primanjkuje

V Mariboru vendarle objavili razpis za štipendije za nadarjene

13. 10. 2023 12.36

Mestna občina Maribor je na zahtevo mestnega sveta objavila razpis za štipendiranje nadarjenih dijakov in študentov, ki ga sprva ni nameravala objaviti. Razpis je pripravljen po predhodnem režimu, zato so pogoji in načini dodelitve štipendije enaki kot prejšnja leta, so povedali na občini.

Potrebe po IT-strokovnjakih rastejo, število razpisanih mest se zmanjšuje

11. 10. 2023 08.53

Na študijskih programih računalništva in informatike prve in druge stopnje bo v naslednjem študijskem letu zaradi zmanjševanja financiranja 50 mest manj. Že letos ni bilo dovolj vpisnih mest za 220 dijakinj in dijakov, opozarjajo na fakulteti za računalništvo in informatiko. Mladi se torej zavedajo perspektivnosti področja, a nimajo možnosti za izobraževanje.

Izganjanje hudiča v svetu pol stoletja pozneje

10. 10. 2023 12.34

Izganjalec hudiča: Vernik nas po pol stoletja od izvirnega filma spomni, da zlo še vedno obstaja, hudič še bolj, namesto enojne obsedenosti pa tokrat obsede kar dve dekleti, za kateri se njuni najbližji na vse pretege trudijo, da bi dobro zmagalo nad zlim. Pa jim uspe?

Beg 'zdravniških' možganov: večina se jih v Slovenijo ne vrne

09. 10. 2023 15.48

Nezavidljive razmere čakajo Valentino Prevolnik Rupel, ki bo, če bo dobila zeleno luč državnega zbora, prevzela vodenje ministrstva za zdravje. Kako bo reševala nedopustno dolge čakalne vrste, luknjo v zdravstveni blagajni in težave s pomanjkanjem kadra? Kadra med drugim primanjkuje tudi zato, ker se vse več zdravnikov odloča za odhod v tujino, kjer imajo boljše pogoje za delo. Naša novinarka se je pogovarjala s srčnim kirurgom Jurijem Matijo Kališnikom, ki v tujini ostaja že osem let, vendar ga akademska sfera še veže na domovino. Dr. Federico Potočnik pa se je po specializaciji odločil za študij v Ameriki, a se je vrnil domov, da bi s pridobljenim znanjem pomagal izboljšati naš zdravstveni sistem.

Fotografije podžigajo ugibanja: iz Severne Koreje v Rusijo vse več vlakov

08. 10. 2023 16.14

Satelitski posnetki kažejo, da se med Rusijo in njeno sosedo Severno Korejo vozi vse več vlakov. Rekordno povečanje železniškega prometa med državama pa skrbi Američane, saj bi to lahko pomenilo, da Severna Koreja dostavlja orožje. Tega bi Rusija lahko porabila v vojni, ki jo je začela v Ukrajini.

Izraelske sile izvedle več protinapadov, raketiranje Tel Aviva

07. 10. 2023 07.30

Izraelce je zbudil raketni napad. Na južno izraelsko ozemlje je ob tem vstopilo več palestinskih oboroženih skupin, na ulicah so se vneli spopadi. Skupaj naj bi iz Gaze izstrelili okoli 7000 raket. Izrael je razglasil vojno stanje. Odgovornost za napad je prevzela palestinska oborožena skupina Hamas, napadu naj bi se pridružila tudi palestinska skupina Islamski džihad. "Smo v vojni in zmagali bomo," je v sporočilu Izraelcem zapisal izraelski premier Benjamin Netanjahu. Izraelska letala so bombardirala Gazo, kopenske enote pa izvedle več protinapadov.

Pedro Acosta in Augusto Fernandez združujeta moči v elitnem razredu motoGP

06. 10. 2023 15.40

Aktualni svetovni prvak motociklističnega razreda moto2 in novinec elitnega razreda letošnje sezone, Španec Augusto Fernandez, bo še naprej del ekipe GASGAS Factory Racing Tech3. Dobil pa bo novega dobro poznanega moštvenega kolega, iz srednjega motociklističnega razreda se mu bo namreč pridružil 19-letni Pedro Acosta.

V Črni vzpostavljena tehnična pisarna, po dolini primanjkuje mehanizacije

06. 10. 2023 15.29

Tehnična pisarna v Črni na Koroškem, ki bo v pomoč občinam in prebivalstvu pri sanaciji po avgustovski ujmi, je formalno že operativna, je ob obisku v Črni povedal vodja državne tehnične pisarne Blaž Dolinšek. Prihodnji teden jo bodo tehnično opremili, nato v njej že pričakujejo stalno ekipo. Medtem na Direkciji RS za vode zagotavljajo, da je bilo na najbolj kritična mesta vzdolž Mežiške doline razporejene nekaj dodatne mehanizacije za dela na vodotokih, hkrati pa priznavajo, da je odziv ponudnikov, s katerimi so sklenili okvirne sporazume, slab. Županja Črne na Koroškem je vnovič opozorila, da potrebujejo več mehanizacije.

Država pustila Koroško na cedilu? Nekateri gradbinci že prodajajo terjatve

05. 10. 2023 13.33

Župane v ujmi najbolj prizadetih koroških občin razburja dopis uprave za zaščito in reševanje, da dela, opravljena na vodotokih in cestah v septembru, ne spadajo več med intervencijske stroške po avgustovski ujmi. A intervencijska dela ponekod potekajo še danes, pravijo. Nekateri gradbinci medtem terjatve do občin že prodajajo finančnim družbam.

'Ljudi pač ni, težko dobimo delavce'

04. 10. 2023 17.45

Slovenija se lahko pohvali z rekordno nizko brezposelnostjo, a to po drugi strani pomeni velike težave za delodajalce. Ti namreč ne uspejo zagotoviti dovolj kadra. Obstoječi delavci so zato preobremenjeni, ponekod pa morajo zapirati oddelke, krajšati obratovalni čas in iskati druge rešitve, ker preprosto ni ljudi, ki bi delali. Zato slovenski delodajalci vse pogosteje delovno silo iščejo tudi v tujini.

Citroën Ami: doživetje z mestnim električnim vozilom pri hitrosti 45 km/h

30. 09. 2023 00.15

Bil je prvi teden izposoje testnega vozila Citroën Ami in sem se odločila, da presenetim svojo nečakinjo s prevozom iz šole.

Do urejenega doma v 3 korakih

29. 09. 2023 14.07

Dom bi moral biti prostor, kjer se človek dobro počuti in je obdan s stvarmi, ki ga pomirjajo, sproščajo, mu dajejo občutek varnosti. A če pri vsakem odpiranju do zadnjega kotička natlačene omare tvegamo, da kaj pade na nas, in se vsakodnevno borimo s prepolnimi predali, se je težko počutiti udobno. Ne gre za to, da mora biti vse 'tipi-topi', dovolj je že, če znamo pravilno urediti nered in narediti prostor življenju.

Kolesarska revolucija v Franciji: več kolesarjev, a tudi več slabe volje

28. 09. 2023 12.56

Še pred štirimi leti se je v Parizu na cestah gnetla pločevina, zdaj utesnjeno postaja tudi med kolesarji. V času prometnih konic je pedalistov celo več kot voznikov. Prizadevanja, da bi mesto razbremenili motornega prometa, so bila tako sicer uspešna, a je vzdušje na kolesarskih stezah zaradi zastojev vse bolj napeto. Primanjkuje pa bontona, pravijo domačini.

Po številu kaznivih dejanj se vračamo v leta pred epidemijo

26. 09. 2023 19.25

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo se je seznanil s poročilom o delu Policije za leto 2022. Podatki kažejo, da se po številu različnih varnostnih dogodkov, kaznivih dejanj in drugih pojavov vračamo v leta pred epidemijo covida-19, je na seji odbora opozoril namestnik generalnega direktorja Policije Robert Ferenc.

Nemčija v velikih težavah

24. 09. 2023 16.05

Nemško gospodarstvo je trenutno v slabem stanju, Nemčija je v tehnični recesiji, povečujejo se odpovedi gradbenih projektov, kronično jim primanjkuje delovne sile, inflacija in obrestne mere so visoke. To bo zagotovo vplivalo tudi na razmere v Sloveniji. Nekatera podjetja posledice občutijo že sedaj. Razmere naj bi se sicer izboljšale naslednje leto.

Grozi svetovno pomanjkanje dizla?

24. 09. 2023 15.12

Cene surove nafte na svetovnih trgih rastejo že od konca junija, cene dizelskega goriva pa še hitreje. Na razmere na trgu vplivajo tudi nedavne poteze Opeca, ki je zmanjšal proizvodnjo nafte, in ruska prepoved izvoza dizla. Višje cene dizelskega goriva se prelivajo na celotno gospodarstvo, dražijo izdelke in vračajo strah pred stagflacijo.

Pilotni projekt: pacientov vse več, kader, ki ga primanjkuje, pa izgoreva

23. 09. 2023 17.32

Šempetrska bolnišnica je začela pilotni projekt sprememb organiziranosti urgentnih centrov po Sloveniji. Gre za spremembe, ki so jih predlagali na Strateškem svetu za zdravstvo, po katerem naj bi v regijskih in satelitskih urgentnih centrih delali vsi zdravniki z licenco, torej tudi koncesionarji in zasebniki. V šempetrski bolnišnici in urgentnem centru so zatrdili, da bodo naredili vse, da vzpostavijo model, ki bo primeren za celotno Slovenijo.

Koliko študentskih postelj manjka v Ljubljani, Mariboru in na Obali?

23. 09. 2023 07.22

Novo študijsko leto je brez dvoma polno vznemirljivosti, a za mnoge študente skaljeno z iskanjem študentskih postelj, sob in stanovanj. Vsi tisti, ki ne pridejo v študentske domove, so prepuščeni nemilosti trga. Kakšne so cene in bivanjski pogoji? Kje je pomanjkanje študentskih postelj najhuje?

Gorski Karabah: Desetletja trajajoč spor med Armenijo in Azerbajdžanom

20. 09. 2023 07.00

Gorski Karabah je že desetletja predmet nerešenega ozemeljskega spora med Azerbajdžanom in tamkajšnjo etnično armensko večino, ki jo podpira sosednja Armenija. Spor je v preteklosti prerasel v dve vojni, ki sta terjali več deset tisoč življenj. Trajnostne rešitve ni na vidiku, dolgoletna pasivnost mednarodne skupnosti pa je omogočila nov izbruh spopadov.

Objavljeni poklici, v katerih je omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev

19. 09. 2023 10.16

Minister za delo Luka Mesec je skladno z zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov izdal odredbo o poklicih in dejavnostih, v katerih bo za namen sanacije omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev. Veljati je začela v soboto. Med poklici so vozniki težkih tovornjakov, zidarji, tesarji, različni monterji. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da največ vlog pričakujejo iz držav nekdanje Jugoslavije.

Koroška mesec in pol po poplavah: strah pred zimo se krepi

17. 09. 2023 11.00

Korošci s strahom pričakujejo jesen in zimo, saj hladnejši meseci tem krajem prinašajo več dežja in posledično možnosti za nove poplave in proženje plazov. Pokrajina, ki jo je avgustovsko katastrofalno vreme dobesedno razparalo, je še vedno močno poškodovana. Potekajo interventna dela na cestah in vodotokih. Nekateri se v svoje domove še ne morejo vrniti, spet drugi so v ujmi ostali brez vsega. Župane pa skrbi tudi onesnaženost mulja in zemljine, še posebej, ker država še vedno nima rešitve za prebivalce Mežiške doline.

Na pediatrični kliniki manko kadra, novega iščejo na poseben način

16. 09. 2023 20.30

Na Pediatrični kliniki v Ljubljani, kjer zdravijo najbolj bolne otroke iz vse Slovenije, primanjkuje kar 20 odstotkov negovalnega kadra. Strokovni direktor Marko Pokorn se je iskanja medicinskih sester lotil na prav poseben način. Prvič po Naši mali kliniki, kjer je sodeloval kot scenarist, se je vrnil za kamero. Skupaj z režiserko Jasno Hribernik, urednikom Jako Puciharjem in sedmimi zaposlenimi na kliniki so ustvarili čustvene posnetke, s katerimi želijo nagovoriti negovalni kader, da se pridruži njihovi srčni ekipi.

Satelitski posnetki razkrivajo opustošenje, v Derni primanjkuje vreč za trupla

14. 09. 2023 09.11

Silovite poplave v Libiji so terjale mnogo žrtev, številka pa vsak dan narašča. Po zadnjih ocenah naj bi umrlo kar 20.000 ljudi. Veliko trupel ostaja pod ruševinami, veliko jih je odneslo morje, reševalne ekipe pa prosijo za več vreč za trupla. Večino smrtnih žrtev poplav v Libiji pa bi bilo mogoče preprečiti, opozarjajo Združeni narodi. Unicef medtem po katastrofi opozarja na ranljivost libijskih otrok.

Putin: Možno je vojaško sodelovanje s Severno Korejo

13. 09. 2023 07.47

Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je prispel v na kozmodrom Vostočni v Amurju, kjer ga je sprejel ruski predsednik Vladimir Putin. Po ogledu sodobnega vesoljskega centra sta voditelja med drugim razpravljala tudi o možnosti vojaškega sodelovanja. Kim se je po pogovorih usedel na svoj oklepni vlak in se odpravil nazaj proti jugu.

Ravnikar: Ne drži, da bodo drugi opravljali delo družinskega zdravnika

12. 09. 2023 07.27

V usmeritvah ministrstva za zdravje za prihodnji dve leti napovedana kadrovska krepitev ambulant družinske medicine je dobrodošla, a družinskih zdravnikov v Sloveniji še vedno primanjkuje, je poudaril predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rok Ravnikar. "V praksi se dogaja, da imamo ogromno sodelavcev, ki sedaj bolj učinkovito nosijo delo zdravniku na mizo, nimamo pa takih sodelavcev, da bi neko delo samostojno opravili in s tem zmanjšali kupe na zdravnikovi mizi," je dodal.

Je sedmo mesto na svetovnem prvenstvu res neuspeh?

10. 09. 2023 13.20

Slovenska košarkarska reprezentanca je sedma na svetu. Rezultat, ki povzroča polemiko. Kje je kolajna, ki so si jo slovenski košarkarji želeli? Ali pa celo drzno napovedovali? Na tem mestu je treba stopiti korak, dva ali pa celo tri nazaj.

V Maroku se znova tresejo tla, število žrtev narašča

10. 09. 2023 07.19

Število smrtnih žrtev v Maroku še vedno raste, medtem ko je državo stresel nov potres magnitude 4.5. Po zadnjih uradnih podatkih je v silovitem potresu življenje izgubilo več kot 2100 ljudi, pomoč jih potrebuje več kot 300.00. V vasi Amizmiz reševalci za iskanje preživelih v ruševinah uporabljajo tudi gole roke. Nekatera trupla še vedno ležijo na ulici. Največ žrtev, 1352, je v provinci al Haouz, kjer je bilo žarišče potresa. Poškodovanih je več kot 2400 ljudi, številni med njimi kritično.

Kronično pomanjkanje učiteljev: kako pristojno ministrstvo pristopa k reševanju težave?

08. 09. 2023 19.21

Učitelji imajo v povprečju 30 dni dopusta. To pa očitno ni privlačno za mlade. Ministrstvo za izobraževanje je sicer znova omogočilo zaposlovanje študentov, a ravnatelji ob tem opozarjajo, da brez strokovnega kadra kakovost šolskega sistema pada. A kaj, ko mnogi učitelji bežijo v druge poklice, zanimanja med mladimi pa za pedagoške študije ni. Trenutno na zavodu za zaposlovanje delo ponujajo 392 delavcem s področja izobraževanja in športa. Najbolj primanjkuje učiteljev matematike, fizike in računalništva.

'Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj takega zgodilo'

07. 09. 2023 19.25

Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj takega zgodilo, pa po incidentu v trebanjskem domu upokojencev pravi Monika Ažman iz zbornice zdravstvene in babiške nege. O tem, kako zelo primanjkuje kadra v domovih za starejše, glasno opozarjajo že leta, a se ne spremeni nič, velika generacija zaposlenih se bo v naslednjih petih letih upokojila, za mlade pa je poklic neprivlačen.

Je ravnanje 16-letnice v Trebnjem ogledalo družbe?

07. 09. 2023 19.24

Ali bi pri teh letih sploh lahko opravljala tako zahtevno delo, kot je skrb za onemoglega starega človeka? Eno so vrednote, ki jih otrokom privzgojijo starši, drugo pa tisto, kar jim privzgoji šola. Preverili smo, kakšen je učni program na zdravstveni šoli, od koder prihajajo strokovni poklici, ki jih vse bolj primanjkuje. Jih tam opremijo z znanjem, kako ravnati z ranljivimi, kako kljub težkim razmeram ohranjati empatijo? Ali mladi sploh želijo ostati v tem zahtevnem poklicu?