primanjkuje

Kako zahodna podjetja bogatijo s posredniškimi posli za Ukrajino?

27. 01. 2023 06.23

Ruska invazija na Ukrajino je za večkrat dvignila cene orožja, to pa je nekaterim zasebnim posrednikom omogočilo, da so ob tem, ko so Ukrajini zagotovili posle z orožjem, zaslužili od dva do štirikrat več kot običajno. Tako ugotavljajo raziskovalni novinarji v skupnem projektu časopisov Kyiv Independent (Ukrajina), Eesti Ekspress (Estonija), Die Welt (Nemčija), Lighthouse Reports in The Investigative Desk (Nizozemska).

Pozabljena begunska kriza: 'Država se pretvarja, kot da trupel ni tam'

25. 01. 2023 11.14

Humanitarne organizacije opozarjajo, da je belorusko-litovska meja 'prekrita s trupli migrantov'. Kot trdijo, naj bi se nanje obrnilo več družin, ki so za svojci na območju povsem izgubile sled. "Kar se dogaja, ostaja v ozadju. Begunci se ne želijo posebej izpostavljati," dodajajo organizacije, hkrati pa opozarjajo, da so tisti, ki so jim zavrnili prestop meje, verjetno zmrznili zaradi hudega mraza.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov

24. 01. 2023 06.00

Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.

'Tresem se, ali bom dobila zdravila za sina'

24. 01. 2023 10.57

"Za sina bi si želela, da bi bil zdrav, a to na žalost ni mogoče, zato imam zanj le eno željo, da bi dobil to, kar rabi: zdravila. Tako bomo vsi lahko lažje in mirneje živeli. Ne, da bom v strahu, ali mu bom jutri lahko dala zdravila in ali bova pristala v bolnišnici." Tako težko situacijo zaradi pomanjkanja antiepileptikov opisuje Nives Novak, mama 10-letnega Martina, ki mora zaradi hude epilepsije dvakrat na dan pojesti več kot 10 različnih tablet, od tega tri antiepileptike.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'

20. 01. 2023 06.00

V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

Višjo plačo zahtevajo tudi zaposleni v lokalni samoupravi

19. 01. 2023 11.14

Na vlado so se s pozivom po ureditvi plač obrnili tudi v Sindikatu občin Slovenije, ki združuje zaposlene v lokalni samoupravi. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij ter povišanje plač za štiri plačne razrede. Ob tem ne izključujejo možnosti stavke v vseh slovenskih občinah.

Medicinske sestre, bolničarji in negovalci napovedali protestni shod

19. 01. 2023 13.14

Svoje nezadovoljstvo s plačami in razmerami v zdravstvu vse glasneje izražajo tudi medicinske sestre in drugi zaposleni v zdravstveni negi. Sindikat delavcev v zdravstveni negi je zato za 22. februar napovedal protestni shod.

Objavljen razpis za štipendije za deficitarne poklice

19. 01. 2023 13.26

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je na svoji spletni strani objavil javni razpis za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2023/2024 v vrednosti 3.675.000 evrov. Vlogo bo možno oddati od 19. junija do 22. septembra letos. Mesečna višina štipendije znaša 107,24 evra.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

V reševalnem vozilu 15 ur čakala na posteljo: Tega še psu ne bi privoščil

14. 01. 2023 18.27

S krizo v zdravstvu se soočajo tudi v Veliki Britaniji. Zaradi porasta virusov so čakalnice polne, čakalne vrste pa izredno dolge. A tako je že dalj časa, opozarja sestra 70-letne Marie Shenton, ki so jo novembra z reševalnim vozilom prepeljali v bližnjo bolnišnico, nato pa jo v njem pustili 15 ur. Tri dni po sprejemu v bolnišnici pa je padla s postelje, še isto popoldne pa umrla. Ker sestra od bolnišnice še vedno ni dobila odgovorov, se je odločila, da primer predstavi javnosti.

Idealne zimske razmere na norveških smučiščih, turistični delavci zadovoljni

13. 01. 2023 06.00

Smučarska sezona je letos močno okrnjena, na večini smučišč po Evropi drastično primanjkuje snega, le na Norveškem letos smučarji niso v skrbeh. Snega je tam namreč zapadlo v izobilju. Smučanja se veseli tudi 81-letni Hallstein Finne, ki je letos kupil že 73. zaporedno letno smučarsko karto na smučišču v Vossu. Slednje privablja veliko starejših smučarjev, ki se na belih strminah znajdejo celo bolje kot mlajši.

Kandidat za ministra bi spremenil ocenjevanje v osnovnih šolah

12. 01. 2023 20.09

Na čelu ministrstva za vzgojo in izobraževanje bo, kot kaže, minister, ki bi spremenil način ocenjevanja v šolah. Ocene v osnovnih šolah so problematične in krivične predvsem do nadarjenih otrok, pravi kandidat za ministra Darjo Felda, ki je dobil podporo pristojnega odbora. Prizadeval si bo tudi, da bi nacionalno preverjanje znanja v devetem razredu spet štelo pri vpisu v srednjo šolo. Še preden bo Felda zaprisegel v državnem zboru, pa bo na mizi že imel prvo zahtevo, dvig plač ravnateljem in njihovim pomočnikom.

Golob bo šel na stavko bolnikov, ne pa tudi na stavko zdravnikov

09. 01. 2023 16.38

Jutri bodo svoje nezadovoljstvo na ulicah izrazili bolniki, v sredo pa bo po napovedih potekala še stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki jo je napovedal sindikat Fides. Premier Robert Golob je napovedal, da se bo stavke bolnikov udeležil, številni pa se ob tem sprašujejo, če gre za izraz nezaupanja zdravstvenemu ministru. Golob je to zanikal in dejal, da stavka ni uperjena proti vladi in da bi rad slišal njihove predloge. Po drugi strani pa se stavke zdravnikov ne namerava udeležiti. "Stavka zdravnikov je nekaj popolnoma drugega, ker gre za interesni boj, za katerega ne najdemo zakonskih podlag," je dejal Golob.

Abba s skladbo Chiquitita že več kot 40 let pomaga najranljivejšim

03. 01. 2023 08.58

Švedska skupina Abba je leta 1979 posnela skladbo Chiquitita. Pesem, posneta v španščini, katere naslov pomeni deklica, je nastala ob Unicefovem letu otroka. Člani zasedbe so se že takrat odločili, da bodo avtorske pravice podarili v humanitarne namene. Tako z izkupičkom uspešnice že več kot 40 let pomagajo najranljivejšim v Latinski Ameriki.

Robert Golob: Žal je zdravstvo res v popolnem razsulu

31. 12. 2022 10.35

Leto 2022 je bilo polno političnih preobratov, izzivov in sprememb. V naši državi so se te začele s prvimi volitvami, kjer je Slovenija odločena izbrala novo vlado, za njenega predsednika pa Roberta Goloba. Ta je ob izteku leta med drugim komentiral visoke cene električne energije, novelo zakona o finančni upravi, razmere v zdravstvu in odstop notranje ministrice Tatjane Bobnar.

Ryanairovo kabinsko osebje v Belgiji začelo tridnevno stavko

30. 12. 2022 13.18

Belgijsko kabinsko osebje letalskega prevoznika Ryanair je začelo tridnevno stavko. Posledično je bilo prizadetih več deset poletov in več kot 20.000 potnikov. Ryanairovi belgijski uslužbenci so v tem letu stavkali že večkrat, saj si prizadevajo, da bi se v celoti izvajala belgijska delovna zakonodaja.

Urgence pokajo po šivih: manko zdravnikov in čas gripe

29. 12. 2022 15.42

Ob pomanjkanju osebnih zdravnikov in kroženju respiratornih obolenj na več urgencah po Sloveniji poročajo o velikem navalu in preobremenjenosti. Na Golniku decembra obravnavajo za 50 odstotkov več bolnikov kot v tednih pred tem, v Ljubljani, Kranju in Mariboru pa pacienti zaradi prezasedenih postelj na urgencah preživijo več ur.

Hotel Portofino: serija o italijanski rivieri, ki so jo snemali tudi na Hrvaškem

29. 12. 2022 15.28

Na VOYO je prišla nova serija Hotel Portofino, očarljiva zgodba petičnega hotela na italijanski rivieri, v katerem se mora šefica Bella Ainsworth soočiti s številnimi težavami.

Nova spletna aplikacija za takojšnjo oceno prehranskega vnosa vitamina D

27. 12. 2022 08.03

Inštitut za nutricionistiko je razvil brezplačno spletno aplikacijo, ki uporabnikom omogoča takojšnjo pridobitev rezultatov ocene vnosa vitamina D. Na ta način želijo ljudem pomagati pri odločitvah glede potrebe po dodajanju vitamina D, saj v jesensko-zimskem obdobju kar okrog 80 odstotkom odraslih Slovencev primanjkuje vitamina D.

Japonska načrtuje podaljšanje življenjske dobe jedrskih reaktorjev

25. 12. 2022 09.43

Japonska se trenutno sooča z eno najhujših energetskih kriz v zadnjih desetletjih, zaradi česar želi pospešiti oživitev jedrskih elektrarn. V luči tega je vlada ta teden sprejela zakonodajo, s katero bi lahko življenjsko dobo obstoječih reaktorjev podaljšali prek trenutne 60-letne omejitve.

Sedaj boste vzljubili zelenjavo! Verjemite nam.

24. 12. 2022 00.15

Marsikdo bi se vprašal, le zakaj bi pri Argeti, številki 1 med mesnimi in ribjimi paštetami v Evropi*, imeli opravka z zelenjavo, naš odgovor pa je preprost – ker je zelenjava fantastična!

V Nemčiji primanjkuje zdravil, težave tudi v bolnišnicah

21. 12. 2022 13.05

V Nemčiji primanjkuje ključnih zdravil, razlog za to pa so povišani stroški proizvodnje, zaradi česar se domačim farmacevtskim podjetjem proizvodnja določenih vrst zdravil ne izplača. Nemško zdravstvo se sicer spopada še z vrsto drugih težav, na pediatričnih oddelkih ob naraščanju števila obolelih otrok primanjkuje osebja in postelj.

Čarobna črka E. Novi EQE.

19. 12. 2022 00.15

Mercedes-Benz električno ofenzivo nadaljuje z modelom EQE, ki temelji na električni arhitekturi, razviti posebej za električna vozila. Športno-poslovna limuzina ponuja vse bistvene funkcije večjega EQS, le v nekoliko bolj kompaktni obliki.

Logistični velikan na Brniku razširil svoj skladiščni center

17. 12. 2022 20.30

Nova pridobitev ob brniškem letališču: Dve leti star logistični center Cargo Partner je tuji investitor še razširil in tako pridobil dodatnih 14 tisoč kvadratnih metrov skladiščnih prostorov. Tja vozijo spletna naročila iz tujine, ki prispejo v Slovenijo z letali, ladjami, vlaki in tovornjaki. Ker je bilo povpraševanje tako veliko, so logistični center, ki tam stoji že dve leti, zapolnili veliko prej, kot so pričakovali. Center z dodatnimi skladišči je zdaj eden največjih v državi. Katere prednosti prinaša? Primarno želijo skrajšati čakalno dobo paketov, torej pot od naročila prek spleta do prejemnika, vendar voznikov močno primanjkuje. Se lahko zgodi, da bi se dobavne verige prekinile? In kako realne so dostave z droni?

'Politično ravnanje prejšnje in trenutne vlade je kot noč in dan'

17. 12. 2022 07.00

Gre v sporu Golob-Bobnar za besedo proti besedi? Kdo govori resnico in kdo ne? Kakšno luč na nedavne očitke, da premier politično pritiska na Policijo, meče razkritje, da naj bi bil Golob pod lupo policistov? V soočenju Gibanja Svoboda, SDS, SD in NSi pa tudi o katastrofalnih razmerah v zdravstvu. Zakaj kar 130.000 Slovenk in Slovencev nima osebnega zdravnika, zakaj zdravnikov primanjkuje? Bo zdravstvo preizkušnja tudi za koalicijo?

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?

15. 12. 2022 09.21

Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.