problemov

Ofenziva proti albanskim skrajnežem
20. 03. 2001 00.00
Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Arnes dobil cenejši klicni številki
20. 03. 2001 00.00
Po razrešitvi Upravnega odbora februarja letos je delo na ARNES-u lahko spet normalno steklo in njegovim uporabnikom v izobraževalni in raziskovalni sferi so v preteklih dneh uspeli ponuditi dve novosti.

Hitro širjenje bolezni
10. 03. 2001 00.00
Z odkritjem osmih novih primerov obolelosti za slinavko in parkljevko v Veliki Britaniji se je število žarišč bolezni povzpelo že na 135. Z britanskega kmetijskega ministrstva so tako sporočili, da postaja situacija vse bolj zaskrbljujoča. Britancem se je medtem razblinilo upanje, da bo epidemije kmalu konec, saj se je po mnenju veterinarskega zavoda bolezen presenetljivo hitro razširila po vsej državi.

Webber in Iverson neustavljiva
08. 03. 2001 00.00
Allen Iverson in Philadelphia 76ersi so v košarkarski ligi NBA spet suvereno zmagali. Uspešni so bili tudi Milwaukee Bucksi. Brez zmage pa so ostali igralci Miami Heata, ki so izgubili proi Dallas Mavericksom. Kevinu Johnsonu so v Phoenixu izkazali čast in dvignili dres s številko sedem na strop dvorane, igralci pa so se osramotili in po vodstvu s 25 točkami razlike, na koncu izgubili nemogoče. Utah Jazzi ter Los Angeles Lakersi so brez večjih problemov ponovno zmagali, prav tako tudi Sacramento Kingsi z neustavljivim Webbrom.

Sporazum o sodelovanju z Grčijo
02. 03. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, ki se mudi na obisku v Atenah, je z grškim kolegom Anastasiosom Gianitsisom podpisal sporazum o sodelovanju, ki predvideva izmenjavo izkušenj in strokovnjakov, predvsem na področju zaposlovanja in Evropskega socialnega sklada. Dimovski je Gianitsisa povabil tudi na obisk v Slovenijo.

Pogovori v Bujanovcu
01. 03. 2001 00.00
Predstavniki jugoslovanskih oblasti, zveze Nato in Albancev so se na pogovorih v Bujanovcu pogovarjali o redefiniranju varnostnega območja na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. Nato je že v torek napovedalo, da bo postopoma krčilo varnostni pas na jugu Srbije, kjer se vrstijo napadi oboroženih skupin kosovskih Albancev na srbsko policijo.

Slike Karen Soklič v Vodnikovi domačiji
01. 03. 2001 00.00
V galeriji Vodnikova domačija bodo jutri, 1. marca, odprli razstavo slik akademske slikarke Karen Soklič. Pričujoče slike Sokličeve so v glavnem iz njenega zadnjega obdobja, nekatere so nastale tik pred razstavo. Za motive si je slikarka izbrala golobe, okna, interierje, tihožitja, ples in omizje z dvema sedečima figurama. Za kulturni program bosta na odprtju poskrbela harfistka Ruda Kosi in violinist Mile Kosi. Razstava bo odprta do 3. aprila.

Okrogla miza o slovenski sodobni umetnosti
18. 02. 2001 00.00
V Centru za nove medije Moderne galerije v Ljubljani je v soboto 17. februarja potekala okrogla miza z naslovom Sodobna umetnost v Sloveniji. Predzadnji dan razstave Vulgata, tretje razstave U3, so oganizatorji izbrali za razmišljanje o vprašanjih in strategijah v delih sodobnih slovenskih umetnikov, o pogledih na sodobno umetnost v povezavi z institucijo U3 ter o vlogi Moderne galerije kot muzeja moderne in sodobne umetnosti. Omizje je vodil kustos Moderne galerije Igor Zabel, v debatni skupini pa so bili Zdenka Badovinac, Miran Mohar, Tugo Šušnik, Apolonija Šušteršič ter vsi trije dosedanji kustosi trienalov sodobne slovenske umetnosti: Tomaz Brejc, Peter Weibel in Gregor Podnar.

Sodišče OVSE še ni zaživelo
13. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Badinter v Ljubljani
13. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je uvodoma povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Koštunica o sodelovanju mednarodne skupnosti
13. 02. 2001 00.00
V prispevku za dnevnik Politika je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica izključil vsakršno možnost pogajanj s skrajnimi albanskimi voditelji o rešitvi problemov na skrajnem jugu Srbije. Politika je prejšnji četrtek predstavila predlog mirovnega načrta, ki med drugim predvideva mednarodno mirovno posredovanje v pogajanjih med srbsko in albansko stranjo, vključno s skrajneži.

Srečanje Schröderja in Amata
13. 02. 2001 00.00
V Berlinu sta se sinoči sešla nemški kancler Gerhard Schröder in predsednik italijanske vlade Giuliano Amato. Največ pozornosti sta v pogovoru namenila razvoju Evropske unije po decembrskem vrhu v Nici, vključno s pogoji širitve unije. Dotaknila sta se tudi bližnjega vrha skupine G-8, ki mu bo predsedovala Italija.

Evropska pomoč slovenskemu okolju
13. 02. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Ljubljani Eric van der Linden sta danes v Lendavi podpisala finančni memorandum za kanalizacijski sistem in gradnjo centralne čistilne naprave, v Celju pa finančni memorandum za čistilno napravo. Finančna memoranduma spadata v okvir pristopnega instrumenta finančne pomoči ISPA za leto 2000 in sta prva tovrstna investicijska okoljska projekta v Sloveniji.

Srečanje Drnovška in Schüssla
10. 02. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel se strinjata, da je za skupno sosedstvo nastopil odločilen čas, saj se bo v prihodnjih 18 mesecih odločalo o novih članicah EU. Kot je med srečanjem z avstrijskim kolegom danes v tirolskem St. Antonu povedal slovenski premier, bi bilo potrebno v tem času razrešiti odprta vprašanja med državama in vzpostaviti dobre odnose med njima tudi v javnosti, da "pri odločitvi o novih članicah EU ne bi prihajalo do problemov".

Reorganizacija lendavske Nafte
07. 02. 2001 00.00
Svet delavcev lendavske Nafte je na današnji seji največ pozornosti namenil reorganizaciji družbe. Delavci so poudarili, da načeloma niso proti reorganizaciji, saj se zavedajo, da je nujna, vendar pa se ne strinjajo s predlagano reorganizacijo, saj po njihovem ne rešuje problemov podjetja. "Najprej je treba rešiti vprašanje preteklih dolgov in se šele potem lotiti reorganizacije, dokument, ki naj bi šel na skupščino, namreč samo predvideva oblike za nove družbe, v njem pa ni predvidena rešitev za stare dolgove," je povedal predsednik sveta delavcev Jože Kopinja.

Petrinova o proračunu
30. 01. 2001 00.00
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin je na današnji novinarski konferenci, namenjeni predstavitvi najožjih sodelavcev in prednostnih nalog ministrstva, pojasnila izdatno razliko med predlogom proračunskih postavk, kakor so jih pripravili na ministrstvu za gospodarstvo, in predlogom finančnega ministrstva. Vzrok za nekaj prek 37 milijard tolarjev višji predlog gospodarskega ministrstva - ta znaša skupno skoraj 61 milijard tolarjev - je po pojasnilu ministrice v tem, da so v t. i. prvem krogu proračunskih usklajevanj med postavke tega ministrstva vključili določene finančne obveznosti države, ki po svoji naravi vanje ne sodijo. "Gre namreč za čiste finančne obveznosti države za pretekle obveznosti," je dodala Tea Petrin in kot primer navedla Slovenske železarne. Ob tem je izrazila pričakovanje, da bodo omenjene finančne obveznosti države, ki se skupno gibljejo okoli 30 milijard tolarjev, največji del pa odpade prav na železarne, v drugem krogu usklajevanj izključene iz proračunskih postavk gospodarskega ministrstva.

Končan forum v Davosu
30. 01. 2001 00.00
Svetovni gospodarski forum se je letos posvetil neuravnoteženemu globalizacijskemu procesu, ki povzroča številne geopolitične in gospodarske težave. Med pomembnejšimi temami sta bili poleg nerazvite afriške celine tudi integracija Evrope in stanje na Balkanu.

Bush ustanovil versko pisarno
30. 01. 2001 00.00
Ameriški predsednik George W. Bush v Beli hiši je ustanovil posebni vladni urad za javne pobude verskih organizacij, ki naj bi omogočili verskim skupnostim pot do državnih subvencij, zlasti za programe preprečevanja alkoholizma, odvisnosti od drog, brezdomce in druge pereče socialne vsebine. Bush je s to potezo po mnenju nekaterih prestopil mejo, ki je doslej ločevala državo in cerkev. Odvetniki že razmišljajo, da bi podali pritožbo zaradi kršitve prvega amandmaja ameriške ustave. Bush je včeraj skupaj s 35 verskimi voditelji podpisal odredbo za ustanovitev verske pisarne. Bush je tudi podpisal odredbo, ki naj bi po njegovih besedah odstranila regulativne prepreke, "ki privatne skupine odvračajo od sodelovanja z vlado". Izdal je tudi navodilo, da naj pravosodni oddelki, oddelki za razvoj urbanih sredin, zdravstvene službe, oddelki za delo in izobraževanje v 45 dneh odprejo verske centre in na ta način pomagajo spremeniti regulativo, ki preprečuje da bi se verske organizacije ukvarjale s socialno pomočjo. Bush je dejal, da "vlade na tem področju sicer ne morejo zamenjati dobrodelne in lokalne organizacije, vendar lahko bistveno prispevajo k reševanju socialnih problemov, kot so to že dokazali". Dejal je še, da ne bodo podpirali verskih aktivnosti teh skupin, ampak le aktivnosti, ki pomagajo razreševati socialno problematiko. Bush bo takšno zakonodajo danes predstavil ameriškemu kongresu. V predlogu naj bi bila tudi razširjena možnost, da lahko odslej vsi davkoplačevalci z donacijami zmanjšajo svojo davčno osnovo. V Beli hiši zaenkrat nimajo končnih ocen o stroških takega projekta, vendar je Bush med predsedniško kampanjo ocenjeval, da bi za socialne programe v desetih letih potrebovali okoli 23,9 milijarde dolarjev. Bushevo dejanje pa je že sprožilo hiter odziv med skupinami, ki se zavzemajo za ostro ločnico med cerkvijo in državo. Po njihovem mnenju je Busheva javna politika napačna, s stališča ustave pa katastrofalna. Razmišljajo celo o tožbi na podlagi kršitve ustave. Po mnenju nekaterih predstavnikov religij pa takšna politika omogoča versko diskriminacijo, saj ne določa, da morajo verske ustanove s pomočjo takih programov poskrbeti tudi za pripadnike drugih veroizpovedi. Zagovorniki načela ločitve cerkve od države zatrjujejo, da se bo Busheva zamisel razblinila, saj predstavlja podpiranje prozelitizma, pa čeprav le posredno. Menijo, da bo vsaka verska dobrodelna organizacija podlegla "skušnjavi" in denar porabila ne le za javne programe, ampak tudi za širjenje svojega verskega izročila.

Zavračanje govoric o trajni preselitvi tujcev
30. 01. 2001 00.00
Ministrstvo za notranje zadeve zanika govorice, da naj bi šlo pri začasni selitvi tujcev v Vidonce za dolgo načrtovano akcijo, s ciljem da se tujce trajno preseli v Prekmurje. Pogodba, ki jo je ministrstvo podpisalo s tamkajšnjim županom, kaže, da gre za začasno naselitev, ministrstvo pa bo pogodbo spoštovalo. Primeri, ko lokalne oblasti prebivalce spodbujajo k uličnemu zbiranju ne prispevajo k rešitvi problemov, poleg tega pa prosilce za azil, ki so potrebni pomoči in ilegalne migrante, ki jih policija preganja, pogosto zamenjujejo.

Obveznosti SMS do LDS so izpolnjene
26. 01. 2001 00.00
Predsednik Stranke mladih Slovenije (SMS) in direktor vladnega urada za mladino Dominik S. Černjak je na današnji tiskovni konferenci dejal, da so v vladajoči koaliciji stranke, ki so podpisale koalicijsko pogodbo, v opoziciji pa tiste, ki je niso. In Stranka mladih Slovenije (SMS) pogodbe ni podpisala, je poudaril predsednik Stranke mladih.

Carla Del Ponte v Beogradu
23. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Srečanje Potočnikove, Rihterjeve in Čokove
22. 01. 2001 00.00
Koordinacija in sodelovanje med državo in glavnim mestom je ključna za izvajanje nacionalno pomembnih projektov, je ena izmed skupnih ugotovitev delovnega sestanka ljubljanske županje Vike Potočnik in ministric za kulturo ter za šolstvo, znanost in šport Andreje Rihter in Lucije Čok. Sogovornice so se strinjale, da je med vsemi tremi institucijami nujno potrebna večja koordiniranost. Tako je bila sprejeta odločitev, da bo današnjemu sestanku sledil sestanek čez mesec dni, do katerega bodo strokovne službe ljubljanske mestne uprave, ministrstva za kulturo in ministrstva za šolstvo, znanost in šport preučile odprta vprašanja in predlagale možne rešitve. Dogovorile so se tudi o rednih mesečnih delovnih sestankih med vsemi tremi institucijami.

Kučan o rešitvi vprašanj s Hrvaško
18. 01. 2001 00.00
Predsednik Kučan je danes sprejel predsednika hrvaškega sabora Zlatka Tomčića, ki se s parlamentarno delegacijo mudi na enodnevnem obisku v Ljubljani. Hrvaški parlamentarci so se poleg obiska pri predsedniku Kučanu udeležili še srečanja s slovenskimi kolegi in s premierom Janezom Drnovškom. Obisk je bil predvsem vljudnosten, za edino zanimivost pa je poskrbel predsednik hrvaškega parlamenta, ki je odprl vprašanje statusa hrvaške manjšine v Sloveniji.

Somaševanje Bozanića in Rodeta
14. 01. 2001 00.00
Prvi pastir cerkve na Hrvaškem - zagrebški nadškof in metropolit Josip Bozanić - je ob sklepu že 13. tradicionalne prireditve Božičnih dnevov hrvaških katoličanov v Sloveniji v frančiškanski cerkvi Marijinega oznanjenja v Ljubljani ob somaševanju ljubljanskega nadškofa in metropolita Franca Rodeta vodil praznično bogoslužje.

O problematiki politike plač
12. 01. 2001 00.00
Iz Demokratske stranke Slovenije (DS) so v zvezi z reševanjem problematike plačne politike sporočili, da je preteklo parcialno reševanje in popuščanje vlade premiera Janeza Drnovška na področju plač v javnem sektorju pripeljalo do absurdnih razmerij, kar po njihovem prepričanju kaže na to, da delujoča vladna garnitura nima dolgoročnejših načrtov politične in upravne ureditve, ampak deluje po načelu sprotnega gašenja problemov.

Picula ne gre v Izolo
05. 01. 2001 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula se ne bo udeležil nedeljskega hrvaško- slovenskega srečanja, ki ga v Izoli pripravlja Društvo istrskega prijateljstva. Kot v današnji izdaji poroča zagrebški dnevnik Vjesnik, sklicujoč se na hrvaško zunanje ministrstvo, bo namesto Picule na srečanje prišel njegov pomočnik Joško Paro. Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je včeraj dejal, da je pripravljen priti v Izolo, če bo prišel tudi Picula. Na MZZ so danes povedali, da jih hrvaška stran uradno za zdaj še ni obvestila o tem, ali se bo minister Picula sestanka udeležil ali ne.

Spremenjen status ameriških vojakov
28. 12. 2000 00.00
ZDA so po večletnih pogajanjih končno pristale na spremembo sporazuma z Južno Korejo o pravnem statusu ameriških sil v tej državi. Po tem dogovoru bodo imela južno-korejska sodišča v prihodnje večje pristojnosti pri obravnavanju prestopkov ameriških vojakov, so danes sporočili člani obeh pogajalskih skupin.

Kučan o slovenski prihodnosti
26. 12. 2000 00.00
Vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO sta za Slovenijo najboljša možna izbira pri odločanju o prihodnosti države, meni predsednik republike Milan Kučan. Kar zadeva odnose s sosednjimi državami, je predsednik v prednovoletnem pogovoru za STA, v katerem je odgovarjal tudi na vprašanja o slovenski zunanji politiki, izrazil željo, "da ne bi delali državne politike na umetnih incidentih", politične spremembe v Srbiji pa lahko po njegovem mnenju pripomorejo tudi k hitrejšemu reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, BiH in Makedonijo.

Presečnik skuša zagotoviti dovolilnice
22. 12. 2000 00.00
Predstavniki Obrtne zbornice Slovenije (OZS) in njene sekcije za promet, ki združuje preko 10.000 članov, so se danes sestali z ministrom za promet in zveze Jakobom Presečnikom ter podsekretarjema na ministrstvu Zdravkom Igličarjem in Janezom Potočnikom. Pogovarjali so se o najbolj perečih problemih prevoznikov, kot so parkirna mesta in pomanjkanje kritičnih dovolilnic za Francijo, Italijo in Hrvaško. Dovolilnice mora zagotoviti država, sicer bodo kamioni slovenskih prevoznikov 1. januarja ostali na mejnih prehodih. Minister Presečnik je izrazil pripravljenost za sprotno reševanje problemov prevoznikov in obljubil, da bo takoj skušal na mednarodni ravni zagotoviti potrebne dovolilnice, so sporočili iz OZS.

George Bush predsednik ZDA
14. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v svojem zmagoslavnem govoru v teksaški prestolnici Austin obljubil, da bo v Washingtonu skušal ustvariti ozračje dvostrankarskega sodelovanja, kakršno vlada v Teksasu. Bush je za kraj svojega govora simbolično izbral predstavniški dom teksaškega kongresa v katerem ima večino demokratska stranka. Bush je po dolgem aplavzu teksaških kongresnikov in družinskih članov ter prijateljev omenil dolgo preizkušnjo za državo, v kateri sta s podpredsednikom ZDA Alom Gorom dala vse od sebe. "Razumem kako težak mora biti ta trenutek za podpredsednika Gora in njegovo družino. Gore se lahko pohvali s častnim služenjem državi kot kongresnik, senator in podpredsednik. Nocoj sem od njega prejel prijazen telefonski klic in dogovorila sva se, da se naslednji teden sestaneva v Washingtonu. Strinjala sva se, da bova naredila vse za okrevanje države po tem dolgem tekmovanju," je uvodoma dejal Bush.