divače proti namestitvi varovancev Doma na Krasu v še eno enoto

23. 07. 2023 17.06

Da imajo prebivalci Divače težave z odločitvijo vodstva Doma na Krasu, da v njihovo sosesko namesti še eno enoto za varovance Doma, ni novost. Vendar – ali gre res za nestrpnost prebivalcev do "drugačnih", kot so dejali mnogi, ali preprosto za neposlušnost, prikrivanje podatkov in namerno zavajanje, kot trdijo prebivalci Divače?

Na urugvajsko obalo naplavilo okoli 2000 poginulih pingvinov

23. 07. 2023 17.00

Na urugvajsko obalo je v zadnjih dneh naplavilo okoli 2000 poginulih magellanovih pingvinov. Vzrok pogina ni znan. Večinoma gre za mladiče, ki naj bi poginili v Atlantiku, nato pa so jih tokovi prinesli na urugvajsko obalo, je pojasnila vodja oddelka za favno na urugvajskem ministrstvu za okolje Carmen Leizagoyen.

Slovenci na gorečem Rodosu: Mama in sin sta z drugimi prenočila na stadionu

22. 07. 2023 17.37

Huda vročina na jugu Evrope ne pojenja. V bližini Aten še vedno divjajo ognjeni zublji, obsežen gozdni požar pa je zdaj izbruhnil tudi na priljubljenem turističnem otoku Rodos. Iz hotelov so evakuirali več sto turistov. Na otoku se nahaja tudi Slovenka Ines, ki opisuje trenutno stanje. Pristojni za evakuacijo namenjajo vse razpoložljive sile: vojsko, civilno zaščito, turistične in zasebne ladje, avtobuse, taksije. "Ljudje bi se lahko stepli za mesto na avtobusu," pa je povedala še ena Slovenka Petra Ganc Vaš, ki bo s sinom prenočila na stadionu, kamor so evakuirali večje število ljudi.

Še zadnja možnost za tiste, ki so zašli

21. 07. 2023 06.00

Več kot 30 let že dala v zaporskem sistemu, a na snemanje za Popkast generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij RS, ki je svojo karierno pot začel v največjem moškem zaporu na Dobu, pride veder in nasmejan. Očitno delo v slovenskih zaporih le ne more biti tako slabo, pomislim ob tem. In očitno delo z ljudmi, ki so izvrševali kazniva dejanja, tudi tista najbolj zavržna in obsojanja vredna, ni nujno tako zelo stresno, da ga nihče ne bi želel opravljati.

Suzana o Marini: Zdi se mi, da laže, obrekuje in nekaj prikriva

18. 07. 2023 22.35

Okronana zlata dekleta so polna pričakovanj prispela na kmetije svojih izbrancev. Siniša, Milko in Hrvoje so jih sprejeli odprtih rok, nato pa doživeli številna presenečenja. Hrvoju so se na kmetiji pridružile gostinka Suzana, taksistka Dragana in umetnica Marina. Ta je bila za Suzano in Dragano pravo presenečenje.