proračun

Organizatorji svetovnega nogometnega prvenstva v težavah
25. 12. 1997 12.40
Organizatorji svetovnega prvenstva v nogometu, ki bo junija in julija prihodnje leto v Franciji, so se znašli pred resnimi težavami. Predvideni stroški prvenstva so namreč krepko preseženi že več kot pol leta pred začetkom SP. Največ glavobolov Francozom povzroča njihov ponos, novi stadion Stade de France v predmestju Pariza, ki ga bodo uradno odprli 28. januarja.

Vlada sprejela uredbo o začasnem financiranju v prvem polletju 1998
24. 12. 1997 14.02
Glede na to, da bo državni proračun za prihodnje leto, upoštevaje datum predložitve predloga in roke iz poslovnika državnega zbora, sprejet in uveljavljen predvidoma v drugi polovici meseca marca, je vlada Republike Slovenije na včerajšnji korespondenčni seji sprejela uredbo o začasnem financiranju potreb iz proračuna RS v prvem polletju prihodnjega leta. Tako naj bi odhodki v šestih mesecih prihodnjega leta znašali 381,8 milijarde tolarjev, prihodki pa 371,5 milijarde tolarjev, so sporočili iz urada vlade za informiranje.

Generalna skupščina ZN sprejela resolucijo o višini prispevkov
23. 12. 1997 09.37
Generalna skupščina Združenih narodov je v ponedeljek po dolgotrajnih pogajanjih sprejela resolucijo o višini prispevkov držav članic za prihodnja tri leta, pri čemer ameriški delež zaradi dosedanjega neplačanega dolga ZDA ostaja nespremenjen. Tako bo ameriški delež k proračunu organizacije še naprej 25-odstoten, vendar pa resolucija predvideva revizijo sklepa do septembra, če bodo ZDA poravnale svoj zaostali dolg v višini 1,4 milijarde dolarjev. Proračun organizacije za leti 1998 in 1999 bo znašal 2,5 milijarde dolarjev.

Začetek razprave o proračunu za leto 1998
17. 12. 1997 09.06
Državni zbor je s predstavitvijo proračunskih dokumentov za leto 1998 začel proračunsko razpravo, odločanje o proračunu 1998 bo trajalo od 80 do 100 dni. To pomeni, da bo državni proračun 1998 sprejet predvidoma marca oziroma aprila prihodnje leto.

Privatizacija z dražbami
11. 12. 1997 08.14
Potem, ko se je ukrajinski vladi ponesrečil projekt privatizacije s certifikati, ki jih je prebivalstvu delila v letih 1994 in 1995, se je odločila, da bo velika industrijska podjetja prihodnje leto prodala na dražbah. Vlada računa, da bo prodaja industrijskih gigantov v proračun prispevala približno dve milijardi dolarjev, je dejal direktor ukrajinskega urada za privatizacijo Vladimir Lanovoj. Kot predvidevajo, bodo na dražbi v prvem krogu ponudili približno 800 podjetij, predvsem družb za oskrbo z električno energijo, rafinerij, mlinov, metalurških podjetij in ladjedelnic. Ukrep naj bi pospešil "veliko" privatizacijo, ki je letos skoraj zastala. Nekoliko bolje je na področju privatizacije trgovskih podjetij in storitvenih dejavnosti, kjer je olastninjenih že skoraj 80-odstotkov podjetij, je še povedal Lanovoj.

Začetek generalne konference organizacije UNIDO
01. 12. 1997 12.04
Na Dunaju se je danes začela generalna konferenca Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO). Na njej naj bi potrdili dveletni proračun in imenovanje novega generalnega direktorja te organizacije.

Luc Frieden bo pristojen za vpeljavo evra
27. 11. 1997 10.05
Bodoči luksemburški minister za proračun in pravosodje Luc Frieden bo pristojen tudi za vpeljavo enotne evropske valute evro. Frieden bo v začetku prihodnjega leta nasledil zdajšnjega ministra Marca Fischbacha, ki po 14 letih v vladi zapušča politiko in odhaja za sodnika na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Luc Frieden, poslanec socialdemokratske stranke od letza 1994, je eden najdejavnejših luksemburških parlamentarcev. Predseduje parlamentarnim komisijam za finance in proračun, za institucije in za revizijo ustave.

Poljska vlada o spremembi osnutka proračunskega zakona
26. 11. 1997 15.25
Skoraj štiri tedne po zamenjavi oblasti je nova poljska vlada sklenila, da bo spremenila osnutek proračunskega zakona za leto 1998. Vlada se je v noči na sredo sporazumela o osnutku, ki v prihodnjem letu predvideva proračunski primanjkljaj v višini 7,7 milijarde zlotov oz. 1,5 odstotka BDP. Ministri poljske vlade so se strinjali o paketu ukrepov, s katerim naj bi v proračun dotekali dodatni prihodki v višini 2,3 milijarde zlotov.

Vlada o predlogu proračuna 1998
25. 11. 1997 08.34
Predsednik vlade <b>Janez Drnovšek</b> je na včerajšnji popoldanski seji vlade, namenjeni izključno obravnavi predloga proračuna za prihodnje leto, v uvodnih besedah poudaril, da je predlog proračuna 1998 narejen na osnovi okvirov, ki jih ponujajo varčevalni ukrepi, s ciljem da bi bil proračunski primanjkljaj 0,5 odstotka bruto domačega proizvoda. To pa je tudi cilj, ki ga v celoti podpirajo vse tri koalicijske stranke.

O lustracijskem zakonu na izredni seji 25. novembra
12. 11. 1997 00.00
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik se je po posvetovanju na kolegiju odločil, da bo parlament o predlogu resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in predlogu zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima odločal na izredni seji 25. Novembra. Osrednja točka dnevnega reda na tej seji bo predlog letošnjega državnega proračuna. Sklic izredne seje naj bi bil pripravljen še danes. Kolegij predsednika DZ je dal svoje soglasje k predlogu finančnega načrta DZ za prihodnje leto. V prihodnjem letu naj bi, po tem predlogu, proračun DZ znašal 4,439 milijarde tolarjev, primerjalno z obsegom sredstev za letos je indeks rasti 114.

Nemška vladna koalicija sklenila dogovor o solidarnostnem davku
02. 10. 1997 00.00
Predstavniki nemške vladne koalicije so ponoči dosegli dogovor o nadomestitvi sredstev v državni proračun v primeru odprave t.i. solidarnostnega davka, namenjenega financiranju obnove nekdanje Vzhodne Nemčije. Davek, ki zdaj znaša 7,5 odstotkov davka na dohodek, naj bi se s 1. januarjem 1998 zmanjšal na 2 odstotka.

Razprava o proračunu brez predstavnikov vlade
24. 09. 1997 00.00
Parlamentarna komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije naj bi na današnji seji obravnavala predlog letošnjega proračuna. Ker se seje ni udeležil noben predstavnik vlade, ki bi predstavil predlagani proračun, zlasti pa postavke namenjene za delo ustanov, ki se ukvarjajo z lastninskim preoblikovanjem, so poslanci iz vrst opozicije po krajši razpravi predlagali, da bi uvodno obravnavo proračuna prestavili na prihodnjo sejo. Komisija predloga ni sprejela, ker je pet poslancev glasovalo za takšen predlog, pet pa je temu nasprotovalo. To pomeni, da se uvodna razprava o proračunu na komisiji ne bo ponovila, člani omenjene komisije pa bodo ponovno obravnavali predlagan proračun šele v drugem krogu razprav, ko bodo parlamentarna telesa razpravljala o amandmajih na proračun.