problematično stanje

Demokratična družba in kibernetske grožnje
05. 12. 2020 06.55
Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

V UKC Ljubljana več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj
01. 11. 2020 09.20
V soboto so potrdili 1324 novih okužb s koronavirusom. 821 bolnikov s covidom-19 potrebuje bolnišnično zdravljenje, 131 v intenzivni enoti. Umrlo je 25 ljudi. Število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnicah, torej narašča. V UKC Ljubljana se zdravi več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj.

'Če se doma počutite kot v zaporu, je res treba malo premisliti'
28. 10. 2020 06.00
Strah te je, draga? Česa? Da boš umrla? Tako se začne zapis pisatelja Toneta Partljiča o covidu-19, ki se bliskovito širi po družbenih omrežjih, saj je Partljič na njemu svojstven način umestil covid-19 v naša življenja in nas z njim streznil, saj se človeštvo s strahom spopada ves svoj obstoj, a "ljudje še zmeraj smo, še zmeraj je ljubezen in so spočeti otroci".

Obsojenci na Dobu upravi očitajo: Igrate se s človeškimi življenji
24. 10. 2020 15.59
V Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni, kjer so med prvim valom epidemije uspešno zajezili širjenje okužb z novim koronavirusom, imajo trenutno štiri potrjene okužbe. Medtem ko uprava zatrjuje, da so razmere stabilne, ji obsojenci očitajo, da ne ukrepa pravočasno in jim ne omogoči testiranj, posledično pa se igra z njihovimi življenji. Še posebej skrb vzbujajoče naj bi bilo stanje v tretjem bloku na zaprtem oddelku.

Najrevnejše skupine prebivalstva so zapadle v še večjo revščino
15. 10. 2020 13.38
V času popolnega zaprtja zaradi pandemije, se je pokazalo, kako pomembno je, da se posvečamo celotni družini. Otroci živijo v okoljih, ki niso spodbudna in ki ne zagotavljajo varnosti. Zato snovalce ukrepov pozivamo, da imajo pri oblikovanju prihodnjih ukrepov v mislih tudi to, da otroci potrebujejo varnost in spodbude ter da sami nimajo znanja in zmožnosti, da bi nosili breme skrbi za preživetje družine, opozarja Anita Ogulin, predsednica ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Po Evropi novi ukrepi, v kitajskem mestu bodo testirali devet milijonov ljudi
12. 10. 2020 08.51
Večina evropskih držav zaradi ponovnega naraščanja števila okužb s koronavirusom sprejema nove ukrepe. Tudi Italija, ki je bila v prvem valu na najhujšem udaru, je pred sprejemom omejitev, kot so prepoved zasebnih zabav ter skrajšanje delovnega časa gostinskih lokalov in barov. Na Kitajskem bodo zaradi vdora virusa v bolnišnico v mestu Čingdao testirali vseh devet milijonov prebivalcev.

Nižje temperature povečujejo možnost prenosa okužbe
10. 10. 2020 19.20
S 380 novookuženimi smo se spet približali rekordu. A je predvsem na račun rekordnega števila testiranj, delež pozitivnih testov tokrat nekoliko manjši kot v preteklih dneh. Infektologinja Mateja Logar pravi, da imamo trenutno najslabšo epidemiološko sliko doslej, a bi bile tudi v spomladanskem valu številke, če bi imeli na voljo dovolj opreme za testiranje, bistveno višje. Prihajajo pa že nove težave – napovedana je namreč močna ohladitev, nižje temperature pa povečujejo možnost prenosa okužbe.

Bolnišnice pomanjkanje kadra rešujejo s specializanti, a brez ustrezne pravne podlage
09. 10. 2020 06.00
V Sloveniji vedno hitreje zmanjkuje praznih postelj na oddelkih intenzivne terapije, saj naj bi bila zasedenost že več kot 70-odstotna. Še bolj problematično je pomanjkanje zdravstvenega osebja, zlasti usposobljenih zdravnikov in medicinskih sester za delo na intenzivni terapiji. Bolnišnice si zato sposojajo zdravnike, si pomagajo s premeščanjem spacializantov, na Zdravniški zbornici pa opozarjajo, da brez jasnih pravnih podlag in navodil MZ ni mogoče prerazporejati specializantov.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti
23. 09. 2020 06.00
Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

V hrastniškem domu starejših operativna le tretjina zaposlenih, 25 okuženih
21. 07. 2020 10.10
V Sloveniji je potrjenih 24 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo 914 testiranj. Zaradi zapletov, povezanih z okužbo, je umrla ena oseba. Na intenzivni negi so sedaj tri osebe, dve pa sta bili odpuščeni iz bolnišnice. Največje žarišče je še vedno v Domu starejših Hrastnik, kjer je trenutno 25 aktivno okuženih. Kot je povedal župan občine Marko Funkl, je manjše žarišče znotraj Hrastnika tudi v blokovskem naselju, direktor doma Drago Kopušar pa je opozoril na veliko kadrovsko stisko.

Kitajska dominacija: Razmere imajo elemente hladne vojne, le da so kitajske lovke povsod
19. 07. 2020 12.34
Napetosti med ZDA in Kitajsko imajo elemente hladne vojne, pravi profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, bo "protikitajski tabor" vzpon Kitajske le težko ustavil, čeprav se bo zatekel h konceptu vezane trgovine in drugim poskusom metanja polen pod kitajske noge. "Kitajcem je uspelo vzpostaviti sistem, ki je mešanica politike, gospodarstva in vojske, in se zdi neustavljiv," pravi.

Ponarejanje v EU vsako leto pomeni izgubo 15 milijard javnofinančnih prihodkov
10. 06. 2020 09.47
Zaradi ponarejanja je v EU vsako leto izgubljenih 15 milijard evrov javnofinančnih prihodkov, kaže najnovejše poročilo Urada EU za intelektualno lastnino. Problematično je predvsem stanje v sektorju kozmetičnih izdelkov in izdelkov za osebno nego, kjer letna izguba zaradi ponarejanja samo v Sloveniji znaša 14 milijonov evrov.

Ujete med štirimi stenami: žrtve težje pokličejo na pomoč, saj so zaprte skupaj z nasilnežem
08. 04. 2020 06.00
V Sloveniji bistvenega povečanja nasilja v družini in klicev na pomoč v času pandemije ni, kar pa je zaskrbljujoče, opozarja stroka. Pomeni, da žrtve v tej situaciji težje pokličejo na pomoč. Močan porast nasilja za štirimi stenami medtem beležijo po vsem svetu, številne države vzpostavljajo nove ukrep in strategije za pomoč žrtvam - te se lahko zatečejo v lekarne in s posebno kodo lekarnarja opozorijo na nasilje. In prav mehanizmov, preko katerih bi žrtve lahko neopazno poiskale pomoč, v Sloveniji primanjkuje. Policija in stroka tako apelirata predvsem na sosede in bližnje, ki zaznajo nasilje.

Olimpijske igre: kdo vlada vladajočim?
04. 04. 2020 07.15
Po dolgotrajnem in skoraj otroško trmastem vztrajanju, da bodo Olimpijske igre 2020 v Tokiu potekale po prvotno zastavljeni časovnici, je Mednarodni olimpijski komite (MOK) 24. marca končno naznanil, da bodo igre prestavljene v leto 2021. Odločitev je potrdil tudi japonski premier Shinzo Abe, kljub temu, da so še teden nazaj predstavniki organizacijskega komiteja iz Tokia zanikali takšno možnost. Pozdravile so jo številne športne zveze in posamezni športniki po svetu, od katerih jih je kar nekaj tudi javno izrazilo ostro kritiko na predsednika MOK, Thomasa Bacha, ki je dajal močan (in utemeljen) vtis, da imajo sponzorske in televizijske pogodbe prednost pred zdravjem in varnostjo športnikov ter širše javnosti.

Ceste zaradi pandemije bolj prazne: močan porast voznikov, ki divjajo z več kot 200 kilometri na uro
03. 04. 2020 12.18
Z Darsa sporočajo, da v času pandemije beležijo znaten padec prometa na slovenskih avtocestah, to pa žal pomeni tudi močan porast hitrih voznikov. Tako so na primer na odseku avtoceste med Domžalami in Šentjakobom v letošnjem marcu zaznali 12-odstotno povečanje števila voženj med 180 in 200 km/h v primerjavi z lanskim marcem, pri vožnji nad 200 km/h pa povečanje primerov glede na enako obdobje lani znaša kar 73 odstotkov.

Konec druženja na javnih površinah, kršiteljem pa od 70 do 400 evrov globe
19. 03. 2020 06.16
Opolnoči bo v veljavo stopila odredba, s katero bo prepovedano druženje na javnih površinah. V trgovinah imajo odslej prednost invalidi, nosečnice in upokojenci, Slovenija pa je dobila pol milijona zaščitnih mask, ki jih krvavo potrebuje. Nove raziskave kažejo, da se virus pri bolnih lahko prične prenašati že dva dni pred pojavom znakov bolezni.

Kam bo padla demokracija, ko se bo razblinil mehurček
15. 09. 2019 07.00
Evropa v teh dneh dobiva novo "vlado". V naslednjih petih letih bo nova komisija soočena s spremembami, ki bodo bistveno in dramatično definirale ter spremenile našo prihodnost. Predvidevamo lahko, da bo slovenski komisar, če bo potrjen, s svojim resorjem precej bolj v ospredju, kot si mislimo. Mi pa se obnašamo, kot da je naš način življenja nekaj, kar se ne bo nikoli spremenilo. V uredništvu 24ur.com smo vam pripravili serijo člankov o stanju demokracije v Evropi. Prepričani smo, da ne smemo postati žaba, ki se počasi kuha in poskuša odskočiti, ko je prepozno.

Obnovljeni Kemisovi objekti po ugotovitvah inšpektorjev črna gradnja
07. 08. 2019 16.16
Vsi po požaru obnovljeni objekti reciklažnega centra vrhniškega Kemisa so po ugotovitvah gradbene inšpekcije črna gradnja. Podjetje je obnovo izvedlo brez gradbenega dovoljenja, so ugotovili inšpektorji in Kemisu naložili odstranitev najpozneje do sredine prihodnjega leta. V Kemisu odločbo še preučujejo.

Privlačna embalaža, a vsebina vse prej kot zdrava
01. 06. 2019 19.27
Risane figure, junaki iz risank in filmov, žive barve … Vse to so privlačni elementi, ki se pogosto pojavljajo na embalažah prehranskih izdelkov, namenjenih otrokom. A žal so rezultati nove raziskave Inštituta za nutricionistiko pokazali, da ima kar 93 % tovrstnih prehranskih izdelkov manj ugodno hranilno sestavo. Starši naj bodo pri nakupu pozorni, da ne bo vsebnost sladkorjev, soli in nasičenih maščob previsoka.

Delo postaja vse bolj čustveno zahtevno
28. 05. 2019 09.28
Zaposleni Evropejci so zdravi in se dobro počutijo, bolje nadzorujejo tudi svoje delovne aktivnosti, a delo hkrati postaja vse bolj čustveno zahtevno, kar povzroča tveganja za zdravje in dolgotrajno vzdržnost samega dela.

Analiza v okolici Kemisa pokazala onesnaženost tal
14. 05. 2019 16.08
Po požaru v podjetju Kemis analize kažejo na onesnaženje tal na območju prelitja požarnih voda; med drugim so presežene mejne oz. opozorilne vrednosti kadmija, niklja, arzena, bakra in cinka. Kemijsko sanje potoka Tojnica je dobro, je pa problematično biološko stanje.

V primeru, ki je sprožil razpravo o posilstvu, potrdili desetmesečno zaporno kazen
29. 04. 2019 10.32
Vrhovno sodišče je v primeru spolnega napada pritrdilo višjemu sodišču in s tem potrdilo desetmesečno zaporno kazen za obtoženca. Primorec, ki je leta 2015 svojo znanko med spanjem spolno napadel, je bil sicer na novogoriškem okrožnem sodišču najprej obsojen na leto in tri mesece zapora zaradi kaznivega dejanja posilstva.

Oče otroke v spanju prinesel na balkon in jih vrgel čez rob
28. 02. 2019 10.41
Hrvate pretresa nova družinska tragedija, v javnost pa prihaja vedno več podrobnosti okrutnega dejanja 54-letnega očeta štirih otrok. Ta je po poročanju hrvaških medijev otroke, ko so ti še spali, prinesel na balkon in jih drug za drugim metal čez rob. Sedemletno deklico, ki je v kritičnem stanju, so medtem z reševalnim vozilom odpeljali v Zagreb.

Fiskalni svet vnovič opozarja na preveliko rast porabe
11. 02. 2019 10.29
Fiskalni svet je vnovič opozoril, da vlada z rebalansom proračuna za leto 2019 načrtuje previsoko rast porabe. V okolju ugodnih gospodarskih razmer varčevanje res ni potrebno, kljub temu pa bi morala biti vlada bolj previdna pri načrtovanju tako javnofinančnih izdatkov kot tudi prihodkov, meni.

Trumpova močna, a draga klofuta Kitajski. Zmagovalci, poraženci, (nedorečen) nauk zgodbe
13. 01. 2019 07.00
Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko je trenutno v stanju premirja. "Sprti strani" zagotavljata, da bosta s pogovori skušali najti dokončno rešitev. Tako v Pekingu kot v Washingtonu ob znakih gospodarskega ohlajanja namreč ugotavljajo, da izrazitih zmagovalcev v tem boju ni. Ob merjenju moči ameriških in kitajskih mišic pa glavno vprašanje ostaja - kaj bo storila EU?

Spolno napadel žensko, ko je ta zaspala, a za sodišče to ni posilstvo
09. 01. 2019 15.21
Višje sodišče v Kopru je moškega, ki je spolno občeval z družinsko prijateljico proti njeni volji, ko je ta zaspala, spoznalo za krivega zgolj kaznivega dejanja prisiljenja, ki ne sodi med kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, in mu določilo le 10 mesecev zapora. (Pre)mila kazen pa je že odprla razpravo o zastareli definicija posilstva v Sloveniji.

Policija opozarja: Ne postanite žrtev žeparjev ali roparjev
29. 11. 2018 13.19
Prihajajo prazniki, ki jih poleg številnih radostnih trenutkov spremlja, kot opozarja policija, povečano število tatvin in ostalih kaznivih dejanj. Zato pozivajo, da poskrbite za svojo varnost in varnost svojega premoženja. Odlične priložnosti za tatove so gneča v nakupovalnih središčih in daljše odsotnosti z doma.

Upokojene sestre na pomoč šempetrski bolnišnici
06. 11. 2018 10.15
V šempetrski bolnišnici, ki je pred dobrim mesecem dni odpovedala 31 operacij zaradi pomanjkanja medicinskih sester, se stanje počasi normalizira. Vodstvu je uspelo s podjemnimi pogodbami zaposliti nekaj že upokojenih medicinskih sester, nekatere pa so preklicale že oddane odpovedi.

Bruselj sprožil postopek proti Poljski
24. 09. 2018 13.18
Evropska komisija bo tožila Poljsko zaradi kršitev načela neodvisnosti sodstva. Za Bruselj je sporen nov poljski zakon o vrhovnem sodišču, ki predvideva znižanje upokojitvene starosti sodnikov s 70 na 65 let, zaradi česar 27 od 72 sodnikom grozi prisilna upokojitev.

Z izgradnjo doma za starejše je že 11 let neuspešna
21. 09. 2018 18.09
Ves čas poslušamo, da so razmere v domovih za starejše kritične. Očitno pa je za državo to drugotnega pomena. Valerija Janhar Černivec si z družino že 11 let prizadeva, da bi v Hrašah pri Smledniku zgradila dom za starejše, a se vedno znova zatakne. Enkrat na ministrstvu za kmetijstvo, drugič pri občinskem načrtu, tretjič pa pri Zavodu za varstvo narave. Bo dom sploh kdaj lahko postavila?