problemov

Slovenski odzivi na napade

12. 09. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan in premier Janez Drnovšek sta izrazila globoko pretresenost ob napadih na ameriška mesta, obsodbam pa sta se pridružila tudi zunanji minister Dimitrij Rupel in predsednik DZ Borut Pahor.

10 let samostojne Makedonije

08. 09. 2001 00.00

Makedonski predsednik Boris Trajkovski je ob današnji 10. obletnici neodvisnosti Makedonije v pogovoru za Radio Skopje napovedal, da bo Varnostnemu svetu ZN predlagal oblikovanje regionalnega protiterorističnega pakta.

Portoroško srečanje pogajalcev

07. 09. 2001 00.00

Slovenija gosti 14. srečanje pogajalskih skupin držav kandidatk za članstvo v EU. Kot je 24ur dejal Janez Potočnik, vodja slovenskih pogajalcev, je srečanje v znamenju prehoda v ciljno ravnino ciljnega leta zaključka pogajanj.

ZLSD o Kopačevi interpelaciji

07. 09. 2001 00.00

Združena lista poudarja, da interpelacija proti ministru Kopaču ne more reševati vsebinskih problemov holdinga Slovenskih elektrarn.

Korak bliže svetovnemu prvenstvu

06. 09. 2001 00.00

Slovenska nogometna reprezentanca je z neodločenim izidom proti Jugoslaviji v Beogradu napravila korak bliže svetovnemu prvenstvu.

Putin stopnjuje pritisk

05. 09. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je po pozivu vpletenih strani Andreju Vdovinu, ruskemu odposlancu za Bližnji vzhod, naročil naj nemudoma odpotuje na Bližnji vzhod. V napadu izraelske vojske na poslopje palestinskih enot Force-17 pa je bila ranjena ena oseba.

Parlamentarci ZRJ v Sloveniji

03. 09. 2001 00.00

Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se mudi jugoslovanska parlamentarna delegacija, ki se bo s slovensko delegacijo pogovarjala o dvostranskih vprašanjih.

Belgijski minister v Sloveniji

27. 08. 2001 00.00

Belgijski minister Louis Michel, ki predseduje Svetu ministrov Evropske unije, je Slovenijo označil za vzorno kandidatko.

Posojila občinam z razvojnimi problemi

26. 08. 2001 00.00

Občine s posebnimi razvojnimi problemi lahko od Javnega sklada RS za regionalni razvoj in ohranjanje poseljenosti slovenskega podeželja dobijo ugodna posojila.

Na sejmu brez rejcev

26. 08. 2001 00.00

V Gornji Radgoni se nadaljuje 39. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, ki ga bojkotirajo rejci goveda, svinj in drobnice.

GameCube pred Xboxom

23. 08. 2001 00.00

Japonsko podjetje Nintendo je potrdilo, da bo 14. septembra poslalo na japonski trg pol milijona primerkov nove igralne konzole GameCube.

But proti suši

22. 08. 2001 00.00

Kmetijski minister Franci But je zaradi posledic suše obiskal Posavje in pozval k večji pomoči kmetom ter poudaril, da bi morala biti že izplačana vsaj sredstva za posledice lanskoletne suše.

Drnovšek o denacionalizaciji

12. 07. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je v zvezi z odločitvijo kmetijskega ministra Franca Buta o vračilu pokljuških gozdov cerkvi in nasprotno odločitvijo kulturne ministrice Andreje Rihter o ne-vračanju Blejskega otoka povedal, da sta obe rešitvi v nasprotju z njegovimi navodili prehiteli dogovarjanja o celoviti razrešitvi problematike vračanja nacionaliziranega cerkvenega premoženja.

Težavno zbiranje podpisov

10. 07. 2001 00.00

Zbiranje podpisov za naknadni potrditveni referendum o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln spremljajo najrazličnejša ugibanja o načinu in številu doslej zbranih podpisov. Skupaj naj bi jih zbrali 40.000, podpisovanje pa bo potekalo še do 20. julija. Na Novi stranki pravijo, da so doslej zbrali 10.000 podpisov, obenem pa opozarjajo, da pri zbiranju podpisov prihaja do nepravilnosti.

Evropski parlament o Sloveniji

09. 07. 2001 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je v danes potrjeni resoluciji o pripravah Slovenije na članstvo v Evropski uniji - ta bo celotnemu 626-članskemu parlamentu v potrditev predložena septembra - precej pozitivno ocenil slovenske priprave, predvsem na gospodarskem področju, na državo pa naslovil tudi znane evropske pozive, ki kličejo k pospešeni privatizaciji bančnega sektorja, hitrejši denacionalizaciji in spodbujanju priliva tujih investicij. V glasovanju so člani odbora zavrnili vse predložene sporne amandmaje, v katerih so bila načeta vprašanja primernosti slovenske zakonodaje o denacionalizaciji, avnojskih sklepov, varnosti nukelarke v Krškem, pluralnosti slovenskih medijev in policijske brutalnosti.

Drnovšek o širitvi EU

09. 07. 2001 00.00

Glavni cilj prizadevanj za širitev Evropske unije je demokratična in stabilna Evropa z močnimi institucijami, ki bo preprečila Evropo preteklosti z vojnami in konflikti, in ta zgodovinski okvir je treba upoštevati tudi v vseh razpravah o prihodnosti povezave. Zdi se namreč, da je v vsakodnevnih razpravah ta aspekt zamegljen zaradi osredotočanja na vsakodnevne skrbi, ki včasih porajajo celo razmišljanja, ali je širitev potrebna in ali je ne bi bilo treba upočasniti, je danes na mednarodnem seminarju z naslovom Srednja Evropa in širitev EU: hitrosti in zastoji, ki ta teden poteka na poletni univerzi v španskem San Sebastianu, opozoril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Rupel v Moskvi

06. 07. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in Rusije, Dimitrij Rupel in Igor Ivanov, sta po pogovorih v Moskvi izrazila zaskrbljenost nad razmerami v Makedoniji. Kot je poudaril Ivanov, so potrebna skupna prizadevanja Rusije in drugih, tako ZDA kot evropskih držav, za ohranitev suverenosti in ozemeljske celovitosti Makedonije. Po Ruplovem mnenju pa bi morali predvsem doseči, da se Albanci "identificirajo z makedonsko državo". Ministra sta danes tudi popisala sporazum med zunanjima ministrstvoma o sodelovanju na področju arhivov.

Milošević bo sodišče napadal

04. 07. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević med celim sodnim procesom pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ne bo imel odvetnika, je včeraj na novinarski konferenci v Haagu zatrdil Miloševićev odvetnik Zdenko Tomanović, ki je pri tem pojasnil, da ni "tiskovni predstavnik" nekdanjega jugoslovanskega predsednika. "Ne vem, ali bo Milošević aktiven ali pasiven pri svoji obrambi, vendar mislim, da bo napadal," je še dejal Tomanović.

Drnovšek v Salzburgu

02. 07. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

Neodgovorno ravnanje z odpadno embalažo

01. 07. 2001 00.00

Kot bodoča članica Evropske unije bo morala Slovenija reciklirati in ponovno uporabiti vsaj polovico svoje odpadne embalaže, kar naj bi se zgodilo do konca leta 2007. "Mogoče so pričakovanja, da bomo to dosegli prej preoptimistična. Drugi del problemov, ki jih vidimo, je eden od glavnih pa je financiranje vse infrastrukture, vseh kapacitet za predelavo, obdelavo odpadkov, ki bodo potrebni za dosego ciljev," poudarja Jani Zore z ministrstva za okolje in prostor.

Chirac v Rusiji

01. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

Kriza na Severnem Irskem

30. 06. 2001 00.00

Severnoirski premier David Trimble, ki bo uradno odstopil jutri, je za svojega namestnika imenoval ministra za trgovino v njegovi vladi Rega Empeya. To naj bi po Trimblovih besedah od njega zahteval Downing Street, ki se je Trimblu že zahvalil. Zmerni protestantski voditelj je v ponedeljek potrdil, da bo 1. julija odstopil, če se Irska republikanska armada (IRA) do takrat ne bo začela razoroževati.

Deset let slovenske državnosti

26. 06. 2001 00.00

Slovenija je včeraj praznovala dan državnosti. Točno pred desetimi leti je namreč takratna slovenska skupščina na podlagi plebiscitarne odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti ter tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Pridružitveni svet o slovenskih pripravah

26. 06. 2001 00.00

Na tretjem rednem letnem zasedanju se danes v Luksemburgu sestaja pridružitveni svet, po Evropskem sporazumu najvišji skupni organ med Slovenijo in Evropsko unijo. Svet bo pregledal izvajanje sporazuma ter dvostranska in mednarodna vprašanja skupnega interesa. Slovensko stran bo vodil zunanji minister Dimitrij Rupel, evropsko pa švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Vodja slovenske diplomacije bo nato odpotoval v Bruselj, kjer bo popoldne na konferenci o prihodnosti Evrope, ki jo za države kandidatke prireja Kraljevi inštitut za mednarodne odnose, predstavil slovenske poglede na bodočo podobo EU.

Nemški kancler v Sloveniji

25. 06. 2001 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Vprašanja so rešljiva

22. 06. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti sta se v Sloveniji sestala tedanja predsednika vlade Slovenije in Hrvaške, Lojze Peterle in Franjo Gregurič. Na novinarski konferenci na Otočcu sta izrazila željo, da bi ob tej okrogli obletnici v nerešenih vprašanjih med državama prišlo do premikov, tako da bi bilo to "dobrososedstvo brez senc", kot je povedal Peterle. Obenem je izrazil prepričanje, da bi si državi z rešitvijo odprtih vprašanj olajšali pot v Evropsko unijo in zvezo NATO. Gregurič pa je poudaril, da je za rešitev problemov potreben čas, vendar je po nedavnih dogovorih obeh premierov optimist.

Rihtarjeva zaključila obisk na Madžarskem

21. 06. 2001 00.00

Ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je danes sklenila dvodnevni uradni v Budimpešti, in njen gostitelj, madžarski minister za nacionalno kulturno dediščino Zoltan Rockenbauerj sta izrazila podporo kvadrilateralni pobudi na področju prevajanja, katere pobudnica je bila Slovenija.

Potočnik na Danskem

15. 06. 2001 00.00

Danska možnost odprtja svojega trga delovne sile za delavce iz bodočih novih članic Evropske unije takoj po širitvi še preučuje, v primeru Slovenije pa bi podprla sklenitev pristopnih pogajanj za to področje na način, kot se je to zgodilo z Madžarsko, ki je sprejela do sedem let dolgo prehodno obdobje pod pogojem vzajemnosti. To so vodji slovenskih pogajalcev z EU Janezu Potočniku med današnjim obiskom na Danskem povedali sogovorniki v Koebenhavnu.

BS za zmanjšanje inflacije

14. 06. 2001 00.00

Banka Slovenije je sprejela nekatere ukrepe, ki naj bi upočasnili rast inflacije. Med drugim bo izdala vrednostne papirje, ki jih bodo lahko kupile banke in s tem zmanjšala količino denarja v obtoku. S tem bi zmanjšali kreditiranje in potrošnjo, posledično pa tudi inflacijo, ki je dobila zaskrbljujočo razsežnost.

Busha čakajo protesti

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.