primanjkuje

Nemčija ponovno pred nami
02. 03. 2024 17.19
Nemčija je nedavno sprejela odločitev, ki je presegla pričakovanja mnogih – legalizirala je konopljo. Da, prav ta država, za katero velja stereotip strogosti, zadnjih nekaj let razkriva povsem drugačno sliko. Sliko države, ki je brezpogojno pripravljena sprejeti liberalne reforme v korist svojih državljanov. Medtem ko Nemčija sledi trendu modernizacije zakonodaje na področju prepovedanih drog, se Slovenija, po dolgem obdobju zatišja, ponovno spoprijema z vprašanjem konoplje, tokrat na ravni Državnega sveta.

Sudanski študent medicine: V Sloveniji sem videl zdravila, ki jih pri nas ni
01. 03. 2024 16.20
Kako udobno nam je lahko v naši državi, nas lahko opominja situacija sudanskega študenta medicine, ki v Sloveniji opravlja mesečno izmenjavo. Presenečen sem, kaj vse pacientom pripada v okviru javnega zdravstvenega sistema, pripoveduje 24-letni študent, ki pravi, da takšnih pogojev ne ponujajo niti njihove zasebne bolnišnice. Marsikdo bi v Sudanu, dodaja, dal vse, da bi nekatere možnosti, kot je denimo transplantacija, sploh bile na voljo znotraj države, pa tudi če bi zanjo morali drago plačati.

Enota za najbolj bolne otroke na UKC Maribor v težavah, primanjkuje zdravnikov
28. 02. 2024 19.43
Iz mariborske enote za intenzivno nego in terapijo otrok prihajajo resna in skrb vzbujajoča opozorila. UKC Maribor bi lahko ostal brez enote, kjer skrbijo za najhuje bolne otroke, saj, kot opozarja vodja enote, nimajo zdravnikov. Potrebovali bi jih deset, kmalu pa bi lahko imeli le še tri in pol: tri specialiste in zdravnico, ki tam dela le občasno.

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?
28. 02. 2024 06.11
Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

Pete Doherty razkril, da ima diabetes
27. 02. 2024 18.01
Pete Doherty, pevec skupine The Libertines, je razkril, da so mu diagnosticirali sladkorno bolezen tipa 2, medtem ko se bori s stalnimi zdravstvenimi težavami. 44-letnik pravi, da se je po opustitvi 'glavnih strupov' njegovo zdravstveno stanje izboljšalo, vendar se težave po novi diagnozi nadaljujejo.

Zimsko mrtvilo v Dubrovniku in razočarani turisti
21. 02. 2024 19.56
Hrvaška ponudba izven poletne turistične sezone marsikoga razočara. Obiskovalci Dubrovnika so v tem času, ko je sicer precej toplo in sončno, neprijetno presenečeni, saj skoraj na vsakem koraku naletijo na zaklenjena vrata. Številni gostinski lokali in trgovine do pomladi ostajajo zaprti, čeprav gostov ne primanjkuje, na dubrovniškem letališču so napovedali celo dodatne zimske lete.

Pomanjkanje kadra: bodo Ljubljančani evropske poslance volili v Kamniku?
20. 02. 2024 19.51
Ali bodo Ljubljančani na prihajajočih junijskih evropskih volitvah volili v Kamniku ali v Domžalah? V prestolnici namreč primanjkuje kadra. Od januarja je večina tamkajšnjih tajnikov volilnih komisij in njihovih namestnikov v odstopu. Pravijo, da si odgovornosti za izvedbo volitev ob preobremenjenosti z delom na upravni enoti ne upajo prevzeti. Ker da so pri pripravah na volitve nepogrešljiv člen, na komisiji opozarjajo, da volišč brez njih ne bodo mogli pripraviti. Kaj bo torej storilo ministrstvo za javno upravo?

'Ministrico lepo prosim, naj odstopi in si ne dela sramote'
20. 02. 2024 18.30
Zdravniška stavka traja že šesti teden in zelo nas skrbi, kaj se bo zgodilo 2. marca, razlagajo vodilni v bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Takrat namreč v veljavo stopi preklici soglasij k nadurnemu delu. Direktor mariborskega zdravstvenega doma, kjer je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov, ki jih je že sicer premalo, poziva tako Fides kot vlado, naj vendarle poiščeta dogovor. Zdravnik celjske bolnišnice pa je še bolj konkreten in ministrico za zdravje, ki se z njimi ne pogaja, niti pogovarja ne, poziva, naj si ne dela več sramote in naj odstopi.

Zdravniki celjske bolnišnice vlado pozivajo k takojšnjim rešitvam
20. 02. 2024 14.33
Zdravniki v celjski bolnišnici opozarjajo na pomanjkanje kadra pri zdravstveni oskrbi bolnikov v regiji. Kot pravi predsednik sindikata Fides Damjan Polh, bo stavka še dodatno "razgalila vso bedo našega javnega sistema, ki temelji na prekomernih nadurah, ki jih opravljajo zdravnice in zdravniki, da zadeva funkcionira še koliko toliko znosno".

Ruske sile naj bi prevzele popoln nadzor nad Avdijivko, Putin čestital vojski
18. 02. 2024 10.47
Ruske sile so prevzele popoln nadzor nad mestom Avdijivka na vzhodu Ukrajine, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Ukrajinska vojska se je v soboto umaknila iz mesta, da bi preprečili obkolitev in obvarovali življenja svojih vojakov. Medtem se nadaljujejo ruski napadi na vzhodu Ukrajine.

Kumer občine in dobavitelje poziva k ukrepanju za znižanje cen ogrevanja
16. 02. 2024 16.54
Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo dobavitelje in občine pozivajo k največjim mogočim naporom za znižanje izhodne cene toplote v sistemih daljinskega ogrevanja, da bodo imeli odjemalci sprejemljiv strošek ogrevanja. Na ministrstvu sicer ugotavljajo, da med izvajalci gospodarske javne službe daljinskega ogrevanja primanjkuje ambicij za spremembe.

DVK: Za izvedbo evropskih volitev ni dovolj finančnih sredstev
13. 02. 2024 16.54
Na Državni volilni komisiji potekajo priprave na junijske evropske volitve, pri tem pa so naleteli na več težav. Odstopili so tajniki oz. namestniki tajnikov 16 volilnih komisij, ki delujejo pod okriljem ljubljanske upravne enote, hkrati pa DVK opozarja, da za izvedbo volitev ni dovolj sredstev.

V knjigi rekordov: Nizozemec že skoraj 40 let živi s presajenim srcem
08. 02. 2024 11.31
57-letni Bert Janssen iz Nizozemske že skoraj 40 let živi s srcem darovalca, s čimer se je zdaj vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov. Po diagnosticirani kardiomiopatiji so ga leta 1984 operirali v londonski bolnišnici, Janssen pa je darovalcu še vedno neizmerno hvaležen za "neverjetno darilo", ki mu je omogočilo kakovostno življenje.

'Gromozanski projekt na Nikobarskih otokih pomeni smrtno obsodbo za plemena'
07. 02. 2024 09.17
Velik gradbeni projekt na Nikobarskih otokih bi pomenil smrtno obsodbo za tam živeče pripadnike plemena, ki se ukvarjajo z lovom, so opozorili akademiki z vsega sveta. Otok v Indijskem oceanu, ki šteje 8000 prebivalcev, bi indijske oblasti rade spremenile v "indijski Hongkong", več milijard evrov vreden projekt pa bi vključeval mednarodni ladijski terminal, letališče, elektrarne, vojaške baze in industrijski park. V okviru projekta bi bil seveda dobršen del namenjen tudi razvoju turizma.

Od tropskega raja do pekla brez alkohola: turisti ogorčeni, minister odstopil
05. 02. 2024 20.55
Priljubljena turistična destinacija, za katero se v zadnjih letih odloča tudi vse več Slovencev, se je znašla sredi nenavadne, a za turizem uničujoče krize. Otočje se namreč sooča s hudim pomanjkanjem alkohola, zaradi česar nekateri turisti, željni koktejlov in drugih alkoholnih pijač, z vseh koncev otočja romajo v prestolnico. Težave, ki ogrožajo turistični sektor, so s stolčka sicer že odnesle otoškega ministra za turizem. Simai Mohammed Said je sicer, da z mesta odstopa "zaradi slabih delovnih pogojev".

Katar: Hamas je poslal prvo potrditev predloga za premirje
02. 02. 2024 08.55
Izraelski napadi v Gazi so ponoči zahtevali najmanj 105 življenj, je sporočilo ministrstvo za zdravje v enklavi. Hamas je poročal o napadih in obstreljevanju okoli mesta Han Junis na jugu. Katar je medtem sporočil, da je gibanje posredovalo prvo potrditev predloga za premirje iz Pariza, kar pa je neimenovan vir pri Hamasu zanikal.

Ministrica po srečanju z direktorji ZD: Težave pričakujemo čez mesec dni
01. 02. 2024 13.22
Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel se je tretji teden zdravniške stavke srečala z direktorji zdravstvenih domov. "Predstavili so mi, kako stavka vpliva na njihovo delo. Zaenkrat dejavnosti potekajo normalno, skrbijo pa jih umiki soglasij za delo pri drugih izvajalcih." Po njenih besedah je okoli 80 odstotkov bolniških listov redno obravnavanih. Medtem so poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice na ministrico naslovili pobudo, naj preveri, ali še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost soglasij zdravnikom za opravljanje dela pri drugih izvajalcih. Bodo zdravniki, ki ne želijo opravljati nadur, še lahko delali pri zasebnikih?

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov
31. 01. 2024 15.31
Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52
Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

Zakona s predlogi za razbremenitev zaporov prejela več pripomb
22. 01. 2024 17.27
Pravosodno ministrstvo je v javni razpravi o predlogih zakonov, ki naslavljata prostorsko stisko in pomanjkanje pravosodnih policistov v zaporih, prejelo pripombe več državnih institucij. V splošnem opozarjajo na nejasnost nekaterih določb, tožilstvo pa ima pomisleke glede krajšanja kazni zaradi prostorske stiske.

Poziv k ureditvi kadrovskih razmer in slabih plač na upravnih enotah
21. 01. 2024 16.33
V Sindikatu državnih organov Slovenije so na vlado naslovili poziv k ureditvi kadrovskega in materialnega stanja na upravnih enotah, v zaporih in na državnih inšpektoratih. Predsednik sindikata Frančišek Verk je ob tem pojasnil, da se je do četrtka za stavko zaposlenih na upravnih enotah konec januarja odločilo 24 upravnih enot.

Pomanjkanje vitamina D: od rahitisa do osteoporoze
20. 01. 2024 14.23
Mehke kosti, slaba mišična moč, rahitis, osteoporoza, težje prebolevanje respiratornih bolezni, alergije ... Vse to so lahko posledice prenizke ravni vitamina D v našem telesu. Gre za vitamin, ki ga naše telo tvori samo – zadostuje že 15-minutno izpostavljanje soncu – a le v poletnih mesecih, ko je sonce dovolj visoko.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59
Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

'Pacienti brez izbranega osebnega zdravnika so alarm, da je država zatajila'
13. 01. 2024 09.35
V Srebrni niti – združenju za dostojno starost ne podpirajo stavke zdravnikov in pozivajo k dostojnemu in dostopnemu zdravstvenemu varstvu. Podpirajo stavko pacientov in zahteve iniciative Glas ljudstva, državni zbor pa pozivajo, naj čim prej obravnava in sprejme interventni zakon, ki ga je v parlament vložila iniciativa.

Absentizem v zdravstvu: ena medicinska sestra dela za dve, tudi za tri
11. 01. 2024 06.00
V novomeški bolnišnici je v povprečju bolniško odsotnih 140 zaposlenih na dan, v ljubljanskem kliničnem centru 101 oz. 2194 na mesec, v murskosoboški pa 71 na dan. Če novomeškim bolniškim prištejemo še druge odsotnosti, manjka tretjina zaposlenih. Kako organizirajo delo? Veliko je nadomeščanj, nadur in preobremenjenosti. Na intenzivni enoti posledično medicinske sestre delajo za dve, tudi za tri. Kakšno je stanje v drugih bolnišnicah in zdravstvenih domovih?

Mega projekt Boscarola: 1000 stanovanj po dostopnejših cenah
05. 01. 2024 20.18
Po naložbi v nekdanji Kolosej podjetnik Ivo Boscarol v Ljubljani napoveduje še večji projekt. Gradnjo soseske s tisoč stanovanji in po, kot pravi, dostopnih cenah. Dobri obeti torej, kljub temu pa vsi stanovanjski problemi v Ljubljani, kjer se je zadnja leta gradilo predvsem za elito, ne bodo rešeni. Država sicer obljublja še dva tisoč stanovanj do leta 2025, je pa to precej manj od predvolilnih obljub.

Razkrivamo skrivnosti Q10 za vitalnost in dobro počutje
03. 01. 2024 00.15
Ali ste že slišali za mikroenkapsuliran koencim Q10?

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'
23. 12. 2023 17.53
Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

'Vse se začne z jezikom'
14. 01. 2024 18.37
Novembra lani je vlada sprejela integracijsko strategijo tujcev, prvi tovrstni dokument v zgodovini Republike Slovenije. Kot pojasni državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle, pa se integracija tujcev v slovensko okolje začne z jezikom. "Ko tujec pride v našo državo, je potreben vsaj tisti začetni nivo znanja slovenskega jezika, da se lahko učinkovito vklopi v družbo, da se počuti sprejetega in da ob tem tudi slovensko prebivalstvo lažje sobiva z njim," pojasnjuje.

Xavi: Smo ena najslabših ekip, kar se tiče izkoriščanja priložnosti
18. 12. 2023 11.28
Barcelona je v 17. krogu španske LaLige zgolj remizirala proti Valencii, ki je zadnjo prvenstveno zmago dosegla pred več kot mesecem dni. Trener moštva Xavi Hernandez po tekmi ni skrival jeze, a ne zgolj zaradi rezultata, temveč zaradi številnih zapravljenih priložnosti svojih varovancev.