problemov

Srečanje dosedanjih zunanjih ministrov
26. 03. 2000 17.00
Na današnji okrogli mizi z naslovom Mesto Slovenije v Evropi v organizaciji študentov Pravne fakultete v Ljubljani so vsi dosedanji zunanji ministri - Dimitrij Rupel, Boris Frlec, Davorin Kračun, Zoran Thaler in Lojze Peterle - skušali orisati pot, ki jo je Slovenija prehodila od osamosvajanja in ki jo še čaka pred vstopom v Evropsko unijo ter se dotaknili nekaterih težav, s katerimi se pri tem sooča. Kot enega ključnih problemov so omenili preveliko zaprtost Slovenije, še posebno na področju tujih vlaganj. Ministri se med drugim skušali pojasniti, kaj jim Evropa pomeni in izrazili nedvoumno podporo slovenski zavezanost priključitvi tako EU kot zvezi NATO.

SEP podpira pakt stabilnosti
25. 03. 2000 20.23
Predsedniki parlamentov držav članic Srednjeevropske pobude (SEP) so na popoldanskem delu srečanja v Varšavi izrazili podporo Paktu stabilnosti za Jugovzhodno Evropo. Več udeležencev je ob tem kritiziralo počasnost izvajanja projektov v okviru pakta in posvarilo pred prevelikimi pričakovanji. Predstavnika Slovenije, predsednika državnega zbora in državnega sveta Janez Podobnik in Tone Hrovat, pa sta na srečanju poudarila zavezanost Slovenije paktu stabilnosti.

Sadako Ogata v Podgorici
24. 03. 2000 08.45
Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je na pogovorih s črnogorskim predsednikom Milom Đukanovićem v Podgorici včeraj dejala, da je za vračanje beguncev na Kosovo še prezgodaj, saj trenutne razmere tega še ne omogočajo.

Bizjak o delu sodišč
21. 03. 2000 21.57
Težave, ki spremljajo uveljavljanje človekovih pravic, so posledica slabega delovanja države, je kot uvod v razpravo o letnem poročilu varuha človekovih pravic za leto 1998 dejal Ivo Bizjak. Poslanci, ki so bili s poročilom razmeroma zadovoljni, pa so kot največjo slabost izpostavili prav področje pravosodja.

Roman Nadarjeni gospod Ripley v slovenščini
21. 03. 2000 18.30
Roman Nadarjeni gospod Ripley ameriške pisateljice Patricie Highsmith je prvi slovenski prevod kakega daljšega dela omenjene avtorice. Izšel je v zbirki Prvinski nagon, slovenski filmski distributer Studio S in Državna založba Slovenije pa sta ob izidu knjige pripravila novinarsko konferenco, na kateri sta predstavila avtorico in istoimenski film, ki je nastal po literarni predlogi.

Srečanje Rupla in Picule
20. 03. 2000 16.38
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je po današnjem srečanju s hrvaškim kolegom Toninom Piculo - ob robu uradnega obiska hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji - dejal, da sta se z ministrom dogovorila za izdelavo časovnega načrta reševanja problemov med državama. Izrazil je mnenje, da je pred Slovenijo in Hrvaško obdobje postopnega olajševanja odnosov ter napredovanja prijateljstva in evropskega sosedstva.

Hrvaški predsednik na prvem obisku v Sloveniji
20. 03. 2000 15.10
Hrvaški predsednik se bo na magistratu sešel tudi z ljubljansko županjo Viko Potočnik ter se vpisal v zlato knjigo. Mesića na obisku v Ljubljani spremljata zunanji minister Tonino Picula in minister za evropske povezave Ivan Jakovčić. Minister Picula se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, kateremu naj bi predstavil načrt konkretnih ukrepov za rešitev vseh odprtih vprašanj med državama.

Obvestilo o izstopu SLS iz vlade
16. 03. 2000 21.23
''Skladno z določili sporazuma o sodelovanju med LDS in SLS z dne 17. februarja 1997 te obveščam, da je glavni odbor SLS dne 8. marca 2000 potrdil sklepe o združitvi med SLS in SKD v novo stranko, ki vključuje tudi izstop ministrov iz vlade,'' je v uvodu današnjega pisma predsedniku vlade in prvaku liberalne demokracije Janezu Drnovšku zapisal podpredsednik vlade in prvak ljudske stranke Marjan Podobnik.

Izenačevanje možnosti žensk na trgu dela
06. 03. 2000 15.14
Urad za žensko politiko je danes predstavil rezultate svojih prizadevanj glede izboljšanja položaja žensk pri iskanju zaposlitve in razmerami na delovnem mestu. S pomočjo brezplačne telefonske linije (080 12 13), ki so jo uvedli pred dvema letoma in na katero lahko pokličejo ženske, ki menijo, da so bile diskriminirane na delovnem področju, so ugotovili, da je večina njihovih problemov povezanih z nosečnostjo in materinstvom. Delodajalci dojemajo ženske, v primerjavi z moškimi, za rizično delovno silo, zato se je Urad odločil, da bo na tem področju, poleg novega zakona, sprejel še dodatne, t.i. pozitivne ukrepe.

Veterinarska inšpekcija v Sloveniji
05. 03. 2000 12.43
Slovenijo bo prihodnji teden obiskala nova veterinarska inšpekcija, sicer prva v letošnjem letu, ki bo pregledala področje zagotavljanja nadzora nad škodljivimi ostanki zdravil, pesticidov, hormonov in težkih kovin v živilih živalskega izvora. Po besedah direktorja Veterinarske uprave Slovenije (VURS) Zorana Kovača na tem področju pretiranih problemov ni, največji je ta, da slovenski laboratoriji nimajo akreditacije in še ne delujejo po standardih EU, čeprav so vsi postopki v tej smeri v teku.

Rusija za enakopravnost z zvezo NATO
19. 02. 2000 20.11
Po obnovitvi odnosov med Rusijo in zvezo NATO, ki so bili zamrznjeni od krize na Kosovu, zahteva Moskva sodelovanje na podlagi enakopravnosti. Kar pa ne pomeni, da zahteva Rusija v svetu zveze NATO pravico do veta, je danes dejal namestnik poveljnika generalštaba ruske vojske Valerij Manilov.

Predsednik Kučan v Zagrebu
19. 02. 2000 10.02
Slovenski predsednik Milan Kučan se je včeraj na kratkem, a vsebinskem pogovoru z madžarskim kolegom Arpadom Goenczom v Zagrebu pogovarjal predvsem o Hrvaški ter razmerah v Evropi. Predsednika sta izpostavila, da prinaša nova Hrvaška veliko upanje in pričakovanje, da pa bo morala sama najti moč za ureditev svojih notranjih problemov.

Izjava slovenskih akademikov
18. 02. 2000 14.40
Člani Slovenske akademije znanosti in umetnosti so na skupščini 17. februarja sprejeli izjavo, v kateri najostreje protestirajo proti hitremu postopku sprejemanja zakona o organizaciji in financiranju znanstveno-raziskovalne dejavnosti. V izjavi, ki jo je danes posredoval sekretar predsedstva SAZU Miha Lesar, je zapisano še stališče, da predlog omenjenega zakona ne urejuje ključnih in že dolgo poznanih problemov organiziranja in financiranja znanosti v Sloveniji in ne upošteva priporočil za prevzemanje pravnega reda Evropske unije''. V zvezi s tem akademiki posebej opozarjajo, da predlog zakona ne vključuje v zadostni meri strokovne javnosti v soodločanje.

Prva arheološka zbirka na internetu
11. 02. 2000 16.52
Inštitut za arheologijo Znanstveno-raziskovalnega centra pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (ZRC SAZU), ustanovljen leta 1972, je ob letošnjem slovenskem kulturnem prazniku javnosti izročil v uporabo nove spletne strani zbirke <a href=http://www.zrc-sazu.si/www/iza/libera.htm target=_new>Libera</a>. Gre za prvo tovrstno zbirko na svetovnem spletu.

Avstrijci se še niso sprijaznili z novo vlado
07. 02. 2000 20.32
Zeleni in številne civilne pobude so napovedale vsakodnevne proteste, predvsem proti Haiderju. V središču Dunaja se je tudi sinoči zbralo približno 7.000 protestnikov, tokrat večjih izgredov ni bilo.

Odprto pismo predsedniku države
04. 02. 2000 13.04
Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) je v odprtem pismu predsedniku države Milanu Kučanu predlagala, naj razmisli, ali ne bi prevzel pobude za politično povezovanje, katerega programska osnova bi povzela ugotovitve in predloge njegovih javnih nastopov v času, ko kot predsednik vodi Slovenijo.

Nerešljivi problemi beguncev
05. 01. 2000 19.45
Mirovni inštitut je pripravil sestanek, namenjen soočenju različnih perspektiv glede reševanja begunskih problemov v Sloveniji, na katerem so sodelovale vladne in nevladne organizacije. Izpostavili so glavne probleme, s katerimi se srečujejo begunci oziroma osebe z začasnim zatočiščem in med katerimi najbolj izstopajo pravica do dela in pravica do socialne vključenosti v institucije države, kjer živijo. Poleg tega še vedno niso dobili denarne pomoči, za katero so bile odločbe razdeljene že v lanskem septembru.

Stranke o izidih hrvaških volitev
04. 01. 2000 13.00
Slovenske parlamentarne stranke niso izrazile pretiranega presenečenja nad izidi ponedeljkovih volitev na Hrvaškem. Njihovi predstavniki sicer pričakujejo izrazite notranje spremembe v sosednji državi, hkrati pa izražajo dokajšnjo mero previdnosti glede morebitnega izboljšanja odnosov med Slovenijo in Hrvaško. Prvaki političnih strank tudi poudarjajo, da bo nova hrvaška vlada imela nehvaležno in težavno nalogo, ker bo morala reševati napake dosedanje politične elite.

Clinton za brezdomce
26. 12. 1999 09.53
Ameriški predsednik Bill Clinton je v sobotni božični poslanici napovedal sprostitev skoraj milijarde dolarjev zveznih posojil, namenjenih osebam brez bivališč, katerih življenjski pogoji predstavljajo enega izmed najresnejših socialnih problemov v ZDA.

Makedonija ni uvedla embarga
22. 12. 1999 09.35
Makedonska veterinarska uprava ni prenehala izdajati dovoljenj za uvoz mesa iz Slovenije, kot je poročala jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug in se pri tem sklicevala na makedonskega ministra za kmetijstvo Marjana Džorčeva.

V Skopju zanikali embargo
21. 12. 1999 15.38
Makedonska veterinarska uprava ni prenehala izdajati dovoljenj za uvoz mesa iz Slovenije, kot je poročala jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug in se pri tem sklicevala na makedonskega ministra za kmetijstvo Marjana Džorčeva. Slovensko veleposlaništvo v Skopju je to preverilo pri pristojnih makedonskih organih in slovenskih podjetjih, ki še naprej brez posebnih problemov izvažajo na makedonski trg meso in mesne izdelke (gre predvsem za piščance in suhomesnate izdelke). Prav tako v Skopju niso napovedali uvedbe embarga na uvoz mesa iz Slovenije, enako pa velja tudi za mleko in mlečne izdelke, je povedal ekonomski svetovalec na veleposlaništvu Maks Žveglič.

Hrvaški veleposlanik obžaluje preložitev
15. 12. 1999 15.21
Hrvaški veleposlanik v Sloveniji Ivica Maštruko je danes izrazil osebno obžalovanje, ker je državni zbor na predlog poslanske skupine Slovenske ljudske stranke (SLS) včeraj preložil ratifikacijo sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju, saj je s tem preložil tako rešitev obmejnega sodelovanja kot tudi problem premoženja med državama za najmanj eno leto.

Nikaragva vložila postopek v Haagu
10. 12. 1999 11.52
Na sedežu ZN sta se srečala generalni sekretar Svetovne organizacije Kofi Annan in namestnik nikaragovskega ministra za zunanje zadeve Guillermo Arguello Poessy.

Okolje pomemben element razvoja
09. 12. 1999 19.08
Okolje bo v naslednjem tisočletju eden najpomembnejših elementov gospodarskega razvoja. Problematika okolja in zdravja je kompleksna, zato ni naključje, da si je tretja ministrska konferenca o zdravju in okolju v Londonu junija letos za svoje geslo izbrala <I>Akcija in partnerstvo</I>.

Cisterne z gorivom še na meji
06. 12. 1999 19.58
Jugoslovanske oblasti še vedno, kljub protestom evropskih diplomatov v Beogradu, zadržujejo 14 cistern s kurilnim oljem, ki ga je EU poslala kot pomoč mestom, ki so v rokah srbske opozicije. Cisterne stojijo na meji že 13. dan. EU se je sicer v petek odločila, da bodo cisterne umaknili z makedonsko-srbske meje, potem ko so se šoferji cistern pritožili zaradi nevzdržnih razmer med 9-dnevnim čakanjem na ureditev birokratskih problemov s pošiljko.

Moč umetnosti Avstrijca Hundertwasserja
04. 12. 1999 11.51
Galerija Cankarjevega doma bo od 7. decembra do 23. januarja gostila razstavo Hundertwasser - moč umetnosti. Hundertwasser sodi med najbolj slavna imena sodobne avstrijske umetnosti. Na ogled bo izbor del, ki ga je v sodelovanju s KunstHausWien pripravila Nina Pirnat-Spahič, zajema pa paleto ustvarjanja od slikarstva in grafike do arhitekturnih projektov, dokumentiranih na fotografijah in maketah. Časovni razpon nastanka izbranih del sega od leta 1954 do leta 1998. Na voljo bo tudi video informacija o umetniku. V razstavnem katalogu so poleg barvnih reprodukcij in avtorjeve biografije zapisi Pierra Restanyja, Tomaža Brateta in Pirnat-Spahičeve o Hundertwasserju. Razstavo so podprli slovensko ministrstvo za kulturo, veleposlaništvo Republike Avstrije v Ljubljani in oddelek za kulturo mesta Dunaj.

Danes mednarodni dan invalidov
03. 12. 1999 18.40
Na današnji dan, 3. december, letos že sedmo leto zapored obeležujemo mednarodni dan invalidov. Tokrat je sporočilo dneva Bojujmo se proti nasilju nad invalidi. Po mnenju Sveta invalidskih organizacij Slovenije, ki združuje približno 150.000 invalidov, je nekatere oblike nasilja opaziti tudi pri nas, čeprav posebno hudih problemov ni zaznati. Njihov položaj v naši državi pa vendarle ni takšen, kot bi si ga invalidi želeli.

Ljubljana uradno postala univertitetno mesto
30. 11. 1999 18.45
Ljubljanska županja Viktorija Potočnik in rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger sta na današnji slovesnosti podpisala dogovor o sodelovanju med MOL in univerzo, s katerim je Ljubljana tudi uradno postala univerzitetno mesto; podpis sovpada z osemdeseto obletnico ljubljanske univerze. Županja je v uvodnem nagovoru poudarila, da je dogovor zajel vse temeljne sorodnosti razvojnih načel obeh partneric. Mencinger pa je med drugim opozoril na slabe bivanjske razmere študentov in ob tem dejal, da Ljubljana ni pravo univerzitetno mesto, dokler ima težave z njihovo nastanitvijo.

Novo vodstvo študentskega parlamenta
25. 11. 1999 20.54
Na ustanovni seji študentskega parlamenta Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani so v sredo izvolili novo vodstvo parlamenta. Predsednik je postal študent Fakultete za družbene vede Tomo Juvan iz poslanske skupine Neodvisni, podpredsednik parlamenta za zakonodajo študent Fakultete za strojništvo Andrej Žužek iz poslanske kupine ŠTOS, podpredsednik parlamenta za nadzor pa študent Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Marjan Domjan iz poslanske skupine ŠKIS.

Blair in Chirac o sporu glede britanske govedine
25. 11. 1999 20.24
Francoski predsednik Jacques Chirac in britanski premier Tony Blair sta danes na začetku 22. francosko-britanskem vrhu izrazila zadovoljstvo ob skorajšnji rešitvi francosko-britanskega spora ob francoski prepovedi uvoza britanske govedine.