primanjkuje

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?
18. 10. 2024 06.00
"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

Tamara psihično na tleh: Jaz ne morem več
17. 10. 2024 16.28
Družini bosta izbirali druga dvobojevalca, pred tem pa ugotavljali, da jim tedenska naloga ne gre po načrtih. Tamara Talundžić pa bo obupovala zaradi Nuše Šebjanič.

Na Jesenicah položili temeljni kamen za novo stanovanjsko sosesko
17. 10. 2024 14.14
Predstavniki Občine Jesenice, Stanovanjskega sklada RS in Gorenjske gradbene družbe so na Jesenicah položili temeljni kamen za novo stanovanjsko sosesko na območju TVD Partizan. Občina bo poskrbela za komunalno ureditev območja, stanovanjski sklad pa za gradnjo dveh stanovanjskih blokov s skupaj 46 najemnimi stanovanji. Novo sosesko bodo gradili tudi v Ajdovščini.

Po odhodu kirurgov šempetrsko bolnišnico zapuščajo še trije radiologi
15. 10. 2024 19.49
Težave imajo tudi v šempetrski bolnišnici. Po tem, ko je maja dalo odpoved pet kirurgov, so zdaj ostali še brez treh radiologov. Dva sta kot razlog za odhod navedla predlagano novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi razmejila javno in zasebno oz. precej omejila delo zdravnikov pri drugih izvajalcih. V zdravstvu sicer že vse od napovedanih sprememb svarijo pred begom kadra in to se, kot kaže, tudi uresničuje.

BYD ima načrt za pohod na trg: cena do 30.000 evrov, proizvodnja na Madžarskem
13. 10. 2024 16.38
Kitajski proizvajalec električnih vozil BYD pričakuje, da bo v prihodnjih šestih mesecih povečal prodajo v Nemčiji, je v intervjuju dejala podpredsednica podjetja Stella Li. Obenem je kritizirala carine Evropske unije na električna vozila, izdelana na Kitajskem, ki bodo uvedene prihodnji mesec.

Na Kitajskem prvi eko reli, na njem tudi Slovenca: 'Očarana sva kot Marco Polo'
13. 10. 2024 15.18
Konec septembra se je na Kitajskem odvil prvi eko reli, na katerem pa se je med 40 posadkami, osmimi iz Evrope, predstavil tudi slovenski tandem Franko Špacapan-Sebastjan Kobal. In kako sta se znašla v tem popolnoma drugačnem svetu od našega? V svetu, kjer je elektrika, bi lahko rekli, doma? "Očarana in presenečena sva nad lepotami in razvitostjo države. To je pred stoletji ugotovil že Marco Polo," po vrnitvi pravi Špacapan. Kot negativni del izkušnje pa je izpostavil le občutek, da so bili tekom obiska neprestano nadzorovani. S sovoznikom sta sicer na reliju naposled zasedla sedmo mesto.

'Irak je bil kot počitnice v Dubaju v primerjavi z Ukrajino'
13. 10. 2024 07.00
Videl je Irak in Afganistan in za seboj je imel osem let profesionalnih vojaških izkušenj, ko je sklenil vstopiti v vojno, ki mu je spremenila življenje. Spomladi 2022 so ga navdihnile ukrajinske zmage in sklenil je priskočiti na pomoč največji evropski državi. Prvo leto je minilo v znamenju zanosa, nato pa se je v ozračje prikradel "otipljiv občutek obupa". Vojna se je spremenila v nočno moro. Tehnološke spremembe, visoke žrtve, streljanje vojnih ujetnikov s strani njegovih soborcev in sovražnikova premoč. To je svet, ki je leto in pol obdajal ameriškega vojnega veterana Benjamina Reeda, in o njem je spregovoril za 24ur.com.

Kdaj bo ruski ofenzivi v Ukrajini pošla sapa?
11. 10. 2024 16.49
Rusija je Ukrajino preplavila z vojsko in orožjem, vendar bi morala njena prednost v letu 2025 začeti kopneti, ocenjuje analitik Michael Kofman. Kljub temu meni, da 'ruska lokomotiva' ne bo ostala brez pare, a da bodo morali v Kremlju zaradi visokih izgub prilagoditi strategijo.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30
Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Pred orkanom po Floridi že divja tornado
09. 10. 2024 06.04
Prebivalci Floride imajo le še nekaj ur časa za evakuacijo, preden ob ameriško obalo udari orkan Milton, ki velja za enega najhujših v zadnjih stotih letih. Ocene kažejo, da bo orkan Florido dosegel v četrtek ob 2. uri oziroma v četrtek zjutraj po našem času, ne izključujejo niti možnosti, da bi kopno dosegel že kako uro prej. Milton je sicer sprožil tudi tornade, ki so se razvili na jugu Floride, en je dosegel kopno.

Ministrstvo miri: Ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost
09. 10. 2024 19.04
Namesto 1346, za kolikor imamo prostora, je v zaporih po vsej državi trenutno dobrih 1830 zapornikov. Najbolj prenatrpan zapor je ljubljanski. Na Povšetovi je trenutno 256 zapornikov, prostora pa imajo za 135. Ob tem pa množično primanjkuje tudi pravosodnih policistov. In kako reševati kritično situacijo v slovenskih zaporih? Z začasno prekinitvijo prestajanja kazni, predlagajo na pravosodnem ministrstvu, kjer mirijo: "Ne odpiramo vrat zaporov, ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost." Ukrep, če ga bo potrdila vlada, bi veljal le za okoli 30 zapornikov. Šlo naj bi za začasni ukrep, ki pa, priznava ministrica Katičeva, na dolgi rok prezasedenosti zaporov in pomanjkanja pravosodnih policistov ne bo rešil.

V BiH tudi slovenski reševalni psi: 'Ko najdejo osebo, to nakažejo z laježem'
08. 10. 2024 20.16
Se še spomnite reševalne psičke Ore in njenega vodnika Matjaža Bolke, ki sta septembra na svetovnem prvenstvu osvojila bronasto kolajno v iskanju pogrešanih oseb iz ruševin? Trenutno se kot del ekipe slovenske pomoči nahajata v Bosni in Hercegovini, kjer še vedno odstranjujejo posledice katastrofalnih poplav, ki so državo prizadele minuli teden. Slovenska civilna zaščita je tja napotila 46 svojih predstavnikov, ki pomagajo pri odkopavanju objektov in iskanju morebitnih preživelih. Tu pa je ključnega pomena tudi šest reševalnih psov, ki so se slovenski ekipi pridružili na misiji.

Nedopustne čakalne dobe: 'Krivo pomanjkanje zdravnikov, neustrezno financiranje'
08. 10. 2024 16.07
Med vodilne vzroke za nedopustno dolge čakalne dobe v zdravstvu sodijo pomanjkanje zdravnikov, zlasti družinskih, organizacija zdravstvenega varstva in neustrezno financiranje zdravstvenih storitev, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki treh zdravniških organizacij. Opozorili so tudi, da je cena nekaterih storitev postavljena prenizko.

Sajovic uradno postal minister za obrambo, Logaj za šolstvo
07. 10. 2024 06.22
Državni zbor je s 46 glasovi za in 26 proti potrdil imenovanje Boruta Sajovica za obrambnega ministra in Vinka Logaja za ministra za vzgojo in izobraževanje. Ministra sta v DZ že prisegla in s tem nastopila mandat v vladi Roberta Goloba. Ta je v uvodu seje DZ, na kateri so odločali o njunem imenovanju, izpostavil dolgoletne izkušnje obeh kandidatov. Pri Sajovicu je izpostavil politične izkušnje, pri Logaju pa poleg izkušenj v šolstvu tudi organizacijske sposobnosti. Opozicijski poslanci iz vrst SDS in NSi so v razpravi sicer prevpraševali primernost obeh.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00
"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Svet bi lahko izgubil boj proti organiziranemu kriminalu'
05. 10. 2024 13.08
Svet bi lahko izgubil boj proti organiziranemu kriminalu, je opozoril odhajajoči generalni sekretar mednarodne organizacije kriminalistične policije Interpol Jürgen Stock. Dejal je, da mafijske skupine delujejo kot globalna podjetja in pozval k večjemu mednarodnemu sodelovanju organov pregona.

Padec trdnjave Ugledar: koliko je stala ruska zmaga?
02. 10. 2024 16.24
Bitka za Ugledar je končana. Dve leti in pol so si ruske sile prizadevale osvojiti urbano trdnjavo sredi zahodnodoneške ravnine in pri tem doživele serijo porazov zaradi slabo koordiniranih in trmastih frontalnih napadov ter krčevitega upora ukrajinskih sil pod vodstvom 72. brigade. Naposled pa je bil njen upor zlomljen. Ima simbolična in draga ruska zmaga tudi (večji) strateški pomen?

Znova vrsta pred ZD Slovenska Bistrica, tokrat vpisovala nova ginekologa
01. 10. 2024 12.56
Dan potem, ko so ljudje ure dolgo čakali, da bi se lahko vpisali pri novi osebni zdravnici, v gneči pa je nekdo celo izgubil zavest, so v Slovenski Bistrici znova stali v vrsti pred zdravstvenim domom. Vpisovali so pri dveh novih ginekologih, vrsta je bila sicer bistveno krajša od ponedeljkove, a čakanje je vseeno bilo potrebno. V Zdravstvenem domu pravijo, da zadeve niso mogli drugače organizacijsko izpeljati, ker sistem tega ne dopušča, medtem ko je premier Robert Golob odgovornost pripisal prav vodstvu zavoda.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike
24. 09. 2024 19.32
Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

'Brad Pitt' iz žrtev izvlekel 325 tisoč evrov
24. 09. 2024 09.00
Naivnost na eni in brezvestnost na drugi. Skupina goljufov je uspela dve Španki prepričati, da se pogovarjata z Bradom Pittom, ki z njima celo načrtuje skupno prihodnost. Tako zavedeni sta bili pripravljeni denar vlagati v različne neobstoječe projekte. Prva je izgubila175, druga pa 150 tisočakov.

Admiral Kuznecov na 'večnih' popravilih, njegovi mornarji na fronti
23. 09. 2024 10.42
Kaj se dogaja z edino rusko letalonosilko Admiral Kuznecov? Po okvari leta 2018 je odšla na popravilo, medtem doživela nesrečo med popravili in vsaj dva požara. Sedaj pa naj bi, po nekaterih virih, ostala še brez posadke, ki je bila napotena v Ukrajino. Ali to pomeni, da največje plovilo za projekcijo ruske pomorske moči ne bo več izplulo iz Murmanska? Ruski vojaški poveljniki še vedno napovedujejo njeno vrnitev v začetku prihodnjega leta.

Neplodnost: z njo se spopade vsak šesti par v Sloveniji
21. 09. 2024 13.11
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo od 8 do 10 odstotkov svetovnega prebivalstva. Tako kot v drugih evropskih državah, ima tudi pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par. Pojavnost neplodnosti je najbolj in v prvi vrsti odvisna od starosti, predvsem žensk. Tako je po podatkih WHO v starosti do 30 let neploden vsak deseti, v starosti do 40 let pa že vsak četrti par.

Odstopil minister za izobraževanje Darjo Felda
17. 09. 2024 14.31
Minister za izobraževanje Darjo Felda je podal ustno odstopno izjavo. Izrazil naj bi željo, da ponovno odide v akademske vode. Premier Robert Golob bo za novega ministra predlagal Vinka Logaja, sicer dolgoletnega direktorja zavoda za šolstvo.

V grmovju več ur čakal na Trumpa. 'Upam, da ga čaka dolga doba za zapahi'
17. 09. 2024 06.36
Strelec se je skrival v grmovju skoraj 12 ur in čakal na nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Kmalu po poskusu atentata se je nad tajno službo zgrnil nov val obtožb, da kako je lahko napadalec poznal načrte republikanca. Kot razkrivajo tuji mediji, igra golfa v Trumpovem klubu na Floridi sploh ni bila načrtovana. Tudi nekdanji ameriški predsednik je v svojem prvem javnem komentarju po napadu pohvalil delo tajne službe, ki da se je tokrat odzvala veliko bolje kot med julijskim streljanjem. Pohvalil je tudi civilistko, ki je opazila in prijavila osumljenčev avtomobil.

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje
11. 09. 2024 13.19
Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji
11. 09. 2024 14.17
Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Zdravnikov je dovolj, a vsak tretji dela s skrajšanim delovnim časom
08. 09. 2024 13.21
Slovenski zdravstveni sistem je globoko v težavah, pa čeprav teh težav ni več vsak dan na naslovnicah medijev. Dolge čakalne vrste, obravnava, po kateri bolniki nimajo občutka, da so bili slišani, razpadajoče stavbe in pokvarjena oprema. Na drugi strani pa zdravstveno osebje, ki pravi, da je preobremenjeno, tarča pritiskov in celo groženj. A Slovenija še zdaleč ni edina s takšnim stanjem.

Ob napetostih se na Kočevskem in Ribniškem širijo lažne informacije
06. 09. 2024 21.34
Policija se v zadnjem času sooča z več neverodostojnimi informacijami o domnevnih kaznivih dejanjih na območju Kočevja in Ribnice, pa tudi o samem delu Policije. Širjenje takšnih informacij krni zaupanje v Policijo, ki pa je ključno za zagotavljanje varnosti, opozarjajo.

Vse več ljudi na robu podhranjenosti: 'Prosim, pustite me umreti'
06. 09. 2024 08.06
Število ljudi na svetu, ki se soočajo ali pa se bodo kmalu soočali z izjemnim pomanjkanjem hrane, kar pomeni bistveno večje tveganje akutne podhranjenosti in smrti, se je leta 2024 več kot podvojilo in naraslo na 1,9 milijona. Najhujša prehranska kriza je na območju Gaze, polovica prebivalstva je namreč v katastrofalni situaciji, je navedeno v poročilu Globalne mreže proti prehranski krizi.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47
V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.