proračun

Nemška vlada v Berlinu vlaga v kulturo
17. 05. 1999 11.25
Vlada nemškega kanclerja Gerharda Schroederja se je v Berlinu odločila za obsežna vlaganja v kulturo, saj je subvencije za kulturne dejavnosti v prestolnici letos podvojila. Berlin upa, da bo na področju kulture ponovno postal tekmec Parizu podobno kot v 20. letih tega stoletja. Zvezni kulturni minister Michael Naumann je deželni komisiji za kulturne zadeve sporočil, da bo zvezna vlada Berlinu letos namenila 62 milijonov evrov subvencij, še enkrat toliko kot lani, ko jih je bilo za 31 milijonov evrov. Več kot štiri milijone evrov bo dobil Judovski muzej, prek pet kinoteka, 1,6 milijona Hiša svetovnih kultur, 3,1 milijona evrov pa bo namenjenih za restavriranje različnih ruskih spomenikov. Proračun mestnega kulturnega sklada bo presegal osem milijonov evrov in bo trikrat večji kot lani.

Slovenija se vključuje v programe Evropske unije
16. 05. 1999 19.43
Od uveljavitve evropskega sporazuma 1. februarja letos Slovenija kot pridružena članica Evropske unije lahko sodeluje v programih skupnosti na številnih področjih, pogoje sodelovanja pa mora za vsak program posebej določiti pridružitveni svet. Za prve - s področja izobraževanja, usposabljanja in mladine - se je to že zgodilo in po izmenjavi note o sprejemu odločbe sveta je Slovenija tudi formalno 1. maja začela polnopravno sodelovati v programih Socrates, Leonardo in Mladina za Evropo.

V Slavgorodu razmišljajo o odprtju ''luksuznega'' zapora
12. 05. 1999 08.00
V sibirskem mestu Slavgorod razmišljajo o odprtju luksuznega zapora za premožne zapornike, ki bi bili pripravljeni plačati za zasebno celico, opremljeno s televizorjem, hladilnikom in kopalnico. Zamisel za to je dal vodja lokalne javne službe Aleksander Jeger, ki je tudi sam že bival v zaporu. Jeger je predlagal, da bi lokalno tovarno oblačil, ki je šla v stečaj, spremenili v zapor. To bi mesto stalo okoli 21.000 dolarjev. Jeger je prepričan, da v novem zaporu ne bi primanjkovalo ''gostov'', ki bi bili pripravljeni plačati za udobne sobe, poleg tega pa bi prinašali redni prihodek v mestni proračun. Če oblasti v Slavgorodu ne bodo podprle njegove zamisli, se bo obrnil na zvezne oblasti.

Finančni ministri EU tudi o posledicah kosovske krize
10. 05. 1999 15.13
Finančni ministri držav Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju med drugim razpravljajo o posledicah kosovske krize v gospodarstvu. Na zasedanju bo Evropska komisija predvidoma predstavila prvo študijo o vplivih krize na sosednje države.

Prihod beguncev na Sicilijo in v ZDA, težave UNHCR
09. 05. 1999 18.09
V noči na nedeljo je v Comiso na Siciliji prispela nova skupina kosovskih beguncev; nastanili jih bodo v tukajšnjem nekdanjem vojaškem oporišču, so sporočili iz oporišča.

Nemški bundestag sprejel proračun za 1999
07. 05. 1999 10.28
Nemški parlament je davi sprejel proračun za leto 1999.

Jeklo Štore dokončno v švedskih rokah
03. 05. 1999 17.53
Vodstvo koncerna Slovenskih železarn (SŽ) je s švedskim podjetjem Inexa AB in zreškim Uniorjem danes podpisalo pogodbo o nakupu družbe Jeklo Štore in tako opravilo sklepno dejanje skoraj leto dni trajajočega postopka prodaje zreške družbe, prve prodaje znotraj sistema SŽ. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik uprave SŽ Matic Tasič, je prodajna cena Jekla Štore sestavljena iz treh komponent - kupnine, prevzetih obveznosti ter zagotovila novih programov in pridobitve novih programov. Kupnina znaša devet milijonov nemških mark, obveznost plačila pa je krita z prvovrstno bančno garancijo.

O proračunu mesta Ljubljana na izredni seji 10. maja
01. 05. 1999 18.16
Ljubljanska županja Vika Potočnik je za 10. maja sklicala prvo izredno sejo mestnega sveta mestne občine Ljubljana v sedanjem sklicu, na dnevnem redu katere bo tudi osnutek odloka o proračunu ljubljanske mestne občine za letošnje leto. Svetniki bodo na mize dobili tudi predlog odloka o zaključnem računu za lansko leto ter stanovanjski program in finančni načrt stanovanjskega gospodarstva za letos in poročilo o uresničevanju stanovanjskega programa in finančnega načrta za lansko leto. Poleg tega bodo obravnavali tudi nekatere kadrovske zadeve.

Za 5. okvirni program z nižjo članarino
19. 04. 1999 17.17
V zvezi s 5. okvirnim programom EU je najpomembnejša novost ta, da je Sloveniji uspelo znižati članarino, ki bo za to leto znašala 300 milijonov tolarjev. Ker bi to bila velika obremenitev za proračun ministrstva za znanost in tehnologijo (MZT) bo ta članarina financirana s strani enajstih ministrstev oz. bo vsako prispevalo po 25 milijonov tolarjev, saj je 5. okvirni program EU - program slovenskega gospodarstva, je povedala državna sekretarka za mednarodno sodelovanje Verica Trstenjak na novinarski konferenci MZT, na kateri je bilo govora o aktualnih dogodkih na tem področju.

Jelcin o proračunu za leto 2000
12. 04. 1999 15.09
Ruski predsednik Boris Jelcin je v pismu vladi o proračunski politiki za leto 2000 poudaril potrebo po spremembi glavnih načel proračunske politike.

Nepremičnine Mestne občine Ljubljana v Zakladnici MOL
01. 04. 1999 20.42
Županja Mestne občine Ljubljana (MOL) Vika Potočnik je na današnjem pogovoru z novinarji predstavila trenutno dogajanje v MOL, načelnica oddelka za gospodarjenje z nepremičninami Ljuba Ciuha pa je spregovorila o projektu mestne občine Zakladnica MOL, v kateri je zbranih okoli 80 odstotkov podatkov o nepremičninah, ki so v lasti MOL. Na današnji novinarski konferenci se je predstavil tudi novi direktor mestne uprave Roman Lavtar.

Športna obnova vezi med ZDA in Kubo
29. 03. 1999 00.52
V kubanski prestolnici Havani je bila v nedeljo tekma v baseballu med domačo ''all-star'' ekipo in poklicnim moštvom iz ZDA Baltimore Orioles. Tekmo, ki predstavlja neke vrste prelomnico v odnosih med ZDA in Kubo, si je poleg 50.000 gledalcev ogledal tudi predsednik Fidel Castro.

EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000
26. 03. 1999 00.21
EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000, 25. marca (STA) - Voditelji Evropske unije drugi dan vrhunskega zasedanja v Berlinu pozno v noč zbližujejo stališča o Agendi 2000, paketu reform, s katerimi se povezava v prvi vrsti pripravlja na sprejetje novih članic. Vrh skuša doseči dogovor na podlagi novega kompromisnega predloga, ki ga je po približno deseturnih dvostranskih pogovorih z delegacijami članic zvečer predložilo nemško predsedstvo EU.

Voditelji EU spet zasedajo
25. 03. 1999 22.06
Potem ko so za okrog deset ur prekinili plenarno zasedanje, so se zvečer za isto mizo znova zbrali voditelji držav Evropske unije. Pogovore so prekinili, ker je v pogajanjih o notranjih reformah povezave, začrtanih v Agendi 2000, prišlo do popolnega zastoja, in se je nemško predsedstvo odločilo, da bo s članicami pripravilo dvostranske pogovore.

Voditelji EU nadaljujejo vrhunsko zasedanje
25. 03. 1999 11.20
Voditelji Evropske unije danes v Berlinu nadaljujejo pogajanja o Agendi 2000, paketu notranjih reform, s katerimi se unija v prvi vrsti pripravlja na širitev. Za zdaj napredka ni bilo, zaradi francoskega nasprotovanja pa se je zapletlo tudi pri načelno že dogovorjeni kmetijski reformi.

Vrh EU v Berlinu o Agendi 2000 in Santerjevem nasledniku
23. 03. 1999 10.39
Voditelji Evropske unije bodo jutri in pojutrišnjem na vrhunskem zasedanju v Berlinu skušali doseči dogovor o Agendi 2000, paketu notranjih reform EU, s katerimi se petnajsterica v prvi vrsti pripravlja na sprejem novih članic. Voditelji bodo načeli tudi vprašanje naslednika Jacquesa Santerja, ki je prejšnji teden zaradi močno kritičnega poročila neodvisnih izvedencev o korupciji v Bruslju, skupaj z ostalimi člani komisije odstopil.

EU v pripravah na berlinski vrh
22. 03. 1999 09.38
Zunanji ministri Evropske unije so včeraj začeli tridnevno zasedanje, na katerem bodo pripravili podlago za vrhunsko zasedanje voditeljev penajsterice, ki bodo prihodnjo sredo in četrtek v Berlinu skušali doseči dogovor o paketu notranjih reform EU, predloženih v Agendi 2000.

Neuspešna pogajanja koordinacije sindikatov in vlade
19. 03. 1999 16.20
Prva pogajanja koordinacije sindikatov negospodarskih dejavnosti s pogajalsko skupino vlade, ki jo vodi minister brez listnice Janko Kušar, so se končala neuspešno.

Tragično nadaljevanje misije OZN na Haitiju
16. 03. 1999 08.38
Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN Fred Eckhart je dejal, da od nedelje zvečer pogrešajo helikopter, v katerem je bilo 13 pripadnikov mednarodne misije na Haitiju. Najeti helikopter ruskega modela MI-8 je letel na poti od Port au Princa do Cap Haitiena. Nekaj minut po vzletu je bila izgubljena radijska zveza. V iskanje helikopterja se je vključila ameriška obalna straža, vendar do ponedeljka ni bilo sledu za preživelimi. V helikopterju je bilo 6 Rusov, 6 Argentincev in en Američan.

Kitajska: Končano zasedanje Ljudskega kongresa
15. 03. 1999 18.22
V Pekingu se je danes po enajstih dneh s sprejemom ustavnih sprememb, ki pomenijo odpiranje Kitajske za tržno gospodarstvo, končalo zasedanje Ljudskega kongresa, na katerem so kandidati sprejeli odločitev, da bodo vodilno idejo teorije o tržnem gospodarstvu pred dvema letoma umrlega reformnega politika Deng Xiaopinga vključili v preambulo.

Predstavljen britanski proračun za obdobje 1999/2000
09. 03. 1999 18.55
Velika Britanija letos pričakuje od 1 do 1,5 odstotno gospodarsko rast, inflacija pa naj bi znašala 2,5 odstotka, je danes povedal finančni minister Gordon Brown, ki je v spodnjem domu britanskega parlamenta predstavil proračun za obdobje 1999/2000.

EU bo usklajevanja o reformi kmetijstva nadaljevala prihodnji teden
05. 03. 1999 16.41
Kmetijski ministri Evropske unije so danes v Bruslju končali dvodnevno razpravo o reformi skupne kmetijske politike. Po pričakovanjih tudi tokrat niso dosegli kompromisa o prihodnji podobi skupnega kmetijstva, za katerega gre iz proračuna EU približno polovica denarja, pogajanja pa bodo nadaljevali prihodnji torek, ko naj bi po napovedih nemškega predsedstva končno sklenili načelni dogovor o reformi. Ena osrednjih ovir za napredovanje v pogajanjih je bil nemško-francoski spor o financiranju skupne kmetijske politike po letu 2000. Nemčija je trdno stala za predlogom, naj v prihodnje del skupnega kmetijstva članice sofinancirajo iz nacionalnih proračunov, saj je v tem videla način za zmanjšanje svojih prispevkov v skupni proračun EU. Francija se je tem pobudam ostro uprla, saj bi jo kot kmetijsko velesilo ukrep finančno precej prizadel.

Jelcin podpisal ruski proračun za letošnje leto
22. 02. 1999 10.45
Ruski predsednik Boris Jelcin je po večmesečnih usklajevanjih danes podpisal državni proračun za tekoče leto, od katerega je med drugim odvisna tudi nadaljnja pomoč Mednarodnega denarnega sklada.

McDonald's upočasnjuje širitev v Rusiji
21. 02. 1999 08.08
Prehrambeni velikan McDonald's se je odločil, da bo upočasnil odpiranje novih restavracij v Rusiji zaradi devalvacije rublja.

Povečanje porabe in zmanjšanje davkov na Japonskem
20. 02. 1999 09.09
Spodnji dom japonskega parlamenta je odobril proračun za leto 1999, ki predvideva povečanje porabe za 5,4 odstotke in znižanje davkov v upanju, da bodo japonsko gospodarstvo rešili iz najhujše krize zadnjih nekaj desetletij. Proračun v višini 682,5 milijarde dolarjev, ki ga mora odobriti še zgornji dom parlamenta, predvideva znižanje davkov za več kot 75 milijard dolarjev.

Nov film slovitega ruskega režiserja Nikite Mihalkova
16. 02. 1999 11.28
Najnovejši film slovitega ruskega režiserja Nikite Mihalkova Sibirski brivec bodo premierno predvajali 20. februarja v veliki palači Kremlju, nekdanji kongresni dvorani ruske komunistične partije, ki premore 6000 sedežev.

Ruski parlament sprejel proračun za leto 1999
05. 02. 1999 12.54
Ruski parlament je danes v četrtem branju sprejel proračun za leto 1999. Za proračun je glasovalo 308 poslancev, proti jih je bilo 58, šest poslancev pa se je glasovanja vzdržalo.

Vailu se obeta slabo vreme in malo gledalcev
31. 01. 1999 13.28
Svetovno prvenstvo v alpskem smučanju 1999 v ameriškem Vailu in Beaver Creeku se bo začelo v ponedeljek z ženskim superveleslalomom. Že v soboto pa so - zaradi nedeljskega finala lige ameriškega nogometa v Miamiju - SP v Vailu tudi slavnostno odprli.

Primakov za večji obrambni proračun
15. 01. 1999 11.41
Predsednik ruske vlade Javgenij Primakov je med današnjim obiskom v Sibiriji izjavil, da sta bistveni značilnosti osnutka ruskega proračuna za leto 1999 povečanje sredstev za obrambo na 3,8 odstotka BDP in socialna usmerjenost gospodarstva.

Clinton želi povečati proračun za vojaške namene
02. 01. 1999 12.00
Ameriški predsednik Bill Clinton namerava od kongresa zahtevati povečanje proračunskih sredstev za področje obrambe za skupno sto milijard dolarjev v prihodnjih šestih letih, piše v današnji številki ameriški New York Times.